Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Amenda ptr gestionar fara atestat stivuitorist?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005
Fără atestat nu ai voie să manevrezi nici motostivuitorul (și nici un alt asemenea utilaj) proprietate personală ("pe persoană fizică") în ograda proprie (la fel de proprietate pe persoană fizică).

#20
bigfoot

bigfoot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2003
Maestre fă cursul sau lasă firma să angajeze un stivuitorist cu atestat ca nu merită riscul, și nu mă refer la amendă.
N-am văzut pâna acum un control ISCIR la depozit, nici măcar la accidentele raportate. Am fost de față la trei accidente de stivuitor cu victime cu spitalizare de până la șase luni și un șofer de tir de la noi a murit strivit când a fost să descarce noaptea la alt depozit și stivuitoriștii i-au spus că e pauză și să aștepte. S-a urcat viteazul pe un stivuitor lăsat de un bou cu cheile în contact să-și descarce remorca și a căzut de pe rampă cu stivuitorul.
Un caz de fractură s-a mușamalizat că victima era tot un angajat al companiei și a primit parnosu să tacă, și nu pentru că firma încerca să acopere stivuitoristul, la celelalte cazuri a fost chemată salvarea deci a apărut și miliția, declarații, alcooltest, anchetă ITM dar fără amenzi iar stivuitoristul a lucrat de a doua zi fără probleme. În rest nimeni niciodată nu-și va asuma accidentul altuia ba chiar dimpotrivă dacă lovesc pereții, ușile sau răstoarnă vreun palet cu siguranță vor spune că altcineva e de vină, sau lovitura aia "e de anu trecut șefule".

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cred ca mai important decit amenda este ca poti omori pe cineva. Cind il faci pe unu 2D ca in desenele cu coiotu ala ultimu lucru care conteaza e amenda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate