Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

IRCC vs ROBOR pentru credite ipotecare Prima Casa

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
382 răspunsuri în acest subiect

#343
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.559
  • Înscris: 06.02.2006
Problema e ca:
1. la orice vrei sa faci in office iti cer CI
2. aveam datele actualizate din 2017 - verificat inclusiv in app
3. cum au inregistrat cererea fara CI actualizat (din 2017)? :lol:
4. orice alta cerere a fost inregistrata/procesa fara probleme, pana la asta

#344
Deeanat

Deeanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 23.05.2016

View PostRealThing, on 01 august 2022 - 20:38, said:

Cu cei de la ING trecere de la ROBOR la IRCC, mare atentie. Istoria pe scurt:

pe 30.06 fac cerere de trecere la IRCC
pe 06.07 primesc SMS confirmand ca cererea a fost aprobata
pe 29.07 sun in call centre sa vad ce-i cu cererea - e pe undeva, se investigheaza, vedem
azi 01.08 primesc mail, e exact asta:

"XXXXXXXX/01.08.2022
Stimate domnule RT,
Va transmitem urmatoarele informatii cu privire la solicitarea dumneavoastra de conversie de la Indicele de referinta ROBOR la indicele IRCC:
Precizam ca solicitarea nu a putut fi transmisa momentan catre FNGCIMM deoarece nu avem confirmarea faptului ca CI-ul dumneavoastra detinut de ING Bank mai este de actualitate.
Acest lucru poate fi remediat prin prezentarea dumneavoastra in ING Office si actualizarea CI-ului in sistemul bancii.
Ulterior vom transmite solicitarea catre FNGCIMM si revenim cu detalii pentru implementarea conversiei dupa receptionarea raspunsului din partea Fondului.
Va trimitem acest mesaj ca raspuns la solicitarea inregistrata cu numarul XXXXXXXX.
Daca va mai putem fi de folos si cu alte informatii, va stam la dispozitie la telefon *2ING (*2464), apelabil din orice retea nationala sau 031.406.2ING (031.406.2464), apelabil si din strainatate."

Calculez cum ii troznesc cat mai public Posted Image


Buna!
Am si eu o intrebare, te rog. Ai depus cerere facuta de mana, ai avut ceva de semnat? Am fost si eu cu sotul la banca, pentru a trece creditul Prima casa la Ircc. Dna de acolo ne-a facut copie dupa buletine si ar fi inregistrat in sistem cererea catre banca. Noi am avut si cerere de mana, pe care nu a luat-o. Nu ne-a dat nimic de semnat, in afara de copie buletine, ceea ce ni s-a parut ciudat. Pe deasupra, a vazut ca avem Prima casa si spunea ca intai trebuie aprobare de la Fond Garantare si apoi se ia in considerare cea de la banca, iar cererea catre Fond trebuie sa o facem noi, urmarind statusul ei pe site-ul lor, cerere ce nu trebuie facut de fapt de catre noi direct.
Acum, caut informatii cat mai multe pentru a ne duce din nou la banca, avand "lectiile" mai bine facute.

Editat de Deeanat, 02 august 2022 - 10:05.


#345
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.559
  • Înscris: 06.02.2006
Pe partea asta am fost nitel imbecil - cererea a fost introdusa de catre un reprezentant din office iar situatia a fost identica - fara numar de inregistrare furnizat, fara o copie furnizata (aici am gresit-o, nu ma asteptam sa am surprize).

Sigur, dupa ce am realizat ca nu se intampla ceva concret am cerut si primit din call centre numar/data cerere - ceea ce va recomand sa faceti si in acelasi timp sa cereti clarificarea statusului.

Azi m-am conformat cu actualizarea datelor personale numai ca de data asta inclusiv cu adresa semnata, stampilata si cu numar de inregistrare pentru confirmare. Orice pas faceti in acest sens - numar inregistrare, data, hard copy- tergiverseaza cat pot procesul din cate observ.

#346
Deeanat

Deeanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 23.05.2016
Am inteles. Da, trag de timp...
Multumesc frumos!

#347
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.994
  • Înscris: 13.03.2005
Normal, că tergiversarea aduce banii in plus băncii...

#348
Deeanat

Deeanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 23.05.2016
Buna,

Posibil ca in aceasta perioada sa merga putin mai repede cererile la ING sau a fost "noroc"...
Tocmai am primit mesaj SMS, din partea bancii, ca este aprobata cererea (depusa in urma cu o saptamana) si ca va fi transmisa solicitarea mai departe catre Fondul de Garantare. Vedem ce urmeaza mai departe.

Editat de Deeanat, 03 august 2022 - 15:52.


#349
11Alina11

11Alina11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 26.04.2022
S-a aprobat🙂 si cererea mea la Alpha Bank...

- Azi am depus si cererea pt Fondul de garanatare...

Sper sa nu dureze mai mult de o luna🙂



#350
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.737
  • Înscris: 30.08.2017
Cateva cuvinte ale unui nene pe care nu-l cunosc, dar care spuen niste lucruri interesante:

https://www.linkedin...32729321410560/

Quote


„ Este bine sa trec de la ROBOR la IRCC?”
„ IRCC va ajunge la nivelul ROBOR?”
Primesc in fiecare zi aceste intrebari.
Iar intrebarile sunt din ce in ce mai multe.

Deci
Sa incepem

IRCC este un indicator zombi, care nu are nicio legatura cu prezentul sau cu creditarea.
Eu nu cunosc vreun indicator economic care sa bage atata lume in ceata


1. IRCC  nu are nicio legatura cu prezentul.

IRCC folosit pentru creditare are o intarziere de 6 luni.
Daca mergi acum la banca si iei un credit, pe contract vei avea un IRCC de 2,65%.
Dar IRCC actual este 6%.

Deci peste 6 luni vei avea sigur o dobanda dubla.
Cel putin

2. IRCC nu are nicio legatura cu creditarea

IRCC reprezinta dobanda  la imprumuturile intre banci
Majoritatea imprumuturilor intre banci sunt pe termen scurt ( o zi, o luna) pentru a-si rezolva problemele zilnice de lichiditate

Cand dau credite, bancile au nevoie de linii de finantare pe termen lung.
Bancile nu pot da credite pe 30 de ani cu bani atrasi cu scadenta de o luna

Pentru a gasi bani pentru credite, bancile emit obligatiuni.
Dobanzile la obligatiunile emise de banci sunt peste 9%.
Deci DAE va fi peste 10% in maxim 6 luni, indiferent cum ai acum creditul ( ROBOR / IRCC)

3. Intre IRCC si ROBOR eu aleg...EURIBOR

Eu am toate creditele mele in euro.

De ce?

Raspunsul este in fisierul de mai jos.
In el vei vedea ca este mult mai avantajos sa ai credite in euro
https://lnkd.in/dsresWHJ

De la inceputul anului DAE ( la creditele in ROBOR) a crescut de la 5% la peste 10%.
Asta inseamna ca suma totala platita pentru un credit ipotecar pe 30 de ani a crescut cu peste 60% ( vezi in fisier)
La creditele in IRCC va fi la fel

Daca, ipotetic,  euro va ajunge la 6 lei, cresterea va fi doar de 21%

In plus, EURIBOR este acum la 0% si nu va creste spectaculos.
Banca Centrala Europeana nu vrea sa creasca EURIBOR deoarece o crestere a EURIBOR ar baga in incapacitate de plata tarile indatorate din zona euro: Italia, Grecia, Spania, Portugalia

Concluzia.

Daca as avea credite in ROBOR/ IRCC m-as refinanta in euro.
Sunt cateva banci care ofera credite ipotecare in euro




#351
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 15.03.2018
Prima casă se oferă doar în ron, chiar nu știu de ce ai postat aici
Mulți au luat prin prima casă fiindcă statul garantează 50℅ din credit, deci au putut contracta o sumă care nu ar fi avut acces prin alt tip de credit,  deci nu aveau cum să ia unul în eur...

#352
JuliavonCretu

JuliavonCretu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 07.08.2022
ING-ul este singura banca care tergiverseaza trecerea de la Robor la IRCC . Noi avem cerere depusa ( consilierul bancii a depus-o ) pe 14.06.2022 . Dupa o saptamana, ce sa vezi ?! Vesti bune !!! ING a aprobat cererea noastra . Abia pe 4 iulie  (!!!) am fost chemati la banca pentru copia de pe CI si semnatura aferenta . Dupa care ... pauza !!! Pe 25 iulie am sunat la banca sa vad care-i treaba totusi, de ce dureaza asa mult la ING si s-a ratoit nenea de-acolo si ne-a zis sa sunam la call center . Acolo am fost intrebati daca am depus sesizare la ING ( ???), noi am zis ca nu si atunci s-a inregistrat sesizarea noastra. S-a primit raspuns ca abia pe 12 iulie ( deci la 8 zile de la copia de CI ) s-a trimis la FG. E clar, da ?! Aici pare o zadarnicire a clientilor in procesul de trecere de la Ro la IRCC ! Placa aia cum ca , si IRCC-ul o sa creasca, e de porc ! Pana creste si ala, noi cu roborul deja am pierdut din februarie pana acuma vreo 2800 lei !

#353
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.396
  • Înscris: 25.10.2008
si e vina banii ca din februarie ai facut cererea abia in iunie? mai recalculeaza
ai credite ipotecare/prima casa si la toate celelalte banci, de unde stii ca ing e SINGURA banca?

Editat de kopilu_198, 08 august 2022 - 06:39.


#354
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.208
  • Înscris: 08.08.2005
La Raiffeisen a durat fix 2 luni.

#355
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.559
  • Înscris: 06.02.2006

View Postkopilu_198, on 08 august 2022 - 06:37, said:

si e vina banii ca din februarie ai facut cererea abia in iunie? mai recalculeaza
ai credite ipotecare/prima casa si la toate celelalte banci, de unde stii ca ing e SINGURA banca?

ING nu a acceptat trecerea la IRCC pana in iunie asa ca in afara de refinantare nu avea alta solutie.

#356
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.737
  • Înscris: 30.08.2017
Pana la urma, chestia asta cu "a acceptat trecerea la IRCC" a fost ca bunavointa din partea lor, sau o obligatie legala? Pentru ca daca era obligatie, trebuie de cand a intrat in vigoare cerinta legala.

#357
11Alina11

11Alina11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 26.04.2022
E discutabil pt ca in legea 19/2019 zice
"Cu adordul partilor"...

Acordul*  partilor

#358
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.559
  • Înscris: 06.02.2006
Nu este obligatie legala, este la latitudinea bancii daca accepta sau nu.

#359
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.338
  • Înscris: 07.01.2014

View PostJuliavonCretu, on 07 august 2022 - 12:15, said:

Pana creste si ala, noi cu roborul deja am pierdut din februarie pana acuma vreo 2800 lei !

”Placa aia” e adevărată.
IRCC va ajunge - cu întârziere - la valorile ROBOR.

#360
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.737
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că se oprește la 0.5 - 1% sub maximul ROBOR.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate