Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2068 replies to this topic

#1351
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan1980_25, on 27 ianuarie 2023 - 13:48, said:

Depozitele alea le vor umple doar cand sunt pe janta?
Sau poate le vor umple cand pretul gazelor la bursa va ajunge triplu, din nou.
Doar cand se poate evident, de regula vara si daca sunt surse suficiente caci productia interna nu ajunge pentriu 90%+ in 4-5 luni. Cat despre pret nu se poate sti de pe acuma asa cum nici nu se stie cum va exolua situatia militara de care depind si restul. Tarderii care au stationat nave in asteptarea pretului "adevarat" si-au luat teapa iarna asta ca au livrat altii ieftin dar stii cum sunt ei, oameni cu cap chibzuiti, au spus ca pastreaza navele pe mare pana le va conveni sa descarce. La fel fac si la petrol, au supt de la rusi gramada si le tin undeva in asteptare, poti astepta oricat vorba aia, nu se pierde iar nava consuma putin in idle. In general cine stie sa faca bani, face si pe criza ca asta e business-ul.

Ca o parere personala, sun 2 grupe de scenarii posibile, daca se ajunge la o interelege geopolitica la vara, e situatia cea mai optimista si vom vedea scaderi. Daca nu, atunci o sa ne indreptam catre cesteri anuale. Nu vreau sa speculez dar eu in general sunt optimist dar nu sunt semne optimiste in acest moment avand in vedere necesitatea cresterii performantelor armelor livrate. Aceste decizii se iau atunci cand nu se intrevede o intelegere.

Edited by andreic, 27 January 2023 - 18:53.


#1352
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View Postdanigoleman, on 27 ianuarie 2023 - 17:52, said:

De unde ai aceasta informatie cu jumatatea?

De la cei care se ocupă cu stocarea gazelor. România are oficial 7 depozite geologice unde pot pune gaze, dar funcționale mai sunt 4. Vara trecută Omv Petrom a căutat un depozit cu suprafață mare pentru stocat gaze, dar nu au găsit, deoarece rocile geologice din România prezintă fisuri mari și se pierd gaze. Am mari îndoieli că se va realiza vreodată stocare de CO2  în subsol în România, din cauza riscului tectonic.

Edited by aris86, 27 January 2023 - 18:51.


#1353
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Deci e doar o speculatie... graficele de umplere anuale sunt reale si verificate in timp, sunt publice si ele infirma o asemenea ipoteza.
Legat de rep Moldova, s-a mai scris dar probabil s-a uitat, ei au un depozit inchiriat nu stiu exact dar prin zonele deja stiute pe al Buzau in care aduceau surplusul de gaz pe care il cumparau de la rusi si care intra pe la noi, mai exact pe la Negru Voda, ei au undeva un debit zilnic care imi scapa cuam exact, o parte intra la depozit cealalta direct la ei in tara cep putin pana in iarna... iar daca e iarna grea retrag si din depozit concomitent cu importul pentru asiguirarea unui flux decent. Teava e mica oricum nu cred ca e capabila de debite mari. Esenta e alta, nu pune gazul lor la comun cu al nostru caci nu e. Intelegerea aia cu cumpararea de la noi e fix pentru urgente (ajutor de urgenta) nu pentru alimentare spot iar deocamdata se descurca perfect nu au probleme cu alimentarea.

Edited by andreic, 27 January 2023 - 19:02.


#1354
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici nu conteaza procentele, conteaza cantitatea de gaz stocata.

#1355
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
@andreic crezi ce vrei, nu trebuie să demonstrezi nimic.

#1356
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ideea nu e ce cred eu... poate cred ceva gresit, ma corectez cand observ discrepante intre date. Faza e ca la transgaz exista date despre fiecare depozit si gradul lui de umnplere... nu inteleg de ce ei ar da alte cifre decat cele reale adica cu ce i-ar gadila.

https://www.digi24.r...e-de-90-2117067
"„Depozitele de gaz din România au depășit, azi, cota de umplere de 90 la sută. Avem cu 477 milioane de metri cubi de gaz depozitatți deja în plus față de anul trecut, adică 2,774 miliarde mc din capacitatea totală de stocare de 3,07 miliarde."
Asta era in 14.10.2022

Edited by andreic, 27 January 2023 - 19:16.


#1357
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandreic, on 27 ianuarie 2023 - 19:05, said:

nu inteleg de ce ei ar da alte cifre decat cele reale adica cu ce i-ar gadila.
Transgaz is a state-owned company :)

#1358
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View Postandreic, on 27 ianuarie 2023 - 19:05, said:

Ideea nu e ce cred eu... poate cred ceva gresit, ma corectez cand observ discrepante intre date. Faza e ca la transgaz exista date despre fiecare depozit si gradul lui de umnplere... nu inteleg de ce ei ar da alte cifre decat cele reale adica cu ce i-ar gadila.

https://www.digi24.r...e-de-90-2117067
"„Depozitele de gaz din România au depășit, azi, cota de umplere de 90 la sută. Avem cu 477 milioane de metri cubi de gaz depozitatți deja în plus față de anul trecut, adică 2,774 miliarde mc din capacitatea totală de stocare de 3,07 miliarde."
Asta era in 14.10.2022

Ca așa este odinul pe unitate de la partid....

Dan Drăgan, soțul unei cunoștințe, l-am urmărit de câteva ori la tv, pe urmă i-am zis soției dacă ei stau la 20 grade și a zis că nu.

#1359
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
6 februarie in fix o saptamana o noua citire, pana in 10 februarie o noua factura.

La apa fratele nu are pasant. 1 apometru amandoi.

Reducere consum? Am inchis toate caloriferele din spatiile nelocuite, vedem daca scade sub 2951 lei. 19,5-20,5 C, calorifer pe 3 in camera unde locuiesc.

Izolatie executata in 2010 cu costuri enorme, 5 cm expandat si extrudat, 10 cm doar la terasele de tip balcon. Pe interior si exterior. Vata minerala 2002 in pod.

Eu tineam mai scazuta temperatura agentului termic pe tur la centrala, instalatorul insista sa fie la 47 C, fratele s-a dus personal si a urcat-o la 47, foarte bine, sa nu aud comentarii ca e 3.200 lei.

#1360
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
si ce temperatura ai in spatiile neincalzite? nu ti-e teama de igrasie/mucegai?

#1361
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcanarel, on 30 ianuarie 2023 - 12:30, said:

si ce temperatura ai in spatiile neincalzite? nu ti-e teama de igrasie/mucegai?

Nu se face mucegai in camere nelocuite ptr ca nu exista sursa de umezeala.

#1362
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2023 - 12:16, said:

6 februarie in fix o saptamana o noua citire, pana in 10 februarie o noua factura.

La apa fratele nu are pasant. 1 apometru amandoi.

Reducere consum? Am inchis toate caloriferele din spatiile nelocuite, vedem daca scade sub 2951 lei. 19,5-20,5 C, calorifer pe 3 in camera unde locuiesc.

Izolatie executata in 2010 cu costuri enorme, 5 cm expandat si extrudat, 10 cm doar la terasele de tip balcon. Pe interior si exterior. Vata minerala 2002 in pod.

Eu tineam mai scazuta temperatura agentului termic pe tur la centrala, instalatorul insista sa fie la 47 C, fratele s-a dus personal si a urcat-o la 47, foarte bine, sa nu aud comentarii ca e 3.200 lei.

Cu 47 de grade se încălzește mai repede și la consum este cam la fel cu 45 de grade. Ipatul consumă mult, nu la tine este buba, centrala merge constant ca să mențină 20 grade.

#1363
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Luand indexul de la contor general si contor pasant incepand cu decembrie, rezulta mereu consum mare la mine nu la Ipat fratele.

#1364
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
despre cate camere e vorba ca nu înțeleg. cate calorifere ai in total si cate ai oprite?

#1365
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
De curiozitate, care este ordinul de mărime?

#1366
xeni

xeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.01.2006
Pe comparatorul ANRE Engie are o oferta de pret de furnizare  218.18 lei/MWh (nu e singurul). In ultima factura pretul neplafonat eeste de 1.027,32 lei/MWh. Au scazut preturile atat de mult? Ar trebui sa schimb contractul pentru a reduce suma care este plafonata de stat?

#1367
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Da, eu așa am făcut.

#1368
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
La Engie nu se poste schimba oferta online zilele acestea. Nu le merg serverele ori ceva de genul asta. Tocmai am vrut sa schimb oferta nou primită și trebuie să aștept pe joi sau vineri și nici atunci sigur. Nu merge nici în agenție.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate