Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Vecini galagiosi

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Poti sa-i transmiti ca NU este necesar sa fixeze uscatorul de perete..Daca masina de spalat de jos este asezata corect (si trebuie asezata corect)si in plan,cea de sus se aseaza pur si simplu peste ea(exista si sisteme de fixare intre ele,dar in niciun caz in perete..). In acest mod de fixare nu se transmit vibratiile in pereti. Ca doar masina de spalat nu "pleaca la plimbare " in timpul functionarii...
As avea mai multe sfaturi pentru vecinii "bombardieri" (pe care i-am linistit de fiecare data) da' nu este cazul topicului...
Genul astia de "bombardieri" trebuie sa (fie "ajutati")se invete sa traiasca in comunitate,nu ceilalti...

Edited by Bebeluka, 08 January 2022 - 03:01.


#20
Ani--23

Ani--23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Va multumesc tuturor pentru păreri! Mi-ati ridicat moralul. Parca am mai prins ceva curaj.
Nu am probleme cu capul, dar încep sa ma pierd cu firea! Știu, este amuzant sau aberant sa te plângi pentru o astfel de problema, dar...realitatea bate filmul.
Încă o situație petrecuta de curand: intr-o zi fiul lor a bătut mingea in casa fix 3 ore, de la ora 14 la 17(era singur acasa I-am spus tatălui și mi-a raspuns ca ei nu au minge în casa. Deși stimabilul este antrenor de tenis de...câmp.
Sub noi locuiesc în chirie 4-6 persoane de origine vietnameza. Se comporta exemplar! La ei se poate,la alții nu.
Interesant aparatul pe care mi l-ati prezentat. O sa îl caut și îl achiziționez. Simt nevoia sa ma răzbun, dar în secunda 2 ma potolesc instant.
Va doresc multa liniște.. în case!

#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 Ani--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:


Nu știu ce sa fac. Cu vorbe bune nu a mers. Nu am chemat locala...de rușine.


Nu vreau sa te supar mai tare dar daca tie rusine sa chemi politia pentru aia fac zgomote dupa ora 22.00 atunci nu te mai plange :)

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Daca as fi in locul fiului si as afla ca am fost parat ca am "batut mingea" ghici ce program sportiv as avea pentru perioada urmatoare?

Inteleg ca te deranjeaza faptul ca vecinii spala, folosesc toaleta si usile ... etc .... LA EI IN CASA !!!!

As spune merci avand in vedere alternativele .... gen scultat guta si salam la maxim si cu usa deschisa, asezonat cu aruncatul gunoaielor direct pe geam si cu economie de apa ca sa trazneasca de la zeci de metrii putoarea?

#23
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
avem si noi retardata de vecina de deasupra, o apuca pe fisa dansatul fix dupa ora 22. dar faceam si eu d-astea cand eram mic, cu muzica data tare, troncaneli si bubuieli, ncsf

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Bunul simt a devenit  pasare rara. Se vede si in comentariile de pe aici.

Unor colegi li se pare normal sa speli rufe de la 22 si pana la 1 noaptea.
Dar de ce sa spalam doar rufe noaptea? De ce sa nu dam gauri in pereti? Sau niste muzica data tare (ooooof, veata meaaaaa....). Ca, nah, la bloc, iti asumi.

Initiatoarea sa sune la Politie, sa reclame deranjarea linistii publice. O data, de doua ori...de 30 ori, daca e cazul.
Dupa prima amenda se vor linisti vecinii.

Eu as fi sunat din prima, fara sms-uri, fara mers la usa. Daca e cocalar, sa plateasca.

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
ce nu inteleg eu, de ce ar fi venit cineva de la vila/casa la bloc?

Chiar si la vila / casa unde nu esti singur pe teren si mai sunt cateva apartamente cu care imparti curtea comuna, tot e mai bine decat la bloc.

#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 cattavencu, on 08 ianuarie 2022 - 09:28, said:

ce nu inteleg eu, de ce ar fi venit cineva de la vila/casa la bloc?

Chiar si la vila / casa unde nu esti singur pe teren si mai sunt cateva apartamente cu care imparti curtea comuna, tot e mai bine decat la bloc.


Pai vila / casa este la Vascautii din sat ... unde joburile sunt ca salahor la siloz sau ospatar la carciuma ... platite cu salarii minime si cu sefi tot felul de ciobani si mitocani

Edited by Tarzy, 08 January 2022 - 09:47.


#27
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 mircea812, on 08 ianuarie 2022 - 07:11, said:

Nu vreau sa te supar mai tare dar daca tie rusine sa chemi politia pentru aia fac zgomote dupa ora 22.00 atunci nu te mai plange Posted Image

Nu e treaba poliției.

Nu e gălăgie.

Sunt vibrații și trebuie depărtată mașina de uscat de perete și pusă mașina de spălat pe cauciuc ca să nu se mai transmită vibrații în placa de beton.

#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
dar love nu i-ai auzit ca fac, sau aia nu te deranjeaza?

copilul s-a jucat cu mingea regulamentar, in afara orelor de liniste. daca te-a deranjat o minge, cred ca mai bine te muti.
va luati apartamente in blocuri construite low-cost de toti samsarii si aveti pretentii de liniste absoluta.

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Ani--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Nu am chemat locala

Unica greseala.
Exista o lege,care-i valabila pentru tot dobitocu'
https://www.avocatne...uarie-2014.html

#30
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 adisz, on 08 ianuarie 2022 - 10:14, said:

Unica greseala.
Exista o lege,care-i valabila pentru tot dobitocu'
https://www.avocatne...uarie-2014.html

NU este gălăgie de la vibrații.

NU are treabă poliția.


Ca fapt divers - dacă faceți sex mult cu nevasta să puneți și patul pe cauciucuri ca să nu numere vecinul de sub voi de câte ori faceți sex pe zi sau pe săptămână.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 10:27.


#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@emeral Ai fost si ai ascultat si vibratiile respective nu depasesc cei 20Hz de nu sunt in spectrul audio?
@Tarzy chiar daca esti la tine in casa, nu ai voie sa faci chiar ce vrei tu. Exista legi care trebuiesc respectate, si da politia este cea care trebuie sa constate si aplice avertismente/amenzi.
@Ani--23 razbunrea e arma prostului, s-ar putea sa treaca la urmatorul nivel si sa nu iti fie prea bine...

#32
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 florinel, on 08 ianuarie 2022 - 08:12, said:

Bunul simt a devenit  pasare rara. Se vede si in comentariile de pe aici.

Unor colegi li se pare normal sa speli rufe de la 22 si pana la 1 noaptea.
Dar de ce sa spalam doar rufe noaptea? De ce sa nu dam gauri in pereti? Sau niste muzica data tare (ooooof, veata meaaaaa....). Ca, nah, la bloc, iti asumi.

Initiatoarea sa sune la Politie, sa reclame deranjarea linistii publice. O data, de doua ori...de 30 ori, daca e cazul.
Dupa prima amenda se vor linisti vecinii.

Eu as fi sunat din prima, fara sms-uri, fara mers la usa. Daca e cocalar, sa plateasca.

nenea florinel, dupa prima amenda primita de psihopatul care suna la politie ca vecinul isi spala hainele nu?
ce dumnezeu de minte odihnita poti avea sa te uiti la ceas cand isi spala vecinul hainele. incredibil. luati-va toti prezervative dc tot va f grija ce fac altii in casa lor.
@ OP ma si mir ca vecinul iti mai da buna ziua, dupa ce mergi la usa la el la ora 23/ii trimiti mesaje. in locul lui te-as suna noapte de noapte la ora 4 si ti-as pune manele in telefon. as da numarul tau si la toti colegii de birou sa te sune sa faca la el. lipsa de educatie totala sa mergi la om la usa la ora aia.  gandeste-te ca nici politia nu iti face perchezitie dupa ora 20 seara , CA NU AU VOIE, dar mergi tu vecinu' lui peste sa ii explici ce si cum.
concluzionand, tu ai probleme, mergi la psihiatru, nu la psiholog

vorbesc evident de facut activitati normale in casa nu de gaurit peretii noaptea / ascultat muzica la maxim noaptea

Edited by zile_san, 08 January 2022 - 13:16.


#33
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 vestale, on 08 ianuarie 2022 - 11:51, said:

@emeral Ai fost si ai ascultat si vibratiile respective nu depasesc cei 20Hz de nu sunt in spectrul audio?

Vibrațiile de care spune inițiatorul nu sunt la fel ca zgomotul de rotopercutor care dă găuri.

Este zgomot exact cum ai avea pe cineva deasupra și merge pe călcâie prin apartament.

Nu are ce să facă poliția.

Trebuie pus cauciuc sub mașina de spălat să nu se mai transmită în pardoseală și în placa de beton vibrații când în mașina de spălat se învârte cuva din ea.

Nu se duce un polițist la ușă la ăla să îi spună să pună cauciuc sub mașina de spălat.

Se duce inițiatorul și îi spune și dacă pe ăla îl doare undeva nu are ce să facă.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 13:42.


#34
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am trait 2 ani cu copiii vecinilor plangand, invatand sa mearga cu bicicleta, alergand si chiuind la cele mai bizarre ore, as schimba in 3 secunde cu unul de spala noaptea... La mine nu a mers nimic din demersuri, se merge pe ideea o sa vezi si tu cand oi avea copii cum este.
De aia I se spune trai la comun, eu am suferit si ca lucram de acasa pe alt fus orar, ma culcam la 4 dimineata si la ora 7 incepea dansul cu papica, cacuta, alergatul si imbracatul de plecat.

Edited by dell99, 08 January 2022 - 13:59.


#35
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 07.03.2012
Eu ador că niciunul dintre ăia care comentează pe aici că așa e viața la bloc, că e sensibil inițiatorul, că nu sun vibrații puternice, că nu..... habar nu are ce și cum se aude! Dar ne dăm noi cu presupusul, că doar suntem doctor Honoris Causa în soluții la problemele altora, dar pe care noi nu le cunoaștem în realitate! Viva internetul cu doctorii lui! (nu poate fi doctorii ei, că dacă internetul era de gen feminin, sigur ieșea mai bine)

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 vestale, on 08 ianuarie 2022 - 00:20, said:

Si totusi exista ore de liniste si la bloc si amenzi pentru nerespectarea lor. Politia nationala trebuie chemata, prima tura un avertisment, a doua e cu "felicitare", dar e bine sa ai si dovezile pregatie si martori pe vecini.

Legea spune sa nu depasesti 80 (sau 90) de decibeli. E o limita foarte sus pe care masina de spalat nu o prea atinge..

ps. my bad, in RO e mult mai mica limita

Edited by Lex404, 08 January 2022 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate