Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Jurnal casa P + 1, If, Pantelimon

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Chiar daca musafirii sunt in living, poate vor sa fumeze, poate vor sa admire gradina...

Dar tu stii cel mai bine cum o sa folosesti terasa.

#56
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Si eu as pune ( am pus)  terasa la jumatate cu acces din bucatarie si din living.
Si ca tot vorbeai de geamuri la living mi-as pune spre terasa geamuri inalte, osciloculisante sa ies pe terasa.

#57
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postdell99, on 15 februarie 2022 - 12:46, said:

Daca mancati mai mult asa sa tii cont ca cineva trebuie sa faca paza la farfurii, 3 anotimpuri te cam omoara mustele. Noi suntem mai pe cocktailuri, dar paharele si barul de cafea le avem in living... Tine cont cum este orientata terasa la tine, la cum vor fi verile de aici inainte nu stiu cat o s-o poti folosi ziua. Sau daca ai ciuda pe careva il chemi la un gratar in august, eventual si sa il faca...

In ce sens? De orientare a terenului/terasei?

View Postpine, on 15 februarie 2022 - 12:39, said:

Pai cand o sa ai musafiri or sa stea si in living si pe terasa.  Si or sa treaca prin bucatarie Posted Image

Cand am musafiri, vin probabil la gratar. Baietii stau la gratar, iar fetele, din experienta, vor vrea sa stea pe terasa la masa.

View Postpine, on 15 februarie 2022 - 14:40, said:

Chiar daca musafirii sunt in living, poate vor sa fumeze, poate vor sa admire gradina...

Dar tu stii cel mai bine cum o sa folosesti terasa.

Casa va fi atat de mica incat in 2 pasi au si ajuns afara sa fumeze Posted Image

View PostMKdens24kw, on 15 februarie 2022 - 15:14, said:

Si eu as pune ( am pus)  terasa la jumatate cu acces din bucatarie si din living.
Si ca tot vorbeai de geamuri la living mi-as pune spre terasa geamuri inalte, osciloculisante sa ies pe terasa.

Incerc sa evit asta. M-am cam saturat sa tot dau bani pe lucruri pe care poate le voi folosi. Din experienta de pana acum ajung sa fie folosite din an in Paste, deci, inseamna ca ma pot scuti de ele.

La un moment dat voi vrea sa inchid terasa cu geamuri, ceea ce inseamna ca s-ar rezolva si problema cu temperatura cand e foarte frig.
12 mp de terasa imi par suficienti mie, pentru o medie de 6 persoane.
Acum sunt la peretele ala de 6,35 din sufragerie, nu stiu daca sa il las asa cu geamurile mei inguste, nu as vrea sa imi ingramadeasca spatiul de televizor totusi.

Edited by VewDo, 17 February 2022 - 16:05.


#58
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
Vesti bune arhitectul are! Cel putin asa pare.
Si-a vazut de treaba si a facut fatadele, ocazie cu care am observat 1 geam in plus la o baie, dar si faptul ca geamul de la camara e totusi cam lung.
Pe scurt, am adaugat cateva poze, sa va clatiti si voi ochii cu o frumusete de casa ce nu exista momentan Posted Image

ps:
1. i-am spus terasa sa nu o faca inaltata
2. sa-mi adauge un acoperis la intrare, sa nu ma ploua pana dau de chei (ideea sotiei <3)
3. sa scoata geamul mare de la baia matrimoniala de la etaj
4. sa scurteze geamul de la camara

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   512.83K   29 downloads
  • Attached File  2.jpeg   702K   28 downloads
  • Attached File  3.jpeg   513.5K   30 downloads
  • Attached File  4.jpeg   499.14K   26 downloads


#59
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu m-am uitat dar putin, cu OCDul meu fatada aia lipsita de simetrie imi aduce aminte de casele desenate in copilarie. Dar daca ii mai aseaza si o aplecatoare in fata probabil se schimba treaba.
Nu cred ca mai e loc sa aduc vorba de balcon si iesire in garaj ca probabil nu au trecut pe lista de necesitati in proiectare, la fel ca si acoperisul terasei, ai fi surprins cate probleme iti poate aduce daca nu prevezi prinderile inainte de termosistem.

#60
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postdell99, on 24 februarie 2022 - 18:16, said:

Eu m-am uitat dar putin, cu OCDul meu fatada aia lipsita de simetrie imi aduce aminte de casele desenate in copilarie. Dar daca ii mai aseaza si o aplecatoare in fata probabil se schimba treaba.
Nu cred ca mai e loc sa aduc vorba de balcon si iesire in garaj ca probabil nu au trecut pe lista de necesitati in proiectare, la fel ca si acoperisul terasei, ai fi surprins cate probleme iti poate aduce daca nu prevezi prinderile inainte de termosistem.

Da Posted Image) la ora 21:37 cand am primit mail-ul am fost suuuuper incantat, totul parea gata de pus in practica. Dar, in practica, trebuie schimbate niste lucruri pe ici pe colo. Incerc eu sa redesenez un pic si vedem cum ii va merge mana arhitectului.
Usii principale i-as adauga un breton ceva, asemanator cu cel din poze. Acum ma bate si gandul sa schimb acoperisul in 2 ape, in loc de 4. *sugestii?*

+ intrebare BONUS: in partea stanga a casei, pe nord, am 5 m de la gard pana la perete; eu am calculat cu ruleta pe jos ca imi incap masinile pe acolo, cu 1M culoar de trecere pe langa casa si .50 verdeata langa gard. sunt prea optimist sau e realizabil?

Attached Files



#61
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostVewDo, on 26 februarie 2022 - 17:14, said:

Usii principale i-as adauga un breton ceva, asemanator cu cel din poze. Acum ma bate si gandul sa schimb acoperisul in 2 ape, in loc de 4. *sugestii?*

1. Eu nu as renunta la acoperisul in patru ape. Este acoperisul care protejeaza cel mai bine fatada de ploi, si geamurile de la etaj de soare. Vara o sa vrei sa ai "ceva" care sa iti protejeze fatada, si mai ales geamurile de soare. Daca la parter o poti rezolva cu niste pomi, la etaj este mai greu. Solutia pe care o voi aplica eu la mine ( desi eu voi avea o casa doar parter + un pod mai inalt ), va fi un acoperis in patru ape, cu un sageac mai mare ( 1,00m - 1,20m ).

2. Daca faci o inginerie de genul asta, sa iti iei in calcul ca vei avea nevoie de jgheab si burlan ( sau jgheaburi si burlane, depinde de forma aleasa ). Sa te gandesti de la inceput unde vei poza burlanele pe fatada, astfel incat sa arate si bine, si sa fie si functionale.  Sa te gandesti mai ales la perioada de iarna, si la riscul aparitiei unei zone cu gheata in jurul burlanelor ( ma refer inclusiv la burlanele de la casa, ca poate nu o sa le captezi, asa cum apar in pozele puse ).

#62
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan&#045;softpedia, on 27 februarie 2022 - 07:15, said:



1. Eu nu as renunta la acoperisul in patru ape. Este acoperisul care protejeaza cel mai bine fatada de ploi, si geamurile de la etaj de soare. Vara o sa vrei sa ai "ceva" care sa iti protejeze fatada, si mai ales geamurile de soare. Daca la parter o poti rezolva cu niste pomi, la etaj este mai greu. Solutia pe care o voi aplica eu la mine ( desi eu voi avea o casa doar parter + un pod mai inalt ), va fi un acoperis in patru ape, cu un sageac mai mare ( 1,00m - 1,20m ).

2. Daca faci o inginerie de genul asta, sa iti iei in calcul ca vei avea nevoie de jgheab si burlan ( sau jgheaburi si burlane, depinde de forma aleasa ). Sa te gandesti de la inceput unde vei poza burlanele pe fatada, astfel incat sa arate si bine, si sa fie si functionale.  Sa te gandesti mai ales la perioada de iarna, si la riscul aparitiei unei zone cu gheata in jurul burlanelor ( ma refer inclusiv la burlanele de la casa, ca poate nu o sa le captezi, asa cum apar in pozele puse ).


Pe hartie totul este bine si frumos. Si eu sunt adeptul acop 4 ape, dar pt altcineva, nu pt mine.
Pierderi de material, costuri ridicate cu lemnul plus manopera. Sansele greselulor sunt ridicate si la acoperis, la dolii (parca asa se numesc pantele acoperisului).

Totul pleaca de doreii ce.l instaleaza, ca daca ai o echipa profi, sa calculeze, recupereze ce taie samd, costurile ar fi mici raportate la beneficii.

Dar sanse sunt mai mari da gasesti diamante pe plaja la Navodari, decit sa gasesti dorei calificati

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 27 februarie 2022 - 10:33, said:

Pe hartie totul este bine si frumos. Si eu sunt adeptul acop 4 ape, dar pt altcineva, nu pt mine.
Pierderi de material, costuri ridicate cu lemnul plus manopera. Sansele greselulor sunt ridicate si la acoperis, la dolii (parca asa se numesc pantele acoperisului).

Totul pleaca de doreii ce.l instaleaza, ca daca ai o echipa profi, sa calculeze, recupereze ce taie samd, costurile ar fi mici raportate la beneficii.

Dar sanse sunt mai mari da gasesti diamante pe plaja la Navodari, decit sa gasesti dorei calificati

View PostCa Castelul Bran, on 27 februarie 2022 - 10:33, said:

Pe hartie totul este bine si frumos. Si eu sunt adeptul acop 4 ape, dar pt altcineva, nu pt mine.
Pierderi de material, costuri ridicate cu lemnul plus manopera. Sansele greselulor sunt ridicate si la acoperis, la dolii (parca asa se numesc pantele acoperisului).

Totul pleaca de doreii ce.l instaleaza, ca daca ai o echipa profi, sa calculeze, recupereze ce taie samd, costurile ar fi mici raportate la beneficii.

Dar sanse sunt mai mari da gasesti diamante pe plaja la Navodari, decit sa gasesti dorei calificati

1. Pierderile de material depind foarte mult de invelitoarea aleasa. Spre exemplu, la tigla si la tabla in panouri mici ( Gerard, Novatik, Decra, Lindab Roca, etc. ), pierderile sunt mult mai mici decat la invelitorile in panouri mari.

2. Acoperisul in patru ape de care vorbeam eu ( si care arata ca cel din imaginile puse de initiator ), nu are dolii, deci este unul foarte sigur din punctul asta de vedere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate