Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

V-ati electrocutat vreodata? Spuneti si tensiune/amperaj daca se poate.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
de 3-4 ori m-am curentat si eu, cu un ciocan de lipit din ala romanesc si la un frigider aici de mai multe ori

prin "90 aveam o dacie galbena si a venit un electrician auto sa repare ceva la masina si la un moment dat zice trebuie un letcon de lipit si eu zic pai am eu, aduc letconu il bag in priza si nu stiu cum ating partea care se incingea si brusc electrocutat si a dat cu mine pe spate, eram in garaj, eu eran tanar si asta cu electrica zice lasa ca poate se mai trezeste, frigiderul il scoteam din priza pt dezghetare si pana sa il conectez din nou masuram cu o surubelnita de tensiune si daca se aprindea, intorceam stecherul in prelungitor si nu mai curenta

#38
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 05 ianuarie 2022 - 11:17, a scris:

Am zis de un prieten cu care am mers in dedeman ,   la raionul scule,  si zicea ca diferenta intre surubelnita  portocalie  cu 1000V  pe ea si  cea albastra, e numai de culoare si pret !
Si ca el are in masina din aia rosie romaneasca de pe vremuri (care se dadeau cu trusele de Dacia 1310) si care are in capat iesit metalul 2 -3 mm .  Zicea ca e buna si aia pentru lucrarile electrice,  si ca 220 nu e periculos, altfel nu ar fi in case.
Ala nu sa curentat niciodata - dupa spusele lui -  dar asta nu inseamna ca nu exista si nu trebuie sa fim precauti !

La fel cu mastile sau alte echipamente protectie,  bocanci cu varful metalic la cei care lucra cu stivuitoare, casca pentru biciclisti, motociclisti, centura de siguranta etc.
Poti sa nu le porti si sa ai noroc, dar nu inseamna ca e si bine !

Cu tot respectul, prietenul habar n-are despre ce vorbeste.
Uneltele destinate lucrului SUB TENSIUNE (vorbim de cele fabricate de firme specializate, nu chinezarii facute in Zhyngsheng) sunt testate pentru a oferi protectia necesare pentru tensiunea scrisa pe ele.
Sunt autorizat , am cumparat si folosit asemenea unelte SUB tensiune, deci stiu despre ce vorbesc.
Despre echipamentul de protectie aferent (manusi, salopeta ignifuga, masca, etc) nu mai pomenesc...
Incearca sa lucrezi sub tensiune cu o surubelnita mecanica. Iti recomand inainte sa-ti pregatesti si testamentul....

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

Vizualizare mesajr_murphy, pe 05 ianuarie 2022 - 11:19, a scris:

in mare, ca un corolar, cred ca toti cei care s-au curentat putin, au facut-o la ~220V, la tensiuni mai mici, nu prea apare fenomenul, iar cei care s-au curentat la tensiuni mai mairi saaaaaauuuuu ... MUUUUULT mai mari, nu cred ca mai au sansa sa scrie aici Posted image
In jur de 500V, curent continuu, la deget, intre doua puncte aflate lacca 1cm distanta unul de altul.. Am lesinat un minut. Cand m-am trezit aveam curcubeu pe deget. Verde, galben. Mi s-a umflat apoi.

M-am mai curentat la inalta tensiune de la televizoarele vechi alb-negru. Probabil inainte de dioda cu seleniu, dar curentul a trecut doar prin palma. Am scapat!

Prima data, fiind copil de vreo 5 ani, la 300 si ceva volti, curent continuu pe condensatoarele de pe sasiul televizorului alb-negru. Incercam sa scot acei condensatori din motiv ca credeam ca de-acolo baga tevizorul atata politica. Eu voiam desene animate.
Ma pacalise taica-miu ca in piesele alea de pe-acolo se afla de fapt emisiunile teve. Si aia, fiind cei mai voluminosi, credeam ca contin politica, ceausescu & stuff.
:)

La 220, de cateva zeci de ori.
Insa am cred ca vreo 10 ani de cand nu m-am mai curentat. M-am linistit!
:)

#40
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
On topic -  este inutil sa precizezi tensiunea (amperajul nici atat).
Pentru cei care nu lucreaza in domeniul electric, vorbim de tensiunea casnica de 230V si, poate, posibil curentat pe la bobina de inductie de la masina, daca surubaresti pe acolo.
Tensiunea de 380/400V e deja periculoasa si sunt putini cei care au acasa trifazat.
Pste 400V nu are rost sa mai vorbim, daca te-ai electrocutat peste 400V ai putine sanse de supravietuire, nu prea cred ca mai poti scrie pe forumuri...

#41
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajxeleron, pe 05 ianuarie 2022 - 11:45, a scris:

Mi-am mai dat senzații și cu „teste” la bateriile alea vechi pătrate pentru lanterne, puneam limba pe borne să văd dacă are curent.

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 05 ianuarie 2022 - 13:19, a scris:

Aia e frate,  aia ziceam si eu, 9V patrate,  din pacate nu se mai prea folosesc. Erau adevaraciuni bateriile alea !

Posted image


Posted image   Alea aşa micile erau în general pentru radireceptoare portabile.
Astea erau cele de lanternă.

[ https://i.postimg.cc/W3ZQXThp/R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 05 January 2022 - 13:59.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 05 ianuarie 2022 - 11:12, a scris:

...
prin clasa a 5-a am pus limba in scurt pe o baterie de 4.5v (din aia mare patrata)... m-am lecuit.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajambr0zie, pe 05 ianuarie 2022 - 11:32, a scris:

...iar dupa vreo 2-3 ani a inceput sa se strice intai lunar si apoi saptamanal. Mesterul de-acum era ca la el acasa.

ce bine-i când găsești piață... :P

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Bine ca am lamurit pentru ce vrea normativul I7 diferentiale tip A si nu AC. Uitasem de AC-urile sau frigiderele cu inverter. Eu nu am asa ceva.

30 m/a suporta maxim orice corp uman la 230 V sau 30 m/a este valoarea pentru copii? La jacuzzi se foloseste diferential de 10 m/a. La Caciulata la piscine cu apa aia termala si cu toate sarurile de pe lume in ea, or avea diferentiale de 10 m/a? Facute in 2013 piscinele cu jacuzzi si alte chestii. Multe pompe in ecuatie.

#45
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajsolitaryman, pe 05 ianuarie 2022 - 12:44, a scris:

Eu am facut un liceu tehnic la electricieni, iar cuvantul electrocutat se referea la cazuri grave, protectia muncii, etc. Atunci cand ai degetele in priza si nu le poti scoate si te ajuta altii..
Vad ca il folositi pentru simplu contact cu reteaua electrica.
Electrocutare – soc electric mortal.(I 7),
deci aici in acest topic se discuta despre socuri electrice suportate de diversi useri din care au scapat cu viata.

Edited by anaki, 05 January 2022 - 15:15.


#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Da, e nepotrivit, dar mie asa imi suna mai tehnic, curentare e prea de la tara asa. Soc electric trebuia sa zic.

#47
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

Vizualizare mesajgushpi, pe 05 ianuarie 2022 - 14:45, a scris:

ce bine-i când găsești piață... Posted image
Apai deveniseram chiar prieteni de familie. Mesterul era coleg de munca cu tata, nu mai retin daca era 100% profesionist.
Imi plac lucrurile vechi si daca isi fac treaba, le respect si le folosesc. Dar am o scarba imensa de ragalii.
Televizorul ala era deja o ragalie de cand il cumparaseram, culorile erau spalacite si mai avea un defect ciudat, cand se lumina imaginea (era ceva deschis la culoare in cadru), se expanda asa incat ieseau siglele programelor din cadru si apoi apareau iar cand se intuneca. Foarte obositor pentru ochi.

Dupa vreo 2 ani incepea din senin sa scoata culori ciudate, arata ca un monitor CGA cu 4 culori. Solutia era intai o palma, apoi un pumn, apoi un pumn cu multe injuraturi, apoi n-a mai mers deloc si a murit imaginea de tot.
Erau consilii tehnice in casa, initial tubul era banuit, pe urma uite ca nu-i tubul si pana la urma s-au saturat si ai mei si au scapat de Telefunken.
Televizor nou, alta viata.
Asa erau vremurile.

Edited by ambr0zie, 05 January 2022 - 15:14.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Da, si la mine, televizor nou Samsung CRT in 2005 era HD curat pe langa vechile Thomson si Samsung/Goldstar din anii '90.

In anii 90 chiar si un banal radio cu ceas avea pe spate Risk of Electric Shock, Do Not Open, si am ascultat, pentru ca nici nu imi place sa demontez aparatura.

Dar ma uitam pe gaurele.

Edited by Neaceasca85, 05 January 2022 - 15:21.


#49
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De multe ori . Sigur, nevoit, dar ... s-a intamplat. La inceput este socul. Dupa aia, cand te prinzi ca nu trebuie sa prinzi ca Dorel cu mana un fir ...ci sa atingi intai cu exteriorul palmei , pentru ca contractia normala sa te scoata din circuitul electric din care faci temporar parte, lucrurile capata sens, este o simpla piscatura, poti sa obtii maxim o erectie, in rest nu patesti nimic .

#50
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Colegii mei au descoperit in clasa a 11a (1998) ca acele condensatoare de la instalatii de neon (1994) se poata baga in priza si se "incarca" si le-au folosit de cateva ori pe mine ca aparat de electrosoc.
Tocilar, olimpic la electrotehnica, bullied.. nu electrocutat, doar socat putin.. pe viata..
Tensiune stocata: 220V

Edited by solitaryman, 05 January 2022 - 16:09.


#51
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 05 ianuarie 2022 - 15:11, a scris:

Bine ca am lamurit pentru ce vrea normativul I7 diferentiale tip A si nu AC. Uitasem de AC-urile sau frigiderele cu inverter. Eu nu am asa ceva.

30 m/a suporta maxim orice corp uman la 230 V sau 30 m/a este valoarea pentru copii? La jacuzzi se foloseste diferential de 10 m/a. La Caciulata la piscine cu apa aia termala si cu toate sarurile de pe lume in ea, or avea diferentiale de 10 m/a? Facute in 2013 piscinele cu jacuzzi si alte chestii. Multe pompe in ecuatie.
Tu nu ai inca, cand le vei schimba sau cine isi cumpara acum, trebuie sa fie protejat. In tarile la vest de noi sigurantele diferentiale de tip AC sunt "usor" interzise, la noi in lanturile mari de magazine sunt sigurele care se gasesc la raft...

Ce este ala m/a ?
Unitate de masura pentru curent in sistemul international de marimi si unitati este Amperul, notat cu A, iar submultiplu lui  miliAmper se noteaza cu mA.

Nu stiu cum e la Caciulata, dar nu as vrea sa aflu, dar au fost electrocutari "adevarate" conform definitiei, adica terminate cu moartea victimei, in prea mult multe cazuri. Pentru ce? Pentru 136lei si pe principiul lasa ca merge si asa?

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Colegii mei de liceu au folosit brichete sparte drept arma cu electrosoc.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 05 ianuarie 2022 - 11:32, a scris:

Normativul eu il consider prea strict.

român sadea, legile sunt facultative, nu? Că noi suntem mai deștepți.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajFatCat33, pe 05 ianuarie 2022 - 13:33, a scris:

Cu tot respectul, prietenul habar n-are despre ce vorbeste.
Uneltele destinate lucrului SUB TENSIUNE (vorbim de cele fabricate de firme specializate, nu chinezarii facute in Zhyngsheng) sunt testate pentru a oferi protectia necesare pentru tensiunea scrisa pe ele.
Sunt autorizat , am cumparat si folosit asemenea unelte SUB tensiune, deci stiu despre ce vorbesc.
Despre echipamentul de protectie aferent (manusi, salopeta ignifuga, masca, etc) nu mai pomenesc...
Incearca sa lucrezi sub tensiune cu o surubelnita mecanica. Iti recomand inainte sa-ti pregatesti si testamentul....

Si tie cine ti-a zis ca EU is deacord cu prietenul meu?  Tocmai de aia am povestit , ca nu stiu cum sa ii mai explic ca Nu are dreptate !  
Citeste si ultima fraza ce am scris in post-ul meu initial. ...  wow si tu te bagi in seama!

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate