Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Neintelegere intre pisici (british shorthair si british chinchilla)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Buna seara!Avem o british shorthair de 3 ani sterilizata si sotia mea a hotarat sa i luam o surioara ca sa nu mai fie singura.Zis si facut,i am adus de 2 saptamani o alta pisicuta british chinchilla de 3 saptamani.Nu ne am documentat inainte despre comportamentul pisicilor in astfel de situatii si problema este ca aia mica ia bataie non stop de la aia mare.Nu o vrea si pace,au trecut 2 saptamani si nu am vazut nici o imbunatatire.Am cumparat si un aparat cu  rezerva de feliway clasic care sta in priza non stop.
Ne asteptam la un astfel de comportament dar nu de asa lunga durata si sunten ingrijorati deoarece am citit ca uneori 2 pisici in astfel de situatii nu se vor impaca niciodata.Va rog daca ati trecut prin astfel de situatii ce sfaturi imi mai puteti da? Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Ati luat-o prea devreme la 3 saptamani,. Trebuia lasata langa mama cel putin 6 saptamani.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
aia mare e mult prea posesiva cu teritoriul. posibil sa nu se inteleaga niciodata. am si eu un motan care nu se intelege cu nici o alta pisica, nu conteaza ca e de casa sau tomberoneza.
gaseste pe cineva si da-o pe aia mica si gata.

Edited by rex, 31 January 2022 - 23:37.


#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpufonel, on 31 ianuarie 2022 - 23:07, said:

Ati luat-o prea devreme la 3 saptamani,. Trebuia lasata langa mama cel putin 6 saptamani.
Nu e asa. Pisicutele trebuie sa stea cu mama lor pana la 12 saptamani. Dar nu din aceasta cauza nu se impaca. In general, pisicile sunt foarte teritoriale si nu suporta ca vreun intrus sa le incalce spatiul.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
aia mica nu pare a fi pisica de 3 saptamani.....nu cumva 3 luni ?

#6
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
La asta ma uitam si eu. Nu pare afi de 3 saptamani...

Incearca sa stea despartite un timp si treptat poate se obisnuiesc una cu cealalta.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostCostyNn96, on 31 ianuarie 2022 - 23:41, said:

aia mica nu pare a fi pisica de 3 saptamani.....nu cumva 3 luni ?
Acum m-am uitat si eu la poza. E clar ca are peste 3 luni.

#8
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Poza spune tot. Aia mare e sefa, ce privire are! Aia mica vrea joaca, rasfat , aia mare nu va ceda locul ei . E pacat de aia mica sa o chinui, trebuia luat un alt pisic cand prima era mica si ea.la 3 ani nu cred ca va lasa de la ea . Vor face camp de lupta daca raman amandoua.

Edited by SharonCollins, 01 February 2022 - 02:15.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View PostCostyNn96, on 31 ianuarie 2022 - 23:41, said:

aia mica nu pare a fi pisica de 3 saptamani.....nu cumva 3 luni ?

View PostDarkestnight, on 31 ianuarie 2022 - 23:45, said:

La asta ma uitam si eu. Nu pare afi de 3 saptamani...

View PostFreddy12, on 01 februarie 2022 - 00:45, said:

Acum m-am uitat si eu la poza. E clar ca are peste 3 luni.

Nu vi se aprind si voua niste beculete? omu' n-a adus-o ieri, ci de ceva vreme...

View Posthohaele, on 31 ianuarie 2022 - 22:36, said:

dar nu de asa lunga durata

Edited by laffin, 01 February 2022 - 06:25.


#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Mirciulică a tolerat-o pe Chioara după vreo lună. Au dormit în același pat după vreo două. Mai dă-le timp.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
La mine e pe invers. Maidaneza noua a pus stapanire pe fotoliu.
Celelalte pisici mai vechi nu au curajul sa o infrunte.
[ https://scontent.ftce2-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/272758491_3861202600772250_7930032056533291702_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=S65qj3QVP4IAX9WV007&_nc_ht=scontent.ftce2-1.fna&oh=00_AT_6k1Uw8-92mAmBqOjM8PfzwRwE8ifT45OwC6Rw5BNiKw&oe=61FCE456 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
si la mine au fost probleme, insa maidaneza cu experienta de strada 6 luni, a stiut sa se impuna in fata locatarei de 2 ani, si ea luata de pe strada, dar asa de mica, ca la inceput am hranit-o cu seringa.
oricum, tot vreo luna a durat pana s-au mai linistit lucrurile. nu's totusi prietene la catarama, au si personalitati opuse. aia mare zici ca'i regina angliei, aia mica zici ca'i jackie chan. rar mai dorm impreuna, uneori se mai incaiera de nu pricepi ce e acolo. nici nu pot da vina numai pe una, ca le vad ca incepe cand una, cand cealalta.

#13
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Buna ziua! In primul rand imi cer scuze ,am gresit, aia mica are 3 luni nu saptamani,e adusa de 2 saptamani.Va multumesc pentru raspunsuri.Ce pot spune este ca cateodata aia mare e linistita nici n o baga in seama,dar cand vede ca se joaca si fuge atunci o ataca.O sa incercam in continuare sa avem grija de ele,poate o da Dumnezeu sa se impace.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am luat prima pisica de pe strada si era viata grea cu o singura pisica, toata ziua trebuia tinuta in brate, facea numai dracii. Am luat a doua pisica, avea vreo 3 luni, cu greu le-am adaptat, o batea de zor pe cea mica. Pisica cea mica a crescut si s-a facut de doua ori cat ea si a tinut minte, La un moment dat prima pisica nu mai putea sta decat pe dulap, slabise si statea doar ascunsa. N-am avut ce face si am dus pisica cea mare la o matusa la curte, a fost un moment tare naspa, mai ales ca tineam mult la ea si dupa un an de stat la curte a murit lovita de o masina.

Din nou scandal in casa si am luat inca o pisica. Din fericire asta e blanda. Tot de doua ori mai mare, deoarece cea batrana este mica de statura dar rea. Acum cea batrana are 19 ani, operata de cancer si artrita, cea mica vreo 10 ani si e de doua ori cat ea. Cea batrana o scuipa pe unde o vede insa cea mare in afara de o ciufuleala sumara nu-i face nimic. O mai cert insa le mai apuca scandalul.

Conteaza temperamentul pisicii, unele se plac, altele se tolereaza, altele nu se suporta.

#15
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Sunt in situatia asta de 6 ani... Ea 10 ani, nu-l suporta pe el de 6 ani.Amandoi sunt sterilizati.  De fiecare data cand trece pe langa ea, ii ia aerul si o razna dar lui nu pare sa-i pese prea tare. O lasa sa-si faca numarul si isi vede de treaba.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpufonel, on 31 ianuarie 2022 - 23:07, said:

Ati luat-o prea devreme la 3 saptamani,. Trebuia lasata langa mama cel putin 6 saptamani.
aia din poză n-are trei săptămâni

trebuia fetiță și băiat

poate dacă era mică de tot i se trezea instinctul matern

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Cei care nu înţeleg incompatibilitatea felinelor ar trebui să discute cu soţiile şi să le întrebe ce părere au despre aducerea acasă a unei tinere, pe post de nevasta nr.2.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uite ca arabii fac asta, ba chiar au mai multe neveste. ma rog, ei nu isi intreaba nevasta daca vrea sa adca alta, o aduc si apoi le lasa sa se certe intre ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate