Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2068 replies to this topic

#811
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021
Institutiile statului te lasa fara speranta...

Am mai scris in trecut despre problemele mele cu furnizorul Energy Gas Provider.
Pe scurt:
- mi-au acordat compensarea la facturile pe noiembrie, decembrie si ianuarie
- din februarie nu mi-au mai dat compensarea
- le-am facut reclamatie si mi-au zis ca de fapt au gresit facturile anterioare si o sa-mi retraga si compensarile deja date
- dupa un ping-pong imbecil cu ei in care eu incercam sa le explic cum se aplica compensarea, desi in OUG era un exemplu foarte apropiat de pretul meu(143 lei pretul GN), n-am reusit nimic
- mi-au stornat facturile cu compensari, raspunsul final dupa multe balbaieli fiind ca de fapt pretul meu de 143 ar fi de fapt 125+18(marja furnizor). Acel 18 nu apare nicaieri si e clar inventat, mai ales ca 125 e de fapt pretul de referinta din OUG, iar eu am semnat contractul cum mult inaintea aparitiei OUG-ului. Coincidenta ar fi prea mare.
- mi-am dat seama ca nu ma pot intelege cu ei si am facut reclamatie la ANRE
- dupa o luna, mi-au raspuns ca ei nu se ocupa de cazul asta, sa ma adresez ANPC
- am facut reclamatie la ANPC
- dupa inca o luna de asteptare, a venit raspunsul si surpriza, sa ma adresez ANRE

Pai sa nu-ti bagi picioarele in ea de tara!?

Mai exista vreo solutie in cazul asta? Nu e vorba de o suma mare, dar la cati nervi mi-au facut pt faptul ca au incercat sa ma prosteasca in fata cu ceva evident, vreau sa-mi primesc banii inapoi.

#812
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am si eu o nelamurire, poate ma ajutati...
Am casa facuta in aceeasi curte cu tatal meu si as vrea sa trag gazele separat. Am facut cerere si solutia oferita de Distrigaz a fost separatie (doua contoare din teava principala apoi fiecare cu teava lui). Asta inseamna ca dupa lucrarea tehnica eu ar trebui sa fac un contract nou pe numele meu...Tatal meu a avut pretul pana luna trecuta de 0,18932lei/kw acum dupa un an s -a marit la 0,26050 lei/kw.
Din ce am auzit: daca faci contract nou pretul la gaze este mult mai mare.  Daca asa sta treaba atunci nu voi mai face separatie si voi pune contoar passat astfel incat sa pot vedea cat consum si tariful meu sa fie la fel ca al tatalui meu (cat mai mic)...
Va rog sa ma ajutati, sa mi spuneti daca gresesc, sau daca aveti alte indrumari. Va multumesc!

#813
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021
Pretul 0,26050 lei/kw e de fapt fara TVA, iar cu TVA e 0,31 lei/kw, adica pretul plafonat pana in martie 2023.
De fapt, tatal tau are un pret real mult mai mare, dar este plafonat la 0,31, asa cum sunt toate preturile acum.

Deci si tu daca iti faci contract acum vei avea acelasi pret de 0,31.

Ca o idee, cel mai mic pret in momentul asta pe comparatorul ANRE este de 0,72.

#814
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am asta atașat la factura
Sa inteleg ca pretul tatalui meu acum contractual este de 0,57632 lei/kwh respectiv 0.68582 cu TVA si este plafonat la 0,31 datorita OUG.

Ce nu inteleg este acolo unde scrie Pret cf. OUG 27/2022 Art2 Art 3: 379,08 si 564,64 la ce se refera acele preturi caci mie mi a calculat mai putin...

Attached Files


Edited by livyu_s, 20 July 2022 - 13:29.


#815
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021
Exact. 0,576 + TVA = 0,686. Dar platesti pretul plafonat de 0,31 pana in martie 2023...sau pana cand se va scoate plafonarea. Cine stie ce va mai urma...

#816
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ce nu inteleg este acolo unde scrie Pret cf. OUG 27/2022 Art2 Art 3: 379,08 si 564,64 la ce se refera acele preturi caci mie mi a calculat pretul de 0.18 fara tva respectiv pretul plafonat de 0.26 fara tva...

#817
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Prețurile respective reprezintă cât plătește furnizorul pe kWh de gaz (componenta medie de achiziție + componenta de transport) + adosul comercial pe kWh al furnizorului (componenta de furnizare) + cât plătești tu la distribuitor (entitate diferită de furnizor!) pe kWh că folosești infrastructura de distribuție din zona ta geografică (tarif de distribuție).

#818
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrislacor, on 13 iunie 2022 - 14:07, said:

Who gives a fuck despre creșterea economică,
Iti zic cine, orice organism financiar care ne finanteaza Posted Image De ex luam mai putini bani prin pnrr daca avem crestere peste ce au prognozat ei Posted Image

View PostGeorgian92, on 20 iulie 2022 - 13:21, said:

Exact. 0,576 + TVA = 0,686. Dar platesti pretul plafonat de 0,31 pana in martie 2023...sau pana cand se va scoate plafonarea. Cine stie ce va mai urma...
Normal ar fi sa urmeze pretul pietei Posted Image Inflatia ne rupe cu cat guvernul da mai multe ajutoare. Evident prin pretul pietei nu ne referim la achizitii externe ci din intern, externul trebuie sa fie pondere redusa.

Edited by andreic, 20 July 2022 - 17:17.


#819
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.economic...mwh_601176.html
"Prețurile la energie pe piața la termen au ajuns mai mari decât cele din piața spot. Romgaz a vândut furnizorilor mari cu 2.150 de lei/MWh"

Opa... nu se poate asa ceva domne, cum sa fie mai ieftin pe spot decat la termen cu contracte dinalea putiniste Posted Image

"Prețurile la energia vândută forward ating noi culmi și ajung mai mari decât cele din piața spot. Se poate pune întrebarea dacă actualul mecanism impus prin OUG 27/2022 alimentează creșterea prețurilor în piață." - bineinteles ca da Posted Image

"Romgaz și-a vândut toată energia cu livrare în septembrie la fabulosul preț de 2.150 lei/MWh. Electrica Furnizare a plătit acest preț pentru 21,6 GWh de energie, iar restul de 14,4 GWh a ajus la E.On Energie România, care a plătit același preț, 2.150 de lei/MWh." - mai tare decta la curent deja... pai noi ne facem griji ca ramanem fara gaz la iarna, pai la preturiel astea cred ca o sa inchidem noi de buna voie gazul ca factua va depasi salariul Posted Image
In caz ca nu s-a inteles... 2.1 lei KWh, nu 0.21 Posted Image La care se adauga evident distributia si profitul. Sa vedem ce preturi vor fi la livrare in avans pentru la iarna ca acu nu sutn consumuri asa mari.

Edited by andreic, 25 July 2022 - 08:54.


#820
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Excluzand consumatorii casnici, care oricum nu se omoara cu consumul de gaze in timpul verii, ma intreb cine foloseste gazul la pretul ala si cum reuseste sa mai scoata si profit din asta...

#821
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
Am primit noua oferta de la engie incepand cu 01.09 - 1,051 lei per kwh.Pe contractul actual am 0.2885 astia sunt nebuni, o sa caut sa schimb furnizor desi presimt ca acestea sunt preturile cam peste tot

#822
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Si credeam ca e enorm la Nova cu noul tarif de 750 lei/kwh !
Plafonarea asta am impresia ca mai mult rău a facut, a favorizat creșterea inflației, a deficitului si totodata a antrenat o majorare in lanț a prețului gazelor naturale.
Se fac tot felul de smecherii marca Nova cu regularizări la plafonare in asa fel încât sa te ciupească bine și vara dupa ce au luat deja bani de la stat ( adica tot de la noi).


#823
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbalhas, on 28 iulie 2022 - 15:55, said:

Am primit noua oferta de la engie incepand cu 01.09 - 1,051 lei per kwh.Pe contractul actual am 0.2885 astia sunt nebuni, o sa caut sa schimb furnizor desi presimt ca acestea sunt preturile cam peste tot
Iti urez succes. Deja furnizorii cumpara cu peste 2 lei/kWh, cu livrare din toamna.

View Postdoxan, on 28 iulie 2022 - 19:49, said:

Si credeam ca e enorm la Nova cu noul tarif de 750 lei/kwh !
Nu are cum sa fie acel pret. Probabil ca ai vrut sa scrii 0.75 lei/kWh.

#824
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmannick, on 25 iulie 2022 - 09:25, said:

Excluzand consumatorii casnici, care oricum nu se omoara cu consumul de gaze in timpul verii, ma intreb cine foloseste gazul la pretul ala si cum reuseste sa mai scoata si profit din asta...
Pai o sa intre la toata lumea treptat pretul ala iar industria oricum palteste alt pret.

View Postdoxan, on 28 iulie 2022 - 19:49, said:

Si credeam ca e enorm la Nova cu noul tarif de 750 lei/kwh !
Plafonarea asta am impresia ca mai mult rău a facut, a favorizat creșterea inflației
Exact.
ps - 750lei/MWh, nu KWh.

Edited by andreic, 28 July 2022 - 21:11.


#825
mr_d

mr_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2017
Are cineva contract cu WIEE? Sunt cei mai ieftini pe comparatorul ANRE pt Timisoara (oferta aici: https://www.wiee.ro/...-15.06.2022.pdf , clienti casnici la pagina 5).
Din ce citesc online, sunt detinuti de rusi + nemti si sunt furnizor pentru clienti industriali.

#826
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postmr_d, on 29 iulie 2022 - 20:04, said:

Are cineva contract cu WIEE? Sunt cei mai ieftini pe comparatorul ANRE pt Timisoara (oferta aici: https://www.wiee.ro/...-15.06.2022.pdf , clienti casnici la pagina 5).
Din ce citesc online, sunt detinuti de rusi + nemti si sunt furnizor pentru clienti industriali.

Ai curajul sa te bagi pe furnizori detinuti de rusi? Felicitarile mele!!

#827
mr_d

mr_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2017

View Postbbseptik2017, on 29 iulie 2022 - 20:36, said:

Ai curajul sa te bagi pe furnizori detinuti de rusi? Felicitarile mele!!

Momentan doar ma interesez de ei si vad ca sunt un mare importator de gaz din RO (poate cel mai mare?). De asemenea, am gasit urmatoarea stire cum ca statul german va controla WIEE: https://www.profit.r...man-20662743 . Dar nici acolo nu e complet clara treaba:

Quote

Luarea sub administrare de către statul german a operațiunilor din țară ale rușilor survine după decizia de săptămâna trecută a Gazprom de a ceda Gazprom Germania și acțiunile sale, ceea ce a creat ”circumstanțe legale neclare”, potrivit Berlinului. ”Nu s-a anunțat cine va fi noul proprietar economic și juridic al acestor active. Asta este în sine o încălcare a obligației de notificare prevăzută de legislația în vigoare", a declarat ministrul german al Economiei, Robert Habeck. O inspecție a oficialilor antitrust ai UE a avut loc la Gazprom Germania săptămâna trecută, ca parte a unei anchete privind prețurile gazelor.

Edited by mr_d, 29 July 2022 - 21:29.


#828
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postbalhas, on 28 iulie 2022 - 15:55, said:

Am primit noua oferta de la engie incepand cu 01.09 - 1,051 lei per kwh.Pe contractul actual am 0.2885 astia sunt nebuni, o sa caut sa schimb furnizor desi presimt ca acestea sunt preturile cam peste tot
Schimbi degeaba,ai pretul plafonat la consumator,nu au facut decat sa bage bani in buzunarele furnizorilor,Restart enertgy
[ https://i.postimg.cc/bJXPzcK1/Screenshot-20220805-192538.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by NFS01, 05 August 2022 - 18:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate