Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am platit amenda si nu dispare de pe ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Salut, in vara am trecut pe pod fetesti si am uitat sa platesc, mi a venit plic acasa cu amenda de 130 si am achitat 65 lei imediat prin ghiseul.ro doar ca fiind din sectorul 3 eu am ales sector 6 la institutie si azi cand am intrat pe ghiseul am observat ca am amenda de 130 lei de la sector 3

Pot face ceva sa reglez aceasta amenda?


#2
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Te duci cu chitanta la sector 3

#3
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
in total de am platit 3 chestii conform taxeleor din contul meu,
600 lei locul de parcare, 171 impozit auto si 130 amenda, in total face 901,  de ce  nu se aplica reducerea de 10%?

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
bonificatia nu se aplica la amenda si la taxa de parcare. oricum, daca apesi pe detalii in pagina ghiseul, iti arata exact unde ai reducere 10% si unde nu.

#5
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
si cu amenda aia am  vreo sansa sa rezolv ceva? ca mai bine o platesc iar online decat sa stau maine la cozile alea degeaba.

#6
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Am zis deja eu in primul post. Te duci cu chitanta la sector 3 și se rezolva.

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Da, ideea e sa te duci la ei.
Dar poti sa incerci sa ii suni, sa vorbesti cu cineva de acolo si sa trimiti dovada platii amenzii pe mail. E aproape imposibil sa ii prinzi la telefon, dar uite ca eu am mai reusit in trecut.
In nici un caz nu m-as duce acum, cand toti nebunii stau la cozi. Ai aproape 3 luni pentru asta, chiar nu inteleg de ce merg oamenii pe 3 ianuarie.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 robert8197, on 03 ianuarie 2022 - 22:37, said:

si cu amenda aia am  vreo sansa sa rezolv ceva? ca mai bine o platesc iar online decat sa stau maine la cozile alea degeaba.
Just do it!

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@robert8197: In orice caz clarifica cu amenda inainte de a plati orice taxe/impozite locale, pentru ca la orice plata faci si orice ai indica tu ca vrei sa platesti, banii merg intai sa stinga amenzile si abia ce ramane achita din ce mai ai de plata.

@adisz: De unde ai tras concluzia ca intiatorul vrea sa fenteze sistemul? A zis ca e vorba de o amenda platita deja dar care apare ca neplatita (ca a gresit sectorul), iar restul de 2 chestii sunt taxe locale curente.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 sags, on 03 ianuarie 2022 - 23:10, said:

A zis ca e vorba de o amenda platita deja dar care apare ca neplatita (ca a gresit sectorul), iar restul de 2 chestii sunt taxe locale curente.
Pai daca a platit la alt sector... asta nu inseamna ca banii au ajuns la 3... au ramas la 6. Deci trebuie platita corect la 3 si dupa aia incercat recuperat banii de la 6, daca se mai poate.

Edited by andreic, 03 January 2022 - 23:38.


#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Cu ceva ani in urma, daca plateai amenzi pe ghiseul.ro, trebuia sa trimiti un mail cu copia pv si cea a chitantei inspectorului care avea in lucru rolul tau de la ditl 3, pentru ca platind online si netrimitand copie dupa chitanta la agentul constatator care intocmea amenda, acela o considera neplatita si o trimitea catre ditl pentru executare. Iar inspectorul care se ocupa de adresa ta avand dova platii de la tine, le imperechea si in felul asta nu mai aparea ca fiind neplatita, ceea ce suspectez ca s-a intamplat si in cazul tau. Uite aici http://www.ditl3.ro/centre.asp cauti inspectorul care are arondata adresa ta, si ii poti trimite pe mail procesul verbal si dovada platii si el o va sterge

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Postandreic, on 03 ianuarie 2022 - 23:36, said:

Pai daca a platit la alt sector... asta nu inseamna ca banii au ajuns la 3... au ramas la 6. …
Nu cred ca aceste amenzi sunt datorate catre bugetul local ci catre bugetul de stat (dar nu stiu sigur). Adevarat ca ele trebuie achitate acolo unde este domiciliul si aceasta ar putea sa ii creeze o problema in sensul in care scrii, desi cred ca aceasta arondare este mai mult pentru a putea urmari plata. Stiu ca intr-o vreme, poate si azi (desi acum incep sa refuze incasarile de orice fel la sediul lor) amenzile se puteau plati la orice directie de taxe si impozite locale - in mod cert la DGITL Sector 4 le incasau de la toata lumea indiferent de domiciliu. Ce nu stiu este daca instiintau automat directia de taxe locale de la domiciliu de plata amenzii; platind prin ghiseul·ro initiatorul a mai scurtcircuitat din traseu si probabil asa sectorul 3 unde e in evidenta amenda a ajuns sa nu stie de plata.

Poate se rezolva totusi contactandu-i pe cei de la sectorul 3 cu dovada platii. Altfel va trebui platita din nou. Recuperarea banilor de la alt sector e o cauza pierduta.

#13
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am gasit pe mail ca am trimis dovada de plata plus poza amenda la adresa [email protected]
nu am primit nici un raspuns de la ei, desi am trimis dovada in octombrie

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postrobert8197, on 03 ianuarie 2022 - 22:37, said:

si cu amenda aia am  vreo sansa sa rezolv ceva? ca mai bine o platesc iar online decat sa stau maine la cozile alea degeaba.
N-o mai plati iar online.
Posibil sa o fi virat in alt cont.
Asa am patit si eu acum vreo 2 ani, o trecut fie-mea podul de la Fetesti si o durut-o la basca ca trebuia sa si trimita sms.
Am platit amenda in unul din cele 5-6 conturi specificate pe site la ANAF.
Normal ca nu l-am nimerit pe ala care trebuia.
Dupa 6 luni mi-or zis ca-i neplatita.
M-am prezentat cu extrasul de cont, o mai durat 3 zile sa faca reglarea dintr-un cont in altul.

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postandreic, on 03 ianuarie 2022 - 23:36, said:

Pai daca a platit la alt sector... asta nu inseamna ca banii au ajuns la 3... au ramas la 6. Deci trebuie platita corect la 3 si dupa aia incercat recuperat banii de la 6, daca se mai poate.
Trebuie sa gaseasca un functionar care vrea sa il ajute. Mai sunt dintrastia.
Initiator. Incearca intai la telefon. Vorbeste frumos cu cel care iti raspunde. Si o sa vezi rezultatul.
Foarte multe chestii le-am rezolvat online in relatia cu primaria. Insa trebuie deschidere in comunicare pe ambele sensuri. Daca vorbesti ca un cetatean european indignat ca el are drepturi, functionarul ia regulamentul in brate si te lasa sa te descurci singur. Daca il rogi frumos, cu un ton de om cu cei 7 ani de acasa, sansele sa comunice sectoarele intre ele sunt mai mari.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt patit, la alt sector. Amenda platita prin ghiseul.ro, dar figuram ca neplatita. La DITL mi s-a spus sa depun la Registratura o cerere (formular de la ei) insotita de copia chitantei de la ghiseu si sa trec peste 2 saptamani. Au reglat-o ei, a disparut.
Teoretic nu are importanta unde platesti, amenda este identificata prin nume, prenume, adresa, nr. PV.
Asadar trimite prin E-mail scanuri de pe documente si cere anularea debitului sumei platite deja ca amenda. Daca vrei sa fii mai sigur, fa-ti un drum la ei pregatit cu printuri dupa CI si chitanta plata amenda.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu stiu cum e la sectorul 3, dar eu am primit amenda de viteza (+22km) in noiembrie, am platit-o pe ghiseu si nu mi-a aparut acum cu impozitele.

Suna la primarie si vezi ce-ti zic. Poate e comunicare defectuasa intre primarie si politie.

#18
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
am dat mail catre relatii sector 3 si catre anaf  la inspectorul de care apartin, cu printuri, dovezi etc, i am rugat sa ma ajute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate