Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2068 replies to this topic

#1333
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

 aris86, on 21 ianuarie 2023 - 14:34, said:

Eu am dat gaură de aerisire tot pe sus, lângă coșul de la centrală. Am pus doua site antitantari și nu mai este atât de frig, mai am și hota ca ventilație naturala.
Pe mine nu m-au mai pus sa mai dau niciun fel de gaura in plus fata de cea pt. evacuarea centralei, desi la multa lume am vazut ce ziceti voi, o gaura suplimentara. Oare de ce? Daca ai deja geam suficient de mare, n-are sens sa te mai oblige si la inca o gaura suplimentara, pt. ca poti lasa geamul intredeschis, oricum aerisesti.

 -koss-, on 21 ianuarie 2023 - 12:12, said:

Mie aia de la firma mi-au ingaurit peretii. Au dat 2 gauri de aerisire. Una jos si una sus la bucatarie la centrala.. Gauri de 5 cm pentru aerisire. Nu mi-au dat avizul altfel.
Iarna intra frigul prin alea ceva de speriat.. O sa le astup iarna.. mai ales prin gaura de jos.. ma paralizeaza frigul si curentul pe acolo..
Vezi ca exista rama de aerisire, are si grilaj si plasa, sa nu-ti mai intre curentul, e ieftina:
https://shopinstalat...9YaAswyEALw_wcB

#1334
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am dat că știam că este obligatorie. Am dat când a venit carotierul, că firma nu dădea gauri. A dat tot o gaură de 120 mm, și firma de gaze a tras țeavă prin ea.

#1335
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Acele găuri (priză admisie aer jos și grilă de ventilație sus) sunt pentru aragaz. Monoxid de carbon, etc. Sunt obligatorii conform normativului de gaze (NTPEE 2018). La verificarea tehnică periodică a instalației de gaze este posibil ca Dorel să nu îi dea importanță. Dar cei de la operatorul sistemului de distribuție dau maximă importanță când să monteze contorul.

Dacă ai doar centrală nu este necesară. Admisia și evacuarea centralei sunt din exterior.

#1336
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
Attached File  Screenshot_20230123-235350-1.jpg   639.33K   50 downloads

#1337
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Uite aici pret ca lumea, 804.32 lei/MWh fata TVA, in rest valorile ca la tine. La mine nu e inclusa plafonarea in oferta-tip pret, probabil la urmatoarea factura.

Attached File  gaz.jpg   128.06K   36 downloads

Edited by andreic, 24 January 2023 - 11:07.


#1338
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am trecut la noua ofertă, să nu crezi că or să treacă singuri la preț plafonat.

#1339
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Uite m-am luat dupa tine, am facut si eu aplicare online de recontractare chiar sunt curios daca difera cu ceva preturile in afata de aia cu 804lei/mwh... va fi valabil pana la 30.09 2023 si intra din 26 ian, Celtius online. Aveam termo smart, sper sa nu afecteze conditiile celalalte legate de partea smart care e contractata pe 5 ani odata cu centrala (monitorizare si control digital al centralei remote). Alea cred totusi ca intra la servicii tehnice nu la furnizare gaz...

LE - Si apropo de preturi, o noua prabusire la Amsterdam a pretului gazului, a ajuns sa fie sub plafonul nostru...
https://economie.hot...rale-europa.htm
"Prognozele meteo favorabile au dus la o scădere de două cifre a prețului gazelor naturale în Europa"
"În jurul orei 9.30 la hub-ul de gaze TTF de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă în Europa, cotaţiile futures la gaze naturale cu livrare în luna următoare erau în scădere cu 7,9% până la 60,80 euro pentru un Megawatt-oră."

Asta inseamna cam 300 lei/MWh iar plafonul si ofertele plafonate la noi cu tot cu distributie sunt de 310 lei/MWh (31 bani).

Edited by andreic, 24 January 2023 - 16:05.


#1340
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

 andreic, on 24 ianuarie 2023 - 15:29, said:

LE - Si apropo de preturi, o noua prabusire la Amsterdam a pretului gazului, a ajuns sa fie sub plafonul nostru...
https://economie.hot...rale-europa.htm
"Prognozele meteo favorabile au dus la o scădere de două cifre a prețului gazelor naturale în Europa"
"În jurul orei 9.30 la hub-ul de gaze TTF de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă în Europa, cotaţiile futures la gaze naturale cu livrare în luna următoare erau în scădere cu 7,9% până la 60,80 euro pentru un Megawatt-oră."
Asta inseamna cam 300 lei/MWh iar plafonul si ofertele plafonate la noi cu tot cu distributie sunt de 310 lei/MWh (31 bani).
Tu esti, stimabile? Sau a postat alter-ego-ul tau, cel care crede si in scaderi?

#1341
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Zamainmenu, on 24 ianuarie 2023 - 17:05, said:

cel care crede si in scaderi?
Prognoza meteo e cea care a avut cel mai mare impact in scaderi, asa ca exista intotdeauna o doza de incertitudine.

Edited by andreic, 24 January 2023 - 20:55.


#1342
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 13.09.2022
Hai c-am mai fentat o iarna :)
Vedem la urmatoarea.

#1343
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Incepe sa creasca consumul...
https://adevarul.ro/...in-2236978.html
"Sistemul Naţional de Transport Gaze a intrat în prealertă! Directorul Transgaz anunță că România are suficient gaz"
"Deoarece pe data de 20 ianuarie, la ora 09:00 circulau prin conductele de transport 81 de milioane de metri cub de gaz, a fost declanțat pragul de prealertă. În cazul în care volumul de gaz transportat prin conducte ar depăși valoarea de 81 de milioane de metri cubi de gaz, atunci Sistemul Național de Transport Gaze ar intra în alertă."

 danigoleman, on 24 ianuarie 2023 - 21:06, said:

Hai c-am mai fentat o iarna Posted Image
Vedem la urmatoarea.
In martie putem fi siguri, inca e devreme.

Edited by andreic, 25 January 2023 - 11:25.


#1344
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 andreic, on 24 ianuarie 2023 - 15:29, said:



LE - Si apropo de preturi, o noua prabusire la Amsterdam a pretului gazului, a ajuns sa fie sub plafonul nostru...
https://economie.hot...rale-europa.htm
"Prognozele meteo favorabile au dus la o scădere de două cifre a prețului gazelor naturale în Europa"
"În jurul orei 9.30 la hub-ul de gaze TTF de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă în Europa, cotaţiile futures la gaze naturale cu livrare în luna următoare erau în scădere cu 7,9% până la 60,80 euro pentru un Megawatt-oră."

Asta inseamna cam 300 lei/MWh iar plafonul si ofertele plafonate la noi cu tot cu distributie sunt de 310 lei/MWh (31 bani).
Super
Eu in septembrie am primit urmatorul mesaj de la Eon
"Dragă client, Dată fiind evoluția crescătoare a prețurilor de achiziție a gazelor naturale înregistrată în ultima perioadă pe piața energiei din România, menținerea prețului contractual actual nu mai poate fi susținută. Pe fondul modificărilor substanțiale ale condițiilor care au stat la baza încheierii inițiale a contractului între părți, te informăm că suntem nevoiți să actualizăm prețul de contract. Astfel, începând cu data de 01.11.2022 chenarul din dreapta, costurile vor fi:"
0,87 lei/kw, tva inclus.

Sunt curios(lasand la o parte plafonarea) peste cat timp voi primi urmatorul mesaj, ceva de genul:
Dragă client, Dată fiind evoluția DEScrescătoare a prețurilor de achiziție a gazelor naturale înregistrată în ultima perioadă pe piața energiei din România, menținerea prețului contractual actual nu mai poate fi pastrata. Pe fondul modificărilor substanțiale ale condițiilor care au stat la baza încheierii inițiale a contractului între părți, te informăm că suntem BUCUROSI să RE-actualizăm prețul de contract. Astfel, începând cu data de 01.11.2022 chenarul din dreapta, costurile vor fi:
0,30 lei kw/h.

Sunt convins ca nu se va intampla acest lucru nici cand va ajunge pretul pe piata la 30 de euro Megawatt-ul, chiar daca se va mentine acolo 6 luni.


#1345
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Ai mei au fost omenosi au trimis contractul cu 0,26 plus transport si altele ajungand spre 0,3 si au zis ca intra in vigoare indiferent daca le raspund sau nu pe o perioada de 8 luni.
Am decis sa nu le raspund 🤣🤣

#1346
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 13.05.2003
A primit cineva o oferta de furnizare gaz de la Engie cu pachet de servicii tehnice in ultima luna, maxim doua? Nu mă refer la cea Thermo, ci la cea de genul celei vechi gen Celsius Plus? Ma interesează să știu ce preturi noi mai au la abonamentul lor de servicii tehnice. Pe site nu exista, dar la telefon mi-au spus că în mod normal se trimit oferte noi cu abonament, ptr că încearcă să păstreze aceeași linie pentru clienții vechi. Deci presupun că trimit oferte personalizate.

#1347
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.hotnews....care-anunta.htm
"În zilele următoare se anunță o scădere a temperaturii aerului, aspect care va determina o creștere a consumului de gaze în România. Chiar dacă s-au extras importante cantități de gaze din depozite în ultimele 3 luni, nivelul temperaturilor prognozate nu ar trebui să ridice îngrijorări la nivelul consumatorului de gaz."
"Depozitele de gaze din România mai dețin 68,3% din capacitatea lor de înmagazinare. O cantitate mai mică decât media europeană de 74,8%."

De la peste 90% la inceputul iernii la 68% in prezent... e bine, asta daca martie-aprilie nu se va anunta friguros. Europenii de vest au cifre mai bune dar depozite mult mai mari (Germania).

Edited by andreic, 27 January 2023 - 11:06.


#1348
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Depozitele alea le vor umple doar cand sunt pe janta?
Sau poate le vor umple cand pretul gazelor la bursa va ajunge triplu, din nou.


#1349
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
În România, depozitele au fost umplute 90% doar pe hârtie și în declarații de presă, în realitate doar la jumătate și 1/4 alocat Moldovei.

#1350
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 13.09.2022
De unde ai aceasta informatie cu jumatatea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate