Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Masina pana in 30.000 Euro

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#1
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
1. Buget de achizitie: 30.000

2. Noua sau SH: Noua

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual): Doua persoane, compacta, maxim medie, km: 17 k anual

4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: Benzina si / sau Mild Hibrid / diesel doar daca e o oferta exceptionala.

5. Cutie Manuala / Automata: Automata

6. Modele si dotari preferate: Faruri Led, Bord Digital, Adaptive Cruse Control, Line assist, scaune incalzite, clima automata, volan incalzit, Android si CarPlay Auto, eventual Padele pe volan, niste scaune care sa nu iti rupa spatele, minim 150 de cai.

Majoritatea timpului sunt singur in masina si nu vreau o masina lenta. Nu sunt adeptul suv-urilor, le gasesc plictisitoare  la condus. Avem Dustere la birou si nu le suport. De curand insa am vazut Renault Arkana, Kia Xceed si au inceput sa imi faca cu ochiul, mai ales ca toate par cu o garda intermediara. Masini la care m-am gandit pana acum: Kia Proceed 1.5 Mild Hibryd si Proceed GT. La prima nu stiu nimic legat de noul motor/fiabilitate La ultima ma sperie consumul si faptul ca avand rezervorul mic e nevoie sa faci mai multe opriri pentru a alimenta. Honda Civic 1.5 dar am auzit ceva legat de ulei si ceva de un radiator. Megane RS/GT Line imi place cum arata. De Ford nu stiu nimic. Hyundai I30 Fastback iar arata bine. Skoda Octavia / VW Golf par foarte scumpe iar Seat Leon nu prea am vazut. Opel / Peugeot nu prea stiu, 308 arata bine dar nu stiu ce motoare / preturi au. Nu stau intr-un oras mare asa o sa fac o triere initiala pana ajung la TD. Astept alte idei. Comanda am de gand sa o dau in momentul in care am suma intreaga. Daca e mai putin de 30 de k, o sa o fac mai repede.

P.S. Am vazut ca preturile la masini au crescut ceva de speriat, nu imi imaginam asa un asemenea buget pentru o compacta!

Multumesc!

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Skoda devine scumpa cand incepi sa o dotezi si accesorizezi. Am auzit ca are probleme la anumite motoare.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
eu sunt fan Mazda 3 / cx30.

#4
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 29.03.2017
skumpa rau skoda, si nu face banii'
eu as merge pe ceva sh, la banii aia gasesti masini senzationale

sau un Duster cu toate costa 22.000 de mii daca dai si 2 rable scade considerabil pretul

#5
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
La banii aia configurezi un Megane de toata frumusetea  Posted Image

#6
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 Chifteluta, on 18 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Skoda devine scumpa cand incepi sa o dotezi si accesorizezi. Am auzit ca are probleme la anumite motoare.

Da, pana si preturile de inceput sunt foarte mari. La ce motoare te referi? Eu ma gandeam la 1.5 TSI.

 born2lose, on 18 ianuarie 2022 - 10:21, said:

eu sunt fan Mazda 3 / cx30.

Uite de de Mazda 3 am uitat, si arata senzatioanl. CX30 nu ma atrage asa de tare, nu stiu ce sa zic.

 Vettel, on 18 ianuarie 2022 - 10:28, said:

skumpa rau skoda, si nu face banii'
eu as merge pe ceva sh, la banii aia gasesti masini senzationale

sau un Duster cu toate costa 22.000 de mii daca dai si 2 rable scade considerabil pretul

Am zis ca nu vreau Duster, il conduc la serviciu din cand in cand si nu il suport! La SH e loterie, plus ca as vrea garantie la o masina atat de scumpa / tehnologii noi!

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Dintre variantele pe care le-ai enumerat, Megane RS imi place. Daca totusi te hotarasti pentru un full-hybrid, in 30000 intra o Toyota Camry sau un Rav4.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009
Kia xCeed este super ok si fiabila. Ai si garantie 7 ani asa ca nu iti bati capul.

#9
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
E faina tare xCeed, dar atentie la cutiile automate DCT de la Kia si Hyundai. Se plang unii pe forumuri ca le-au picat ambreiajele intr-o veselie, "norocosi" de 2-3 ori intr-un interval de cateva zeci de mii de kilometri. Tot se incearca modificarea soft-ului, dar umbla vorba ca ar fi o problema la placa de presiune.

Mazda mi-as fi dorit si eu, dar mi s-au parut motoarele prea mici, cel putin la nivelul la care mi-as fi permis.

Avantajul la KIA - de multe ori dealerii au masini pe stoc. Daca iti convine configuratia, masina este a ta intr-un timp scurt (maxim o luna, fata de 7-8 luni cat se asteapta acum). M-am interesat pentru socra-miu, acum doua luni si atunci gasisem doua configuratii.

Edited by SPX808, 18 January 2022 - 11:14.


#10
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
30k nu sunt bani sa nu ai un pic de prestanta pe strazi, sau in fata vecinilor, deci exclus Renault, Mazda, skoda, Hyundai, Kia si alte masini de genu', traiesti in Romania si aici masina face omu'
Ceva de la Audi sau BMW, in cel mai rau caz VW.

#11
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
Subaru e-Boxer, poate?... un XV? sau poate un Impreza?

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
"prestanta " nu obtii cu un fier pe 4 roti Posted Image

#13
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Puma?! Subaru XV?

Edited by d-ardeleanu, 18 January 2022 - 11:27.


#14
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 29.03.2017
sau cayane

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,045
  • Înscris: 30.07.2006

 paranoiaaaa, on 18 ianuarie 2022 - 09:29, said:

1. Buget de achizitie: 30.000

2. Noua sau SH: Noua

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual): Doua persoane, compacta, maxim medie, km: 17 k anual

4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: Benzina si / sau Mild Hibrid / diesel doar daca e o oferta exceptionala.

5. Cutie Manuala / Automata: Automata

6. Modele si dotari preferate: Faruri Led, Bord Digital, Adaptive Cruse Control, Line assist, scaune incalzite, clima automata, volan incalzit, Android si CarPlay Auto, eventual Padele pe volan, niste scaune care sa nu iti rupa spatele, minim 150 de cai.

Majoritatea timpului sunt singur in masina si nu vreau o masina lenta. Nu sunt adeptul suv-urilor, le gasesc plictisitoare  la condus. Avem Dustere la birou si nu le suport. De curand insa am vazut Renault Arkana, Kia Xceed si au inceput sa imi faca cu ochiul, mai ales ca toate par cu o garda intermediara. Masini la care m-am gandit pana acum: Kia Proceed 1.5 Mild Hibryd si Proceed GT. La prima nu stiu nimic legat de noul motor/fiabilitate La ultima ma sperie consumul si faptul ca avand rezervorul mic e nevoie sa faci mai multe opriri pentru a alimenta. Honda Civic 1.5 dar am auzit ceva legat de ulei si ceva de un radiator. Megane RS/GT Line imi place cum arata. De Ford nu stiu nimic. Hyundai I30 Fastback iar arata bine. Skoda Octavia / VW Golf par foarte scumpe iar Seat Leon nu prea am vazut. Opel / Peugeot nu prea stiu, 308 arata bine dar nu stiu ce motoare / preturi au. Nu stau intr-un oras mare asa o sa fac o triere initiala pana ajung la TD. Astept alte idei. Comanda am de gand sa o dau in momentul in care am suma intreaga. Daca e mai putin de 30 de k, o sa o fac mai repede.

P.S. Am vazut ca preturile la masini au crescut ceva de speriat, nu imi imaginam asa un asemenea buget pentru o compacta!

Multumesc!

Korando
Noul Sportage
Kuga
Tucson

Choose one :)

Edited by marius.bunu, 18 January 2022 - 11:49.


#16
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 DonGiulliano, on 18 ianuarie 2022 - 10:34, said:

La banii aia configurezi un Megane de toata frumusetea  Posted Image

Am programat un test drive maine la Renault. Vad si Arkana.

 mannick, on 18 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Dintre variantele pe care le-ai enumerat, Megane RS imi place. Daca totusi te hotarasti pentru un full-hybrid, in 30000 intra o Toyota Camry sau un Rav4.

Am programat un test drive maine la Renault. Vad si Arkana. Rav4 nu imi place si am zis ca nu sunt fan SUV. Camry depaseste bugetul si e prea mare. Imi place si poate apuc sa trag o fuga si pe la ei.

 Xman_ghio, on 18 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Kia xCeed este super ok si fiabila. Ai si garantie 7 ani asa ca nu iti bati capul.

Sunt relativ departe de o reprezentanta, iau in calcul.

 SPX808, on 18 ianuarie 2022 - 11:10, said:

E faina tare xCeed, dar atentie la cutiile automate DCT de la Kia si Hyundai. Se plang unii pe forumuri ca le-au picat ambreiajele intr-o veselie, "norocosi" de 2-3 ori intr-un interval de cateva zeci de mii de kilometri. Tot se incearca modificarea soft-ului, dar umbla vorba ca ar fi o problema la placa de presiune.

Daca e problema veche oare nu s-a rezolvat cu faceliftul?


Mazda mi-as fi dorit si eu, dar mi s-au parut motoarele prea mici, cel putin la nivelul la care mi-as fi permis.

Uitasem de ea dar acum sunt curios. Problema e ca nu am reprezentanta prin zona.

Avantajul la KIA - de multe ori dealerii au masini pe stoc. Daca iti convine configuratia, masina este a ta intr-un timp scurt (maxim o luna, fata de 7-8 luni cat se asteapta acum). M-am interesat pentru socra-miu, acum doua luni si atunci gasisem doua configuratii.

Vreau masina pe specificatiile mele, o cumpar pentru minim 8 ani, nu am de gand sa pierd devalorizarea.

 Ythrixium, on 18 ianuarie 2022 - 11:14, said:

30k nu sunt bani sa nu ai un pic de prestanta pe strazi, sau in fata vecinilor, deci exclus renault, Mazda, skoda, hyundai, kia si alte masini de genu', traiesti in Romania si aici masina face omu'
Ceva de la Audi sau BMW, in cel mai rau caz VW.

Nu sunt la nivelul asta, las pe altii sa aiba prestanta.

 Freaka-the-Disk, on 18 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Subaru e-Boxer, poate?... un XV? sau poate un Impreza?

Nu imi plac ca design. Iar la Impreza, nu am reprezentanta in zona.


 d-ardeleanu, on 18 ianuarie 2022 - 11:26, said:

Puma?! Subaru XV?

 csi1, on 18 ianuarie 2022 - 11:25, said:

"prestanta " nu obtii cu un fier pe 4 roti Posted Image

Corect!

 Vettel, on 18 ianuarie 2022 - 11:28, said:

sau cayane

De ce vorbim de asa ceva in topicul meu? Masina o cumpar pentru mine, nu ca sa impresionez. Sunt atatea masini "de fite" pe Autovit!

 marius.bunu, on 18 ianuarie 2022 - 11:49, said:

Korando
Noul Sportage
Kuga
Tucson

Choose one Posted Image

Nu citeste nimeni ce am scris, nu sunt fan SUV-uri! In cel mai rau caz o compacta inaltata! Un prieten si-a comandat Tucson in Mai 2021. Suntem in Ianuarie 2022 si nu i-a venit!

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 SPX808, on 18 ianuarie 2022 - 11:10, said:

E faina tare xCeed, dar atentie la cutiile automate DCT de la Kia si Hyundai. Se plang unii pe forumuri ca le-au picat ambreiajele intr-o veselie, "norocosi" de 2-3 ori intr-un interval de cateva zeci de mii de kilometri. Tot se incearca modificarea soft-ului, dar umbla vorba ca ar fi o problema la placa de presiune.



Identic la Octavia, daca va duceti pe forumurile marcii (sunt 2 de S.koda plus ala general de VAG - toate marcile grupului) o sa vedeti ca au ajuns unii la a doua cutie de viteze schimbata in nici 30 de mii de km.
Adica aia din fabrica + inca 2 cutii schimbate (!)

Pacat, mie imi plac Skodele foarte mult, mi se par simple si elegante la aspect, fara parti tzaranesc-sidefate (cum sunt grilele fata de la Dacii, de pilda, mi se par mega tzaranesti). Un pic colturoase (taioase), dar fara a fi hidos de colturoase, cum e H.onda. Mai mult sa sugereze fermitate, nu sportivitate wannabe.
Si cu spatiu interior impresionant (S.cala si K.amiq imi plac teribil), desi nu ai zice asta privind din afara.

Pacat ca le-au scumpit cu 2-3 mii de euro si pe astea...

Edited by cattavencu, 18 January 2022 - 12:42.


#18
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021

 paranoiaaaa, on 18 ianuarie 2022 - 11:56, said:

Nu imi plac ca design.


Toyota Corolla? (ar fi "ceva" mai frumoasa decat Subaru...)
Sau Megane GT Line? (arata bine, parere personala...)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate