Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Jurnal casa P + 1, If, Pantelimon

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Iar eu as lati treptele de acces in vestibul turnand beton si facand o terasa cu acoperis in panta pe lungimea casei scarilor+CT. As proteja si papuci, pantofii de intemperii si mi-as scoate si 2 scaune de ratan+o masa unde sa beau o cafea si sa citesc o carte primavara-toamna. Bine, asa am facut si eu si la fel este configuratia in spatele casei mele.

Edited by MKdens24kw, 03 February 2022 - 14:49.


#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMKdens24kw, on 03 februarie 2022 - 14:48, said:

o terasa cu acoperis in panta pe lungimea casei scarilor+CT. As proteja si papuci, pantofii de intemperii
Ce caută pantofii și papucii afară?

Inițiator
- structura nu pare să fi fost gîndită pînă la capăt după cum sînt decalați pereții
- vestibul mare = bun
- baie parter - cam mare, aici ai nevoie de un grup sanitar simplu (wc + chiuvetă) mai ales că ai două băi la etaj
- bucătărie - suprafață decentă = bun
- scara luată din living - rău
- living - cam greu de mobilat, poate grupezi ferestrele pe un singur perete
- scara balansată - o să-ți blestemi zilele cărînd mobila pe ea, chiar dacă e de la Ikea. Dacă vrei musai balansată trebuie lățime mai mare. Idem și pentru două rampe întoarse la 180.
- palierul de etaj îngust - idem
- balansarea scării e făcută la bășcălie - nu așa se face și dacă te pune sfîntul să o construiești așa cum e desenată o să-ți rupi gîtul pe ea
- baie 2,67 mp - mică rău
- dressing lat de nici 1,50 - ăla e dressing doar cu numele; e mai degrabă camera de depozitat dulapul.
- nu comentez decalajele culoarului de etaj - de ce n-or fi pereții la față, doar cel care i-a desenat știe.

Să întreb unde vei ține troacele pe care le adună tot omul? Aspirator, geamantane și altele similare...
Sugestie - renunță la dressing (nu ai o casă în care să-ți permiți așa ceva) și fă-l depozitare. E neplăcut că e la etaj dar mai bine cu el decît fără el.
Sugestie 2 - reorganizează zona baie + cămară + acces bucătărie din parter. Poate reușești să nu mai intri pe un colț de perete ieșind dintr-un decalaj - e neplăcut.

#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Eu , dupa o zi de munca, las  1-2 ore pantofii sau ghetele la aerisit , afara, pe terasa. E drept ca terasa mea este in spatele casei pe unde ajung la bucatarie mai repede dinspre garaj. Pe terasa am papucii cu care stau prin curte, un dulapior cu alta incaltaminte "de scandal", un aragaz pentru mancarea cu fierbere multa sau prajeli....Asa, ca la tzara...

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012
...și n-ai un cățel să doarmă pe ei? Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by gushpi, 04 February 2022 - 08:52.


#23
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Nu. Doar pisici, trei . Si ele nu dorm afara ci in casa. Si cand intra ,intra "incaltate".Posted Image

#24
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
In primul rand, multumesc tuturor pentru implicare si pentru raspunsurile date, chiar si cele la bascalie :D
Conteaza foarte mult.
In al doilea:

View PostCa Castelul Bran, on 03 februarie 2022 - 13:59, said:

Nu arata rau, pare lucrat proiectul (nu stiu cit sub influenza ta, sau ideile arhitectulyi).
As face modificari: casa dreptunghiulara,fara coltul acela rupt.
Axele aliniaza.le.
Toate astea iti vor scutii din munca, complicatii cu dorei samd.
Pun.lpe arhi sa se joace Putin cu fatada, intrarea in casa daca faci dreptunghi, sa nu iasa cutie de pantofi.
Scarile in spirala sunt frumoase la altii sau in filme; fa.le drepte, cu rampa.
Unde construiesti, cum duci copii la scoala nu ma intereseaza aspectele astea


View Postradunic, on 03 februarie 2022 - 17:30, said:

Ce caută pantofii și papucii afară?

Inițiator
- structura nu pare să fi fost gîndită pînă la capăt după cum sînt decalați pereții
- vestibul mare = bun
- baie parter - cam mare, aici ai nevoie de un grup sanitar simplu (wc + chiuvetă) mai ales că ai două băi la etaj
- bucătărie - suprafață decentă = bun
- scara luată din living - rău
- living - cam greu de mobilat, poate grupezi ferestrele pe un singur perete
- scara balansată - o să-ți blestemi zilele cărînd mobila pe ea, chiar dacă e de la Ikea. Dacă vrei musai balansată trebuie lățime mai mare. Idem și pentru două rampe întoarse la 180.
- palierul de etaj îngust - idem
- balansarea scării e făcută la bășcălie - nu așa se face și dacă te pune sfîntul să o construiești așa cum e desenată o să-ți rupi gîtul pe ea
- baie 2,67 mp - mică rău
- dressing lat de nici 1,50 - ăla e dressing doar cu numele; e mai degrabă camera de depozitat dulapul.
- nu comentez decalajele culoarului de etaj - de ce n-or fi pereții la față, doar cel care i-a desenat știe.

Să întreb unde vei ține troacele pe care le adună tot omul? Aspirator, geamantane și altele similare...
Sugestie - renunță la dressing (nu ai o casă în care să-ți permiți așa ceva) și fă-l depozitare. E neplăcut că e la etaj dar mai bine cu el decît fără el.
Sugestie 2 - reorganizează zona baie + cămară + acces bucătărie din parter. Poate reușești să nu mai intri pe un colț de perete ieșind dintr-un decalaj - e neplăcut.

Am transmis arhitectului modificarile urmatoare:
- forma dreptunghi casa
- alinierea axelor
- incercam sa largim cumva baia de la etaj prin mutarea zidului de rezistenta de la dormitor - automat va fi mutat spre interior si cel de la bucatarie.

Baia mica de la etaj si sufrageria erau minusurile importante pe care vreau sa le repar.
Cum primesc un raspuns de la arhitect, revin cu detalii.
Multumesc inca o data pentru timpul acordat.

#25
cristian-1984

cristian-1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2022
Salut, avem in plan sa ne apucam si noi la primavara de construit. Ai primit ceva oferte de la constructorii?

Esti in zona Lebada sa inteleg? Sau dupa centura?

#26
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postcristian-1984, on 05 februarie 2022 - 07:36, said:

Salut, avem in plan sa ne apucam si noi la primavara de construit. Ai primit ceva oferte de la constructorii?

Esti in zona Lebada sa inteleg? Sau dupa centura?

Nu am inca oferta, astept sa imi iasa 2-3 acte si apoi. Vreau sa construiesc in regim propriu, la cat cer "dezvoltatorii" e jecmaneala pe fata.
Da, sunt la 2 strazi de Swan Lake Village. Strada e cu toate utilitatile, mai putin asfalt, ceea ce stiu ca nu e prea grozav. Macar nu se strange apa pe ea. Posted Image
Tu pe unde esti?

Edited by VewDo, 05 February 2022 - 12:05.


#27
cristian-1984

cristian-1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2022

View PostVewDo, on 05 februarie 2022 - 11:58, said:



Nu am inca oferta, astept sa imi iasa 2-3 acte si apoi. Vreau sa construiesc in regim propriu, la cat cer "dezvoltatorii" e jecmaneala pe fata.
Da, sunt la 2 strazi de Swan Lake Village. Strada e cu toate utilitatile, mai putin asfalt, ceea ce stiu ca nu e prea grozav. Macar nu se strange apa pe ea. Posted Image
Tu pe unde esti?

Da, stiu loturile de acolo. E okay accesul in Oras.

Noi in Cernica langa padure.

#28
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
Buuuun, mi-a trimis arhitectul schitele noi cu modificarile cerute. Am unit axele, a facut niste schimbari pe care le-a simtit el, iar eu cam sunt de acord cu ele. Mi se pare ca are sens planul asa cum e.
O modificare pe care o voi mai face e eliminarea holului de la baia de la parter, in sensul ca voi lungi pur si simplu baia, pentru ca acolo voi pune masinile de spalat si de uscat.
Mai am o problema cu sufrageria. Mie mi se pare suficienta, dar as fi vrut-o mai mare. Sa se tina cont ca nu vreau casa mare. Stiu ce inseamna, stiu cat costa s-o faci si apoi s-o intretii. Sunt 24 de mp suficienti?
Ah, sa nu se tina cont de pozitia geamurilor ca nu le-am asezat asa cum vreau, asa le-a pus arhitectul.
Ce parere aveti, e mai ok?

BONUS: vesti bune intre timp, mi-a iesit si certificatul de urbanism, ceea ce-nseamna ca tre sa trec la treaba. bine... asta dupa ce-mi trece disfonia, ca am ramas iar fara voce

Attached Files



#29
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
A ieșit o compartimentare frumoasa.
Trei sugestii:
- in funcție de priveliște, as pune o fereastra la bucatarie in zona blatului de lucru (opțiune personală)
- Poziționarea ferestrelor in sufragerie îți va încurca mobilarea. Du măcar o fereastra aproape de un colt, a.i. sa poți plasa tv/canapea fata in fata.
- open space (tine de gusturi). Ca sa mărești vizual suprafața, ai putea încerca open space între bucatarie și sufragerie. O hota buna te scap de mirosuri, fără griji.

Edited by anothertwo, 09 February 2022 - 18:12.


#30
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postanothertwo, on 09 februarie 2022 - 18:11, said:

- Poziționarea ferestrelor in sufragerie îți va încurca mobilarea. Du măcar o fereastra aproape de un colt, a.i. sa poți plasa tv/canapea fata in fata.
poate a gandit TV-ul pe peretele cu bucataria..si canapelele/coltare pe peretele opus...

#31
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postanothertwo, on 09 februarie 2022 - 18:11, said:

A ieșit o compartimentare frumoasa.
Trei sugestii:
- in funcție de priveliște, as pune o fereastra la bucatarie in zona blatului de lucru (opțiune personală)
- Poziționarea ferestrelor in sufragerie îți va încurca mobilarea. Du măcar o fereastra aproape de un colt, a.i. sa poți plasa tv/canapea fata in fata.
- open space (tine de gusturi). Ca sa mărești vizual suprafața, ai putea încerca open space între bucatarie și sufragerie. O hota buna te scap de mirosuri, fără griji.

1. da, va fi fereastra, un dreptunghi, in zona chiuvetei/spatiului de lucru
2. voiam sa fie o fereastra dreptunghi (asezat lungimea sa fie pe verticala), apoi perete cu tv, apoi inca o fereastra la fel ca prima; am facut niste calcule si parca imi iesea un geam lat de 30 cm
3. peretele dintre bucatarie si sufragerie va avea doar jumatatea inferioara plina, cea superioara va fi cu geam

#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Am si eu o sugestie:

#33
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postcrocko.dilul, on 09 februarie 2022 - 20:07, said:

Am si eu o sugestie:

Multumesc, dar in felul asta nu am spatiu la intrare de lasat haine, incaltaminte, samd. Am insistat asupra vestibulului si multi mi-au atras atentia ca se pierde spatiu. Asa e, dar nu se pierde daca fac o mica depozitare de haine + pantofi. In plus, asa-mi place sa se intre in casa, intr-o antecamera, nu direct sa dai buna ziua :))

#34
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Fiecare isi cunoaste prioritatile, modul de viata.
Dupa doi ani de locuit la curte am apreciat existenta unui grup sanitar aproape de intrarea in casa. Pentru ca vin din curte murdar de toate alea si trebuie sa ma spal.
Desigur, mai mult vara, asa ca se poate rezolva cu o anexa.

#35
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Poate ramane si asa compartimentarea dar pot adauga cateva pareri subiective:
A ramas mult spatiu la vestibul, s-ar putea face o debara acolo, sau mari CT.
Mersul la baia de la parter implica trecerea prin living care nu e open cu holul de intrare si distanta mare de acces, trebuie asumata bine decizia pentru ca mai tarziu sigur apar regrete.
Nu cred ca o bucatare de 13,5mp poate acomoda si un loc de luat masa decent, e decizia fiecaruia unde se inghesuie, in weekend pe canapea sau toata ziua se freaca unii pe altii in bucatarie, si raspunsul meu e nu la open space living-bucatarie, mirosul de ceapa calita sau usturoi nu mai iasa din textile o zi.
Exista si varianta de living open space cu zona de vestibul si atunci rezolvi si un acces la baie mai facil.
Totusi scarile mise pare ca ocupa mult loc, se pot face drepte integrate in zona de vestibul si sub ele un dressing.
Succes pe intreg proiectul casei!

#36
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostVewDo, on 09 februarie 2022 - 17:58, said:

Buuuun, mi-a trimis arhitectul schitele noi cu modificarile cerute. Am unit axele, a facut niste schimbari pe care le-a simtit el, iar eu cam sunt de acord cu ele. Mi se pare ca are sens planul asa cum e.
O modificare pe care o voi mai face e eliminarea holului de la baia de la parter, in sensul ca voi lungi pur si simplu baia, pentru ca acolo voi pune masinile de spalat si de uscat.
Mai am o problema cu sufrageria. Mie mi se pare suficienta, dar as fi vrut-o mai mare. Sa se tina cont ca nu vreau casa mare. Stiu ce inseamna, stiu cat costa s-o faci si apoi s-o intretii. Sunt 24 de mp suficienti?
Ah, sa nu se tina cont de pozitia geamurilor ca nu le-am asezat asa cum vreau, asa le-a pus arhitectul.
Ce parere aveti, e mai ok?

BONUS: vesti bune intre timp, mi-a iesit si certificatul de urbanism, ceea ce-nseamna ca tre sa trec la treaba. bine... asta dupa ce-mi trece disfonia, ca am ramas iar fara voce

Arata omeneste acuma; observatia crocodilului e ok, cu acces facil baie parter. E un compromis

As mai adauga:
Parter : intre bucatarie si living, lasa spatiu liber  pe care.l poti inchide daca nu.ti convince; ulterior adaugi usi sau inchizi definitiv cu rigips (asta trebuie sa prevada proiectantul, o grinda & diafragma acolo).
Etaj: dormitorul matrimonial cu intrare din fata scarii, folosesti spatiul Acela din dreapta (in locul usii) ca un dressing. Momentan e spatiu mort, neutilizabil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate