Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mercedes B

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Caut sa cumpăr o mașină  SH. Un B klasse?
Am observat ca din toată gama Mercedes, clasa B au preturi foarte bune.  Adică mult mai bune ( mai mici) decât celelalte.
Știe cineva care ar fi explicația?
De ce clasa B este cea mai ieftina?
Ce are nasol față de celelalte sa fie așa???

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
In primul rand ii lipseste prestigiul.


Si fara prestigiu, cumperi doar o masina cu intretinere scumpa.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Am condus una si sunt masini foarte decente. Au preturi mici pentru ca nu sunt nici limuzine, nici SUV-uri, nici van-uri, ceva intre.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ia vezi ce preturi au r-urile.

#5
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Sunt masini bune,mai ales generatia a 2 a,cea de dupa 2011.

#6
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Deci  singura explicație este  ca scrie  pe ea "B" ?
Intre "B" si cel mai apropiat "C" sunt diferențe de mii bune  de €.
In afară de faptul ca, caroseria arată altfel,   sunt  făcute practic  din aceleași piese,  au aceleași  motoare,   aceeași fiabilitate,  etc....

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postvvasilovschi, on 07 ianuarie 2022 - 12:51, said:


In afară de faptul ca, caroseria arată altfel,   sunt  făcute practic  din aceleași piese,  au aceleași  motoare,   aceeași fiabilitate,  etc....

Orice posesor de Skoda cand vorbeste despre Audi :))

#8
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Dar astea sunt aman2 Mercedes.

#9
teodoreanu

teodoreanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 09.05.2006
Nu sunt masini cu o caroserie clasica pentru romaini adica sedan sau suv, suvulet si nu este masina de inbogatit peste noapte , de statut , cocalar etc de aia au preturi mai mici. Sunt masini bune, spatioase motorizarile sunt identice cu ce este in gama Mercedes ca minus as pune garda la sol care este joasa cred ca 11 cm . La minus as mai trece si faptul cu ai sa platesti la revizii , reparatii mai mult ca la o masina similara de la alt producator pentru sigla Mercedes .

#10
Catalito

Catalito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2022
Pe benzină, motoarele sunt super fiabile !
Caroseria are structura sandwich.
Sunt cam joase,ca să urci o bordură, trebuie mare atenție  !

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
B nu e pe platforma de C, e pe platforma de A.

#12
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Am avut B classe timp de 11 ani, cumparata noua.
Foarte buna, in sprcial datorita pozitiei la volan, vizibilitatii, caracteristicilor constructive, pentru clasa ei. Foarte spatioasa la interior, cred ca peste E classe dar desigur comparatia se termina aici, e de fapt “entry level” la premium cars .
Am vandut-o anul trecut in vara, fara un punct macar de rugina pe ea. Motor pe benzina, 2 litri, CVT.

Probleme in timp: placutele fata spate, discurile schimbate cam repede , sub 60.000. Obisnuita funingine pe rotile din fata.
Folosita prea mult exclusiv in oras, la turatii mici rezulta depuneri pe supape si probleme cu motorul la relanti. Mult mai ieftin de schimbat tot motorul decat schimbat supapele, la doi cilindri.

Consum relativ ridicat,  usor 8-9 in oras, benzina exclusiv premium, scumpa. Probabil singura masina cu sasiu dublu, glisant care face ca socul in caz de accident sa fie mult diminuat.

Modelul nou: am comandat unul in Germania imediat dupa aparitie, ceva special interior,  cand a venit in sfarsit nici macar nu am intrat in ea, am deschis usa, m-am uitat si am plecat, pierzand mia de dolari data arvuna.

Cam altceva decat m-am asteptat, prea joasa, cauciucuri din acelea run-flat (aberatie aici unde sunt distante mari intre localitati), sistem start-stop permanent (alt lucru inutil), sistemul acela lane-departure extrem de suparator si iarasi inutil.
Sigur, e vina mea ca nu am studiat mai bine inainte.

Cert este ca daca varianta de dinainte de 2011 a fost un succes aici in CAN, foarte multe vanzari, inca multe pe strada si acum, modelul nou a fost un esec complet, vanzari infime, pana la scoaterea din vanzare acum cativa ani.

Proabil prea scumpa fata de restul modelelor din clasa, probabil ca ce nu mi-a placut mie nu a placut nici la altii (categoric nu run-flat si stop and go).

#13
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Chiar luna viitoare vreau sa/mi cumpar un Mercedes clasa a sau b ... si nu stiu de care sa/mi iau  nu sant hotarat/.....adica A 180....sau B180....din anii 2017/////2020....cine ma poate ajuta  sa/mi spuna consum....spatiu...viteza...si altele... as prefera benzina....va multumesc...

#14
Catalito

Catalito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2022

View Postnicuzv, on 08 mai 2023 - 20:13, said:

Chiar luna viitoare vreau sa/mi cumpar un Mercedes clasa a sau b ... si nu stiu de care sa/mi iau  nu sant hotarat/.....adica A 180....sau B180....din anii 2017/////2020....cine ma poate ajuta  sa/mi spuna consum....spatiu...viteza...si altele... as prefera benzina....va multumesc...

Poți lua cu încredere pe diesel, e motorul k9k de la Renault, foarte fiabil.
La benzina, nu știu dacă mai e motorul mpi de 95 de cai, care este excepțional ca si fiabilitate. Cred că sunt doar turbo, cel de 1.6 ar fi fără probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate