Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Înlocuitorul religiei nu este ușor de găsit - studiu de caz

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#541
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,411
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://imagini.printrecarti.ro/images/products/originals/91/karl-marx-friedrich-engels-vladimir-ilici-lenin-despre-religie_91218.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recomand cu căldură, această carte!

#542
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Subscriu, dar si cu mai multa caldura, gen benzina si chibrit caldura.

#543
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,411
  • Înscris: 16.03.2004
Ai citit cartea aceasta?Posted Image

#544
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Am citit destul de primii autori, iar de tatucul lui Stalin nu vreau sa aud nimic.
Mai lipseste Mao din recomandarea ta.
A fost perioada in care stiinta adusa la stadiul de putere absoluta a torturat si ucis mai multi oameni decat au murit in lupta in ww2, cel mai nenorocit record al speciei pana acum.
Ce e special si de subliniat ca fata de ww2 astia si-au ucis proprii compatrioti.
E trasatura caracteristica a stiintei, cand faci ceva faci rece, cu precizie, matematic.
In numele binelui celor multi si a egalitatii.
Pune mana pe istorie inainte de a recomanda ceva, s-a intamplat deja deci e usor de asimilat, nu e ca si cum ai prezice viitorul..
Exista si perioade cand spiritualul a avut puterea absoluta, una se numeste perioada Inchizitiei.
LE. Cred ca nu e prima oara cand recomanzi cartea aia, gresesc ?

Endgegner, sa lasam mortii cu mortii, si sa invatam din greselile lor, cum sper ca cei dupa noi vor invata din ale noastre.
Suna al naibii de bisericos, dar e corect.
In afara de tine nimeni nu a vorbit de Moise, evrei, aleciti.
De ce te fixezi pe bucatica asta de istorie ?
Si in alta ordine de idei, a ucide copii/femeile/batranii dusmanului era pana de curand normalul.
Nu da 4000 de ani in urma, doar 400, si priveste cum a fost cucerita America.

Edited by alecsino1, 26 August 2022 - 18:24.


#545
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Nu eu am adus vorba despre Moise ci lupini , ca el crede ca asta ar fi un motiv antireligie. Ca vrei sa eviti subiectul e numai problema ta. Ori poate ai inceput sa tii cu dusmanul... Tu il respingi pe Moise, insa Iisus in ziua in care s-a schimbat la fata si stralucea la fata ca soarele pe muntele Taborului cu acesta s-a sfatuit. Nu prea a tinut cont de faptul ca niste atei dupa vreo doua mii de ani vor avea o parere asa de proasta despre Moise..

View Postalecsino1, on 26 august 2022 - 18:14, said:


Nu da 4000 de ani in urma, doar 400, si priveste cum a fost cucerita America.

Si Iisus a venit pe pamant acum 4000 de ani asa incat situatiile sa fie echivalente? Iar cuceritorii Americii erau niste vai de ei precum erau si evreii amenintati din toate partile, ori niste lacomosi care au lasat la o parte invatatura crestina si si-au facut pacate cu bastinasii americani?

Edited by Endgegner, 26 August 2022 - 18:40.


#546
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Fi mai atent la ce spun, eu vorbesc la modul general, tu personal, apoi ma acuzi.
De ex ca al resping pe Isus sau Moise.
Sau pe Dumnezeu.
Ori nu m-am exprimat eu prea clar, ori tu citesti neatent, ori ambele.
Nu cred ca evit ceva, ce am evitat ?
Si nu imi place sa vad lucrurile in termeni ca "dusmanul", nu imi place sa dusmanesc..e o emotie de care ma lipsesc cu toata vointa de care sant in stare, ochi pentru ochi si foarte repede toti sant orbi.
Cuceritorii Americii erau oameni ca mine si ca tine, e important sa intelegem asta.

Edited by alecsino1, 26 August 2022 - 19:18.


#547
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Adica aici a scris altcineva in locul tau?

View Postalecsino1, on 26 august 2022 - 18:14, said:


In afara de tine nimeni nu a vorbit de Moise, evrei, aleciti.
De ce te fixezi pe bucatica asta de istorie ?


Tipul asta Lupini a adus in discutie fix aceasta bucatica de istorie si nu ii reprosezi lui ci mie acest fapt. Deci tovarasul alecsino dai dovada de aceiasi lipsa de seriozitate ca si colegul dumitale..

Cand ceri cuiva sa lase balta un subiect, asta inseamna, ca eviti o discutie pe subiect desi nimeni nu te tine cu forta...

#548
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Mda, nici eu nu am fost foarte clar, nici tu nu ai citit in context.
Lupini a deschis discutia aia, pe care ceilalti au ignorat-o, lasand-o sa moara.
Tu ai readus subiectul in discutie, dandu-i din nou viata.
Sa lasam asta, devine mai virulenta decat e pe gustul meu, fiindca eu nu sant fan al ideii ca unii sant mai presus decat altii fiindca asa spun tot ei.
Cand ceilalti spun asta, e alta poveste.

Edited by alecsino1, 26 August 2022 - 20:15.


#549
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Eu preferam sa moara discutia de pe topicul asta demult, stiind cat e de neproductiva, ca si altii care nu s-au prea amestecat,  insa tu nu ai vrut iar eu nu ti-am sarit la gat ca de ce nu ai facut-o, spre deosebire de tine care te arati foarte deranjat ca am lamurit o problema.. Asta este de fapt contextul.

Avea sau nu avea nevoie lupini de clarificari ca sa nu mai bata campii?

De fapt si tu aveai nevoie de lamuriri vizavi de faptul ca nu se comportau evreii din vechime crestineste.. De aia oare nu iti cade bine discutia?

#550
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
NU VREAU sa vorbesc despre subiectul asta.
Acum am fost suficient de clar ?
Nu am nevoie de lamuriri si de nimic altceva in acest subiect.
Si nu imi plac provocatorii.
Mie imi cade bine discutia de pe acest topic, de asta particip.
Aproape nimeni nu se comporta crestineste nici acum, darami-te cu mii de ani in urma, daca nu vezi asta vorbim limbi diferite.

Edited by alecsino1, 26 August 2022 - 21:24.


#551
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Te oblig eu sa vorbesti?
Din punctul meu de vedere ai argumentat gresit si am scris cu considerentul ca ma bucur de aceleasi drepturi la replica la fel ca tine. Ca nu ti-a placut asta nu mai e problema mea.
Privitor la provocatori, cine zice ala e, ca nu eu imi etalez mofturile pe aici. Ci am raspuns punctual unor lucruri chiar daca unele erau numai niste arogante.. Nu m-am bagat in discutie fara sa mi se fi dat subiect de discutie...
Pai nu prea iti cadea bine mai devreme cand lupini l-a adus ca argument pentru desfiintarea religiilor pe Moise. Si nici nu ai vrut ca omul sa fie lamurit ca argumentul lui nu este unul serios. Deci de aia iti placea discutia ca o mentineai in zona ambiguitatilor?
Sigur ca da, aproape toata lumea se comporta aidoma celor din vechime cand isi luau gaturile fara nicio tresarire.. Nu a existat nicio transformare a societatii sub influenta crestinismului.. Iar spunand asta nu afirm ca lumea a devenit perfecta asa cum desigur crezi tu (din felul cum ai comentat se vede asta), ci ca religia a dat intr-adevar roade si ca de aceea este necesar sa existe in continuare. Chiar faptul ca observi ca lumea nu a devenit totusi perfecta se intampla fiindca ai un model comparativ in crestinism.. Deci fara acest model nu stiu daca ai mai avea cuiva ceva de reprosat.. De aceea se si cauta distrugerea religiilor.

Edited by Endgegner, 26 August 2022 - 22:34.


#552
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Eu zic sa citesti posturile mele din ultimele 10-15 pagini, o sa ai o idee mult mai corecta despre ce cred eu, si de ce.
Bineinteles, numai daca consideri ca merita timpul necesar.
Ce spui tu despre mine este in antiteza cu ce am spus eu.

#553
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Ce orgolii gonflate pe aici...

#554
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Crezi ca devin orgolios ?

#555
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,411
  • Înscris: 16.03.2004

View Postalecsino1, on 26 august 2022 - 18:14, said:

Am citit destul de primii autori, iar de tatucul lui Stalin nu vreau sa aud nimic.
Mai lipseste Mao din recomandarea ta.
A fost perioada in care stiinta adusa la stadiul de putere absoluta a torturat si ucis mai multi oameni decat au murit in lupta in ww2, cel mai nenorocit record al speciei pana acum.
Ce e special si de subliniat ca fata de ww2 astia si-au ucis proprii compatrioti.
E trasatura caracteristica a stiintei, cand faci ceva faci rece, cu precizie, matematic.
In numele binelui celor multi si a egalitatii.
Pune mana pe istorie inainte de a recomanda ceva, s-a intamplat deja deci e usor de asimilat, nu e ca si cum ai prezice viitorul..
Exista si perioade cand spiritualul a avut puterea absoluta, una se numeste perioada Inchizitiei.
LE. Cred ca nu e prima oara cand recomanzi cartea aia, gresesc ?


Pot să-ți recomand și alte cărți, și alți autori. Dar venise vorba de Marx. A scris și lucruri bune, contra religiilor de orice fel. Bravo lui!
Eu nu ți-am recomandat autorii ci doar acea carte. Ce apare acolo, este cules de la alții, anteriori lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate