Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Amenda ptr gestionar fara atestat stivuitorist?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Fără atestat nu ai voie să manevrezi nici motostivuitorul (și nici un alt asemenea utilaj) proprietate personală ("pe persoană fizică") în ograda proprie (la fel de proprietate pe persoană fizică).

#20
bigfoot

bigfoot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2003
Maestre fă cursul sau lasă firma să angajeze un stivuitorist cu atestat ca nu merită riscul, și nu mă refer la amendă.
N-am văzut pâna acum un control ISCIR la depozit, nici măcar la accidentele raportate. Am fost de față la trei accidente de stivuitor cu victime cu spitalizare de până la șase luni și un șofer de tir de la noi a murit strivit când a fost să descarce noaptea la alt depozit și stivuitoriștii i-au spus că e pauză și să aștepte. S-a urcat viteazul pe un stivuitor lăsat de un bou cu cheile în contact să-și descarce remorca și a căzut de pe rampă cu stivuitorul.
Un caz de fractură s-a mușamalizat că victima era tot un angajat al companiei și a primit parnosu să tacă, și nu pentru că firma încerca să acopere stivuitoristul, la celelalte cazuri a fost chemată salvarea deci a apărut și miliția, declarații, alcooltest, anchetă ITM dar fără amenzi iar stivuitoristul a lucrat de a doua zi fără probleme. În rest nimeni niciodată nu-și va asuma accidentul altuia ba chiar dimpotrivă dacă lovesc pereții, ușile sau răstoarnă vreun palet cu siguranță vor spune că altcineva e de vină, sau lovitura aia "e de anu trecut șefule".

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cred ca mai important decit amenda este ca poti omori pe cineva. Cind il faci pe unu 2D ca in desenele cu coiotu ala ultimu lucru care conteaza e amenda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate