Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prelucrare piese aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postadrian_r5, on 18 ianuarie 2022 - 20:43, said:

M-ai facut curios - cum arata acest "router" ?

presupun ca nu stii cum se fac creioanele
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qqs3fxfmWr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
tehnica e simpla. Parerea mea e ca gaurirea poate avea sens la 1 obiect dar daca vrei sa faci mai multe deja pierderea de timp e excesiva. Un burghiu cu spirala asa scurta va trebui scos de multe ori si fiind asa lung cred ca se va si rupe accidental. Ar functiona cu o masina de tip cnc dar manual nu cred. Pe de alta parte cu procedeul folosit la creioane ar fi mult mai simplu. O alta varianta ar fi ca piciorul sa fie facut din bucati mai scurte gaurite separat si lipite si dupa aia strunjite.

cat despre prelucrare piese de aluminiu cred ca ar trebui sa cauti un atelier care face piese cu masini cnc, nu cred ca ar fi alta varianta. Si bucatile de aluminiu brut sunt destul de mari. Ai de unde sa le iei?

#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdorin_2k, on 18 ianuarie 2022 - 20:46, said:

Router= Freza
Se pare ca la lectia asta am lipsit  Posted Image

View Postchilly willy, on 18 ianuarie 2022 - 21:25, said:

presupun ca nu stii cum se fac creioanele
Presupui gresit  Posted Image

Eu de fapt intrebasem altceva ... colegu' a raspuns scurt si la obiect.

Edited by adrian_r5, 18 January 2022 - 21:35.


#39
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ma bucur ca stiai cum se fac creioanele si acum ai aflat si ce e routerul.

#40
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Pentru ce doriti se folosesc burghie tip carota cu evacuarea aschiilor prin centru. Fiind lungimi atit de mari o sa aveti probleme de ghidare, mai ales ca lemnul nu este un material omogen. Gasiti inspiratie la fabricarea tevilor de arma.
Pentru prelucrarea pieselor din aluminiu este un cetatean cu un atelier extrem de bine dotat in zona azuga-busteni ( controlor de zor si pasionat de prelucrari - il gasiti pe forumul electronistilor ).
Totusi ginditi-va bine pentru ca aluminiul nu este un material recomandat pentru dispozitive.

Edited by andu2006, 18 January 2022 - 22:29.


#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postchilly willy, on 18 ianuarie 2022 - 21:48, said:

si acum ai aflat si ce e routerul.
With A Little Help From My Friends   Posted Image

#42
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
profile aluminiu
gasesti inclusiv cu "gauri" gata facute.

Edited by tioopedi, 18 January 2022 - 23:04.


#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2022 - 18:46, said:

As vrea sa-mi construiesc un dispozitiv sa pot da niste gauri lungi de Ø8mm pe vreo juma de metru.
Am inceput sa fac niste schite.
Sunt oameni care lucreaza in ateliere mecanice sa ma poata ajuta?
La aluminiu ma gandesc
.

Edited by DaculScoril0, 19 January 2022 - 00:24.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandu2006, on 18 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Totusi ginditi-va bine pentru ca aluminiul nu este un material recomandat pentru dispozitive.
Merge chiar si de lemn de ce sa nu mearga.
Cred c-o sa le fac din lemn

View Posttioopedi, on 18 ianuarie 2022 - 23:04, said:

profile aluminiu
gasesti inclusiv cu "gauri" gata facute.
Mersi, e de tinut minte

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2022 - 19:14, said:

Una, vreau sa fac lampadare, lemn tare, stejar, nuc


Abordezi problema din directia gresita fara sa tii cont de proprietatile materialului. Lemnul se feliaza si se lipeste la loc cu proprietati identice. E suficient sa ai o fata indexabila, feliezi brutul in bucati cat de mari iti incap sub bormasina cu coloana, dai gaurile, reasamblezi cu lipiciul potrivit (Titebond 3 e foarte foarte bun) si prelucrezi final. Daca ai destula grosime in piesa poti sa folosesti si cepi sau biscuiti sau alte inventii pentru centraj si suprafata de lipire suplimentara, dar cu Titebond nu e necesar neaparat.
Ti-ar fi si mai usor de prins in strung, avand gaura gata data il pui pe o tija filetata si strangi de la capete bucatile la un loc.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsebulbus, on 19 ianuarie 2022 - 09:36, said:


Abordezi problema din directia gresita fara sa tii cont de proprietatile materialului. Lemnul se feliaza si se lipeste la loc cu proprietati identice. E suficient sa ai o fata indexabila, feliezi brutul in bucati cat de mari iti incap sub bormasina cu coloana, dai gaurile, reasamblezi cu lipiciul potrivit (Titebond 3 e foarte foarte bun) si prelucrezi final. Daca ai destula grosime in piesa poti sa folosesti si cepi sau biscuiti sau alte inventii pentru centraj si suprafata de lipire suplimentara, dar cu Titebond nu e necesar neaparat.
Ti-ar fi si mai usor de prins in strung, avand gaura gata data il pui pe o tija filetata si strangi de la capete bucatile la un loc.

Ideea e sa o fac dintr-o bucata, masiv, fara felieri si lipituri.
O sa incerc cu o barna, patrat de 40mm

#47
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
probabilitatea sa mearga e foarte mic atat pentru ca e foarte dificila orientarea initiala care trebuie sa fie foarte precisa cat si datorita faptului ca lemnul e neuniform si ca urmare o gaura data in lungul fibrelor va avea tendinta sa impinga burghiul. Fiind destul de subtire rigiditatea lui e insuficienta si se va curba si o sa iasa o gaura deviata spre unul din pereti piciorului si chiar va iesi aiurea. Posibil ca dupa multa straduinta sa iti iasa cate un picior bun cu gaura centrata dar probabil o sa fie multe rateuri si cred ca o sa se si rupa burghiul destul de repede. Se pare ca si altii au avut aceeasi parere ca mine ca trebuie sa folosesti un router

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q_kdn0lemS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2022 - 09:53, said:



Ideea e sa o fac dintr-o bucata, masiv, fara felieri si lipituri.
O sa incerc cu o barna, patrat de 40mm

La lemn e o non problema asta. Uita-te la aia care fac cutting boards din cubulete de lemn de sub 1in. latura.

#49
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
O idee:
Piesa ce urmeaza sa o gauresti sa se roteasca, iar burghiul sa stea fix. Burghiul trece printr-o piesa metalica, pentru a ramane drept. Piesa de lemn avanseaza, pana aproape de piesa de metal, care se va muta si ea, putin cate putin. Astfel eviti flambarea burghiului. Sper ca se intelege.
Dar aici ai nevoie de un echipament similar cu un strung, cu o mandrina care sa permita prinderea piesei de lemn. Uite un desen aproximativ:

Attached Files



#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsebulbus, on 19 ianuarie 2022 - 12:35, said:

La lemn e o non problema asta. Uita-te la aia care fac cutting boards din cubulete de lemn de sub 1in. latura.

Aia le lipesc, eu vreau dintr-o bucata.

Gata am dat gauri pe 1m.
Mai trebuie acum un dispozitiv sa incep gaura drept
Am miscat bormasina, acum o sa fixez bormasina sa imping lemnul
Gaura Ø8 lemn, brad cu sectiunea patrata de 40mm

View Postphoenix76, on 19 ianuarie 2022 - 15:31, said:

O idee:
Piesa ce urmeaza sa o gauresti sa se roteasca, iar burghiul sa stea fix. Burghiul trece printr-o piesa metalica, pentru a ramane drept. Piesa de lemn avanseaza, pana aproape de piesa de metal, care se va muta si ea, putin cate putin. Astfel eviti flambarea burghiului. Sper ca se intelege.
Dar aici ai nevoie de un echipament similar cu un strung, cu o mandrina care sa permita prinderea piesei de lemn. Uite un desen aproximativ:

Si eu ma gandeam la fixarea burghiului dupa cum ai aratat tu.
In realitate nu e necesar.
Si burghiul s-a invartit
O gaura a luat-o câsh, alta drept
Cea inclinata s-a petrecut pentru ca am inceput gaura prost si bormasina nu avea ghidaj in asa fel incat ca burghiul sa ramana pe axa lemnului

Caut un dsipozitiv sa rigidizez bormasina si reiau testele

#51
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Tsu, nu mai încerca.   Ai nevoie de strung ca să faci chestia asta.  Nu este vreo sumă,  scapi cel mau ușor.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttomaso, on 20 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Tsu, nu mai încerca.   Ai nevoie de strung ca să faci chestia asta.  Nu este vreo sumă,  scapi cel mau ușor.

Noipe si nu cred ca merge strung normal de lemn
Frecarea dintre burghiu si piciorul de 600mm e mare si gripeaza piciorul pe burghiu

Am dat o gaura si a iesit okay

View Postchilly willy, on 19 ianuarie 2022 - 11:52, said:

probabilitatea sa mearga e foarte mic atat pentru ca e foarte dificila orientarea initiala care trebuie sa fie foarte precisa cat si datorita faptului ca lemnul e neuniform si ca urmare o gaura data in lungul fibrelor va avea tendinta sa impinga burghiul. Fiind destul de subtire rigiditatea lui e insuficienta si se va curba si o sa iasa o gaura deviata spre unul din pereti piciorului si chiar va iesi aiurea. Posibil ca dupa multa straduinta sa iti iasa cate un picior bun cu gaura centrata dar probabil o sa fie multe rateuri si cred ca o sa se si rupa burghiul destul de repede. Se pare ca si altii au avut aceeasi parere ca mine ca trebuie sa folosesti un router

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q_kdn0lemS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nope, merge dintr-o singura bucata
AM dat 2 gauri intr-o barna de 40mm patrat pe lungime de 1m, dintr-o larte si din alta

NU s-au intalnit.
Am observat si de ce.
La prima gaura bormasina nu a ramas LA INTRARE pe axa barnei si a avut o deviere de 6mm la 500mm lungime
Prietenul meu mi-a zis sa fiu atent la miscarea in plan a bormasinii si a doua gaura a avut o deviatie de 1mm

Acum am gasit un dispozitiv
Attached File  bormasina.jpg   25.63K   3 downloads

Ii iau partea de sus si-i fac cu o sipca un sistem de ghidare paralel cu piciorul pe care vreau sa-l gauresc

Desi mi-ar placea sa-mi faca cineva o piesa d-asta
Attached File  piesa.jpg   90.65K   3 downloads

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Cum nu gasesti L de aluminiu cu un perete asa de gros, ti-ar trebui o felie de 120mm de bara de aluminiu cu sectiunea minim 120x90. Iti poti imagina costul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate