Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Înlocuitorul religiei nu este ușor de găsit - studiu de caz

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#433
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjohnnickelby, on 10 august 2022 - 10:20, said:

Tu nu esti Lupini pe care-l stiam, probabil vreun ong i-a cumparat contul lui Lupini tocmai pentru a ne arata ca cineva se poate schimba.
Eu nu te cred. Nici macar nu stiu cine esti. In sfarsit, nu conteaza.

Eu ştiu cine sunt, contul e al meu, dar nu mai sunt lupini cel pe care...mă ştiam...şi asta nu pe cel de demult ci pe cel din urmă cu maxim trei ani. Posted Image





View Postjohnnickelby, on 10 august 2022 - 10:20, said:

...noi nu vorbim aici de evolutia naturala, ci de evolutia constiintei umane

E la fel evoluţia naturală cu evoluţia socială. De pildă, evoluţia socială ne arată că, de exemplu, un telefon inteligent fiind mai puternic, "s-a adapatat" societăţii actuale în dauna telefonului-cărămidă cu butoane şi slab, din trecut.

Mergând şi la conştiinţă, pe scurt ea reprezintă ansamblul interacţiunilor sinelui, eului şi supra-eului. Diferenţele dintre conştiinţe constă în adaptarea la mediul social al celui mai puternic eu şi supra-eu, în dauna indivizilor al căror sine e mai puternic decât eul şi supra-eul.

Sinele reprezintă instinctele. Eul reprezintă partea raţională care ţine în frâu acele instincte, iar supra-eul reprezintă capacitatea culturală şi înclinaţia spre diferite sisteme de valori.





View Postalecsino1, on 09 august 2022 - 18:09, said:

Dreptatea rationala poate fi brutala, este nevoie si de afectiune, iubire.

E adevărat. Şi cel mai bine se vede acest aspect în cadrul primarilor din România: "a furat, dar...a şi făcut".  Deci, nu trebuie judecat doar raţional ci şi afectuos. Posted Image

Edited by lupini, 10 August 2022 - 13:12.


#434
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Am mai spus, faci parte din grupul care vede totul in jur ca o consecinta a fortei, puterii.
Extrem de adancit in rational, totul are o explicatie logica, matematica.
Atat de adancit incat treci cu vederea un intreg univers, care crede-ne pe cei care o spun fiindca santem multi nu doar eu, exista.
Chiar daca nu se vede cu Hubble, indiferent de spectru.
De un cinism aparte, spui cuvinte ca iubire, mila.
Despre telefonul evoluat nu am cuvinte, privesti sensul lucrurilor dintru-n punct de vedere..unic.
Si lingurile au evoluat, inainte vreme rugineau daca erau din fier sau putrezeau, cele din lemn, acum sant din inox 316 parca...si societatea s-a adaptat evolutiei lor imbratisand uzul lingurii evoluate din inox...

Edited by alecsino1, 10 August 2022 - 16:37.


#435
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 10 august 2022 - 16:32, said:

Am mai spus, faci parte din grupul care vede totul in jur ca o consecinta a fortei, puterii.
Extrem de adancit in rational, totul are o explicatie logica, matematica.

Mulţumesc că îmi spui asta. Dacă se vede că gândurile şi faptele mele au la fundament exclusiv raţiunea, atunci...sunt împlinit.




View Postalecsino1, on 10 august 2022 - 16:32, said:

Atat de adancit incat treci cu vederea un intreg univers, care crede-ne pe cei care o spun fiindca santem multi nu doar eu, exista.

Adevărul nu se sprijină pe numărul oamenilor ci pe demonstraţiile raţionale, fie ele şi ale unui singur om. În trecut erau mulţi, cei mai mulţi, care credeau că cine trece de Oceanul Atlantic, va cădea de pe Pământ. Posted Image Doar 1, 2 sau 3 au avut curajul să arate că nu e aşa.

Necazul nu e cu mărimea mulţimilor, ci e acela că devin intolerante faţă de cei care vor demonstraţii raţionale. Acesta e pericolul mulţimilor. Mulţimile nu au vreme de demonstraţii, ele se mulţumesc doar cu poveşti.

Edited by lupini, 11 August 2022 - 11:20.


#436
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 11 august 2022 - 11:17, said:

Necazul nu e cu mărimea mulţimilor, ci e acela că devin intolerante faţă de cei care vor demonstraţii raţionale. Acesta e pericolul mulţimilor. Mulţimile nu au vreme de demonstraţii, ele se mulţumesc doar cu poveşti.
Atata timp cat accepti un domeniu irational in matematica, de ce nu esti in stare sa-l accepti si in viata reala?
Esti un burduf de contradictii si daca nu ti le reglezi curand, o sa dai impresia unui ciudat. Bine, deja dai impresia asta, dar pare si cautata postura.
Se pare ca este vremea ciudatilor.

#437
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Am uitat sa zic: deci tu vorbesti cu noi, cum ai vorbi cu o multime de prosti?
Pentru noi este mai usor, ca discutam doar cu unu'.Posted Image

#438
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Nu vreau sa fiu gresit inteles, dar stii numele cuiva faimos care sustine aceeasi ideologie ?
Karl Marx.
A ignora orice nu poate fi demonstrat rational este acelasi lucru cu a ignora orice nu poate fi inteles.
Nu crezi ca este un pic arogant ?
Adica nu intelegem mai nimic din ceea ce ne inconjoara, nici o boala de piele nu are tratament desi este organul cel mai accesibil, cum face planta fotosinteza, cine naiba a facut piramidele sau de ce..
Realitatii nu-i pasa daca o ignori, indiferent de motive, personale, logice, sentimentale, etc, ea exista in continuare.
Daca refuzi sa o accepti vei plati.

Edited by alecsino1, 11 August 2022 - 18:26.


#439
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postjohnnickelby, on 11 august 2022 - 17:57, said:

Am uitat sa zic: deci tu vorbesti cu noi, cum ai vorbi cu o multime de prosti?
Pentru noi este mai usor, ca discutam doar cu unu'.Posted Image
:D Nu, e ori un visator periculos ori un experiment next-gen high-tech al google, un bot AI care se inregistreaza singur pe platforme sociale si...converseaza.

#440
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postalecsino1, on 11 august 2022 - 18:14, said:

Nu vreau sa fiu gresit inteles, dar stii numele cuiva faimos care sustine aceeasi ideologie ?
Karl Marx.

Și Fr. Engels.
Acest manual, din care am citit mai demult, o parte, vi-l recomand cu dragă inimă:

https://ro.scribd.co...-Despre-religie

Recomand și asta, e ieftină, o puteți lua la preț de coca-cola, la reducere:

[ https://static.cartepedia.ro/image/228992/dumnezeu-nu-este-mare-1-produs_imagine_max_width.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#441
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 11 august 2022 - 18:14, said:

Adica nu intelegem mai nimic din ceea ce ne inconjoara, nici o boala de piele nu are tratament desi este organul cel mai accesibil, cum face planta fotosinteza, cine naiba a facut piramidele sau de ce..

Da, lipsa şcolii creează tot mai mulţi oameni care nu înţeleg mai nimic din ce-i înconjoară. Bine a scris ! Posted Image Dar, important e că avem inflaţie de biserici ! Posted Image

Nicio boală de piele nu are tratament ? Nefiind doctor şi neavând vreo boală, am căutat pe Google. Spune că multe boli de piele au leac. Iar în cazul fotosintezei, e o hrănire autotrofă, adică transformarea în energie chimică a energiei electromagnetice luminoase prin intermediul carbohidraţilor.

Cine a făcut piramidele ?! Aoleu Alecsino, chiar şi asta întrebi ? Piramidele din Egipt sunt monumente funerare destinate Faraonilor, ce erau consideraţi zei. Iniţial, în perioada primei dinastii, monumentele era mastabe, adică table de piatră. Apoi, următorii faraoni, începând cu Djoser, din dinastia a treia, a pus o tablă mai mică peste cea de bază, apoi o alta şi mai mică peste a doua, aşa apărând piramida în trepte de tip mastaba. Pe urmă a urmat piramidele în care nu se mai vedeau treptele, precum cea a lui Cheops şi Menkaure, la Giza. Piramidele nu au apărut din senin, ci a fost o evoluţie în construirea lor, pe o durată de circa 700 de ani.


Evoluţia arhitecturii piramidelor egiptene


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fwww.maxwideman.com%2Fpapers%2Fgreat_pyramid%2Ffig2.gif&f=1&nofb=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







View Postjohnnickelby, on 11 august 2022 - 17:28, said:

Esti un burduf de contradictii si daca nu ti le reglezi curand, o sa dai impresia unui ciudat. Bine, deja dai impresia asta, dar pare si cautata postura.
Se pare ca este vremea ciudatilor.

Nu e nicio noutate în ce spui: întotdeauna marea masă percepe aşa pe cei care au curaj să-şi expună public ideile originale. Iniţial, marea masă ia în zeflemea pe emitentul ideii. Apoi, după ce câţiva din marea masă observă raţionamentul şi-l acceptă, marea masă e nedumerită. Pe urmă, după ce emitentul ideii a murit de mult, marea masă spune că ea îl credea şi în trecut şi în prezent pe cel ce a emis ideea iniţială, doar că a glumit când l-a luat la zeflemea pe emitentul ideii.

Aşa funcţionează lumea. Aşa a fost, aşa e, şi aşa va fi.

Însă eu spun oricui care vrea să aibă succes în viaţă: nu vă fie teamă să vă expuneţi ideile originale în faţa lumii ! Sigur, ea vă va ironiza, dar timpul vă va da dreptate, dacă ideea e bună.

Edited by lupini, 12 August 2022 - 18:08.


#442
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlupini, on 12 august 2022 - 17:56, said:

Nu e nicio noutate în ce spui: întotdeauna marea masă percepe aşa pe cei care au curaj să-şi expună public ideile originale. Iniţial, marea masă ia în zeflemea pe emitentul ideii. Apoi, după ce câţiva din marea masă observă raţionamentul şi-l acceptă, marea masă e nedumerită. Pe urmă, după ce emitentul ideii a murit de mult, marea masă spune că ea îl credea şi în trecut şi în prezent pe cel ce a emis ideea iniţială, doar că a glumit când l-a luat la zeflemea pe emitentul ideii.

Aşa funcţionează lumea. Aşa a fost, aşa e, şi aşa va fi.

Însă eu spun oricui care vrea să aibă succes în viaţă: nu vă fie teamă să vă expuneţi ideile originale în faţa lumii ! Sigur, ea vă va ironiza, dar timpul vă va da dreptate, dacă ideea e bună.
Ete scartz, care idei originale ? Transhumanismul, globalismul, evolutionismul ? Astea nu sunt idei originale cred ca ai simtul umorului prea dezvoltat. :D Si sunt si vor fi imbratisate de multi, asta e sigur. Mai ramane supararea ta ca sunt unii care nu achieseaza la ele.

#443
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Ultimele cuvinte sant extrem de importante "daca ideea e buna".
Cum zicea cineva, cele mai multe idei originale sant tampite, uneori criminale de-a dreptul, dar totusi, foarte rar, utile si chiar necesare.
De ce crezi ca ale tale s-ar incadra in ultima categorie ?
Marxism/leninismul are 170 de ani si a ucis direct cat, 100M, 200M de oameni ?
Mai mult decat toate razboaiele din perioada la un loc.
Nu e nimic nou, s-a incercat, ideologia ca totul este o consecinta a puterii s-a dovedit criminala in toate cazurile in care a fost aplicata pe scara larga, ce vezi tu original si bun in asta ?
Legat de piramide, le-am adus in discutie datorita capacelor de la sicrie, din material extrem de dur, imposibil de prelucrat la scara aia cu uneltele vremii, taiat evident cu masini, desi la fel de evident e ca nu exista nimic pe aproape pe vremea aceea, de zeci de tone unele si marimi superioare intrarilor in piramida ce sugereaza ca au fost puse inainte de a fi continuata piramida pe verticala si invalidand teoria ca piramidele au crescut in timp, lasand la urma o gramada de contradictii despre cum ar fi carat aia mii de bucati de alte zeci/sute de tone de piatra prin desert.
Despre bolile de piele sugerez sa vorbesti cu un medic, toate au cauze si mecanisme interne ce le declanseaza, domeniul este extrem de complex, am studiat vreo 2 luni domeniul din ambitie in urma unei discutii cu un prieten medic, si m-am oprit pe undeva pe la permeabilitatea ionica a membranei celulare influentata de biochimia mitochondriilor, intelegand ca mintea umana obisnuita nu poate lucra la rezolutia asta.
Cateodata, la sute de ani mai apare cate un geniu ce ridica un coltisor de 1cm2 al perdelei de kilometrii ce acopera viata si mecanismele ei, spre norocul nostru.
Complexitatea fotosintezei unei singure celule vii depaseste tot ce pot face laboratoarele de chimie, insumate.
Pe de alta parte, imi place ca tie iti sant clare toate cate ne inconjoara, tie nu ti se pare curios ?
Despre craniile de cristal, sau antikythera, ce explicatii ai ?

Edited by alecsino1, 12 August 2022 - 20:56.


#444
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Si ultimul lucru pe care nu am apucat sa-l scriu, analiza fizica si chimica a fiecarei componente din care este compusa o catedrala, cuiele, blanile, vopseaua, zidaria, oricat de minutioasa, nu iti va spune nimic corect despre scopul pentru care a fost construita, pentru ce s-a depus atat de mult efort si sacrificiu.
Pentru raspunsul corect trebuie sa privesti constructia ca un tot ce inspira ceva in noi.
Un punct de vedere foarte greu inghitit de materialisti, de fapt ignorat cu indaratnicie nefiind ceva palpabil.
Si totusi catedralele exista, iar cei ce au facut sacrificiul sa le ridice nu au fost prosti.
Deloc.
Doar cine ignora sensul lor este.

Edited by alecsino1, 12 August 2022 - 21:07.


#445
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostXlander, on 12 august 2022 - 19:04, said:

Mai ramane supararea ta ca sunt unii care nu achieseaza la ele.

Aşa mă percepi tu, ca fiind eu supărat ? Posted Image

Am scris în textul #441 cum funcţionează lumea.




View Postalecsino1, on 12 august 2022 - 20:42, said:

Ultimele cuvinte sant extrem de importante "daca ideea e buna".
Cum zicea cineva, cele mai multe idei originale sant tampite, uneori criminale de-a dreptul, dar totusi, foarte rar, utile si chiar necesare.
De ce crezi ca ale tale s-ar incadra in ultima categorie ?

Întotdeauna apar idei care dacă sunt bune sunt acceptate cu timpul de oameni, iar dacă nu, sunt respinse. Fentarea morţii, bolilor, foametei, sunt benefice. Acesta e transumanismul, la fel cum în trecut era umanismul sau iluminismul. Ambele curente socio-culturale au fost respinse...de biserică, atunci când aceasta avea putere absolută. Şi în prezent biserica respinge transumanismul, însă nu mai are puterea de a fi decisivă.

Edited by lupini, 13 August 2022 - 12:01.


#446
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Nu stiu cum poti crede ca fentarea mortii e ceva benefic speciei.
Stagnare in prima faza, lasand la o parte totalitarismul perfect in maxim 3 generatii, din care nu se va mai putea iesi vreodata, stingerea speciei in faza doi in care nimeni nu va mai avea copii agatandu-se cu ghearele uscate de viata vesnica si de resursele limitate pe care le avem la dispozitie.
In cazul fericit va ramane un numar mic de nemuritori ce vor huzuri, facand sex cu 5 prezervative sa fie siguri ca nu se naste vreun pretendent la pretioasele resurse.
Studiaza omul, in particular si public, motivatii si comportament, apoi mai gandeste-te o data la ideea ta.
Vad ca e un punct foarte important in filozofia ta, dar moartea joaca un rol urias in functionarea societatii, in relatiile interumane, trebuie sa murim ca cei dupa noi sa se poata naste, trebuie sa le facem loc, fiindca dupa o varsta ne tampim sau/si efervescenta intelectuala moare.
Cel putin pe Terra asa sant oamenii, diferiti de descrierile lui Asimov, de r.daneel.

Edited by alecsino1, 13 August 2022 - 20:30.


#447
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 13 august 2022 - 20:28, said:

Nu stiu cum poti crede ca fentarea mortii e ceva benefic speciei.

Unui astfel de enunţ, eu nu pot spune decât atât: visul ancestral al omenirii a fost fentarea morţii ! Unul dintre motivele apariţiei religiilor, cum sunt cea egipteană antică, cea sumeriană, babiloniană, canaanită, evreiască, greacă, vikingă...era acela de a controla mulţimile prin intermediul unei promisiuni: viaţa de apoi.

Acest concept al vieţii de după moarte, se va împlini prin intermediul tehnologiei secolului 21.

#448
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 14 august 2022 - 14:55, said:

Acest concept al vieţii de după moarte, se va împlini prin intermediul tehnologiei secolului 21.
Lupini, sper ca esti bine, pentru ca la tine ideea asta pare sa vina dintr-o disperare pe care doar asa as putea s-o inteleg.
Mai ai foarte putin pana ce vei spune pe aici ca d-zeu este malefic, rau si nemilos.
Ti-am zis, te-as putea intelege daca ai avea doamne fereste, vreo problema de sanatate.

#449
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
As spune ca rolul ideii de viata dupa moarte a fost intotdeauna, in toate religiile, sa amelioreze suferinta vietii.
Nu trebuie luata adliteram, ca si Dumnezeu e un mos care pluteste pe un norisor.
Fiindca santem rai, corupti, slabi, maimute carnivore, si avem nevoie de asta pentru a ne tine in frau, pentru a nu regresa, macar sa ramanem stabili si poate cu voia domnului sa facem si ceva bun.
"Manipularea" poate avea si un scop maret, gandeste-te la asta, nu doar sa iasa anume partid la alegeri, sau sa cumparam un anume salam.
Iar tehnologia sec.21 poate sa ofere doar un borcan cu formaldehida ca rezolvare a problemei vietii vesnice.

Edited by alecsino1, 14 August 2022 - 18:42.


#450
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Viata de apoi nu a fost un deziderat al primilor religiosi.
De fapt ei isi faceau probleme pentru cei morti si ca sa isi atenueze durerea si ingrijorarea in legatura cu defunctul, au inventat chestia cu viata dupa moarte.
In acest fel cei ce pierd persoane dragi, isi pot continua viata fara sa isi faca reprosuri din cauza faptului ca nu au putut impiedica acest lucru.
Cred ca asta a fost ideea initiala a acestei credinte, pe care Lupini o perverteste acum, facand din ea propria lui speranta intr-o viata vesnica.
El vrea viata vesnica, religiosii sunt impacati cu ideea ca vor muri si se multumesc doar cu o viata dupa moarte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate