Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achiziție Canon EOS 850D cu următoarele obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
BoyMadD

BoyMadD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2021
Salut, doresc sa achiziționez de pe eMag Canon Eos 850D cu următoarele obiective: https://imgur.com/a/mTOebaW . Este o alegere bună? Și are lens mount pentru crop sensor ef-s dar eu optez pentru canon Ef, daca doresc să pun obiective full frame pe el am nevoie de vre-un adaptor Ef pentru Ef-s sau sunt interschimbabile și funcționează fără probleme?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
50 f1.8 STM e bun.
Cu 1.4 era poate si mai bun dar nu are STM care e pt video sa nu sara diafragma in trepte.
Desigur la Canon ( si la nikon) cu rare exceptii rezistenta la flare e foarte proasta, chiar catastrofal de proasta.

75-300le e beznos rau cu f5.6 mai ales pt APS-C crop 1,62 pe latura din FF35.

EF 85 f1.8 ca si 100 f2 (f2 nu 2.8) par interesante ca sunt mai accesibile dar au erori de focalizare si ambele redau purple bokeh ridicol de se inrozeste vizorul.
Am testat mai multe bucati noi si toate erau asa.
100 f2 rata mai putin focusul fata de 85, dar pus pe eos 1DX, ca pe cele entry level nu garantez ca e mai breaz...
Oricum si 85 si 100 sunt prea lungi pt APSC unde ai avea nevoie de 53-56 f 1.2 ca sa redai DOF de 85-90 f1.8.
Astea de FF35 puse pe crop te obliga sa incadrezi de la distanta cu 1,62X mai mare de 1,5m pt portret bust, si astfel redau si DOF mai mare si volumetria aplatizata mai putin expresiv.
La poret se prefera 1,5m pt ca ai 5 diagonale spatiale( volumetrice) ale capului uman, la care volumetria e redata natural, nici cu fuga perspectivala grotesca cu cap borcanat cum.e sub 1,5m si nici aplatizat cum e peste 1,5m.
Nu e groaznic cu 85 pe crop, si daca nu ai fundal apropiat e OK si bokehul - am folosit chiar si 135 f2.8, dar EFul 85 f1.8  are probleme cu precizia focalizarii si cu purple bokeh ridicol.

Cu EF pe EF-S nu e problema cu exceptia cropului mare de 1,62 pe latura la Canon.
Invers e problema daca pui obiective EF-S pe EF, unele intra si se loveste oglinda de ele, si majoritatra nu acopera formatul FF35.

Edited by loock, 27 January 2022 - 13:34.


#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostBoyMadD, on 27 ianuarie 2022 - 12:01, said:

Salut, doresc sa achiziționez de pe eMag Canon Eos 850D cu următoarele obiective: https://imgur.com/a/mTOebaW . Este o alegere bună? Și are lens mount pentru crop sensor ef-s dar eu optez pentru canon Ef, daca doresc să pun obiective full frame pe el am nevoie de vre-un adaptor Ef pentru Ef-s sau sunt interschimbabile și funcționează fără probleme?

Obiectivele EF-S nu pot fi montate pe camere cu montura EF (full frame gen 6D II). Obiectivele EF pot fi montate fara probleme pe montura EF-S.

Alegerea nu e rea, doar ca te limiteaza dpdv al ceea ce poti sa faci cu el (in principiu potrete, street, peisagistica). Ar fi o idee sa te uiti si la Canon 10-18mm si 40mm f2.8 daca vrei mai multa flexibiliatea si nu vrei sa rupi bugetul.

Eventual, macar sa iei varianta 850D cu 18-55IS STM care e doar cu 200 de lei mai scumpa, daca nu ai deja un obiectiv de kit la indemana.

Edited by StefanSC, 27 January 2022 - 14:00.


#4
BoyMadD

BoyMadD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2021

View PostStefanSC, on 27 ianuarie 2022 - 13:58, said:



M-am gandit si la un Canon 90D cu kit + obiectivele acestea

View Postloock, on 27 ianuarie 2022 - 13:30, said:



Am inteles, multumesc mult, alte obiective/obiectiv mai ok sub 2.500 de lei care ar merita o incercare?

Edited by Dany_Darke, 27 January 2022 - 15:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate