Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Top hrană uscată câini. Hrana naturală proaspătă contra hranei uscate

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.03.2006

View PostFreddy12, on 28 august 2023 - 22:30, said:


Nu-i da carne grasa ca da in pancreatita. Câinii nu metabolizează grăsimile la fel ca oamenii.
https://www.aspcapet...n-dogs-not-eat/
Ok,nu-i mai dau grasime.
De granulele alea din kaufland,ce zici?scrie "premium".
Rinichii de porc sunt buni?am gasit cateva sute de grame la pret ft bun.

Edited by pele, 29 August 2023 - 20:04.


#92
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View PostFreddy12, on 19 august 2023 - 14:17, said:

Daca il inveti  cu carne cruda, nu va mai manca niciodata boabe. Eu nu am curaj  sa le dau la ai mei carne cruda ca mi-e teama sa nu fie contaminata(mai ales pe caldurile astea) si dupa aia trebuie sa-mi fac credit la banca pentru a plati veterinarul. Doar analizele de baza costa peste 200 lei. Daca e sa faca ceva mai special... se dubleaza pretul.

Eu nu am avut problema aceasta nicoiodata, toti cainii mei au mancat orice am gasit sa le dau.

Carnea din comert pentru uz uman nu este contaminata, cumperi proaspat cat dai in ziua respectiva.

Nu am dat niciodata carne de porc!

Respectati raportul : carne cu os/organe/legume/fructe (40, 30, 10, 20), saptamanal ou, ulei de peste, iaurt

#93
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.03.2006
Si daca ii dai si granule si carne,cum calculezi?

#94
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpele, on 30 august 2023 - 18:42, said:

Si daca ii dai si granule si carne,cum calculezi?
Mai scazi din granule. Cred ca 100 g de carne=30 g de granule. Și apropo de granule, vezi ca Brit Premium junior medium are un raport pret/calitate foarte bun. Costa 165 lei la www.pentruanimale.ro un sac de 15 kg.

Compoziție: carne de pui 50 % (deshidratată 30 %, dezosată 20 %), ovăz, grâu, grăsime de pui (conservată cu tocoferoli), porumb, ulei de somon (2 %), mere uscate, ficat de pui hidrolizat, drojdie de bere, colagen, carapace de crustacee (sursă de glucozamină, 260 mg/kg), cartilagiu (o sursă de condroitină, 180 mg/kg ierburi și fructe (cuișoare, citrice, rozmarin, curcuma, 150 mg/kg), manan-oligozaharide (150 mg/kg), fructo-oligozaharide (100 mg/kg), Mojave yucca (100 mg/kg), mușețel uscat (90 mg/kg), midii verzi (o sursă de glicozaminoglican, 60 mg/kg), afine uscate (60 mg/kg).

Aditivi: vitamina A (3a672a) 20 000 IU, vitamina D3 (E671) 1 200 IU, vitamina E (α-tokoferol) (3a700) 500 mg, biotină (3a880) 0,6 mg, clorură de colină (3a890) 600 mg, chelat de zinc al aminoacizilor hidrat (3b606) 90 mg, chelat feros al aminoacizilor, hidrat (E1) 80 mg, chelat de mangan al aminoacizilor, hidratat (E5) 35 mg, iodură de potasiu (3b201) 0,65 mg, chelat cupric al aminoacizilor, hidrat (E4) 15 mg, formă organică de seleniu produsă de către Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 (3b8.10) 0,2 mg. . Conține antioxidanți aprobați de UE: extract de tocoferol din uleiuri vegetale (1b306), palmitat de ascorbil (1b304) și extract de rozmarin.

#95
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

carapace de crustacee (sursă de glucozamină, 260 mg/kg), cartilagiu (o sursă de condroitină, 180 mg/kg ierburi și fructe (cuișoare, citrice, rozmarin, curcuma, 150 mg/kg), manan-oligozaharide (150 mg/kg), fructo-oligozaharide (100 mg/kg), Mojave yucca (100 mg/kg), mușețel uscat (90 mg/kg), midii verzi (o sursă de glicozaminoglican, 60 mg/kg), afine uscate (60 mg/kg).
Tu oare realizezi cam cat inseamna 60mg/kg de afine uscate? O afina uscata are deobicei peste 100mg, asta inseamna ca intr-un kg de boabe "premium" aia pun cam jumatate de afina uscata si simt nevoia sa treaca pe eticheta alaturi de alte ingrediente care "suna bine" in concentratii cu mult sub 1 la mie.....
Jumatatea aia de afina intr-un kg de "mancare" alaturi de o floare de musetel si alte cateva chestii in cantitati similare (mult sub 1 la mie) au doar rolul de a pacali potentiali clienti care nu realizeaza concentratiile infime.

#96
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Are 50% carne de pui, nu pentru afine și merișoarele am recomandat hrana  ci fiindcă e de calitate buna la doar 11 lei/kg.
Un câine junior de 20 de kg va fi hrănit cu 210g/zi, adică 2,5 lei/zi ceea ce e foarte avantajos. Dar e preț promoțional, in câteva zile iar trece de 225lei/sacul.

#97
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.03.2006

View PostFreddy12, on 01 septembrie 2023 - 20:19, said:

Are 50% carne de pui, nu pentru afine și merișoarele am recomandat hrana  ci fiindcă e de calitate buna la doar 11 lei/kg.
Un câine junior de 20 de kg va fi hrănit cu 210g/zi, adică 2,5 lei/zi ceea ce e foarte avantajos. Dar e preț promoțional, in câteva zile iar trece de 225lei/sacul.
El deja are 17 kg acum,la aproximativ 5 luni.
La unele site-uri e facut tabelul de hranire in functie de greutatea cainelui la maturitate,astfel se schimba treaba,ajungi la 3-400 gr pe zi.

#98
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.03.2006
Pana la urma am luat 1 sac de brit,desi nu prea sunt convins ca e mai bun ca cel din kaufland.

#99
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbinox, on 01 septembrie 2023 - 07:49, said:

Jumatatea aia de afina intr-un kg de "mancare" alaturi de o floare de musetel si alte cateva chestii in cantitati similare (mult sub 1 la mie) au doar rolul de a pacali potentiali clienti care nu realizeaza concentratiile infime.

tu ești bun, în sinea ta..., dar io nu!
când citesc farafastâcurile alea de pe etichete, îmi imaginez că au scăpat roaba cu borhot de oase pe jos, au adunat la lopată și au băgat în mașina de bobițe
astfel că au mai trecut niște ingrediente surpriză acolo! :)

View PostFreddy12, on 31 august 2023 - 18:18, said:

Mai scazi din granule. Cred ca 100 g de carne=30 g de granule.

oameni buni, câinele mănâncă bobițe DOAR cât i-e foame!
când s-a umplut mațu', se oprește
nu există suprasaturare cu boabe!

în cazul hranei „umane”, sațietatea nu mai apare!
un câine mănâncă ca un „porc” - până explodează!

așa că nu puteți echivala! :)

#100
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
Ba da, exista.
Sunt rase predispuse la ingrasare, mai ales daca stapanii nu le cunosc nevoile de miscare, adica nu se intereseaza despre nevoile rasei.

Nu iti generaliza experienta.

#101
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdestrug, on 17 august 2023 - 14:06, said:

Nici al meu nu mananca boabe simple.
din întâmplare am găsit metoda cea mai simplă de ai face să halească bobițe: efectuarea CO-ului în tranșe de >7 zile, la o distanță cât mai mare de casă!
lași sacul cu boabe desfăcut
apă, cam o tonă :)

3 zile nu mănâncă NIMIC
în următoarele 4 zile nu mai rămâne nimic din sac!!! :P
(3 zdrahoni, adulți)

View PostFreddy12, on 17 august 2023 - 14:50, said:

... Greenwoods. Are 30% carne proaspătă de curcan si e ...

vă rog să fiți consecvenți în afirmații: dacă pe sac scrie că a fost fabricat acum 3 luni și că expiră peste un an, atunci carnea aia NU MAI ESTE proaspătă :(

carnea proaspătă e cea jupuită de pe animal ieri, și ține până se-mpute!
:P

View PostAlexEn, on 05 septembrie 2023 - 11:59, said:

Nu iti generaliza experienta.

păi exact tu afirmi că vina este a stăpânului care NU MIȘCĂ animalu'
sigur nu bagă el (câinele) boabe cu nemiluita în burdihan

dacă-mi arăți un singur câine care mănâncă un sac de boabe (10 kile) la o masă, io-ți arăt mulți care bagă 10 kile de ciorbă fără să respire
(dar să comparăm câini de aceeași talie)

#102
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

dacă-mi arăți un singur câine care mănâncă un sac de boabe (10 kile) la o masă
Eu stiu cativa caini care mananca prea multe boabe daca li se da.
Unii caini sunt gurmanzi si pot deveni obezi repede chiar numai cu boabe. Din ce am observat eu multi dintre labradori au tendinta asta. Mai sunt si caini comunitari adoptati, caini care au facut foamea o perioada in viata lor. Astora le e foarte greu sa se abtina de la orice fel de mancare. Mananca pana crapa daca-i lasi.
Exercitiul fizic este bun dar nu poate compensa o dieta dezechilibrata.

#103
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
o fi și din cauză că le dați boabe PREA bune :P
ia dați-le o sărăcie de pedigree, să vezi cum stau cu zilele-n găleată! :)

PS: cum „vă” explicați că mai toți producătorii de boabe au același preț/kg, indiferent dacă zic că boabele au în conținut: pui/miel/vită + orez/dovleci/țelină/morcov???
că dacă-mi dați un răspuns mulțumitor, deschid o petiție în fața mall-ului din cartier să boicotăm prețurile diferite ale acestor cărnuri la rafturile pt uameni... :P

#104
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgushpi, on 05 septembrie 2023 - 12:06, said:

sigur nu bagă el (câinele) boabe cu nemiluita în burdihan

Eu iti raspundeam strict la afirmatia cum ca un caine nu se poate ingrasa doar cu boabe. Ba da, poate.

#105
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.03.2006
Am primit punga de granule Brit, aproape 16 kg,au pus si bonus.Am primit si 10% cashback pe card.

#106
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbinox, on 05 septembrie 2023 - 14:03, said:


Eu stiu cativa caini care mananca prea multe boabe daca li se da.
Unii caini sunt gurmanzi si pot deveni obezi repede chiar numai cu boabe. Din ce am observat eu multi dintre labradori au tendinta asta. Mai sunt si caini comunitari adoptati, caini care au facut foamea o perioada in viata lor. Astora le e foarte greu sa se abtina de la orice fel de mancare. Mananca pana crapa daca-i lasi.
Exercitiul fizic este bun dar nu poate compensa o dieta dezechilibrata.
In SUA cei mai mulți câini mor ca urmare a obezității.
In menajeria mea, cel mai haplea e câinele de rasa cu pedigree iar cea mai mofturoasă e o maidaneza care seamana aproape perfect cu un bossanski barak(copoi cu par sârmos). Am unul, găsit in curtea casei cumparate acum 13 ani, o caricatura de câine, o combinație de rotweiller cu teckel, mare, solid dar cu picioare scurte. Mănâncă orice inclusiv alunele căzute din alunul vecinului ca urmare s-a făcut cât un porc. De 2 săptămâni ii dau doar jumătate  cana de boabe hipocalorice de 2 ori pe zi și parca-parca a mai slăbit. M-am speriat intr-o zi fiindcă nu prea mai putea sa se ridice, se mișca greu și gafaia, era și foarte cald atunci. Acum se misca mai bine.
In poza e un bossanski barak.

View Postgushpi, on 05 septembrie 2023 - 11:55, said:


oameni buni, câinele mănâncă bobițe DOAR cât i-e foame!
când s-a umplut mațu', se oprește
nu există suprasaturare cu boabe!

în cazul hranei „umane”, sațietatea nu mai apare!
un câine mănâncă ca un „porc” - până explodează!

Nu generaliza. Unii câini mănâncă pana pocnesc (cum ar fi schnauzerul meu), alții mănâncă atât cât au nevoie iar alții mănâncă atât cât sa nu moara de foame dacă nu le place un anumit tip de boabe.

Attached Files


Edited by Freddy12, 07 September 2023 - 13:18.


#107
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
de, sunt io mai norocos... :)

#108
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Depinde de boabe.
Daca is din alea de hipsteri cu 300 lei kg care contin si ceva carne atunci manca pana crapa.
Daca is din alea cu 7-8 lei kg se opreste dupa ce se satura.
Si daca is din alea de 30 de lei sacul nici nu se atinge de ele si moare de foame daca nu ii dai altceva.
Oricum mancarea boabe e o teapa totala. Aia buna nu merita banii ca gasesti direct carne cu 7 lei kg (gen spinari de pui). De ce sa dai atunci 300 lei pe kg ceva mai frumos impachetat?
Si alea de 7 lei kg nu contin carne si sunt mai scumpe ca carnea.
Alea de 30 de lei sacul is tarata si rumegus presat, nu e mancare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate