Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recensamant 2022 - va fi si online

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
574 replies to this topic

#397
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View PostVlad_22, on 30 mai 2022 - 15:01, said:

Pe mine mă șochează faptul că Iașul e pe ultimul loc, fiind ieșean... I-am recenzat pe părinți, iar niste rude din alt judet, pe bunici. Taicămeu, maică-mea, sorămea s-au descurcat fără probleme cu accesarea și completarea recenzării.

Eu am zis, dar o repet, asta e Iobagland-ul.
Ce sa zic...eu sunt din Bacau, care e tot pe acolo...

#398
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, oameni buni. Sunt curios cate probleme vor fi la final.

Tocmai ce am primit vizita unui recenzor. Nu au o baza de date cu cine a completat online.
Vine omul neanuntat si suna ca prostul la toate usile...

Daca ii zici ca ai facut online pune o bifa pe o tableta si pleaca mai departe...

Parca vad ca la final va iesi o varza.

Edited by eiffel, 12 June 2022 - 13:43.


#399
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posteiffel, on 12 iunie 2022 - 13:42, said:

Ok, oameni buni. Sunt curios cate probleme vor fi la final.

Tocmai ce am primit vizita unui recenzor. Nu au o baza de date cu cine a completat online.
Vine omul neanuntat si suna ca prostul la toate usile...

Daca ii zici ca ai facut online pune o bifa pe o tableta si pleaca mai departe...

Parca vad ca la final va iesi o varza.

Super tare, la noi au lipit pe intrari afise cu nume si cu nr de telefon, sa fie sunati, Belea !

#400
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Si la mine (Brasov) a venit astazi, a sunat la toate usile. Eu cred ca sunt printre primii din Romania care a completat formularul online si am si beneficiat de ziua de concediu.
Rusinica statului roman, este de-a dreptul hilar sa creeze infrastructura de completare online dar situatia completarii sa nu fie cunoscuta de catre cei care se ocupa de asta.

Edited by msmihai, 15 June 2022 - 20:48.


#401
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Cum putem afla programul recenzorilor?

#402
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMickeydutza, on 05 iulie 2022 - 11:56, said:

Cum putem afla programul recenzorilor?

Cred că trebuie dat un telefon, dacă au pus un nr. de telefon în anunț.

#403
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Au pus anunturi dar le-a dat femeia de serviciu a 2-a zi jos ca e interzis de catre Asociatia de Proprietari postarea anunturilor de orice fel pe geamurile usilor de la intrarea in condominiu.

Edited by Malineanu, 05 July 2022 - 13:04.


#404
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Posteiffel, on 12 iunie 2022 - 13:42, said:

Ok, oameni buni. Sunt curios cate probleme vor fi la final.

Tocmai ce am primit vizita unui recenzor. Nu au o baza de date cu cine a completat online.
Vine omul neanuntat si suna ca prostul la toate usile...

Daca ii zici ca ai facut online pune o bifa pe o tableta si pleaca mai departe...

Parca vad ca la final va iesi o varza.


Nu chiar. Te pune sa ii arati adeverinta de autorecenzare. Sau, ii dai datele, cauta el si completeaza un alt formular ca ai autorecenzare.
Un kkt de 2 lei.

Chiar nu pot marii programatori romani sa faca un soft ca lumea in care sa se vada
x=autorecenzat corect
sau pur si simplu sa nu-i apara "tabletistului" acea persoana?

#405
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdiaconuliviu, on 08 iulie 2022 - 10:00, said:



Nu chiar. Te pune sa ii arati adeverinta de autorecenzare. Sau, ii dai datele, cauta el si completeaza un alt formular ca ai autorecenzare.
Un kkt de 2 lei.

Chiar nu pot marii programatori romani sa faca un soft ca lumea in care sa se vada
x=autorecenzat corect
sau pur si simplu sa nu-i apara "tabletistului" acea persoana?

soft ca lumea in care sa se vada - cred ca ar costa bani

#406
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdiaconuliviu, on 08 iulie 2022 - 10:00, said:

Nu chiar. Te pune sa ii arati adeverinta de autorecenzare. Sau, ii dai datele, cauta el si completeaza un alt formular ca ai autorecenzare.
Un kkt de 2 lei.
Or ma ifi schimbat.
Cand a venit in iunie la mine nu avea posibilitatea sa vada cien s-a autorecenzat sau nu.
Dar a fost suficient sa-i zic ca am facut online.

Adeverinta care ti-o da sistemul e ca sa-ti iei zi libera la munca, nu sa o arati la recenzor.
Nici nu m-am chinuit sa o scot in mai mulet exemplare - doar unul de l-am dat la servici cand mi-am luat ziua.

Oricum nu sunt pe lista afisata la intrarea in scara, deci sunt ok.

#407
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Eu am gasit anunt in usa cu nr de tel al recenzorului. L-am sunat si i-am spus ca m-am autorecenzat, m-a rugat sa-i trimit un sms cu adresa si asta a fost tot.

#408
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posteiffel, on 15 iulie 2022 - 08:47, said:

Or ma ifi schimbat.
Cand a venit in iunie la mine nu avea posibilitatea sa vada cien s-a autorecenzat sau nu.
Dar a fost suficient sa-i zic ca am facut online.

Adeverinta care ti-o da sistemul e ca sa-ti iei zi libera la munca, nu sa o arati la recenzor.
Nici nu m-am chinuit sa o scot in mai mulet exemplare - doar unul de l-am dat la servici cand mi-am luat ziua.

Oricum nu sunt pe lista afisata la intrarea in scara, deci sunt ok.
Vezi ca nu e asa - , sistemul electronic a considerat că persoanele respective s-au autorecenzat şi chiar a transmis un e-mail de mulţumire. Ulterior, în procesul de validare s-a observat eroarea, iar autorecenzarea a fost anulată. Aceste persoane nu vor fi amendate pentru că au dorit să participe la proces şi vor fi reintroduse manual în circuitul de recenzare”, a declarat Vladimir Alexandrescu, care a mai precizat că în prezent platforma de autorecenzare nu mai poate fi accesată de publicul larg.

https://adevarul.ro/...94bd/index.html

problema este ca sistemul electronic a considerat că persoanele respective s-au autorecenzat şi chiar a transmis un e-mail de mulţumire, dar cine plateste ziua libera acum ?

#409
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Cum adica cine plateste? Cine a platit-o mereu: angajatorul.

#410
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
https://observatorne...rul-479327.html

E cam suspect gradul mare de recenzare in unele judete.

"Judeţul Botoşani este primul care a finalizat recenzarea populaţiei. Autorităţile din judeţ au declarat că recenzorii au completat chestionarele pentru toţi cei 365.000 de locuitori. De altfel, reprezentanţii Direcţiei Judeţene de Statistică au apelat şi la sprijinul medicilor de familie, preoţilor şi poliţiştilor locali pentru a-i convinge pe oameni să participe la recensămâmt. INS a anunţat că şi judeţul Vrancea a finalizat procesul de recenzare a populaţiei."

Asta in conditiile in care in zone mult mai urbanizate gradul de recenzare e pe la 50%.

#411
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 14:37, said:

problema este ca sistemul electronic a considerat că persoanele respective s-au autorecenzat şi chiar a transmis un e-mail de mulţumire, dar cine plateste ziua libera acum ?
Sistemul electronic a considerat corect că cetăţeanul s-a autorecenzat, pentru că cetăţeanul fix asta a făcut. Sistemul electronic nu avea cum să observe că cetăţeanul a fost incapabil să completeze corect un chestionar simplu, doar a certificat faptul că cetăţeanul l-a completat. Ulterior cetăţeanul trebuia să acceseze platforma de verificare, la 7+ zile după autorecenzare, şi să primească dovada pentru ziua liberă. Sau să nu o primească, în cazul în care nu a completat corect, caz în care putea să mai completeze o dată, sau să apeleze la sprijinul unui recenzor ara. În cazul în care nu a completat corect nu primeşte ziua liberă, ceea ce e normal şi firesc.

View Postcatalina1, on 15 iulie 2022 - 14:38, said:

Cum adica cine plateste? Cine a platit-o mereu: angajatorul.
Cred că se referea la cei care au completat incomplet sau cu erori şi nu a fost validată autorecenzarea, caz în care nu le plăteşte nimeni nici o zi liberă.

#412
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postcatalina1, on 15 iulie 2022 - 14:38, said:

Cum adica cine plateste? Cine a platit-o mereu: angajatorul.
cu autorecenzarea ce a fost anulată ? ce balarie ...

View Postantinari, on 15 iulie 2022 - 14:47, said:

Sistemul electronic a considerat corect că cetăţeanul s-a autorecenzat, pentru că cetăţeanul fix asta a făcut. Sistemul electronic nu avea cum să observe că cetăţeanul a fost incapabil să completeze corect un chestionar simplu, doar a certificat faptul că cetăţeanul l-a completat. Ulterior cetăţeanul trebuia să acceseze platforma de verificare, la 7+ zile după autorecenzare, şi să primească dovada pentru ziua liberă. Sau să nu o primească, în cazul în care nu a completat corect, caz în care putea să mai completeze o dată, sau să apeleze la sprijinul unui recenzor ara. În cazul în care nu a completat corect nu primeşte ziua liberă, ceea ce e normal şi firesc.


Cred că se referea la cei care au completat incomplet sau cu erori şi nu a fost validată autorecenzarea, caz în care nu le plăteşte nimeni nici o zi liberă.

pai au fost invalidate in ultimele zile, din mai si pana acum au fost luate de bune, logic

Edited by Malineanu, 15 July 2022 - 14:49.


#413
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostWotan, on 15 iulie 2022 - 14:44, said:

E cam suspect gradul mare de recenzare in unele judete.
[...]
Asta in conditiile in care in zone mult mai urbanizate gradul de recenzare e pe la 50%.
În zonele preponderent rurale e mai uşor cu recenzatul, toată lumea cunoaşte pe toată lumea, 1-2 funcţionari de la primărie acoperă lejer toată populaţia, mai ales că cel mai probabil şi în perioada de autorecenzare funcţionarii au luat satele la pas cu tableta după ei ca să completeze cât mai multe chestionare.

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 14:50, said:

pai au fost invalidate in ultimele zile, din mai si pana acum au fost luate de bune, logic
Dacă cetăţeanul a accesat platforma de verificare după 7 zile de la autorecenzare şi sistemul a eliberat dovada evident primeşte ziua liberă. Chiar dacă s-a invalidat ulterior. Dacă nu a făcut-o, ghinion :) data viitoare să fie mai proactiv ;)

#414
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postantinari, on 15 iulie 2022 - 14:47, said:

Sistemul electronic nu avea cum să observe că cetăţeanul a fost incapabil să completeze corect un chestionar simplu, doar a certificat faptul că cetăţeanul l-a completat.
Are mijloace de verificare, sunt intrebari la care nu poti raspunde gresit ca altfel o invalizezi pe cea anterioara samd. Si oricum sunt verificate de niste filtre sau operator inainte sa elibereze certificarea de validare.

Edited by andreic, 15 July 2022 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate