Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Jurnal casa P + 1, If, Pantelimon

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
Gata!

Dupa luni de tergiversari, a venit momentul sa fac un topic in care sa-mi expun planul casei pe care vreau sa o construiesc.
Am plecat de la o casa P + 1, am ajuns la un P+1+M, ca apoi sa ma intorc la ideea initiala - dupa ce am pus pe hartie costurile intr-o maniera realista.
Nu vreau sa ma ingrop in datorii pentru casa, as vrea sa incerc sa rezolv cat mai mult cu banii din buzunar.

Terenul pe care voi construi e in Ilfov, Pantelimon, si l-am luat in urma cu aproape un an.

- 516 mp (26 x 20)
- deschidere 26 ML
- are o curbura ciudata la un colt, dar o voi folosi in avantajul meu, ca pe acolo va fi intrarea in curte pentru masina
- pe strada sunt toate utilitatile
- am un vecin in spate care a facut si el casa anul trecut si acum isi trage gardul - deci mie imi vor reveni de facut celelalte laturi

Casa va fi, momentan, pentru 2 adulti + 1 copil, cu posibilitatea +1 membru, asta doar daca actualul e cuminte.
Voiam, prima oara, 160 de mp utili, apoi am adaugat si peretii si am vazut ca ma duc in 200 de mp construiti, asa ca mai mic e mai bun - cel putin asta imi repet de ceva timp, doar-doar m-oi convinge. Dar, serios acum, vreau sa imi permit sa o si intretin, iar daca tin cont de toate scumpirile din ultima perioada, chiar mai mic e mai bun. Cu buzunarul cel putin.
Asa ca am ajuns la putin peste 120 mp utili, ceea ce mi se pare decent. Sunt constient ca spatiile sunt cele de la limita confortului, dar nu cred ca ma deranjeaza asta, nu vreau totusi sa stau doar in casa.
Planul e o adaptare a tuturor caselor pe care le-am vazut in ultimele luni, si nu sunt deloc putine. Ne cam satisface nevoile, dar un ochi un plus nu strica niciodata, mai ales ca sunt multe persoane cu mult mai multa experienta aici.

Vreau sa o fac din caramida, dar am o dilema, nu sunt inca hotarat ce sa fac la etaj, daca sa pun peste el placa de beton sau lemn. Vreau pod pentru depozitare si accesul va fi cu scara de vizitare, si tocmai aici este dilema, avand in vedere cat ma va costa sa torn placa, merita?

Am adaugat schitele de pana acum + amplasarea pe teren si orientarea lui.
Multumesc pentru rabdare daca ai ajuns pana la final si n-ai sarit multe randuri. Posted Image

Edited by anaki, 03 February 2022 - 10:25.
Reposteaza pozele fara datele personale,e mai bine


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,029
  • Înscris: 07.11.2006
Doar o intrebare.
Zici ca doresti podul acela doar ca spatiu de depozitare?Pentru ca ce vei depozita acolo va fi in proportie de 99% ceva ce nu vei mai folosi poate niciodata.Urcatul si coboratul din pod incarcat cu bagaje grele nu-i o experienta prea placuta,mai ales dupa un timp.

ps.
Fara suparare,dar PV-ul ala este antologic:cu judetul Bucuresti in prim-plan.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Poate ar fi bine sa scoti datele personale din documentele alea.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 VewDo, on 03 februarie 2022 - 09:26, said:

Casa va fi, momentan, pentru 2 adulti + 1 copil, cu posibilitatea +1 membru, asta doar daca actualul e cuminte.


Esti mancat. Tu ai vazut cum arata iesirea si intrarea in Bucuresti pe Bd. Biruintei ??  Daca nu stii scurtatura aia prin camp si iesi direct in sosea esti un om mort.
Copilul ala o sa aiba nevoie de scoala, gradinita.... etc. O sa il cari tu mereu cu masina ?  Mai bine te gandeai la asta in loc sa te gandesti cate etaje are casa.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mie imi place cum e impartita casa. Am facut jpg. planurile, e mai usor de vazut.
Succes!

#6
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 From 03 februarie 2022 - 09:26:

- are o curbura ciudata la un colt, dar o voi folosi in avantajul meu, ca pe acolo va fi intrarea in curte pentru masina
Nu fa intrarea prin colt, iti poarta ghinion. Planteaza copaci acolo.

Edited by Alex432, 03 February 2022 - 10:39.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
în așteptarea repostării pozelor, chibițez

„...Nu vreau sa ma ingrop in datorii pentru casa, as vrea sa incerc sa rezolv cat mai mult cu banii din buzunar....”
-ești un nabab Posted Image

„...nu sunt inca hotarat ce sa fac la etaj, daca sa pun peste el placa de beton sau lemn....”
-pui beton amestecat cu perle de polistiren (beton ușor)  (10 cm, armat bine)
-e mai ușor de izolat, nu uita: căldura se ridică Posted Image

-aș schimba locul scării cu cel al CT/baie etaj, astfel traseele căldură/menajere ar fi optimizate mai bine

-sincer, 3 dormitoare este extravagant; doar odată la 3 ani va dormi cineva acolo...

-vezi cum faci să aliniezi peretele dintre bucătărie și living cu cel dintre hol și scară; astfel acolo poți construi o grindă, grindă care te va „liniști” la orice cutremur normal
(mărești dormitor 2, renunți la dressing și folosești dormitorul 1 pt așa ceva)

-mărind bucătăria salvezi livingul de asaltul musafirilor: la chermeze, toți bețivii fumători își vor petrece timpu-n bucătărie!!!

Edited by gushpi, 03 February 2022 - 10:46.


#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Eu sunt mai punctual si-mi exprim parerea personala:
1. Construieste casa si bucura-te de ea cat esti tanar cu copiii langa voi.
2. Si mie imi place compartimentarea cu un singur amendament- pentru mine nu e ok cu acces scara din living dar vad ca nu ai alta solutie. Va fi zgomot si va deranja pe cei de la etaj....Poate pe tine (voi) nu va deranjeaza.
3. Nu e foarte mare si va avea costuri de incalzire reduse daca o izolezi foarte bine.
4. Eu as turna placa pe etaj. Nu imi place zgomotul produs de soricei cand alearga pe rigips.
5. Daca tot faci pod ( cum am facut eu)- l-as face putin mai inalt si l-as amenaja fara stalpi pe mijloc ca spatiu pentru masa de tenis, banda de alergat, mini bar cu biblioteca...Eu asa am facut. Desigur ca am turnat scara de beton cu acces normal.
6. Spor la construit!!!

#9
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

 adisz, on 03 februarie 2022 - 10:05, said:

Doar o intrebare.
Zici ca doresti podul acela doar ca spatiu de depozitare?Pentru ca ce vei depozita acolo va fi in proportie de 99% ceva ce nu vei mai folosi poate niciodata.Urcatul si coboratul din pod incarcat cu bagaje grele nu-i o experienta prea placuta,mai ales dupa un timp.

Da, depozitare de cutii cu obiecte pe care nu le folosesc, poate fi hainele de iarna la schimbul de sezon. Oricum, lucruri la care poate as umbla de 2 ori pe an.

 Bogotta, on 03 februarie 2022 - 10:25, said:



Esti mancat. Tu ai vazut cum arata iesirea si intrarea in Bucuresti pe Bd. Biruintei ??  Daca nu stii scurtatura aia prin camp si iesi direct in sosea esti un om mort.
Copilul ala o sa aiba nevoie de scoala, gradinita.... etc. O sa il cari tu mereu cu masina ?  Mai bine te gandeai la asta in loc sa te gandesti cate etaje are casa.

Stau in Pantelimon, la socrii, din 2016, stiu cum e zona. Ei sunt aici din 2006 si am vazut si cum a evoluat :) Nu am treaba cu Biruintei, eu am acces la Soseaua Cernica.
Am luat in considerare frecusul cu naveta, dar cel putin pentru urmatorii 7-8 va fi ok.

 Alex432, on 03 februarie 2022 - 10:32, said:

Nu fa intrarea prin colt, iti poarta ghinion. Planteaza copaci acolo.

:)) multumesc, nu-s tocmai superstitios, in plus un gard curbat ar fi mai impractic decat usi de acces vehicul.


 gushpi, on 03 februarie 2022 - 10:33, said:

în așteptarea repostării pozelor, chibițez

„...Nu vreau sa ma ingrop in datorii pentru casa, as vrea sa incerc sa rezolv cat mai mult cu banii din buzunar....”
-ești un nabab Posted Image

Banii sunt din vanzarea unui apartament de 4 camere :)) n-am bagat in cripto cand a trebuit, asa ca trebuie sa muncesc in continuare.
De fapt, de la acel apartament de 4 camere se trage totul, as fi avut acolo nevoie de un pic mai mult spatiu, spatiu pe care asa cum am gandit casa ar trebui sa fie asigurat.

 crocko.dilul, on 03 februarie 2022 - 10:29, said:

Mie imi place cum e impartita casa. Am facut jpg. planurile, e mai usor de vazut.
Succes!

Multumesc pentru ajutor, nu mi-am dat seama.

 MKdens24kw, on 03 februarie 2022 - 10:39, said:

Eu sunt mai punctual si-mi exprim parerea personala:
1. Construieste casa si bucura-te de ea cat esti tanar cu copiii langa voi.
2. Si mie imi place compartimentarea cu un singur amendament- pentru mine nu e ok cu acces scara din living dar vad ca nu ai alta solutie. Va fi zgomot si va deranja pe cei de la etaj....Poate pe tine (voi) nu va deranjeaza.
3. Nu e foarte mare si va avea costuri de incalzire reduse daca o izolezi foarte bine.
4. Eu as turna placa pe etaj. Nu imi place zgomotul produs de soricei cand alearga pe rigips.
5. Daca tot faci pod ( cum am facut eu)- l-as face putin mai inalt si l-as amenaja fara stalpi pe mijloc ca spatiu pentru masa de tenis, banda de alergat, mini bar cu biblioteca...Eu asa am facut. Desigur ca am turnat scara de beton cu acces normal.
6. Spor la construit!!!


1. Asta e ideea, multumesc!
2. Zgomotul cel mult va fi facut de noi, nu vin prea multi oameni in vizita, iar cand o fac suntem treji oricum. Stau momentan intr-o casa cu o gaura mare in mijloc, ca are scara circulara de mijloc si aici chiar se face zgomot ca e foarte inalta, iar copilul reuseste sa doarma oricum.
3. Pe asta mizez si eu, nu vreau sa fie un stres confortul.
4 & 5. La asta ma gandesc si eu cu placa. Ar ridica si mai mult costurile o scara cu acces normal si as vrea sa evit asta.
6. Multumesc!

#10
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
"Vreau pod pentru depozitare si accesul va fi cu scara de vizitare, si tocmai aici este dilema, avand in vedere cat ma va costa sa torn placa, merita?"
Grinzi de lemn, rigips pe etaj la tavan, si in pod poti sa pui scandura pt podea

Mult spor

#11
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 From 03 februarie 2022 - 10:40:

nu-s tocmai superstitios
Daca te sui pe cal, nu conteaza colectia ta de greieri.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
privește utilizarea concretă Posted Image a unor camere la petreceri de români:

Attached Files



#13
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 Bogotta, on 03 februarie 2022 - 10:25, said:

Copilul ala o sa aiba nevoie de scoala, gradinita.... etc. O sa il cari tu mereu cu masina ?  Mai bine te gandeai la asta in loc sa te gandesti cate etaje are casa.
Foarte bine punctat, nimeni nu se gandeste la asta, pe principiul: pana termin eu casa, se inventeaza teleportarea.
Toata lumea vrea sa se mute din oras in suburbii insa nu realizeaa ca suburbiile in Romania nu ofera servicii locale de educatie, sanatate, transport, pentru toate acestea esti dependent de oras.
Logica mea este: apartament in oras pentru activitatile din timpul saptamanii (serviciu, gradinita/scoala/liceu,farmacie/spital, socializare) si casa de vacanta in suburbie cu minimul necesar pentru weekend, casa in care te poti retrage permanent la batranete, in doi. DIn pacate am ajuns la concluzia asta abia dupa ce am teminat constructia casei proprii.

Edited by marcone, 03 February 2022 - 11:17.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Acu fiecare cu gusturile, placerile si nevoile dupa plac , DAR (mereu exista acest dar)
Bucataria este un cotet(mica) mai ales daca o sa fiti 4 pe viitor,casa fara dormitor jos este o pacoste,eu nu concep asa ceva
Living,in functie de unde esti invatat este o prostie,niciodata nu as mai face asa ceva,facut cu bucataria,delimitata minimal

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 marcone, on 03 februarie 2022 - 11:03, said:

Toata lumea vrea sa se mute din oras in suburbii insa nu realizeaa ca suburbiile in Romania nu ofera servicii locale de

te rog io „vizualizează” ce fac ACUM românii:
-își fac viză de flotant să-și ducă copilu' la școală distanță de 2 sectoare/cartiere
-medicul de familie nu e la colțul străzii, ci la 3 stații de metrou sau 15 de tramvai
-nici drakku nu mai cumpără „mizel cu pită” de la parterul blocului, ci numai de la aficotroceni :P

așa că e un fâs asta cu distanța... :(

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Caz concret. O colega de birou sta in Tamasi (langa Corbeanca) . Vine sotul cu cel mic la liceul Cosbuc de fiecare data cand nu are ore online.

Alta colega, sta in Bragadiru, mai mult sau mai putin face acelasi lucru. Alta tot acolo, insa copilul e mai maricel si ia nu stiu ce autobuz . Insa toti vin in oras sa invete. Nu vei dori sa iti dai copilul (copiii) la scoala acolo in Pantelimon. Motivele sunt evidente.

Tu zici ca e ok . Nu pot decat sa te cred pe cuvant. Insa de curiozitate ai vazut ca benzina a ajuns la 7 lei pe litru ?  Poate nu conteaza insa la cateva drumuri pe zi , ai sa ajungi la sute de km pe luna si asta se va resimti in orice buget. Doar daca nu esti vreun nabab care oricum conduce Audi SQ8 si chiar nu il intereseaza acest aspect.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Cam se exclude asta la cum pune problema si ne intreaba pe noi

#18
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Nu arata rau, pare lucrat proiectul (nu stiu cit sub influenza ta, sau ideile arhitectulyi).

As face modificari: casa dreptunghiulara,fara coltul acela rupt.
Axele aliniaza.le.
Toate astea iti vor scutii din munca, complicatii cu dorei samd.
Pun.lpe arhi sa se joace Putin cu fatada, intrarea in casa daca faci dreptunghi, sa nu iasa cutie de pantofi.
Scarile in spirala sunt frumoase la altii sau in filme; fa.le drepte, cu rampa.

Unde construiesti, cum duci copii la scoala nu ma intereseaza aspectele astea


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate