Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

V-ati electrocutat vreodata? Spuneti si tensiune/amperaj daca se poate.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

m-am electrocutat destul de putin in aceasta viata, poate si pentru ca fiind pasionat de mic de tot ce merge la priza, am stiut cum sa fac sa evit electrocutarea. E adevarat si ca am fost mereu avertizat in legatura cu asta.

Aveam 4 ani, la tara, singur in casa, am scos priza din perete si bagat mana in spatele ei. Am simtit ceva la mana dar nu dur sau dureros. Eram pe pat si nu atingeam podeaua, care era oricum din lemn.

In 2001, clasa a 9-a, la demisolul casei in care locuiesc de 22 de ani, m-am curentat de ceva la care nu ma asteptam sa fie sub tensiune, impamantarea unei prize, din greseala priza aia avea 2 faze si un nul in loc de PE, faza si nul. Am atins cu un deget de la mana stanga, cu picioarele pe gresie, m-a plesnit zdravan pana la cot, apoi aveam un pic de arsura la buricul degetului.

Apoi de vreo 2 ori m-am curentat putin la lustre, unde ma asteptam sa se intample asta deoarece stiam ca intrerupatoarele sunt pe nul, in 2000 toate erau cu neon rosu din ala, asa zis led, si electricienii nu au tinut cont cum leaga firele.

Am masurat apoi cu 1 sonda pe filet si alta pe carcasa lustrei si arata 210 V. Posted Image Desi pe retea am 240-245 tot timpul.

La fostul meu magazin, o vitrina de mezeluri second hand cu suprafata metalica, vanzatoarea spune ca s-a curentat de i-a invinetit mana, vin cu creionul de tensiune si intr-adevar lumina puternic cand compresorul era oprit, am inversat stecherul in priza si sarcina parazita a disparut.

Asta fac, cand cineva spune ca un anume lucru pisca, testez cu creionul, cel mult cu dosul palmei, ca sa o pot retrage, nu sa raman prins acolo de la contractia musculara. Am observat ca daca esti descult pe gresie, creionul lumineaza puternic, deci gresia e buna pentru electro-executie. Posted Image

Tata zicea "La 220 nu te curenteaza, doar te scutura un pic, la 380 sa nu te curentezi".

Imi mai amintesc cum fratele s-a curentat de surubul unui televizor pe lampi la tara, apoi el imi spunea ca iti trece prin piciorul opus mainii pe care te curentezi.

**********
In prezent enervant este cand de la scaunul de la birou ma incarc electrostatic si apoi pisca daca ating ceva metalic sau pe cineva. Daca nu uit, cand ma ridic, iau o cheie si dau cu ea pe usa sau calorifer, vad scanteia in cheie dar pe mine nu ma pisca. Posted Image

Un coleg de liceu glumea zicand "poti sa te cutezi si fara electro". Dar electrocution vine din electric+execution.

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,132
  • Înscris: 04.02.2011
E bine că ai o memorie așa de bună. Eu habar nu mai am câți ani aveam când m-am curentat prima dată bine la țară la un întrerupător neizolat.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nici nu mai stiu de cate ori.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
In anii '80 putem glumi zicand ca cine s-a electrocutat a avut ghinionul sa nimereasca in putinul timp in care se furniza curent electric. Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am zis de un prieten cu care am mers in dedeman ,   la raionul scule,  si zicea ca diferenta intre surubelnita  portocalie  cu 1000V  pe ea si  cea albastra, e numai de culoare si pret !
Si ca el are in masina din aia rosie romaneasca de pe vremuri (care se dadeau cu trusele de Dacia 1310) si care are in capat iesit metalul 2 -3 mm .  Zicea ca e buna si aia pentru lucrarile electrice,  si ca 220 nu e periculos, altfel nu ar fi in case.
Ala nu sa curentat niciodata - dupa spusele lui -  dar asta nu inseamna ca nu exista si nu trebuie sa fim precauti !

La fel cu mastile sau alte echipamente protectie,  bocanci cu varful metalic la cei care lucra cu stivuitoare, casca pentru biciclisti, motociclisti, centura de siguranta etc.
Poti sa nu le porti si sa ai noroc, dar nu inseamna ca e si bine !

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
hai mai bine sa nu mai discutam si sa inchidem topicul, poate se gaseste vreunul sa experimenteze, sa vada si el cum este si .. experimenteaza gresit si se umple de ioni, spre disperarea lui "cel pe care nu-l numim" ..

in mare, ca un corolar, cred ca toti cei care s-au curentat putin, au facut-o la ~220V, la tensiuni mai mici, nu prea apare fenomenul, iar cei care s-au curentat la tensiuni mai mairi saaaaaauuuuu ... MUUUUULT mai mari, nu cred ca mai au sansa sa scrie aici Posted Image

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
La fizica se spune ca te electrocutezi de la 50 V in sus in medii uscate si 20 V in sus in medii umede. Eu evit sa ating si de cei 12 V de la masina. La baterii de 1,5 V nu imi e frica. In copilarie atingeam cu limba bateria de 9 V, destul de nasol.

 r_murphy, on 05 ianuarie 2022 - 11:19, said:

hai mai bine sa nu mai discutam si sa inchidem topicul, poate se gaseste vreunul sa experimenteze, sa vada si el cum este si .. experimenteaza gresit si se umple de ioni, spre disperarea lui "cel pe care nu-l numim" ..

in mare, ca un corolar, cred ca toti cei care s-au curentat putin, au facut-o la ~220V, la tensiuni mai mici, nu prea apare fenomenul, iar cei care s-au curentat la tensiuni mai mairi saaaaaauuuuu ... MUUUUULT mai mari, nu cred ca mai au sansa sa scrie aici Posted Image
Cine are tablou electric dupa normativul I7 din 2011 nu mai are cum, au diferentiale. Posted Image

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Neaceasca85, on 05 ianuarie 2022 - 11:12, said:



Tata zicea "La 220 nu te curenteaza, doar te scutura un pic, la 380 sa nu te curentezi".


S-a inselat. Au murit destui si la 220.
Un vecin, fie-i tarana usoara , imi sta martor. S-a  curentat cu flexul si dus a fost. Definitiv.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt de acord ca diferentialele evita electrocutarea, dar nu sunt de acord cu ele pentru ca pot da afara de la scurgeri faza-PE de la anumite aparate, mai ales cu un singur diferential pe toata casa, sarcinile reziduale se pot insuma de la mai multe aparate, depasesc 30 ma si poc.

As pune fie cate un diferential la fiecare circuit si pe general nu, fie doar pe circuitele cu risc de electrocutare gen aparate cu carcasa metalica, dar nu am nici jacuzzi, nici boiler electric, avand centrala pe gaz.

Nu am diferentiale dar am PE la toate prizele din casa.

 dan1980_25, on 05 ianuarie 2022 - 11:22, said:

S-a inselat. Au murit destui si la 220.
Un vecin, fie-i tarana usoara , imi sta martor. S-a  curentat cu flexul si dus a fost. Definitiv.
Pai aia zic, daca apuci cu mana inclestata, nu o mai poti elibera, 2 secunde de 230 V nu iti fac nimic, dar mai mult de atat, Doamne Fereste.

#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Prima oara cu un prelungitor de ala folosit de mecanici , la diverse "scule" , ma rugase respectivul sa ii conectez flex-ul, si ating cu degetul aratator un surub aflat langa acea priza de pe prelungitor, simteam cum imi trece curentul prin mana stanga , muschii pe moment blocati la maxim, isi continua curentul traseul si pe la inima, picior stang , si respectiv s-a descarcat in sol =)) o experienta ce n-am uitat-o inca , era prin 2013-2014.

A doua oara la o boxa sau mai bine zis subwoofer, lipeam ceva pe un circuit, si ca sa imi dau seama ca am lipit bine, conectez bass-ul la priza & PC, si cumva ating cu o mana circuitul respectiv , m-a scuturat bine si atunci,  si m-am invatat minte sa am mare grija sa nu mai ating circuite,fire aflate sub tensiune & conectate la curent, nici prelungitoare improvizate , reparati cu chestii conectate la priza etc =)).

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Don't touch any metal parts. Sau nu inainte de a verifica. Cu creionul sau dosul palmei. Carcasele unor frigidere se simt ciudat la dosul palmei cand merge compresorul.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Neaceasca85, on 05 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Cine are tablou electric dupa normativul I7 din 2011 nu mai are cum, au diferentiale. Posted Image
Depinde. La firme nu prea vezi diferentiale ca mai au ceva utilaje, chiar daca e pe monofazic.
Ultimele electrocutari le-am avut la firma atingand diverse carcase de echipamente - servere sau calculatoare - a cazut impamantarea sau electricianul a legat gresit ceva. Si mereu s-a nimerit ca eu sa fiu ala care si-a dat seama, pe pielea lui.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
M-am curentat si eu de cateva ori, o singura data asa mai rau.

Cand am atins doar faza, doar oleaca de tremurat, e drept.

Dar odata am montat o dulie pe doua fire si am uitat ca prostul sa dau jos sigurantele.

M-a luat pe nepregatite, am simtit cum imi tremura corpul, muschii s-au blocat si abia mai puteam misca mana.
Nici nu stiu cum m-am depsrins. Posted Image Si eram singur, intr-un beci.

Insa odata era sa o mierlesc, nu m-am curentat dar mi-a trecut pe langa cap glontul.

Eram copil si mergeam cu un prieten pe coclauri. Am gasit ceva depozite dezafectate, ne jucam pe-acolo si am vazut doua fire de aluminiu ce ieseau din perete. Am pus mana pe unul si simteam slab un curent in el.

"Ba, zic eu, hai sa vad ce se intampla daca tin mana pe el si ating asa la repezeala si celalalt". Posted Image

Gata-gata am fost sa pun in aplicare treaba, dar in ultimul moment am zis ca hai sa iau totusi un par de lemn sa le ating cu parul, sa vedem daca au curent.

Iau parul, le apropiu incet, si cand le-am atins... POC! au bubuit si-au facut o flama albastra de vreun metru, m-a orbit lumina! Posted Image

Ala eram. Banuiesc ca erau 380V, a fost prea mare flama pentru 220V. Posted Image

Edited by Phobos, 05 January 2022 - 11:33.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Normativul eu il consider prea strict. Prevede nu doar diferential ci si ca acel diferential sa fie de tip A, nu AC. Adica sa dea afara si daca te curentezi la curentul continuu de pe iesirea unei surse in comutatie. Pe bune? Cine sta in cada cu telefonul legat la incarcator? Am auzit faze din astea. Prizele si intrerupatoarele nu au ce cauta in baie. Sau daca sunt, da, sa aiba diferential exigent.

Sunt un pic mai ciudat si prefer sigurante cu risc cat mai mic de declansare. Am unele din 2000 si nici nu scrie pe ele daca sunt pe curba B sau C. Si nu imi este frica de electrocutare. Maica-mea moare de frica, de ceva ani sterg eu lustrele ca ea la bloc oprea tot curentul ca sa spele/stearga lustrele.

Prefer sa stiu ce anume opreste fiecare siguranta din tablou si prefer sa iau pe cineva ce schimba prize sub tensiune. Am un asemenea om. A si pus mana pe faza de fatza cu mine, stia ca are pantofi+covor+parchet. Eu nu as atinge faza niciodata.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cel mai urat m-am curentat la un televizor.
Cumparasera ai mei in '94 o hardughie la mana a doua, un Telefunken care avea probleme din prima (dar eu eram prea bucuros ca am in sfarsit TV color) iar dupa vreo 2-3 ani a inceput sa se strice intai lunar si apoi saptamanal. Mesterul de-acum era ca la el acasa.
La una din reparatii tata era la serviciu si eu am fost ajutor de depanator. Eram in spatele TV-ului si trebuia sa tin de o placa sau ceva iar mesterul in fata. Stiam ca nu trebuie sa ating nimic metalic dar din greseala am atins si am simtit ca ma arunca efectiv in spate.

#16
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 r_murphy, on 05 ianuarie 2022 - 11:19, said:

hai mai bine sa nu mai discutam si sa inchidem topicul, poate se gaseste vreunul sa experimenteze, sa vada si el cum este si .. experimenteaza gresit si se umple de ioni, spre disperarea lui "cel pe care nu-l numim" ..
Sau mai bine să ne luăm după Alexa? :D

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DianaXO, on 05 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Prima oara cu un prelungitor de ala folosit de mecanici , la diverse "scule" , ma rugase respectivul sa ii conectez flex-ul, si ating cu degetul aratator un surub aflat langa acea priza de pe prelungitor, simteam cum imi trece curentul prin mana stanga , muschii pe moment blocati la maxim, isi continua curentul traseul si pe la inima, picior stang , si respectiv s-a descarcat in sol =)) o experienta ce n-am uitat-o inca , era prin 2013-2014.

A doua oara la o boxa sau mai bine zis subwoofer, lipeam ceva pe un circuit, si ca sa imi dau seama ca am lipit bine, conectez bass-ul la priza & PC, si cumva ating cu o mana circuitul respectiv , m-a scuturat bine si atunci,  si m-am invatat minte sa am mare grija sa nu mai ating circuite,fire aflate sub tensiune & conectate la curent, nici prelungitoare improvizate , reparati cu chestii conectate la priza etc =)).


Saracuta de tine ! si ti-a trecut repede?
Vad ca numai Flex, uri si altundeva ziceai de aparatul de sudura !  Sunt periculoase, sa ai grija !


 r_murphy, on 05 ianuarie 2022 - 11:19, said:

1) hai mai bine sa nu mai discutam si sa inchidem topicul,
2) la tensiuni mai mici, nu prea apare fenomenul,

1) Da corect ! Si eu zic la fel !
2) Iti dau un exemplu, sunt bateriile de 9V (alea pentru radiourile Sokol si alte chestii). Pui limba pe el si te-ai curentat, garantez ca daca bateria e noua te pisca !

#18
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
In liceu, profil electro, aveam un joc tembel. Aveam un coleg care se pricepea, si facuse nush ce amplificator*, sau ceva de genul, bazat pe baterii, si ne luam mai multi de mana pana inchideam circuitul. Ne scutura binisor, era distractiv.
* Nu mai stiu exact ce era dracia aia, am terminat liceul in 94. Mai uita omul.

Altfel de curentat la prize, intrerupatoare sigur ca da. Dar niciodata nu am patit nimic.], din fericire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate