Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cei cu case de peste 200mp locuibili, cat platiti factura la gaz?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
la mine trecea peste 1000 ron in lunile de varf anii trecuti.... :(

#74
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
deci vreo 6000-7000 lei acum.. Posted Image

Edited by aeon, 28 January 2022 - 12:19.


#75
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postemeral, on 19 ianuarie 2022 - 22:22, said:

Obișnuiți-vă să vă UITAȚI mai des la contor și să vă faceți consumul cât vă permiteți să plătiți.
Ma Marine, cam ai dreptate aici.
Dar bataia lor de joc totusi nu se poate califica. Sa zicem ca e balamuc acum, in piata si in politica. dar asta nu poate sa treaca fara masuri. Nu pot sa cred ca preturile sunt chiar asa, ca se justifica. E o manipulare din partea profitorilor, si asta trebuie controlat.
Ce ziceau, ca poti sa renunti la contract daca nu iti convine? Aici nu merge asta. Merge la google, la tripadvisor, la softpedia, la megaimage sau kaufland, sau la carciuma.... dar la esentiale din astea... nu. Cred ca altfel ar trebui pusa problema, adica invers - draga firma, statul asta iti permite doar "atata" jonglerie in piata. Nu-ti convine? Poti sa te retragi din Romania.

Edited by viotl, 28 January 2022 - 12:39.


#76
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Fost client Restart preluat de Engie cu preturi Fui asta e factura mea pe decembrie
[ https://i.postimg.cc/9FXhBdtb/IMG-20220128-WA0003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si o platesti? :D
(In monede de 5 bani... :D)

#78
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postviotl, on 28 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Ma Marine, cam ai dreptate aici.
Dar bataia lor de joc totusi nu se poate califica.

Nu știu unde o să se ajungă cu prețurile că deja cel care plătește pentru 240 mc de gaze raportat la venituri e exact cum plătea cineva 2400 mc de gaze acum 20 de ani.

Și atunci alegeai să NU dai drumul la gaze ca să ai bani de mâncare și stăteai în frig.

Așa o să se ajungă și acum.

Acum este un fel de bătaie de joc și eu cred că se vrea să se vadă până unde suportă populația măririle astea și dacă aleg să reducă consumul lunar sau plătesc noile prețuri.

Edited by emeral, 29 January 2022 - 08:38.


#79
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Stati si va jeliti aiurea pe topicu` asta, cine are casa mare are si bani de gaze, iar daca nu iesiti in in strada, stati ca muierile la poarta si va plangeti

Fudulia se plateste, dragilor :*

#80
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ovidiule, ca sa citez un clasic in viata, "la toti n-i greu, da' nu la toti la fel"

Hai sanatate si putere de munca!
In rest, nu cred ca ai treaba pe aici.

https://forum.softpe...e-bine-platite/

https://forum.softpe...epresie-si-hta/

#81
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Eu am rezolvat problema. Am reactivat teracotele pe care le aveam deja în casă  dar nu le foloseam și am oprit încălzirea pe gaz. Temperatura a sărit de la 21° la 24 °. Am vreo 12 m3 de lemn uscat care a-mi ajung și pe iarna viitoare. Centrala funcționează doar pe apa caldă.
Nu mai e asa comod dar e mult mai ieftin.

#82
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postovidiu21, on 29 ianuarie 2022 - 13:21, said:

Fudulia se plateste, dragilor :*
Oh yes.

View Postemeral, on 29 ianuarie 2022 - 08:32, said:

Nu știu unde o să se ajungă cu prețurile că deja cel care plătește pentru 240 mc de gaze raportat la venituri e exact cum plătea cineva 2400 mc de gaze acum 20 de ani.
Și atunci alegeai să NU dai drumul la gaze ca să ai bani de mâncare și stăteai în frig.
Așa o să se ajungă și acum.
Acum este un fel de bătaie de joc și eu cred că se vrea să se vadă până unde suportă populația măririle astea și dacă aleg să reducă consumul lunar sau plătesc noile prețuri.
Marine... pentru jumatate sau 3 sferturi din poulatie va fi imposibil de platit.
Nu poate fi fara urmari, iar urmarile sunt de doua feluri:
- mamaliga explodeaza... dar doar pe facebook.
- mamaliga explodeaza... 3 zile in piata Victoriei, doua bastoane, 3 gaze, doua procese care vor dura17 ani... si cam atat. Aaa, si cateva sinucideri, cateva executari silite... daca vand aia datoria cui trebuie o sa fie si o mica colectie de degete... stiu si eu, o limba, o ureche...

Ce imi pare mie cel mai rau aici e ca... o sa sufere familiile cu copii... alea serioase. Na de mai fa copii acum. Dar se descurca politicienii nostri, aduc populatie din est.

Edited by viotl, 30 January 2022 - 08:46.


#83
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postviotl, on 30 ianuarie 2022 - 08:43, said:

Marine... pentru jumatate sau 3 sferturi din poulatie va fi imposibil de platit.

Nu va ieși lumea în stradă. Dacă era să se aștepte să iasă lumea în stradă nu era bătaia asta de joc cu prețurile la gaze.

Se va merge pe principiul - consumă mai puțin și plătesc cât pot să dea.

Nu se va ajunge la executări silite că dacă nu plătești o factură îți ia contorul de gaze direct din stradă sau de pe gard unde e pus sau la ușa de la intrare la apartamentele din blocuri cu centrale de apartament.

Nu trebuie să te anunțe când îți ia contorul, doar să treacă notificarea pentru neplată.

După aia plătești taxa de reconectare, adică să îți pună contorul la loc și factura restantă cu penalități.

Era sport național acum 20 de ani să vii acasă și să nu mai vezi contorul de gaze.

Măcar știai că nu l-au furat hoții.

O să fie ca în filmele cu proști - o să vezi cum lipsesc contoare de gaze de la case luate de ăia pentru restanțe.

Edited by emeral, 30 January 2022 - 09:22.


#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemeral, on 30 ianuarie 2022 - 09:08, said:

Nu va ieși lumea în stradă. Dacă era să se aștepte să iasă lumea în stradă nu era bătaia asta de joc cu prețurile la gaze.
Se va merge pe principiul - consumă mai puțin și plătesc cât pot să dea.

Din pacate da !

#85
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Mi-a venit acum factura de 2400 pentru 400 mc de gaz. Posted Image Luna trecută am dat 1500 pentru 500 mc. Practic s-a dublat prețul. Este corect? Parcă am citit undeva că se plafonează kilowatul la 0.33 sau așa ceva de la 1 februarie.

Edited by sandel1, 10 March 2022 - 06:04.


#86
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca pretul nu e corect ai cateva variante de ales: sa nu mai folosesti produsul, sa il inlcouiesiti cu altul, sa reduci folosirea lui. Adica din 200mp de casa poti folosi iarna doar 20 si vara restul, poti scadea temperatura la 18 grade, poti izola mai bine peretii, etc.

#87
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Astia prin Olanda sau Germania stau cu puloverul in casa, imbracati bine oameni care castiga multe mii de euro dar nu vor sa ii arda pe gaz/curent. Pana anul trecut stateam doar in tricou si pantaloni subtiri de vara toata iarna. Am lasat 3 grade in jos (treptat) doar ca mi-am pus pantaloni si bluza flausata. Sper sa nu ajung la straturi peste straturi cum era in copilarie cand nu era caldura in bloc cu saptamanile, dar am de incalzit 190 de mp :)

#88
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postsandel1, on 10 martie 2022 - 05:52, said:

Mi-a venit acum factura de 2400 pentru 400 mc de gaz. Posted Image Luna trecută am dat 1500 pentru 500 mc. Practic s-a dublat prețul. Este corect? Parcă am citit undeva că se plafonează kilowatul la 0.33 sau așa ceva de la 1 februarie.
De ce sa nu fie corect? Nu ai primit informare de la furnizor cu noul pret? Contorul nu iti este accesibil si nu ai putut citi indexul si nu ai putut estima noua factura? Nu exista ati furnizori pe aceasta piata si nu te poti muta la ei?
Compensarea nu se aplica pentru toti, erau ceva conditii de indeplinit. Vezi aici daca indeplinesti conditiile si arunca un ochi pe factura, eventual mai scade cateva grade din termostat...

#89
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu am primit înștiințare. Luna trecută scria pe factură că prețul este de 0,3/kw iar acum a crescut la 0,6. Consumul este mai mic dar ultimele 2 facturi le-au făcut cu estimare nu cu citire. M-au jumulit, ce pot să zic! Anul ăsta fac tot posibilul să-mi montez centrală pe lemne, iar cea pe gaz o voi folosi vara pentru apă caldă.

#90
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Vara poti folosi panou solar pentru apa calda, dar e scump si ala de achizitionat si montat.

Dupa 2 facturi de 2.600 lei pentru 2 case pe acelasi contor de gaz (fratele zice, dupa pozarea contorului si a pasantului, ca 700 m3 sunt ai mei si 300 ai lui) a venit factura Engie pe minus acum. Posted Image

La birou dupa cea de 1.321 lei, a venit 600 lei. Birou la parter de bloc.

View Postfilipxxx, on 11 martie 2022 - 11:15, said:

Astia prin Olanda sau Germania stau cu puloverul in casa, imbracati bine oameni care castiga multe mii de euro dar nu vor sa ii arda pe gaz/curent. Pana anul trecut stateam doar in tricou si pantaloni subtiri de vara toata iarna. Am lasat 3 grade in jos (treptat) doar ca mi-am pus pantaloni si bluza flausata. Sper sa nu ajung la straturi peste straturi cum era in copilarie cand nu era caldura in bloc cu saptamanile, dar am de incalzit 190 de mp Posted Image
Eu stau in tricou si pantaloni scurti chiar si la 18 C. 17-18 C merge cand sunt treaz, dar la somn (cu pilota iarna) prefer 19-20 C. Vara scad pana la 21,5 C camera cu aerul conditionat.

Pulover nu port nici afara, tricou pe sub geaca, atat.

View Postsandel1, on 11 martie 2022 - 21:29, said:

Nu am primit înștiințare. Luna trecută scria pe factură că prețul este de 0,3/kw iar acum a crescut la 0,6. Consumul este mai mic dar ultimele 2 facturi le-au făcut cu estimare nu cu citire. M-au jumulit, ce pot să zic! Anul ăsta fac tot posibilul să-mi montez centrală pe lemne, iar cea pe gaz o voi folosi vara pentru apă caldă.
Pai vezi, noi de 3 ani incoace dam mereu citirea la Engie. Si ne-am enervat ca acum nici citirea nu ne mai ajuta prea mult cu placinte de 2.600 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate