Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recensamant 2022 - va fi si online

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
574 replies to this topic

#559
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Și cine ne ia locul ?

#560
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSinmbad, on 09 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Și cine ne ia locul ?
Încă nu se ştie, vom vedea atunci ;)

#561
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Daca nu vom mai fi, ce mai conteaza cu ce se intampla dupa...

#562
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pai poate mai rămane o ceata din cei care nu s au recenzat, sa nu uitam de ei, tot români sunt

#563
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021

View Postantinari, on 08 ianuarie 2023 - 20:00, said:

Pai cum dracu? Ai vizitat si tu orasul cand s-a spart targul, nu ai dat click pe linkurile alea care ziceau ca este blocat.
Bravo! Ai facut treaba.

Da, turisti, iti dai seama cati bani au spart turisti in Craiova. Craiova fiind Sinaia si Brasovul.

Te rog sa nu iti mai dai cu parere despre lucruri pe care nu le cunosti.
Tu nu stii ce a fost in oras, ce a fost pe grupurile de facebook, de la o mascarada de balci de targ care a blocat orasul timp de cateva luni.

Bisnitari lui peste prajit.
Deci ia de ma crede cand zic, nu, nu iti mai da cu parerea despre ce nu cunosti.
Este usor cand nu stai in oras sa nu te intereseze de aglomeratia inutila.

Aveau parcul ala de puteau face si mama balciurilor de Craciun, dar cand nu ai cu cine? Si anul viitor sunt 3 randuri de alegeri... trebuie sa dai paine si circ poporului.

#564
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMindArchitect, on 09 ianuarie 2023 - 20:39, said:

Pai cum dracu? Ai vizitat si tu orasul cand s-a spart targul, nu ai dat click pe linkurile alea care ziceau ca este blocat.
Bravo! Ai facut treaba.
Da, fix aşa mi-a spus şi soţia, că am făcut treabă bună Posted Image vizităm Craiova de 2 ori pe an, primăvara vara pentru grădina botanică şi parcul Romanescu (poporului?), începând cu anul trecut am mai inclus o vizită şi iarna pentru târgul de Crăciun. Tura asta am vizitat şi Centrul Brâncuşi, mă aşteptam la ceva mai mult, totuşi este o investiţie cu potenţial, nu ştiu al cui este meritul însă merită felicitări.

View PostMindArchitect, on 09 ianuarie 2023 - 20:39, said:

Da, turisti, iti dai seama cati bani au spart turisti in Craiova. Craiova fiind Sinaia si Brasovul.
Mulţi, puţini, sunt bani care vin, nu care pleacă.

View PostMindArchitect, on 09 ianuarie 2023 - 20:39, said:

Te rog sa nu iti mai dai cu parere despre lucruri pe care nu le cunosti.
Tu nu stii ce a fost in oras, ce a fost pe grupurile de facebook, de la o mascarada de balci de targ care a blocat orasul timp de cateva luni.

Bisnitari lui peste prajit.
Deci ia de ma crede cand zic, nu, nu iti mai da cu parerea despre ce nu cunosti.
Este usor cand nu stai in oras sa nu te intereseze de aglomeratia inutila.
Asta aşa e, una e să locuieşti zi de zi într-un oraş, alta e să-l vizitezi 2-3 zile. Să ştii, totuşi, că în perioada sărbătorilor de iarnă cam toate oraşele sunt aglomerate, uite aicişa un topic educativ https://forum.softpe...arna-la-romani/
Craiova mi s-a părut mult mai puţin aglomerată decât Cluj sau Sibiu, însă acolo am fost în decembrie deci nu e chiar o comparaţie validă.

Cei care stau în oraş şi rutina zilnică le este afectată de idei din acestea apreciate de turişti au, spre deosebire de turişti, instrumentul votului. Dacă este aşa cum spui dumneata, majoritatea craiovenilor apreciază negativ şi asta se va vedea la vot.

View PostMindArchitect, on 09 ianuarie 2023 - 20:39, said:

Aveau parcul ala de puteau face si mama balciurilor de Craciun, dar cand nu ai cu cine? Si anul viitor sunt 3 randuri de alegeri... trebuie sa dai paine si circ poporului.
Nu avea nici un farmec dacă îl făceau acolo, cum ar fi să facă târgul de Crăciun din Sibiu în muzeul Astra? Posted Image
Alegeri vor fi 4 rânduri, europarlamentare, locale, parlamentare şi prezidenţiale, doar că două din ele, parlamentarele şi prezidenţialele, se pot face simultan. Dar nu e obligatoriu, încă nu s-au stabilit datele, europarlamentarele cred că sunt în mai. Poate le comasează pe toate Posted Image  https://www.agerpres...omasate--889484

Edited by antinari, 10 January 2023 - 07:50.


#565
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Fraților, ce e cu offtopicul asta Recensământul la bâlciul Craiova ?

De ce nu sunteți echitabili, doar Recensământ s a făcut în toată tara ?

Cu Iași n ați găsit ceva obiective turistice la Recensământ , târguri, parcuri etc că ajung săptămâna viitoare și nu l am mai văzut de 15 ani , poate o avea noutăți ce merita vizitate ?

#566
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSinmbad, on 10 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Fraților, ce e cu offtopicul asta Recensământul la bâlciul Craiova ?
De ce nu sunteți echitabili, doar Recensământ s a făcut în toată tara ?
Era un exemplu despre motivele pentru care se depopulează un oraş cândva înfloritor, Cetatea Banilor, depopulare relevată de recensământ. Deci ontopic ;)

View PostSinmbad, on 10 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Cu Iași n ați găsit ceva obiective turistice la Recensământ , târguri, parcuri etc că ajung săptămâna viitoare și nu l am mai văzut de 15 ani , poate o avea noutăți ce merita vizitate ?
Am fost acum un an şi jumătate, deci înainte de recensământ. On topic, cred că Iaşi stă bine la capitolul populaţie, posibil în creştere.
Îţi recomand să eviţi muzeul Eminescu din Copou, ar fi timp pierdut pentru un kitsch grotesc. În rest, cât ai timp şi chef, ai Palatul culturii cu patru muzee plus Turnul cu ceas pentru care trebuie să te programezi de dimineaţă la prima oră dar merită efortul. Îţi mai recomand Muzeul Regina Maria, Muzeul Unirii şi Muzeul Kogălniceanu. Poţi mânca La Conac
Când am fost eu, grădina botanică era superbă, m-am plimbat prin ea mai bine de o jumătate de zi. Acum nu cred că mai e atât de spectaculoasă Posted Image

Edited by antinari, 10 January 2023 - 10:20.


#567
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Da, mulțumesc, așa se face un Recensământ corect.

#568
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
In afara de Palatul Culturii, Iasiul e anost si plictisitor. De altfel, nu am vazut turisti straini inghesuiti sa vada muzeele din Iasi.
Craiova e un kitsch de oras.

Singurele orase care merita oarecum vizitate sunt Brasov, Sibiu si Sighisoara.

#569
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Iașiul e mișto că e oraș universitar.

#570
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postleusteanul, on 10 ianuarie 2023 - 10:41, said:

In afara de Palatul Culturii, Iasiul e anost si plictisitor. De altfel, nu am vazut turisti straini inghesuiti sa vada muzeele din Iasi.
Craiova e un kitsch de oras.

Singurele orase care merita oarecum vizitate sunt Brasov, Sibiu si Sighisoara.

Sunt mai multe dar daca nu te ai recenzat, nu stii

#571
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postdoxan, on 08 ianuarie 2023 - 19:31, said:


Cifra de 19 milioane e optimista deoarece ii include si pe cei care sunt plecați fara acte în strainatate dar încă figurează cu domiciliul în România.

Ce înseamnă plecați fara acte?

#572
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostTonic Water, on 11 ianuarie 2023 - 21:44, said:

Ce înseamnă plecați fara acte?
Au CI, prin urmare apar ca fiind domiciliați în România.

#573
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
De ce i au trecut și pe ei daca sunt rezidenți în UK ? Nu domiciliul conta ci reședința.

#574
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
In continuare văd că apar articole că unii Ong-sti(mănâncă și ei o pâine, e bine că există) sunt nemulțumiți că sunt prea putini romi la recensământ! Pai e și normal sa fie așa; la mine în bloc nu mai am romi de cel puțin două generații. Acum sunt români la a treia generație; copiii și nepoții nu mai știu deloc limba romani, lumea a făcut armata, muncește, merge la școală. S-au integrat in societate. Gata, s-a terminat cu țigănia de la cort. Mai sunt câteva zeci de familii din alea cu fuste și petreceri joia dar sunt optimist în ce-i privește; într-o generați o să renunțe și la ei la fuste și la obiceiurile incompatibile cu societatea în care trăiesc.

Edited by echoshoworacle, 04 February 2023 - 11:59.


#575
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Ong-stii ăștia ar rade mahalaua de ei dacă ar apărea așa îmbrăcați. In afară de câteva femei din ramura ursarilor care poartă fuste negre (negre nu colorate!) restul au renunțat demult la culoare. Acum fetele de origine roma(româncele din CI și recensământ),  poartă jeanși, plimbă bichonul(alb neapărat!) și freacă telefonul pe TikTok! Și NU mai vorbesc rommani.

Edited by echoshoworacle, 04 February 2023 - 13:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate