Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Plata intretinere prin transfer fara comision

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sedinta de comitet si schimbati banca. Si eu recomanda ING (fara comisioane de incasare, doar sa consultati daca sunt altele, dar alea vor fi platite la gramada, si ar fi maxim 1 leu de apartament).

Nu recomand Revolut pentru motivul ca nu e banca si nu aveti banii garantati (e mai usor sa rezolvati problemele daca administratorul/presedintele de bloc redirectioneaza banii in alta parte).

#20
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
La noi cred s-a folosit CEC-ul de cand s-a infiintat asociatia. La vremea respectiva nu se plateau cu carduri si probabil ca de asta a ramas asa.

Asociatia este pe sistemul "lasa-ma sa te las". Este forarte greu sa schimbi orice, inclusiv contul bancar.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Costurile de incasare nu sunt problema ta :)

Daca nu vor costuri la incasare, sa isi gaseasca alta banca. but again, alea sunt costuri administrative care-s suportate de administratie.

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
adica vine administratia cu bani de acasa?

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLex404, on 07 februarie 2022 - 11:42, said:

Costurile de incasare nu sunt problema ta Posted Image

Daca nu vor costuri la incasare, sa isi gaseasca alta banca. but again, alea sunt costuri administrative care-s suportate de administratie.
frumos suna ce zici, dar in realitate nu e chiar asa. adica tu zici....30% din locatari platesc prin banca si banca opreste 5 ron pentru fiecare tranzactie iar restul de 70% din locatari care platesc la casierie deci fara comision, sa acopere din banii lor , comisioanele pe care le genereaza cei 30 %...NIET...nu ai sa vezi asa ceva la o asoviatie de locatari.

In teorie suna frumos, practic nu prea ai cum sa faci asta ca iti sui toti mosnegii in cap. aia se uita si la 1 leu care il dau in plus iar tu ai vrea sa ii pui sa plateasca comisioanele generate de altii...hai ma...iese cu scandal sigur.

Edited by cuculea, 07 February 2022 - 12:02.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e ilegal sa ceri acoperirea costurilor operationale ale tale de catre altii?

Dau chitanta/ bon pentru cei 5 lei in plus cu specificatia "cost operational"?

Daca nu, e ilegal. Si faptul ca asociatia are costuri de operare nu e problema locatarilor, asociatia sa-si reduca costurile/ gaseasca alti parteneri mai ieftini.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostIncredibleWiring, on 07 februarie 2022 - 01:22, said:

Sunt de acord dar sunt putini cei care aleg plata prin transfer bancar. 70% se duc la casieria locului. Sunt multi pensionari...


Dute si tu la casierie si scapi de problema. Intreaba daca nu poti plati anticipat si in felul asta iti mai raresti vizitele pe la ei. In Grecia vorbesti greceste, spunea un proverb.

#26
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostBogotta, on 07 februarie 2022 - 12:42, said:



Dute si tu la casierie si scapi de problema. Intreaba daca nu poti plati anticipat si in felul asta iti mai raresti vizitele pe la ei. In Grecia vorbesti greceste, spunea un proverb.

Nu este o solutie pentru ca nu este timp. La caserie se duc doar cei care au timp de pierdut pentru ca:
- multi se duc sa plateasca si in acelasi timp sa isi spuna nemultumirile, care se transforma in certuri de multe ori
- pensionarii se duc sa si socializeze. casiera este si ea pensionara si .. discuta una alta
- bani neschimbati, si ei nu au rest. se asteapta ca persoana respectiva sa se duca la un magazin, sa schimbe, si sa se intorca

.. si toate astea se intampla cu oamenii stand la rand.

Daca altcev a nu se poate face, prefer sa dau comisionul ala doar ca sa scap de ei. O sa vad ce se poate face cu schimbare contului. Trebuie convocata sedinta.. oamenii nu or sa vrea, nici nu vor  intelege motivul pentru care se doreste schimbarea.

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Vezi-ti de treaba, plateste cat ti-e intretinerea si atat. Aia 5 lei e treaba administratiei sa-i treaca la cheltuieli operationale si sa imparta tot costul la toate apartamentele.
E ca la orice firma sau persoana fizica: e problema mea ca titular de cont ca am comision la incasare, doar nu-l pun pe cel care imi trimite banii sa-mi puna si comisionul de incasare.
Daca nu le convine, sa faca bine sa schimbe banca. Acolo e problema, nu la tine.

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Este adevarat ca ‘prin traditie’ foarte multe Asociatii de proprietari au cont la CEC. Ca persoana juridica este oblgata sa aiba cont dar nu la o anume banca, poate alege pe oricare o vrea.

Vedeti ca la CEC exista pachet pentru Asociatii de proprietari si comisionul de incasare dispare. Vine si cu internet banking, plus un card cu care poate plati gratuit utilitatile si scapa si de comisionul de plata la ghiseu. Sau de comisionul de ridicare numerar - daca merge apoi cu sacosica la robotel -, ca altfel banii intrati prin virament s-ar aduna in cont in detrimentul numerarului (de la casierie) si nu i-ar mai ajunge pentru robotel. NU STIU cum se impaca obsesia CEC de a deschide 2 conturi (unul cu card altul fara) cu interdictia legala ca o Asociatie de proprietari sa aiba mai multe conturi; totusi daca acum ofera (inainte nu oferea exact din aceasta cauza), o fi legal cumva. De pachet pentru Asociatii de proprietari stiu si la BCR, dar acolo scapa doar de comisionul de incasare intrabancara (2LEI/incasare de minim 100LEI, e gratis sub) dar nu si pentru cele interbancare (4LEI/incasare de minim 100LEI, gratis la sume mai mici).

Acestea fiind spuse, imputarea acelui comison de incasare catre platitor este ILEGALA, incalcand art. 144 (coroborat si cu art. 142) din Legea 209/2019 (si inaintea ei OUG 113/2009). Stiu de aceasta problema la trei asociatii. La una a iesit cu plangere la Primarie care i-a dat dreptate locatarului si cei de la asociatie s-au conformat. La o a doua dupa ce le-a spus (cu frumosul) cei de la asociatie au verificat si i-au dat dreptate. La a treia nu mai sunt la curent cum a ramas mai ales ca oricum de pe urma acelor plati nu exista comision de incasare.

Si ca s-o lamurim si cu cine suporta acest comision: el reprezinta cheltuiala administrativa, ca si orice alt comision legat de contul asociatiei, si este distribuit la intretinere pe cota de proprietate. Ilegal nu este faptul ca este recuperat pe listele de intretinere ci faptul de a fi impartit pe criteriul metodei de plata (numerar versus transfer bancar).

Edited by sags, 07 February 2022 - 13:18.


#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostIncredibleWiring, on 07 februarie 2022 - 12:59, said:

Nu este o solutie pentru ca nu este timp.


Te inteleg sau incerc sa te inteleg.  Hai sa o iau altfel. Ai vreun vecin care iti este mai apropiat ? Cu care te intelegi cat de cat ? Da-i lui si banii tai si roaga-l sa ii plaseze sub nas adminului. Va fi chiar fericit ca are mai mult timp de petrecut acolo. Iar tu vei avea intretinerea platita la zi. Simplu.

#30
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
eu cred ca este ilegal ca asociatia sa acopere costurile operationale individuale, ale membrilor sai.. aceea nu este o cheltuiala comuna. daca s-a afisat 100 d elei, atat trebuie sa ajunga in contul asociatiei. nu vrei sa platesti comisionul, ai oricand optunea sa platesti la casierie.

View PostLex404, on 07 februarie 2022 - 12:03, said:

Nu e ilegal sa ceri acoperirea costurilor operationale ale tale de catre altii?
unele dau. sunt asocitaii unde se afiseaza separat comisionul. 100 lei pentru cheltuieli comune si 5 lei comisionul pt incasarea de luna trecuta.  unde statea inainte asa era, daca gasesc o poza cu avizierul, o pun.

Quote

Dau chitanta/ bon pentru cei 5 lei in plus cu specificatia "cost operational"?

orice problema a asociatiei este si problema membrilor sai.

Quote

Si faptul ca asociatia are costuri de operare nu e problema locatarilor, asociatia sa-si reduca costurile/ gaseasca alti parteneri mai ieftini.
sau sa gaseasca alti membri, care inteleg cuvantul asociatie.

la asocitia actuala au cont la BRD, si nu se plateste acest comision de incasare. nu stiu ce tip de cont, e asociatie mare, e si rulaj mare, platesc prin cont de vreo 3 ani, fara probleme

Edited by strongsss, 07 February 2022 - 14:22.


#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
ING

#32
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View PostLex404, on 07 februarie 2022 - 12:03, said:


Dau chitanta/ bon pentru cei 5 lei in plus cu specificatia "cost operational"?

Nu dau chitanta/ bon pentru ca nu e plata cash ci prin transfer. Cei 5 lei se gasesc pe "factura detaliata"/ nota de plata care vine lunar.

#33
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Comisionul de incasare este in sarcina beneficiarului, adica al asociatiei, in ansamblul ei ca entitate distincta de oricare membru al ei. Asa cum exista si alte costuri cum ar fi salariul aferent muncii de casier, care e o cheltuiala a asociatiei si se imparte pe cota de proprietate, asa exista si ‘salariul casierului fara numerar’ adicatalea comisioanele bancare. In plus, legea e foarte explicita in ceea ce priveste aceasta problema deci frustrarile de genul ‘de ce sa platesc pentru ala care nu-si misca fundu’ din fotoliu’ nu isi au locul.

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
eu nu cred ca acest comision este o cheltuiala comuna.  crec este una individuala, generata de separat de proprietari, si trebuie platita ca atare.
sa nu uitam scopul asociatiei: sa administram in comun condominiul. daca unii genereaza cheltuieli suplimentare, ar trebui sa le suporte, nu sa le puna la comun.

nu e frustrare, e un fapt. sa nu uitam ca suntem o asociatie, nu niste clienti oarecare.

View Postsags, on 07 februarie 2022 - 14:24, said:

In plus, legea e foarte explicita in ceea ce priveste aceasta problema deci frustrarile de genul ‘de ce sa platesc pentru ala care nu-si misca fundu’ din fotoliu’ nu isi au locul.

Edited by strongsss, 07 February 2022 - 19:44.


#35
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Si asociatia mea de proprietari are cont la CEC, unde virz lunar banii de intretinere de cativa ani, dar nu mi s-a cerut niciodata vreun comision de 5 lei. Am platit fix suma afisata la avizier in fiecare luna fara nici un fel de atentionarea din partea administratorei.

Eu zic sa iti platesti fix cat este afisat la avizier, iar daca nu ii convine, sa schimbe banca sau sa isi negocieze o oferta mai buna cu banca. Nu este vina ta ca administratorul a semnat ca primarul prima oferta ce i s-a pus pe masa.

#36
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Eu din 2021 platesc prin transfer din cont BT in contul BT al Asiciatiei, dar nu am platit niciodata vreun banut in plus fata de suma de pe lista lunara. Nu am mai auzit de aiureala asta legata de comision de 5 lei sau cat ziceti voi per tranzactie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate