Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Plata intretinere prin transfer fara comision

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salut,

La mine la bloc inca se plateste intretinerea la casieria blocului. insa exista si un cont IBAN pt cei ce vor sa faca plata prin transfer bancar. Mi s-a spus de catre administrator ca trebuie platit cu 5 lei mai mult prin metoda asta deoarece acesta este comisionul definit pe tranzactie.

Era un topic deschis mai de mult in care se discuta ca se poate plati prin Revolut fara sa se mai plateasca acel comision. Este adevarat?

Multumesc.

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,816
  • Înscris: 01.09.2006
Doar daca administratorul isi face cont la Revolut ...
Acel comision de care zice el probabil e comision de incasare la banca unde are contul (BT are un astfel de comision). Deci nu schimba cu nimic faptul ca tu platesti din Revolut. Daca isi face si el, e altceva ...

#3
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Contul e deschis la CEC. Da, este de incasare din cate stiu.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 IncredibleWiring, on 07 februarie 2022 - 00:54, said:

Contul e deschis la CEC. Da, este de incasare din cate stiu.

Este vina administratorului ca a deschis cont la o banca neprietenoasa. Din cate stiu doar BT are comision de incasare. Dar din ce spui, vad ca si CEC. Oricum, fa o socoteala sa vezi ce prost a ales administratorul: ~40-50 apartamente x 5 lei x 12 luni =  2400-3000 lei doar comisiond e incasare. Daca sunt mai multe apartamente (depinde de bloc, comisionul pe an se poate ridica si la 6000 lei. )

#5
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 MembruAnonim, on 07 februarie 2022 - 01:16, said:

Este vina administratorului ca a deschis cont la o banca neprietenoasa. Din cate stiu doar BT are comision de incasare. Dar din ce spui, vad ca si CEC. Oricum, fa o socoteala sa vezi ce prost a ales administratorul: ~40-50 apartamente x 5 lei x 12 luni =  2400-3000 lei doar comisiond e incasare. Daca sunt mai multe apartamente (depinde de bloc, comisionul pe an se poate ridica si la 6000 lei. )

Sunt de acord dar sunt putini cei care aleg plata prin transfer bancar. 70% se duc la casieria locului. Sunt multi pensionari...

#6
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
La CEC avem si noi contul, iar pentru cei care platesc online, comisionul este de ordinul a cativa zeci de bani.
Treaba cu 5 lei cred ca este o "manevra" a administratiei.
In mod normal, ar trebui sa apara pe liste si comisionul incasat de CEC pentru platile online , nu numai cei cate 5 lei in dreptul celor care au platit asa.
Poti cere administratiei un extras de cont din ziua in care ai platit si te vei lamuri.

#7
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Nu este manevra. Si la asociatia mea platesc cei 5 lei comision de incasare. Tu nu ii vezi ca apar pe extrasul asociatiei, nu al tau sau al celui care plateste. Asociatia vrea sa mute conturile la ING ca sa nu mai fie comisionul asta, dar dureaza ca e nevoie de deplasare etc si presedintele e ocupat.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Caralumba, on 07 februarie 2022 - 06:47, said:

La CEC avem si noi contul, iar pentru cei care platesc online, comisionul este de ordinul a cativa zeci de bani.
Treaba cu 5 lei cred ca este o "manevra" a administratiei.
In mod normal, ar trebui sa apara pe liste si comisionul incasat de CEC pentru platile online , nu numai cei cate 5 lei in dreptul celor care au platit asa.
Poti cere administratiei un extras de cont din ziua in care ai platit si te vei lamuri.
Nu e nicio manevra, este cont deschis pe persona  juridica, multe baci percep comision de incasare la conturile deschis pe firme. Si la mine la bloc , tot la Cec e deschis contul asociatiei de locatari si tot cu 5 lei trebuie platit mai mult, adica exact comisionul de incasare al bancii.

Pentru mine personal, ca plec dimineata si ajung seara iar programul asociatiei e facut pentru casnice si pensionari, adica o zi pe saptamana de la 3-5 dupa-amiaza, e ok sa le dau 5 ron in plus si sa ma lase in pace , sa fac plata la orice ora vreau.

Acum, chiar toti administratorii sa faca manevre, si toti cu 5 ron /plata? Hmmmm

 Caralumba, on 07 februarie 2022 - 06:47, said:

Poti cere administratiei un extras de cont din ziua in care ai platit si te vei lamuri.
Am vazut eu extrasul de cont de la cec al asociatiei, am avut niste mici divergente cu administratorul si ne -am uitat pe extras, aparea acel comision de 5 ron la fiecare incasare

Edited by cuculea, 07 February 2022 - 08:36.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la mine se plateste online intretinerea. Insa nu se plateste acel comision de 5 lei. Drept dovada ca exista si banci care nu percep. Trebuie totusi putina atentie din partea administratorului cand alege banca.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 MembruAnonim, on 07 februarie 2022 - 01:16, said:

  2400-3000 lei doar comisiond e incasare. Daca sunt mai multe apartamente  6000 lei. )
și banca din de mai dă dividende?cumpără acțiuni BT și vezi că nu te mai deranjează comisioanele la gândul dividendelor primite

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 07 februarie 2022 - 01:16, said:



Este vina administratorului ca a deschis cont la o banca neprietenoasa. Din cate stiu doar BT are comision de incasare. Dar din ce spui, vad ca si CEC. Oricum, fa o socoteala sa vezi ce prost a ales administratorul: ~40-50 apartamente x 5 lei x 12 luni =  2400-3000 lei doar comisiond e incasare. Daca sunt mai multe apartamente (depinde de bloc, comisionul pe an se poate ridica si la 6000 lei. )
Administratia de locatari e obligata sa aibe cont bancar si sa depuna banii la banca, mie asa mi-a explicat administratorul nostru care , sub administratia care o detine, are in intretinere 10 blocuri. Administratorul e dat de primarie deoarece fostul administrator pus de locatari, s-a carat din diferite motive si binenateles ca nu a mai vrut nimeni sa fie administrator, asa ca ne-a alocat primaria unul, ce-i drept un tip foarte gospodar si implicat. Mi-a zis ca pe trunel e o corvoada incasarea banilor la casierie cu taiat chitanta si el ar prefera ca toti sa plateasca prin bnca, dar din pacate , la fel ca peste tot, multi pensionari in blocuri care nici nu vor si unii nici nu stiu sa plateasca prin banca. Banii trebuiesc pusi in cont in foecare saptamana, adica la fiecare zi de incasari…asta e ce mi- a zis el, nu are voie sa stea cu banii in casa. Platile catre furnizorii de apa, curent si ce maimplateste pe asociatie, tot prin banca le face.

Cred ca, totusi, Cec nu a fost ales intamplator de marea majoritate al asociatiilor de locatari, au ramas printre putinele banci unde se lucreaza cu cash la casierie, eu asa cred. Nu l-am intrebat pe al meu de ce a ales neaparat Cec , dar uite ca asta e un viitor subiect de descutie cu el, promit sa il intreb cand il mai vad.

Edited by cuculea, 07 February 2022 - 08:50.


#12
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 25.04.2007
Nu este manevra si nici nu se poate deschide cont pentru asa ceva la alte banci decat la CEC-Bank. Este o lege idioata care obliga asociatiile sa foloseasca doar CEC iar aceasta banca mizerabila profita si cere acest comision.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nu cred ca e neaparat lege cu Cec ul, vad ca si Bcr au un pachet destinat special pentru  asociațiile de locatari

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009

 IncredibleWiring, on 07 februarie 2022 - 00:46, said:

Salut,

La mine la bloc inca se plateste intretinerea la casieria blocului. insa exista si un cont IBAN pt cei ce vor sa faca plata prin transfer bancar. Mi s-a spus de catre administrator ca trebuie platit cu 5 lei mai mult prin metoda asta deoarece acesta este comisionul definit pe tranzactie.

Era un topic deschis mai de mult in care se discuta ca se poate plati prin Revolut fara sa se mai plateasca acel comision. Este adevarat?

Multumesc.

Am fost in exact aceeasi situatie ; cand a inceput pandemia administratia de care apartineam in sfarsit a publicat IBAN-ul ( tot CEC ) in care am putut face transferul pt. a plati intretinerea , evident insotita de cei 5 RON in plus per tranzactie . Personal preferam comisionul decat bataia de cap de a ma incadra in programul de gravide de incasare pe care il avea asociatia .
Situatia s-a schimbat insa incepand cu ian 2021 cand a aparut anunt ca CEC-ul a renuntat la comisionul cerut si ca putem transfera exact suma afisata la avizier deci probabil exista un anumit rulaj peste care banca considera mai avantajos modul acesta de a lucra decat varianta in care administratorul efectueaza interactiuni fizice la ghiseu sa depuna numerarul incasat .
Poti avea o discutie cu administratorul vostru sa se informeze poate puteti beneficia si voi de eliminarea comisionului .

#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Mutati-va la ING...noi la ei avem si comisionul pentru mine este 0 DAR ce-i drept pe lista de intretinere sunt notate ceva comisioane bancare dar de ordinul a 50 bani per apartament; rezultate probabil din plata utilitatilor sau mai stiu eu ce. ING 100% nu ia comision nici administratiei.

Edited by mannyx92, 07 February 2022 - 09:20.


#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 varzeanu, on 07 februarie 2022 - 07:23, said:

Nu este manevra. Si la asociatia mea platesc cei 5 lei comision de incasare. Tu nu ii vezi ca apar pe extrasul asociatiei, nu al tau sau al celui care plateste. Asociatia vrea sa mute conturile la ING ca sa nu mai fie comisionul asta, dar dureaza ca e nevoie de deplasare etc si presedintele e ocupat.
cu ce este ocupat?

#17
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
ING

Attached Files



#18
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 tytysor, on 07 februarie 2022 - 09:34, said:

cu ce este ocupat?
Cu viata lui :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate