Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vecini galagiosi

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Ani--23

Ani--23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Bună seara,

  Mi-am asumat traiul la bloc, adica am o toleranta destul de mare la zgomote, dar parca conviețuirea cu alți locatari a devenit din ce în ce mai stresanta.
  Blocul în care locuim este unul nou, parca ar fi din carton, nu din cărămidă. Suntem poziționați la etj 1. Deasupra s-a mutat un cuplu de tineri, veniți de undeva de la vila/casa, dupa cum susține stimabilul meu vecin. Problema noastră este când dumnealor își pun în funcțiune masina de spalat rufe, dupa orele 22 și care are un program de spălare și uscare rufe, dupa ora 1 noaptea.
Am răbdat, am răbdat și iar am răbdat. I-am trimis sms, am fost la dumnealor la ușa noaptea la ora 23, am apelat la administrator, la președintele de bloc.
  Vecinii si-au montat masina de uscat rufe peste cea de spalat rufe. Au fixat-o de perete cu șuruburi și astfel toate vibrațiile se transmit în toată casa noastră: bai, dormitoare, living, hol.
Întrebarea stimabilului meu vecin a fost" Tu ai dormitorul sub uscătorul meu?!" , iar concluzia ar fi "Nu spal rufe după cum îmi spune nimeni!" "Ha,ha". L-am invitat să vină să constate singur zgomotul produs, dar a refuzat categoric. In schimb, a deschis ușa de la camera considerata uscătorie (pt ca asa are și la casa de la tara, iarăși am citiat) și mi-a prezentat situatia; 2 electrocasnice suprapuse , dintre care una prinsa în perete. Ca el nu crede ca este zgomot. Ca nu s-q mai plâns nici un vecin. Dar noi suntem singurii care locuim sub voi.
Zgomotul se înregistrează ușor cu telefonul mobil. Apoi, îl redau ușor pe o boca portabila, pt ca să se audă bine.
Nu știu ce sa fac. Cu vorbe bune nu a mers. Nu am chemat locala...de rușine.
Poate părea amuzant, dar va rog sa ma credeti ca am ajuns la capătul răbdării.
Asta pe lângă faptul ca le cad lucruri din mana fix după ora 22, trântesc ușa de la dormitor, cea de la balcon încât sper sa lu se rupă...tot dup orele 22.
Asta e blocul, construit astfel încât sa știi la ce ora vecina își face necesitățile cu maaaare chef dimineața, seara, după amiaza
  Într-o zi au spalat 5 ore. Este normal sa ma dispera zgomotul aparatelor lor? E ca și cum cineva ar da cu bormașina pe silentios, de se simt vibrațiile.
  Multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Asa se monteaza astea, masina de spalat jos uscatorul sus. Japonezii folosesc niste suporti metalici sa nu fie nevoie sa bage in zid... dar tine cont ca orice ar fi tot pe podea stau.

Edited by andreic, 07 January 2022 - 22:54.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Așa e la bloc
Te obișnuiești sau te muti.


#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
E blocul din carton, bine zis. In bloc vechi n-am avut pana acum problema asta

#5
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Dopuri de urechi ca sa poti dormi si panarama cand ei dorm ca sa-i educi. Eventual politie si tot tacamul.

#6
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Ani--23, on 07 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Într-o zi au spalat 5 ore. Este normal sa ma dispera zgomotul aparatelor lor? E ca și cum cineva ar da cu bormașina pe silentios, de se simt vibrațiile.
  Multumesc.

Mașina de spălat pusă pe cauciuc de 2 cm sau papuci din cauciuc și tăiați și puși sub mașina de spălat.

Cealaltă care e peste ea depărtată de perete sau pusă jos la fel pe cauciuc.

Numai așa scapi și de vibrațiile din pardoseala de la el care se transmit prin placa de beton.

Papuci din ăștia tăiați pe din 2 și puși sub mașina de spălat și nu se mai transmit vibrații și în placa de beton din pardoseala lui.

https://www.modavers...-5-800x1200.jpg

Edited by emeral, 07 January 2022 - 23:07.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 emeral, on 07 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Cealaltă care e peste ea depărtată de perete sau pusă jos la fel pe cauciuc.

Unde sa le puna pe jos ca nu incap!?! De aia le-a pus suprapuse. Dar la cum pare "bombardieru" nu poti sa ii explici sa remedieze vibratiile.

Parerea mea (care am stat la astfel de bloc nou): cel putin vecinul de deasupra lui ar trebui sa simta/auda si el. eventual si cei din stanga/dreapta. Mai gaseste niste aliati si poate impreuna il convingeti. Daca nu te inhami cu rabdare sau te muti la casa :-(

#8
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
In opinia mea tu esti persoana civilizata , ceilalti sunt lipsiti de educatie ; dupa cum vezi sunt si o groaza de alti oameni cu aceeasi mentalitate pe forum
Recomandarea mea este sa suni la politie sa sesizezi tulburarea linistii conform cu legea 61/1991, articolul 2  punctul 25 si 26
Nu suna la politie de unul singur , risti sa iei tu amenda ( politia nu prea are chef de investigat , sunt de cele mai multe ori indolenti sau incompetenti sau rau intentionati  - parerea mea)
Atunci cand suni la politie asigura-te ca ai 2-3 martori care sa sustina punctul tau de vedere ; ideal e ca martorii sa nu iti fie rude , dar sa constate in mod real / corect  ca vecinii fac galagie , scapa obiecte etc
Martorii pot fi niste prieteni pe care ii inviti la tine in vizita
Cand apare echipajul de politie scoate telefonul si inregistreaza interactiunea cu ei , in felul asta vor evita sa te intimideze cu faptul ca te vor amenda , sau ca ei nu au constatat cele invocate de tine ;
Roaga-i sa iti audieze martorii , filmeaza tot .
Recomandarea de mai sus presupune ca tu esti corect ca om si ca sustii adevarul .
Sper sa te ajute.

#9
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai da, ar trebui sa se duca sa le spele la râu. Ce tot aberati aci?
Initiator, nu stai prea bine cu nervii. Cam mult te deranjeaza "vibratiile" desi "ti`ai asumat" traiul la bloc.
Din cate povestesti tu aci blocul ar fi de vina si nu vecinul. Ce auzi tu deasupra aud si restul vecinilor deasupra lor, stai linistit.

#10
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Traiul la bloc pute. Variante in cazul tau: o dai la pace si deveniti prieteni - odata ce ii stii viata si problemele, zgomotul uscatorului nu-ti va mai parea asa de ostil; il ignori si iti vezi de viata ta - in fond e doar un apartment in care stai cateva ore pe zi/noapte; razboi - iti iei bormasina cu percutie, il urmaresti cand doarme si atunci incepi scandalul, agresiva cand il intalnesti etc. intr-o saptamana o sa cheme el Politia.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Si totusi exista ore de liniste si la bloc si amenzi pentru nerespectarea lor. Politia nationala trebuie chemata, prima tura un avertisment, a doua e cu "felicitare", dar e bine sa ai si dovezile pregatie si martori pe vecini.

#12
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
ia-ți unu desta
https://bit.ly/3n62ePY îi deranjezi și tu pe ei pana vin ei la tine și atunci negociați și va înțelegeți sa nu va mai deranjați, mulți mârleti nu înțeleg ca ei ii deranjează pe alții și nici nu concep în mintea lor îngustă cum e sa fi deranjat, trebuie sa le arăți asta.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Dar ce face chestia aia, ca n-am inteles chiar tot ce-a zis chinezoaica? :)

#14
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Produce vibratii sau ciocanit in peretele vecinuluiPosted Image Posted Image Posted Image Dementi chineziiPosted Image Posted Image Posted Image

Edited by melcmiop, 08 January 2022 - 00:50.


#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Impreuna sa darame blocul, nu?

#16
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
E rau atunci cand zgomotul te impiedica sa auzi intr'o conv tel sau cand nu mai poti asculta muzica in boxe sau nu maI auzi sunetul din jocul pe care'l joci.
Daca toate astea nu se intampla, te poti sugestiona ca acel zgomot e placut, il consideri un nou gen muzical si il asculti cu placere, nici nu va trebui sa platesti pentru noile lansari.
Totusi poate fi o problema, uscatorul daca are program de centrifugare poate ajunge la rezonanta cu peretii blocului iar atunci nu va fi nevoie decat de un perete dizlocat si vor pica unul dupa altul in final blocul.

 melcmiop, on 08 ianuarie 2022 - 00:49, said:

Produce vibratii sau ciocanit in peretele vecinuluiPosted Image Posted Image Posted Image Dementi chineziiPosted Image Posted Image Posted Image
In boxe in antifaza probabil. ca arata si o boxa, dar nu inteleg nici eu mecanismul.

#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 dan.me, on 08 ianuarie 2022 - 01:20, said:

nu va fi nevoie decat de un perete dizlocat si vor pica unul dupa altul in final blocul.
Nici vorba!
Astea-s idei de copil de clasa intai.

#18
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 BaXXXon, on 08 ianuarie 2022 - 01:30, said:

Nici vorba!
Astea-s idei de copil de clasa intai.
In clasa 'ntai am reusit sa intru si eu toamna trecuta.
Crezi ca am avut date si timp sa calculez in ce conditii pica peretele? Ai ghicit, nu. Deci fu gluma pentru cei pe acceasi freq

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate