Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

V-ati electrocutat vreodata? Spuneti si tensiune/amperaj daca se poate.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cand eram mic, prin clasele primare, aveam prostul obicei sa bag mana in priza sa ma electrocutez (sa ma curentez, se spunea). Imi placea senzatia aia de zguduire si nu inteleg de ce nu-mi era frica. Pana ce intr-o zi am atins un cablu scos dintr-un televizor cu lampi, "montat" de fratele meu ce se vroia electronist. M-am electrocutat atat de tare, incat am simtit ca cineva m-a lovit foarte puternic in spate incat mi-a rupt coloana. M-am asezat pe pat si tremuram tot. Asta a pus punct "placerii" de a mai atinge fire conectate la curent electric. De atunci si pana acum, m-am mai electrocutat doar accidental, reparand cate un intrerupator/priza prin casa.

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
M-am curentat în pc-ul dirigintei , în liceu. Nu știu să-ți spun voltajul și amperajul dar pe scurt m-am băgat sub birou să scot cablurile din unitate și am atins cu obrazul colțul carcasei. Mi-a dat una de am răsturnat biroul. M-am mai curentat la curenți mici în cablurile CATV de cacao (mă rog, probabil rețeaua CATV nu avea nimic,dar instalația electrică a vecinilor...),culmea, doar la Astral pățeam asta (actualul UPC). Mi-am mai dat senzații și cu „teste” la bateriile alea vechi pătrate pentru lanterne, puneam limba pe borne să văd dacă are curent.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
In anii '90 a existat o cutie de Pepsi capcana pe care o luase fratele meu, se alimenta cu o singura baterie de 1,5 V dar curenta zdravan, fratele mi-a spus, nu m-a lasat sa pic in plasa. Posted Image

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pe vremea când reparam TV-uri CRT mă curentam frecvent la EHT când schimbam transformatoare de linii. 25kV, curent mic însă descărcarea era intensă, te trântea de perete și mâna amorțea pt. câteva ore.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Da, cand priveam in TV si vedeam bobina aia de deflexie cat de imensa era, imi era frica.

Apoi pe Youtube am vazut ca la TV CRT "flyback transformer" si la cuptoare "microwave transformer, 2000 V amperaj mic" sunt 2 elemente nasoale din casa.

In rest imi place si ma relaxeaza sa aud transformator/balast bazaind, ori compresor frigorific clasic. Si ador sa aud cum variaza acel bazait cand tensiunea fluctueaza, sunt ciudat, v-am zis, electro-ciudat dar nu suficient cat sa vreau sa ma curentez, aia o consider o senzatie dureroasa si eu am fobie fatza de dureri.

View Postxeleron, on 05 ianuarie 2022 - 11:45, said:

M-am curentat în pc-ul dirigintei , în liceu. Nu știu să-ți spun voltajul și amperajul dar pe scurt m-am băgat sub birou să scot cablurile din unitate și am atins cu obrazul colțul carcasei. Mi-a dat una de am răsturnat biroul. M-am mai curentat la curenți mici în cablurile CATV de cacao (mă rog, probabil rețeaua CATV nu avea nimic,dar instalația electrică a vecinilor...),culmea, doar la Astral pățeam asta (actualul UPC). Mi-am mai dat senzații și cu „teste” la bateriile alea vechi pătrate pentru lanterne, puneam limba pe borne să văd dacă are curent.
Televizoare nasoale care scot curent pe mufa tata. Tresa coaxialelor trebuie impamantata.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2022 - 11:39, said:

Saracuta de tine ! si ti-a trecut repede?
Vad ca numai Flex, uri si altundeva ziceai de aparatul de sudura !  Sunt periculoase, sa ai grija !





Mă nu fi misogin că îți dau femeile cancel :w00t:

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

View PostNeaceasca85, on 05 ianuarie 2022 - 11:50, said:

In anii '90 a existat o cutie de Pepsi capcana pe care o luase fratele meu, se alimenta cu o singura baterie de 1,5 V dar curenta zdravan, fratele mi-a spus, nu m-a lasat sa pic in plasa. Posted Image

Mai erau si niste "pixuri" care curentau, nu tare dar aiurea.
Glume de santier.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Frigider de pe timpuri,nu mai retin de cate ori
Cea mai apriga ”curenteala” am tras-o cu un tv sirius,mi se lipise un cablu de palma si nu puteam scapa de el
Fara sa fiu curentat am provocat accidental 2 bubuiele de o iesit scantei precum la sudura

#27
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam şi eu mai demult la un subiect pe tema asta, însă cu titlul "Era să vă "prăjiţi"?".
Am avut în colecţie un televizor din ăsta: http://rw6ase.narod...._/rekord_a.html
Într-o zi trebuia să-i pun un căpăcel de la un potenţiometru din spate. Mă bate maică-mea la cap s-o fac cât mai repede, mă sui pe canapea şi dau să-l pun... am început să "dansez". În grabă uitasem să-l scot din priză şi dacă puneam mâna pe calorifer aşa cum intenţionam... Iar televizorul ăla, faţă de majoritatea Sovieticelor nici traf de reţea nu avea.   :samui:
A doua oară am băgat un ştecher în priză, ţinând de partea metalică a unui picioruş. Doar o mică zdruncinătură.

#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Traful de linii de la televizorul Venus mi-a dat o senzatie de neuitat prin scoala generala.
La 220-230 V m-am "conectat" de cateva ori si am scapat.
Am devenit un mare admirator al sigurantelor diferentiale.

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Electrocutat la 220V de 2 ori scurt din neatentie, cand aveam teoretic 220V si eram copil; o data la un tub cinescop ajutand mesterul sa intoarca TV-ul din '90(stelele alea chiar erau verzi si albe), iar cel mai spectaculos la linia de trolebuz, intr-o dimineata cu umiditate mare, un cablu ce trebuia sa le traverseze si a facut arc.

@Neaceasca85 vezi e important si tipul curentului daca e alternativ sau unul continuu. CC e mai rau.
Iar standardul si cu modificarile lui e foarte bun, e pentru protectia vietii tale si a celor care nu sunt atenti.
Iar sigurantele diferentiale de tip AC pot sa nu sara daca ai ceva surse cu probleme PFC sau masina de spalat/frigider cu inverter, spre deosebire de cele de tip A. Mai cautat si cerceteaza, si inlocuieste, mai ales ca nu sunt scumpe.

Edited by vestale, 05 January 2022 - 12:26.


#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
M-am curentat acum vreo 12-13 ani ultima data cand am incercat sa repar un JVC PC-V88.
Am lipit iesirea de jack casti, l-am testat desfacut si am uitat sa il scot din priza inainte sa incep montarea finala. Am pus mana pe cablul ce intra in transformator, deci curentare la 230V.

#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
de foarte m m m m m u u u u u l l t t t t t t e e e  o o o o r r r r i

#32
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Eu am facut un liceu tehnic la electricieni, iar cuvantul electrocutat se referea la cazuri grave, protectia muncii, etc. Atunci cand ai degetele in priza si nu le poti scoate si te ajuta altii..
Vad ca il folositi pentru simplu contact cu reteaua electrica.

Prin 1993 o firma de cablu si-a facut sediul la noi in uscatoria blocului, a montat un stalp cu firma afara si a sudat stalpul de gardul din jurul blocului, fara impamantare, iar iarna ne "curentam" si la 10 metri de stalp daca atingeam gardul. Copii tampiti, ii puneam pe altii sa se "urzice". A durat 2-3 ani pana au si-au dat seama de pierderi si au reparat.

Edited by solitaryman, 05 January 2022 - 12:48.


#33
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Initiator, sa stii si ce curent te-a strabatut in timpul nu se poate. Decat daca-ti planifici s-o faci (experimental?) si te inseriezi c-un ampermetru. Foarte multi spun ca "s-au curentat" cand ating firul de faza si simt scurgerea prin corp si capacitatea parazita catre pamant; aia nu e placuta, dar nu prea te poate ucide (doar daca vei cadea de pe vreo scara). Cand ai contact si cu faza, si cu nulul (sau pamantul) - atunci ai pus-o.

#34
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
O singura data m-am curentat rau.
Am primit un radio la reparat de la cineva.
Facuse o romaneasca si daduse gaura in carcasa sa bage firul de alimentare si l-a legat in spatele conectorului, iar pinii erau afara expusi si eu nu i am vazut. Am crezut ca asa e radioul cu firul inauntru.
L-am tinut in brate si cu mana stanga eram cu un deget in conectorul ala cu 2 pini si cand l-am bagat in priza, m-a scuturat atat de groaznic ca am tipat. Foarte urata senzatia, s a auzit si un sunet asa ca si cum ar arde varful degetului. Am avut mare noroc atunci. Poate a contribuit si ca eram cu sosete groase si pe parchet. M-a durut inima vreo cateva minute.

#35
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cei care am scris câte ceva pe acest forum nu ne-am electrocutat niciodată!
https://www.dex.ro/electrocuta
Doar ne-am curentat.
De câteva zeci de ori...

Edited by Mircel, 05 January 2022 - 13:08.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxeleron, on 05 ianuarie 2022 - 11:45, said:

la bateriile alea vechi pătrate pentru lanterne, puneam limba pe borne să văd dacă are curent.

Aia e frate,  aia ziceam si eu, 9V patrate,  din pacate nu se mai prea folosesc. Erau adevaraciuni bateriile alea !

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 13:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate