Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre glicemia la o ora dupa masa.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Legat de insulina, ai zis exact același lucru ca și mie, dar le-ai separat în doua categorii.

Poate n-a fost suficient de clar; cu glicata ta nu ai diabet, și nici prediabet. 5.1 e o cifra perfect normala.
Poate ai o problema cu glicemia, dar nu se poate pune diagnostic de diabet cu 5.1.

Nu sunt medic, dar cunosc suficient domeniul, de ani de zile.

#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai si eu tot asa ca si tine, nu-s medic dar mi-a placut mult domeniu, si cam din 2009 m-am apucat de studiat despre. Tu ai vrut sa zici "cu glicata aia nu ai diabet", am inteles acum. F bine ca le ai cu domeniu si tu, mi se pare interesant.

Pai testul de glicemie provocata a dat ca am prediabet cam avansat, dimineata a sarit de 106 cat era limita si avem 120, la 2 ore de la glucoza a fost 170 in loc de sub 140, deci e f clar. Iar la o ora a iesit 229 deci peste 170 cat e limita la Regina Maria, ca aia au limita si la o ora desi in acelasi timp 2-3-4 medici au zis ca nu conteaza aia la o ora.
Si daca ne luam dupa regula aia ca in orice moment al zilei fara sa conteze ce si cat ai mancat... sa n-ai egal sau mai sus de 200, atunci am deja direct diabet dupa aia la o ora.

E f clar ca glicata nu e buna de diagnostic sub nici o forma. Si am zis, glicata a fost facuta la inca doua laboratoare, ca sa nu zic ca au gresit aia. Dar si citisem ca testul de glicemie provocata este adevarul, ala nu da gres niciodata, mai ales daca faci doua teste in zile diferite. Daca testu iestu bine nu ai cum sa ai glicata peste 5,6 adica peste normal, insa sa ai glicata buna dar sa iasa testul prost se poate.

Acum ca tot le ai si tu pe domeniu, sa te intreb ceva, ca eu nu-s sigur chiar daca am tot studiat, despre asta nu prea am gasit ceva concret, si anume un medic mi-a dat Janumet adica si sitagliptina pe langa metformin, cica protejeaza mai bine pancreasul ca sa infranam cat putem sa nu avanseze problema.
Insa eu ma intreb, daca sitagliptina aia stimuleaza pancreasu sa dea mai multa insulina,  nu-l forteaza ?! Cum naiba-l protejeaza ? Ca saracu si asa abia mai da, daca-l mai si stimulezi, ce sa zic ?
Asa dupa logica mea, l-am epuiza mai tare stimulandu-l, tu ce zici ? Medicu zice ca protejaza, care o fi adevarul ?

Dupa mine insulina protejeaza, ca invers, ii ia din sarcina pancreasului, nu trage tot pe el.

Edited by MinettoMatoi, 22 January 2022 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate