Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masina pana in 30.000 Euro

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#253
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

 icssizero, on 19 iunie 2022 - 09:28, said:

Daca ai urcat bugetul asa sus iti recomand sa te uiti la un C5x, mi s-a parut dementiala masina. Ai review pe youtube de la Atelierul de detailing cu Vlad.

 paranoiaaaa, on 19 iunie 2022 - 12:20, said:

Multumesc de sfat dar CX-5 cade din prima datorita motorului aspirat.

Colegul vorbește de Citroen C5X, nu de Mazda CX-5. Altă caroserie, alt tip de motor, etc. Posted Image

#254
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Era vb de ambele :)

 Immortal, on 19 iunie 2022 - 09:13, said:

...
In definitiv, am luat CX5u, iar garda la sol imi vine manusa, putand parca lejer prin Khers...aaaa Constanta si'ale ei 'valuri ale asfaltului'. Pupa multe din criteriile tale, dar consumul la 2.5l aspirat bate-n 15 in CT (putin peste 8 extra) si e mare, nene, la exterior. Mai scurta decat FoFoul SW de-l mai am, dar mare Posted Image


---------

Legat de Citroen C5x, nu ca n-are 180 de cai. Ca are. Dar nu e genul de masina la care sa se potriveasca motorul ala.
La un mers sa zicem demn, ori 1.2ul de 130cp ori 1.6le de 180cp cam tot aia e.

Diferenta de putere si de cuplu pana in 4000rpm cand ar trebui sa iti termini treaba nu sa o incepi, e minima. Adica nici 10%.
Ca nu iei motor de 180cp ca sa polizezi pt a avea niste cai in plus fata de un 1.2 de 130. Il ii ca sa ai putere si cuplu in plus tot timpul si la orice turatie nu doar in ture mari. Mai ales pe o masina mare si eleganta.

PS. 1.2ul 130cp are 230Nm iar 1.6le 180cp are 250Nm.
La 180cp la o masina cum e C5 nu te uiti la mai putin 300Nm la benzina sau 400Nm la diesel. Asta daca tot dai banii pe 180cp. Ca ii dai. Chiar daca trebuie sa tragi de ea ca sa ii si vezi.

Doar daca obisnuiesti sa mergi pe autostrada cu 180+ nu va mai conta treaba asta.

Edited by underb, 19 June 2022 - 15:06.


#255
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pana la urma nu prea inteleg, alea cu cai putini nu sunt bune ca au cai putimi, alea cu cai multi nu sunt bune ca au consum mare !
Acum na, fiecare cu nevoile lui, calaresc o martoaga de 1.2 litri si 132cp de mai bine de 4 ani , nu am imtampinat vreo problema nici pe autostrazi, nici pe DN-uri, nici pe munti pe serpentine, chiar nu am simtit ca se poticneste, trage bine cele 1350 de kg de fier plus pasagerii.
Sincer nu vad acea necesitatea celor  300cp pe drumurile nationale, poti face kamikaze si cu 150-200cp.

#256
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 paranoiaaaa, on 18 ianuarie 2022 - 09:29, said:

1. Buget de achizitie: 30.000

2. Noua sau SH: Noua

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual): Doua persoane, compacta, maxim medie, km: 17 k anual

4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: Benzina si / sau Mild Hibrid / diesel doar daca e o oferta exceptionala.

5. Cutie Manuala / Automata: Automata

6. Modele si dotari preferate: Faruri Led, Bord Digital, Adaptive Cruse Control, Line assist, scaune incalzite, clima automata, volan incalzit, Android si CarPlay Auto, eventual Padele pe volan, niste scaune care sa nu iti rupa spatele, minim 150 de cai.

Majoritatea timpului sunt singur in masina si nu vreau o masina lenta. Nu sunt adeptul suv-urilor, le gasesc plictisitoare  la condus. Avem Dustere la birou si nu le suport. De curand insa am vazut Renault Arkana, Kia Xceed si au inceput sa imi faca cu ochiul, mai ales ca toate par cu o garda intermediara. Masini la care m-am gandit pana acum: Kia Proceed 1.5 Mild Hibryd si Proceed GT. La prima nu stiu nimic legat de noul motor/fiabilitate La ultima ma sperie consumul si faptul ca avand rezervorul mic e nevoie sa faci mai multe opriri pentru a alimenta. Honda Civic 1.5 dar am auzit ceva legat de ulei si ceva de un radiator. Megane RS/GT Line imi place cum arata. De Ford nu stiu nimic. Hyundai I30 Fastback iar arata bine. Skoda Octavia / VW Golf par foarte scumpe iar Seat Leon nu prea am vazut. Opel / Peugeot nu prea stiu, 308 arata bine dar nu stiu ce motoare / preturi au. Nu stau intr-un oras mare asa o sa fac o triere initiala pana ajung la TD. Astept alte idei. Comanda am de gand sa o dau in momentul in care am suma intreaga. Daca e mai putin de 30 de k, o sa o fac mai repede.

P.S. Am vazut ca preturile la masini au crescut ceva de speriat, nu imi imaginam asa un asemenea buget pentru o compacta!

Multumesc!
https://www.ford.ro/...me/noul-puma-st
Am condus-o, mi-as cumpara-o dar...e scumpa si putin cam joasa pentru off-road dar e rapida, fun de condus, deosebita...

Edited by d-ardeleanu, 20 June 2022 - 08:35.


#257
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Eu as lua asa ceva: https://gttmotors.ro...a-2022-0953837/
Mai exista si varianta asta la 28k nou prin programul rabla si e si pe stoc (trebuie verificare daca se incadreaza bine in cerinte): https://gttmotors.ro...tsi-rabla-2022/
Dar daca poti sa tragi mai mult de buget, asa ceva pare fun de tot:  https://www.autovit....r-ID7GYtNI.html

Sau daca tot ai aratat acea Skoda, uite aici ceva simpatic, si puternica si 4x4 ...cred ca face si clatite: https://www.olx.ro/d...x4-IDfZPVm.html

https://www.autovit....g-ID7H0Oq7.html

https://www.olx.ro/d...cp-IDgcFcr.html

#258
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 paranoiaaaa, on 18 iunie 2022 - 17:08, said:

Ai remarcat bine si o sa fiu sincer. Cu cat te uiti, citesti, descoperi lucruri noi. Pofta vine mancand ca sa zic asa. Cu cat mai aduni bani impingi cerintele si preferintele. Dupa cum observi acum caut doar masini pe care eu le consider frumoase, care au acel ceva, le vezi pe strada si intorci capul dupa ea  Arkana, Proceed, Countryman, Clubman, Formentor, X2 si G30, CX-30, Mazda 3 arata bine interior exterior. Din alea 3 au o garda mai intalta, AWD, motor potent si stabilitate buna pe curbe. Aici sunt in acest moment.

Asta e o masina care indeplineste mare parte din cerinte, basic, dar nu imi transmite nici o emotie: https://www.autovit....4-ID7GZhxN.html

Kona de care vorbesti nu cred ca se mai vinde in Romania, ma refer la modelul cu 177 de cai. In rest, in afara ca e cu 20 de cm mai scurta de cat mi-as dori se incadreaza in cerinte. Dar nu ma atrage.
Singurul avantaj e ca nu imi plac masinile mari, sa vezi ce harcea parcea faceam postul atunci Posted Image!

Te inregistrezi pe caroutlet.eu (poti lua ca persoana fizica din licitatii de la firmele de leasing si platesti TVA in Germania, e tot cat la noi - toate informatiile sunt pe pagina fiecarei masini). Iti gasesti acolo X2 sau Countryman 2020 si iti raman si bani. Ai raport de la terta firma (Macadam, Dekra etc) cu orice dauna (zgarietura, revopsire etc) are masina si km sunt reali. Iti asigura ei acte, transport. Si samsarii iau tot de pe aici (caroutlet, autodeal, exleasingcar, adesa etc), doar ca ei iau masinile cu rulaj mare si pe firme fantoma si fenteaza tva-ul in Ro. Doar ca majoritatea licitatiilor sunt blind, asa ca ai nevoie de un reper de pret tinta (exleasingcar sau webautobid ofera informatia asta pe pagina fiecarui model).

La Bmw/Mini ai auto-records.com pt a vedea istoricul de service (de reprezentanta) al masinii si bimmer.work pt a decoda VIN-ul sa vezi dotarile.

Edited by Genesis, 21 June 2022 - 16:12.


#259
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 d-ardeleanu, on 20 iunie 2022 - 08:33, said:

https://www.ford.ro/...me/noul-puma-st
Am condus-o, mi-as cumpara-o dar...e scumpa si putin cam joasa pentru off-road dar e rapida, fun de condus, deosebita...

Multumesc pentru recomandare, dar Ford-ul nu e pe stilul meu. Daca te uiti la cat am crescut bugetul sunt convins ca nu o sa ti se mai para scumpa.

 foxbat, on 19 iunie 2022 - 12:28, said:

cati ani ai ?

Peste 30, are relevanta?

 A_Stere, on 20 iunie 2022 - 17:34, said:

Eu as lua asa ceva: https://gttmotors.ro...a-2022-0953837/
Mai exista si varianta asta la 28k nou prin programul rabla si e si pe stoc (trebuie verificare daca se incadreaza bine in cerinte): https://gttmotors.ro...tsi-rabla-2022/
Dar daca poti sa tragi mai mult de buget, asa ceva pare fun de tot:  https://www.autovit....r-ID7GYtNI.html

Sau daca tot ai aratat acea Skoda, uite aici ceva simpatic, si puternica si 4x4 ...cred ca face si clatite: https://www.olx.ro/d...x4-IDfZPVm.html

https://www.autovit....g-ID7H0Oq7.html

https://www.olx.ro/d...cp-IDgcFcr.html

Da, am facut teste mai lungi si cu Formentor 1.5 TSI si cu 2.0 TSI de 310 cai. Cel de 1.5 e decent, dar atat. Cel de 2.0 TSI 310 cai e orgasm pe roti. Cu 2.0 190 zic eu ca impac si capra si varza. Le-am vazut si pe alea SH, salivez dupa ele. Stiu de oferta de 28000 de euro, dar la fel ca la Arkana am decis ca e ok sa fie 4x4 si ceva mai puternica daca tot iau "crossover", pui de SUV ce o fi asta. Puteam sa am masina pana acum, inchideam postul si ramaneam cu bani de o excursie.
Superbul nu ma intereseaza deloc.
Oricum, ca intotdeauna iti multumesc.

 Genesis, on 21 iunie 2022 - 16:09, said:

Te inregistrezi pe caroutlet.eu (poti lua ca persoana fizica din licitatii de la firmele de leasing si platesti TVA in Germania, e tot cat la noi - toate informatiile sunt pe pagina fiecarei masini). Iti gasesti acolo X2 sau Countryman 2020 si iti raman si bani. Ai raport de la terta firma (Macadam, Dekra etc) cu orice dauna (zgarietura, revopsire etc) are masina si km sunt reali. Iti asigura ei acte, transport. Si samsarii iau tot de pe aici (caroutlet, autodeal, exleasingcar, adesa etc), doar ca ei iau masinile cu rulaj mare si pe firme fantoma si fenteaza tva-ul in Ro. Doar ca majoritatea licitatiilor sunt blind, asa ca ai nevoie de un reper de pret tinta (exleasingcar sau webautobid ofera informatia asta pe pagina fiecarui model).

La Bmw/Mini ai auto-records.com pt a vedea istoricul de service (de reprezentanta) al masinii si bimmer.work pt a decoda VIN-ul sa vezi dotarile.

Pagina pe care mi-ai trimis-o Chrome zice ca e virusata. Am vorbit cu un prieten care e pilot amator de raliuri si are prieteni care se ocupa cu adusul masinilor si il roaga pe el sa se uite. Oricum pe AutoScout24 e doar un singur X2 benzina 2.0 sub 40000 de euro. Restul sunt diesel si au niste preturi de zici ca sunt facute din aur. Media e de 36k la masini din 2018, 2019. De ce as da atatia bani pe una veche cand as putea sa iau una noua?

Situatia la momentul actual este urmatoarea: am posibilitatea sa imi cumpar o masina la suma stabilita la inceputul postului dar am decis ca nu sunt satisfacut asa ca o sa o urc la 36 pentru una noua. Poate e un admin pe aici care poate sa modifice numele postului ca sa nu induc in eroare. Multumesc. In perioada asta am o gramada de treaba la serviciu si cu 4 nunti, 2 botezuri si vreo 2 saptamani de concediu la orizont o sa fie greu sa imi indeplinesc dezideratul legat de masina noua fara sa fac un credit. Momentan cred ca o sa aman achizitia cu vreo 3 luni, situatia se schimba doar in cazul in care apare o oferta de nerefuzat sau fac banii mai repede. Din acest moment situatia se poate caracteriza asa: bulan sau credit :).

#260
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
nu e virusata pagina, ti-o vede asa probabil Symantec-ul sau ce ai tu la birou (Global Protect etc). Poti intra lejer pe ea. Stiu oameni care au luat de pe caroutlet fara probleme. Eu am luat de pe autodeal.
Lasa autoscout si mobile, acolo e pt cei comozi. Unde ti-am zis in licitatii iti gasesti la bani mult mai ok.

Uite aici (atasament), masina confirmata (o aveam si eu in follow), luata de un dealer de auto noi din Bucuresti de pe adesa (era si pe caroutlet unde licitatia se termina la 2h dupa adesa) :

X2, 26/11/2018, 2.0i, 64k km, M-sport, piele Dakota perforata, panoramic, 18.2k fara tva pret agreat de vanzator (21.6k cu tva), taxe de tara si licitatie ~500e, 550e transport. Deci total 22.6k in tara. Ajunge saptamana asta in tara, o sa fie pusa la 31 sau 32k din spusele dealerului.

A avut noroc aici, fiind de Franta de la CG (le dau mai ieftin o idee decat nemtii sau olandezii) si masina mai fusese pusa deja de 2 ori, dar oricum pt ceva similar nu ai cum sa nu gasesti in 24k euro cu totul. Pt an mai bun (2020), mai creste cu 3-4k euro bugetul. Iar daca renunti si la panoramic sau M-sport si cauti un High Executive, vine mai jos cu macar 2k euro.

Si eu ma uit acum dupa un Countryman 1.5 sau 2.0i pt sotie, 2019. tocmai am vazut astazi dandu-se un Countryman bine echipat (piele, panoramic), 20i, 16k km, 2020, cu 20.9k fara tva (masina Alphabet Olanda).

O varianta foarte buna e si acel Formentor dat mai sus, poti eventual sa vezi daca au ceva pe teava 2.0 TSI.

Spor la alegere.

Attached Files

  • Attached File  x2.jpg   17.71K   62 downloads

Edited by Genesis, 22 June 2022 - 14:22.


#261
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 Genesis, on 22 iunie 2022 - 14:10, said:

nu e virusata pagina, ti-o vede asa probabil Symantec-ul sau ce ai tu la birou (Global Protect etc). Poti intra lejer pe ea. Stiu oameni care au luat de pe caroutlet fara probleme. Eu am luat de pe autodeal.
Lasa autoscout si mobile, acolo e pt cei comozi. Unde ti-am zis in licitatii iti gasesti la bani mult mai ok.

Uite aici (atasament), masina confirmata (o aveam si eu in follow), luata de un dealer de auto noi din Bucuresti de pe adesa (era si pe caroutlet unde licitatia se termina la 2h dupa adesa) :

X2, 26/11/2018, 2.0i, 64k km, M-sport, piele Dakota perforata, panoramic, 18.2k fara tva pret agreat de vanzator (21.6k cu tva), taxe de tara si licitatie ~500e, 550e transport. Deci total 22.6k in tara. Ajunge saptamana asta in tara, o sa fie pusa la 31 sau 32k din spusele dealerului.

A avut noroc aici, fiind de Franta de la CG (le dau mai ieftin o idee decat nemtii sau olandezii) si masina mai fusese pusa deja de 2 ori, dar oricum pt ceva similar nu ai cum sa nu gasesti in 24k euro cu totul. Pt an mai bun (2020), mai creste cu 3-4k euro bugetul. Iar daca renunti si la panoramic sau M-sport si cauti un High Executive, vine mai jos cu macar 2k euro.

Si eu ma uit acum dupa un Countryman 1.5 sau 2.0i pt sotie, 2019. tocmai am vazut astazi dandu-se un Countryman bine echipat (piele, panoramic), 20i, 16k km, 2020, cu 20.9k fara tva (masina Alphabet Olanda).

O varianta foarte buna e si acel Formentor dat mai sus, poti eventual sa vezi daca au ceva pe teava 2.0 TSI.

Spor la alegere.

Remarc si eu diferenta de pret. Raman si cu bani de o cafea. O sa pun prietenii prietenilor sa vad ce gasesc. Multumesc din nou! P.S. Si pe Mozzila imi zice de dulce la adresa site-ului. Vad ca scrie si ceva in rusa! Verific.

#262
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Deschide cu Edge sau Chrome si esti ok. Skin-ul e luat de la exleasingcar-ul vechi (care sunt lituanieni).

Dealerii au punct si in Lituania si in Germania (aici sunt la granita cu Olanda). De fapt partea asta de brokeraj auto e cu numele si site-ul asta, in rest ei sunt si dealeri auto de masini Sh care activeaza pe mobile.de.

Autodeal.com -> Auto Moller GMBH pe mobile.de, iar caroutlet.eu imi scapa acum numele dealerului. Pe autodeal le scrii pe whatsapp ca sa te poti inscrie ca persoana fizica (pe pers juridica merge direct). Momentan au ceva probleme cu update-ul site-ului si nu apar multe masini, dar probabil vor rezolva (am mai intalnit asta in trecut cand am luat prima masina). Avantajul e ca ai timp berechet sa te documentezi despre masini, sa te uiti pe rapoarte de dauna, sa verifici dotari etc. Si sa te inarmezi cu rabdare, majoritatea masinilor sunt puse de firmele de licitatii pe cateva zeci de alte site-uri, deci poti rata 20-30 pana te prinzi cam pe unde bate pretul.

Spor.

Edited by Genesis, 22 June 2022 - 15:09.


#263
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Revin cu update-uri legate situatia achizitiei mele. A trecut perioada nuntilor, botezurilor etc si ma pot concetra pe masina. Mai am o excurisie in Turcia si un weekend prelungit la Brasov dar nu se pun.
Revenind la masini: am condus de la un prieten un X2 2.0 190 de cai mustar, M line cu camere 360, lumini in manierele usilor, suspensie adaptiva, trapa, lumini ambientate etc din 2019. Masina sta incredibil de bine pe curbe de zici ca e pe sine, trage bine, e mica si aratoasa. Nu mi-a placut in schimb faptul ca avea cauciuri runflat si reuseste sa iti rupa spatele chiar si pe confort. Spatiul interior mi se pare destul de mic, la fel ca si portbagajul. Interiorul e destul de clasic BMW - de la 2012 incoace, prea folosit pe toata gama. In rest in afara ca a costat 39000 de la 100000 de km si aproape 4 ani intra in categoria struguri acrii.
   Am fost intr-un tur de doua saptamani cu un Tucson 1.6 Luxury 2022 al Serbiei, Macedoniei, Albaniei, Kosovo, Muntenegru, Bosnia si Croatiei. Facand o paranteza am ramas impresionat de numarul de autostrazi, tuneluri si viaducte din aceste tari. Se presupunea ca noi suntem in UE, NATO si avem pib-ul mai mare. M-am inselat. Am fost doua cupluri cu Tucson-ul, eu fiind cosoferul. Masina s-a comportat excelent, nu mi-a dat niciodata senzatia de oboseala sau stres. Nu cred ca am ajuns la 150 cu masina aia. Cutia schimba usor, fara stres, camerele 360 sub incredibile, trapa a facut tot banii pe langa plaja, portbagajul cu deschidere electrica destul de incapator cu destule prize si spatii de depozitare. Farurile bune, schimbarea automata mai facea figuri pe autostrada si am oprit-o pentru a nu orbii pe ceilalti participanti la trafic. Masina e confortabila si incapatoare, cu materiale de calitate. Hyundai a crescut foarte mult in ultima perioada, cel putin echiparile de top. Cel mai mult mi-au placut totusi scaunele ventilate, la nivelul unu fiind ideale. Nu am mers niciodata in zone atat de fierbinti (28-30 de grade) si sa nu simt nici un disconfort. "Minusurile" din punctul meu de vedere: nu are un mod de condus individual, pe sport directia se intareste prea tare si e enervant de condus asa. Fiind o masina masiva poate nu te invita mereu sa fi agresiv. Motorul e un 10 la suta sub ceea ce vreau. Blind assist-ul cateodata vedea si masina la doua benzi distanta. Era enervant de greu de dezactivat cand se apuca sa traga ea de volan dar am invatat sa o pacalesc, treceam banda si puteam sa scap mai usor de ea. Aberez stiu, masina e incredibila pentru ce ofera.
Momentan am mai pus niste bani la pusculita pentru masina trecand peste suma initiala si m-am interesat la banca pentru diferenta. In principiu raman la Formentor, doar ca dotat aproape de un Tucson trebuie sa scot vreo 4000 de euro in plus.

Edited by paranoiaaaa, 16 September 2022 - 12:21.


#264
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Eu sunt subiectiv caci tocmai mi-am comandat un XCeed MY23 1.5 T-Gdi 160 cp mild-hybrid 7 DCT echipare GT Line + opționale de 5500 euro. După rabla și altele am ajuns la un preț final de 32000. Din gama crossover am cam condus la td cam tot ce se putea conduce și am pus pe locul 1 XCeed + 7 ani garanție. Pe echipare cu jante de 18 inch are garda la sol de aproape 19 cm. În plus, problemele la cutie amintite de colegi au apărut în proporție de 95% pe Sportage. Nu cunosc mecanica dar se pare ca 7DCT nu prea se împacă cu greutatea mare a mașinii + cuplu mare. In plus au schimbat în ultimul an furnizorul de ambreiaje (cele care de regula se cereau schimbate la circa 20k km) și au îmbunătățit masiv softul cutiei. Eu pe asta ti-o recomand dar repet ca sunt subiectiv + cunosc masina doar de la td, încă nu am ajuns în posesia ei ca să pot fundamenta și mai mult recomandarea mea.


#265
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
cutiile sunt in-house, nu au schimbat niciun furnizor. Plus ca nu ambreiajele sunt problema, daca o lasi in N mereu nu vei salva cine stie ce fiabilitate. E conceptia cutiei gresita. Iatr partea cu schiumbatul furnizorului e doar o poveste frumoasa, ca sunt multi care intreaba. Probabil e ultima generatie cu DCT7, asa ca isi asuma schimbul de ambreiaje in garantie.

#266
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 DCC08, on 19 septembrie 2022 - 23:44, said:

Eu sunt subiectiv caci tocmai mi-am comandat un XCeed MY23 1.5 T-Gdi 160 cp mild-hybrid 7 DCT echipare GT Line + opționale de 5500 euro. După rabla și altele am ajuns la un preț final de 32000. Din gama crossover am cam condus la td cam tot ce se putea conduce și am pus pe locul 1 XCeed + 7 ani garanție. Pe echipare cu jante de 18 inch are garda la sol de aproape 19 cm. În plus, problemele la cutie amintite de colegi au apărut în proporție de 95% pe Sportage. Nu cunosc mecanica dar se pare ca 7DCT nu prea se împacă cu greutatea mare a mașinii + cuplu mare. In plus au schimbat în ultimul an furnizorul de ambreiaje (cele care de regula se cereau schimbate la circa 20k km) și au îmbunătățit masiv softul cutiei. Eu pe asta ti-o recomand dar repet ca sunt subiectiv + cunosc masina doar de la td, încă nu am ajuns în posesia ei ca să pot fundamenta și mai mult recomandarea mea.

Eu am vrut Proceed. Daca imi luau comanda in Martie probabil ca acum aveam masina. XCeed-ul nu mi-a placut cum se aseaza pe drum. Mi-am configurat acum un Proceed cu tot ce vreau, 1.5 - 160 cp, toate sistemele de siguranta, bord digital, scaune ventilate, parbriz incalzit, piele, ACC, parcare automata, padele, oglinzi cu de toate, faruri la fel etc. Am ajuns la suma de 32 k, as putea sa dau comanda acum, nu mai stau sa adun diferenta si aia este. Dar uite cum se intampla ca am dat peste ceva ce imi place mai mult. Ma costa cat un Logan chel in plus si nu sunt convins ca merita. Clar nu e alegerea logica. Dar in viata nu alegem mereu cu capul! Si daca ar fi as merge probabil pe verisorul Tucson - Luxury dupa cele 2 saptamani petrecute in el.

#267
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 DCC08, on 19 septembrie 2022 - 23:44, said:

Eu sunt subiectiv caci tocmai mi-am comandat un XCeed MY23 1.5 T-Gdi 160 cp mild-hybrid 7 DCT echipare GT Line + opționale de 5500 euro. După rabla și altele am ajuns la un preț final de 32000. Din gama crossover am cam condus la td cam tot ce se putea conduce și am pus pe locul 1 XCeed + 7 ani garanție. Pe echipare cu jante de 18 inch are garda la sol de aproape 19 cm. În plus, problemele la cutie amintite de colegi au apărut în proporție de 95% pe Sportage. Nu cunosc mecanica dar se pare ca 7DCT nu prea se împacă cu greutatea mare a mașinii + cuplu mare. In plus au schimbat în ultimul an furnizorul de ambreiaje (cele care de regula se cereau schimbate la circa 20k km) și au îmbunătățit masiv softul cutiei. Eu pe asta ti-o recomand dar repet ca sunt subiectiv + cunosc masina doar de la td, încă nu am ajuns în posesia ei ca să pot fundamenta și mai mult recomandarea mea.
Wow, imens pretul, anul trecut era cam 24k, dar na, fiecare stie ce face cu banii lui.... Plus ca timpul de asteptare este de 1an+ din pacate ptr ca DCT.

#268
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 robi101012981, on 25 septembrie 2022 - 14:55, said:


Wow, imens pretul, anul trecut era cam 24k, dar na, fiecare stie ce face cu banii lui.... Plus ca timpul de asteptare este de 1an+ din pacate ptr ca DCT.

Compari mere cu pere și faci și o greșeală. MY22 se învârtea între 20k și 35k, în funcție de nivelul de dotare și de opționale. După cum te-ai exprimat ar însemna că un XCeed MY22, indiferent de echipare și opționale costa 24k. La ce masina din lumea asta întâlnești preț unic? Ți se pare mult 32k? Am făcut configurări la toate mașinile din clasa, ma rog...la cele mai reprezentative sau mai bine zis la cele care au fost pe lista mea. Sunt multe modele în gama dar subiectivitatea si-a spus cuvântul și multe, din varii motive, nu le-am luat în considerare (de ex PSA sau Renault). Cu aceleasi dotări și motorizări comparabile cu XCeed-ul meu...CX30=39K, T-ROC=42K, GLA și X2 = 65K. Deci, la ce te raportezi când spui ca este scumpa?

Nu am pretenția ca masina aleasa de mine sa fie, general valabil, cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai devreme acasă. Fiecare le știe pe ale lui. De exemplu, argumentul principal pentru care am ales aceasta masina este ca fiind singura marca pentru care leasing-ul acorda finanțare pe 7 ani mi-a ieșit o rata lunara cu casco inclus sub 400 euro (adica plafonul impus de jumătatea mea mai buna).

Povestea cu timpii mari de asteptare cauzati de 7DCT este asumată.


#269
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Dupa o perioada de timp cat nu am mai postat nimic am in sfarsit vesti!
Am achizitionat un Cupra Formentor 2.0 TSI din cadrul Porsche Romania. (nu o sa intru in mai multe detalii legate de km sau pret pe moment).
Motor 190 de cai cu urmatoarele optiuni:

- culoare gri metalic mata
Camera video pentru marsarier [PCI]
Connectivity Box (sistem incarcare [PB2] 2
Jante aliaj Exclusive 19" 38/3 Sport [P8J]
Pachet Iarna Plus [WTE] Scaunul soferului electric cu memorie, functie de memorie pentru oglinzile exterioare, scaune fata CUPRA Sharp.
Pachet Safe & Driving L [WDI] Side Assist & Exit Assist(monitorizare unghi mort si asistent marsarier), Exit Warning (avertizare trafic la deschiderea usilor), Traffic Sign Recognition (recunoastere semne de circulatie).
Park Assist [PK5] - senzori fata si parcare. Parcheaza singura - te obliga sa iei pachetul pentru senzorii parcare fata.
Portbagaj actionat electric, cu [PCD]  Cu deschidere Easy Open (prin intermediul senzorului de miscare-pedala virtuala).
Sistem Navigatie [ZN2] - ecran de 12 inch, cartografie Europa, comenzi vocale in alte limbi.
Sound System BeatsAudio [PNB]
Suspensie adaptiva (DCC) [PDC].

Mi-as fi dorit faruri Matrix pentru vedere pe timp de noapte si camere 360. In rest as fi putut renunta la Beats Audio (nu stiu cum se aude) si la ecranul mare.

Am achizitionat Anvelopa Iarna BRIDGESTONE Blizzak LM005 245/45/R18 100V XL si  jante de iarna pe 18 care nu au mai ajuns.
Masina inca se afla la dealer deoarece fara jante nu pot sa o iau. Casco si asigurare pachet generali cu o reducere de 5%, fara franciza. Eu speram sa o iau de joi dar firma partenera emag care livreaza jantele se lasa asteptata. Nu am primit raspuns dupa ce am vb cu cei de la EMAG, ma gandesc ca partenerii le-au comandat de afara si asteapta sa vina desii se laudau ca ajung in 24-72 de ore care au trecut. O sa am o cearta urata cu cei de la EMAG, pentru ca perioada de livrare a fost unul din factorii care m-au facut sa achizionez prin ei!

Acum am cateva intrebari:
- ce camere fata spate cu mod parcare, mod noapte recomandati (inclusiv kit-ul care sa permite sa mearga si cu motorul oprit - stiu ca sunt niste cabluri speciale).
- pe viitor as putea sa ii pun camere 360 legate de ecranul masinii (dupa ce ies din garantie banuiesc).
- ce sistem de alarma ati recomanda (aici o sa intreb daca pierd garantia dar cred ca nu).
- daca pana luni jantele nu ajung o sa anulez comanda la jante si o sa iau altele care sunt pe stoc in Bucuresti. Pot sa pun jante cu ET diferit, gen 39 in loc de 40?
- daca imi mai aduc aminte ceva o sa intreb.

@A_Stere daca esti prin Bucuresti cand o ridic te dau o tura drept multumire pentru modul civilizat si placut in care mi-ai fost de ajutor! Multumesc!

Attached File  1.png   2.74MB   90 downloadsAttached File  2.png   5.78MB   84 downloadsAttached File  3.png   2.55MB   68 downloadsAttached File  4.png   2.22MB   74 downloadsAttached File  5.png   2.22MB   91 downloadsAttached File  6.png   3.2MB   73 downloads

#270
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Modelul asta de la alcar TTVG8BA40E TTVG8BP40E merge manusa pe masina, adica specificatiile exacte din fabrica
https://www.anvelope...8x18-5x112-et40
https://www.fahrwerk...1-schwarz~2.jpg
produsele astea de la alcar se vand prin emag de obicei, dar vad ca astea doua nu apar in stoc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate