Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vecini galagiosi

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.12.2015
N-ai ce face decât să te muți. România.

#38
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Initiator, pe langa ce ai facut sau urmeaza sa faci considera un pat cu protectie antizgomot. Nu sunt specifice tarii noastre dar se pot face. Impreuna cu o izolare antivibratii a picioarelor patului.

Attached Files


Edited by Ger0nimo, 08 January 2022 - 14:06.


#39
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postpopicoo, on 08 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Eu ador că niciunul dintre ăia care comentează pe aici că așa e viața la bloc, că e sensibil inițiatorul, că nu sun vibrații puternice, că nu..... habar nu are ce și cum se aude! Dar ne dăm noi cu presupusul, că doar suntem doctor Honoris Causa în soluții la problemele altora, dar pe care noi nu le cunoaștem în realitate! Viva internetul cu doctorii lui! (nu poate fi doctorii ei, că dacă internetul era de gen feminin, sigur ieșea mai bine)

Pune mâna pe mașina de spălat când învârte cuva repede și te convingi singurel ce aude inițiatorul.

Vezi că mașina de spălat are o bucată mare de beton ca anti vibrații.

Sigur sunt unii aici care știu foarte bine la ce se referă inițiatorul.

De aia e grea mașina de spălat când o cari - are o bucată de beton ca greutate anti vibrații.

Ca să RUPI vibrația mașinii de placa de beton pe care stă trebuie să stea pe cauciuc sau tampoane din cauciuc.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 14:19.


#40
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Uite că sunt și în magazin tampoane anti-vibrații pentru mașina de spălat sau mașina de uscat

https://www.emag.ro/...1/pd/DXFSKNMBM/

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAni--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Bună seara,...
  Multumesc.
Iti plac cainii? Florin Salam iti place? :)

Edited by MembruAnonim, 08 January 2022 - 14:57.


#42
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAni--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Asta e blocul, construit astfel încât sa știi la ce ora vecina își face necesitățile cu maaaare chef dimineața, seara, după amiaza


Citește de 100 de ori - doamnele crescute cu pian în casă erau învățate de mici să pună hârtie igienică în WC înainte să facă ce spui tu și să nu se audă cum spui că auzi.

Este SF pentru cei care se mută în blocurile noi cum trebuie să locuiască la bloc după ce au venit direct din case cu WC în curte.

Și în rezidențial de lux nou din Băneasa se auzea așa când mergea la WC vecina de deasupra.

După ce făcea la WC ce nevoi avea râdeam de ne prăpădeam noi care eram sub ea și auzeam.

Era rezidențial și pentru milionari acolo și tot se auzea ce făcea vecina de sus când mergea la WC.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 15:36.


#43
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postemeral, on 08 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Vibrațiile de care spune inițiatorul nu sunt la fel ca zgomotul de rotopercutor care dă găuri.

Este zgomot exact cum ai avea pe cineva deasupra și merge pe călcâie prin apartament.

Nu are ce să facă poliția.

Trebuie pus cauciuc sub mașina de spălat să nu se mai transmită în pardoseală și în placa de beton vibrații când în mașina de spălat se învârte cuva din ea.

Nu se duce un polițist la ușă la ăla să îi spună să pună cauciuc sub mașina de spălat.

Se duce inițiatorul și îi spune și dacă pe ăla îl doare undeva nu are ce să facă.

Trebuie pus de vecin, nu de politie, un avertisment/ o amenda il poate convinge.
O masina de spalat rufe/uscat in programul de stoarcere pe la 1500rpm si incarcata doar cu o patura/pilota si neechilibrata, in orele de liniste o poti auzi si de la 2 etaje distanta. Nu e doar mers pe calcaie prin apartament. Un vecin din asta am avut si din fericire a inteles cu vorba buna si i-am dat amortizoare, bloc vechi, fara rigipsuri.

#44
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postzile_san, on 08 ianuarie 2022 - 13:15, said:

...mergi la usa la el la ora 23/ii trimiti mesaje. in locul lui te-as suna noapte de noapte la ora 4 si ti-as pune manele...
Tu ai contradictii in cap lol.
Esti un tip deranjabil si nu poti judeca sau da sfaturi, pai la mine un SMS primit e binevenit cu cat ora e mai tarzie, un SMS nu te deranjeaza niciodata ca doar n'ai nevoie de psihiatru lol.
Daca lumea ar incepe sa se razbune cum spui tu ar fi toti la fel, oricum s'ar incalca legi de copyright de cel care pune "muzica"

#45
Ani--23

Ani--23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Merci încă o data pt toate părerile!!!

Ma consider un om cu capul pe umeri. Locuiesc la bloc de 30 de ani, deși pana la adolescenta am crescut la tara.

Doar ca viata este suficient de alerta și stresanta, "ACASA" este refugiul fiecăruia.
Sa ai parte de stres , mai ales în momentul în care corpul are nevoie de odihna...te poți îmbolnăvi.

Nu am de ce sa merg la psihiatru sau psiholog.

Am cautat aici pe forum soluții,pentru ca nu cred ca doar eu trec printr-o astfel de situație idioata; accept toate părerile, dar doar eu știu exact cum se petrec toate aceste evenimente și cât de greu trec peste.

Nu voi apela niciodată la nesimțire pentru ca să ma răzbun, dar știu ca prin adevăr și corectitudine va fi foarte greu sa rezolv situația.

Este foarte greu sa ii "educi" pe alții și nici măcar nu asta este intenția mea.

Bună conviețuire la bloc sau pur și simplu si între vecini la tara, tine de bunul simt, de educație și mai ales de OMENIE.

În ultima vreme am constatat ca lumea se indreapta spre direcții greșite, are valori morale total eronate sau mai bine zis acestea nu exista.

În plus, legile sunt făcut doar pt ca să fie...se emit regulamente de condominiu pentru bună conviețuire la bloc, degeaba. Nimeni nu tine cont. Toți iau în ras regulile sau regulamentele.

Și totuși, de ce alte tari sunt mai dezvoltate decât RO...pt ca lumea trăiește după reguli și le respecta..

Este părerea mea formata din interacțiuni cu diverși oameni în diverse ipostaze, asa cum se întâmplă în viata, ori de la job, ori din trafic sau supermarket.

Numai bine va doresc!


#46
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
De ce este diferit in alte state? Pentru ca se aplica legea si ii arde la buzunar pe cei care nu o respecta.
Chiar si cei care nu o respecta aici, dupa ce trec granita au grija la limitele de viteza, orele de liniste, selectia gunoiului, unde parcheaza masinile si alte lucruri. E suficient sa primeasca o amenda si se cumitesc/educa. Bineinteles la intoarcerea in Romania uita "educatia" formata acolo, pentru ca aici e facultativa legea, nu se intalmpla nimic, "cine esti tu sa ii spui ce/cum/cand sa faca?"

Edited by vestale, 09 January 2022 - 02:11.


#47
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Citind comentariile putem cu usurinta sa ne dam seama de ce romanii sunt ultimii oameni din Europa. Pentru ca din 10 romani, 8 sunt certati cu civilizatia si cu bunul simt. Sfatul meu e sa suni la politie, dar sa nu-ti faci mari sperante. Nu uita ca si politistii aia sunt tot romani.

#48
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostBob493, on 09 ianuarie 2022 - 20:34, said:

Citind comentariile putem cu usurinta sa ne dam seama de ce romanii sunt ultimii oameni din Europa. Pentru ca din 10 romani, 8 sunt certati cu civilizatia si cu bunul simt. Sfatul meu e sa suni la politie, dar sa nu-ti faci mari sperante. Nu uita ca si politistii aia sunt tot romani.

Dacă omul e nesimțit și nu simte că îi deranjează pe alții nici după ce i-a spus inițiatoarea nu are decât să se mute de acolo inițiatoarea în blocuri vechi cu pensionari și va avea liniște deplină.

După 9 seara nici liftul nu mai merge jumate de oră în bloc vechi cu pensionari și bugetari FĂRĂ nici un apartament cu chiriași pe scară.

Eu am stat în multe case și apartamente și acum am nimerit exact ce trebuie să fie liniște deplină și ziua și noaptea.

Edited by emeral, 09 January 2022 - 21:20.


#49
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostBob493, on 09 ianuarie 2022 - 20:34, said:

Citind comentariile putem cu usurinta sa ne dam seama de ce romanii sunt ultimii oameni din Europa. Pentru ca din 10 romani, 8 sunt certati cu civilizatia si cu bunul simt. Sfatul meu e sa suni la politie, dar sa nu-ti faci mari sperante. Nu uita ca si politistii aia sunt tot romani.

Eu zic ca n-ai de ce sa te simti ultimul om din Europa! Daca peste4 milioane de romani s-au integrat in alte tari si nu fac foamea pe acolo e un semn ca exceptiile nu fac regula!

#50
Ani--23

Ani--23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Nu este o soluție sa ne mutam. Nu bati din palme și te muti, mi ales acum când preturile au sărit în aer.

Dacă au obiceiul ca fix la ora 23 sa trântească ușa din termopan de la balcon de 5 ori consecutiv , sa bocane, sa trântească, etc....clar nu ii interesează

Ne-am pus dopuri în urechi, de mai multe tipuri...Dar nu reprezinta o solutie.

Ar mai fi izolația fonica, camera în camera, dar se limitează spațiul, asta pe lângă costurile ridicate.

Din seara asta am început sa strig la ei " helloo, suntem și noi sub voi!"

Încă sper ca li se va face rusine...

Oricum, alte probleme sunt mai grave în lume nu niște needucați...

#51
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostGer0nimo, on 09 ianuarie 2022 - 22:09, said:

Eu zic ca n-ai de ce sa te simti ultimul om din Europa! Daca peste4 milioane de romani s-au integrat in alte tari si nu fac foamea pe acolo e un semn ca exceptiile nu fac regula!

Exista si romani integrati in societatile civilizate, dar nu sunt cei care au plecat ca sa nu mai faca foamea. Cei la care te referi tu nu sunt catusi de putin integrati si sunt evitati ca ciuma de cei din prima categorie. Doar eu stiu de cate ori mi s-a facut rusine in Occident cand mi-am vazut si auzit conationalii in public. De fapt, nici nu trebuie sa ii aud, pot sa fiu cu castile in urechi. Galagiosi, nesimtiti, necivilizati, ii recunosc de la o posta.

#52
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postemeral, on 08 ianuarie 2022 - 14:34, said:

Uite că sunt și în magazin tampoane anti-vibrații pentru mașina de spălat sau mașina de uscat

https://www.emag.ro/...1/pd/DXFSKNMBM/
niste porcarii, in ciuda pretului mare; am avut ceva asemanator livrate din Hong Kong si le-am aruncat dupa o luna de utilizare
mai bune sunt unele luate din Altex pe la 30-40 lei setul

Edited by bogwol, 10 January 2022 - 14:22.


#53
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View PostAni--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Bună seara,

  Mi-am asumat traiul la bloc, adica am o toleranta destul de mare la zgomote, dar parca conviețuirea cu alți locatari a devenit din ce în ce mai stresanta.
  Blocul în care locuim este unul nou, parca ar fi din carton, nu din cărămidă. Suntem poziționați la etj 1. Deasupra s-a mutat un cuplu de tineri, veniți de undeva de la vila/casa, dupa cum susține stimabilul meu vecin. Problema noastră este când dumnealor își pun în funcțiune masina de spalat rufe, dupa orele 22 și care are un program de spălare și uscare rufe, dupa ora 1 noaptea.
Am răbdat, am răbdat și iar am răbdat. I-am trimis sms, am fost la dumnealor la ușa noaptea la ora 23, am apelat la administrator, la președintele de bloc.
  Vecinii si-au montat masina de uscat rufe peste cea de spalat rufe. Au fixat-o de perete cu șuruburi și astfel toate vibrațiile se transmit în toată casa noastră: bai, dormitoare, living, hol.
Întrebarea stimabilului meu vecin a fost" Tu ai dormitorul sub uscătorul meu?!" , iar concluzia ar fi "Nu spal rufe după cum îmi spune nimeni!" "Ha,ha". L-am invitat să vină să constate singur zgomotul produs, dar a refuzat categoric. In schimb, a deschis ușa de la camera considerata uscătorie (pt ca asa are și la casa de la tara, iarăși am citiat) și mi-a prezentat situatia; 2 electrocasnice suprapuse , dintre care una prinsa în perete. Ca el nu crede ca este zgomot. Ca nu s-q mai plâns nici un vecin. Dar noi suntem singurii care locuim sub voi.
Zgomotul se înregistrează ușor cu telefonul mobil. Apoi, îl redau ușor pe o boca portabila, pt ca să se audă bine.
Nu știu ce sa fac. Cu vorbe bune nu a mers. Nu am chemat locala...de rușine.
Poate părea amuzant, dar va rog sa ma credeti ca am ajuns la capătul răbdării.
Asta pe lângă faptul ca le cad lucruri din mana fix după ora 22, trântesc ușa de la dormitor, cea de la balcon încât sper sa lu se rupă...tot dup orele 22.
Asta e blocul, construit astfel încât sa știi la ce ora vecina își face necesitățile cu maaaare chef dimineața, seara, după amiaza
  Într-o zi au spalat 5 ore. Este normal sa ma dispera zgomotul aparatelor lor? E ca și cum cineva ar da cu bormașina pe silentios, de se simt vibrațiile.
  Multumesc.

Din pacate, nu aveti ce face. Doar o legislatie severa poate preveni astfel de situatii ceea ce nu avem.

Puteti aduna probe si merge in instanta. Dar si acolo este o loterie, puteti castiga asa cum puteti pierde.

#54
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postlaffin, on 08 ianuarie 2022 - 09:57, said:

dar love nu i-ai auzit ca fac, sau aia nu te deranjeaza?

copilul s-a jucat cu mingea regulamentar, in afara orelor de liniste. daca te-a deranjat o minge, cred ca mai bine te muti.
va luati apartamente in blocuri construite low-cost de toti samsarii si aveti pretentii de liniste absoluta.

Nu bați mingea în casa, e nesimțire
Exista terenuri de fotbal baschet tenis

Nu e civilizat sa deranjezi vecinii practicând  orice fel de sport sau activități  gălăgioase

Eu i-am amenințat pe retarzii unde stăteam  ca le.bag mingea de baschet prin cur dacă mai bat în casa și sau potolit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate