Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sedinta de consiliu local neconvocata de primar

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
As dori sa stiu care pot fi eventualele consecinte dpdv administrativ, legale, pentru o asemenea problema. Am rascolit netul si Codul administrativ si nu am aflat nimic concret.

Este vorba de o sedinta lunara ordinara intr-o localitate mica. Pur si simplu primarul nu a facut convocarea obligatorie prin lege, fara explicatii. Se poate asa ceva, cine raspunde si cum?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu este obligatoriu ca in fiecare luna sa aiba loc sedinta de consiliu local sau consiliu judetean.

Dar daca timp de 3 luni nu se ia nicio hotarare de consiliu local, acesta se dizolva.

Au fost nenumarate situatii fara sedinte de CL sau CJ, mai ales dupa alegeri, cand inca se negociaza majoritati si nu se convoaca sedintele tocmai pentru a se putea negocia linistit.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiam ca cel putin o data pe luna trebuie tinuta o sedinta!

https://dobrogealive...-administrativ/

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Daca tu asa stii, fa o sesizare catre prefectura judetului unde ai interes si vei primi un raspuns oficial si concret.
Eu iti spun ce stiu eu, si stiu cazuri concrete.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ziceam ca asa stiu din formularea legii respective. In fine!

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu inteleg ce te opreste sa mergi pana la capat si sa sesizezi la prefectura o incalcare a legii, sau macar sa soliciti o informare prin care sa afli daca legea a fost sau nu incalcata.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu ma opreste chiar nimic, tocmai intrebam pe aici ce si cum, sa nu ma aflu in treaba.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDecember, on 25 ianuarie 2022 - 16:35, said:

Dar daca timp de 3 luni nu se ia nicio hotarare de consiliu local, acesta se dizolva.
Nici macar. Conditiile principale sunt:
1. Sa fie convocate legal.
2. Sa fie tinute.

Articolul 143
Situațiile de dizolvare a consiliului local
(1) Consiliul local se dizolvă de drept sau prin referendum local. Consiliul local se dizolvă de drept:
a) în cazul în care acesta nu se întrunește cel puțin într-o ședință ordinară sau extraordinară, pe durata a patru luni calendaristice consecutive, deși a fost convocat conform prevederilor legale;
b) în cazul în care nu a adoptat nicio hotărâre în 3 ședințe ordinare sau extraordinare ținute pe durata a patru luni calendaristice consecutive;


Avem totusi:

Articolul 133
Tipurile de ședințe ale consiliului local
(1) Consiliul local se întrunește în ședințe ordinare, cel puțin o dată pe lună, la convocarea primarului


Fara consecinte daca nu se intampla acea convocare, dar in continuare:

(2) Consiliul local se poate întruni și în ședințe extraordinare la convocarea:
b) a cel puțin unei treimi din numărul consilierilor locali în funcție;

Edited by pasilla, 25 January 2022 - 17:16.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu scrie nicaieri ca primarul e obligat sa convoace consiliul o data pe luna. dar, daca il convoaca, consiliul trebuie sa se intruneasca.
Daca nu e nimic de discutat, ce sa covoace primarul, de ce sa se intruneasca?
Daca cel putin 1/3 din consilieri considera ca trebuie sa fie discutat ceva, covoaca ei sedinta. daca nu, nu se intruneste consiliul si gata.
Pot sa sparga seminte si acasa.

Edited by strongsss, 25 January 2022 - 21:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate