Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Scârțâit la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Tot ATE am si eu,discuri/placute si nu scartie...Eu zic ca tot este o problema acolo,dar asta o sa o gaseasca doar un ochi de mecanic priceput.

#20
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
daca ar fi problema de la discuri/placute, ar face ambele si/sau tot timpul. La mine face doar cand se franeaza concomitent de minim 5-6 ori, si isi revine cand se raceste. Eu stiu, e ceva ce se dilata si nu mai permite culisarea inapoi a pistonasului? Da cine il da inapoi? cumva garnitura aia ?

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Tot ATE am si eu,discuri/placute si nu scartie"
Corect dar depide ce cu ce Posted Image
Vezi ca el are discuri de competitie pe masina acolo trebuie placute pe masura , ceramice care au 2 calitati : se uzeaza mai repede si costa mult mai mult dar da, nu fac atata praf pe jante

Edited by ldpe, 03 January 2022 - 15:09.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Placutele ATE scartaie .
Ideal combinatia este cu discuri ATE si placute mai moi gen Textar astfel ca la 2 seturi de placute schimbi un set de discuri.
ATE normal scartaie placute + discuri :(
@ldpe :D , la Dacia Logan 1 nu au placutele ceramice în oferta.

#23
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
sa revin cu ideea bucatarilor: sa fie din pompa abs? dar cum de face asta doar pe o roata? nu stiu exact cum arata dar pot schimba ordinea conductelor ? gen sa vad daca se muta problema pe alta roata? (poate spun o prostie)

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ai schimbat set ( pe ambele parti ) ?

#25
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
set complet discuri + placute Ate power disc / pe fata + lichid frana si aerisire

Edited by Gee-Gee, 03 January 2022 - 16:02.


#26
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Are tăblițe de centrare? Daca da, acolo ar fi buba
. La franare placutele trag in disc tablita. Putin, doar cat sa scartie. De la franari repetate in timp scurt, sistemul de frânare, intra intr-o stare de excitatie si distanta dintre placute si disc se micsoreaza.

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Pai ia-o pe rând.  Schimba cate o chestie si vezi cand se oprește din scartait. Eu zic sa incepi cu plăcuțele.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Testosteron, on 03 ianuarie 2022 - 13:33, said:


Ia niste placute TRW pune-le si vorbim dupa aia. Aia ce ai luat tu sunt chinezarii.
chinazari tari contra produse chinezesti moi.

@initiator
1. placite din material prea tare
2. ai trecut prin balti murdare si ai prins pietricele in placute => ar trebui sa se vada discurile pline de santuri.
3. atinge ceva


#29
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
as schimba numaidecat daca ar fi placutele, iau ceva pe la 200-300 setul plus manopera, nu ies scump deloc. DAR, de ce scartaie doar una, si de ce si aia doar in anumite conditii...

#30
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 Gee-Gee, on 03 ianuarie 2022 - 18:48, said:

as schimba numaidecat daca ar fi placutele, iau ceva pe la 200-300 setul plus manopera, nu ies scump deloc. DAR, de ce scartaie doar una, si de ce si aia doar in anumite conditii...
Probabil ca aia atinge pe disc putin, se încălzește, se dilată si freacă. Pai nu e sigur ca sunt plăcuțele dar trebuie sa incepi de undeva. Sau las-o asa ca n-a murit nimeni dintr-un scartait. Daca frana-i buna care-i problema?

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
scartaitul e una, haraitul e alta.

la mine freca metal pe metal, aveam cratere in discuri de la rugina... si au distrus rapid placutele.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am discuri  bosch si placute ate ceramic. Merge brici, nu scartaie deloc.

Sa nu fie probleme de parallélism. Daca roata aianu e paralela cu restul i se aplica o presiune din lateral. Aveam si eu candva un scartait care a disparut dupa un parallélism pe care il facusem din alte motive.

E suficient sa ai putin joc in rulment plus roata neparalela cu restul si o sa ai frecare permanenta intre disc si placute.

Nu mai dati vina pe placute ca nu-s chinezarii. Daca era de la ele nu se manifesta doar la o roata. Hai inteleg si eu sa scartaie dar el a mentionat ca janta in cauza se incalseste mai tare. Deci clar e o problema acolo.

#33
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Au pus la service vaselina Pentru frane la montaj?Asa scartaia si a mea, si dupa ce am pus vaselina, nu-mi venea sa cred, "i-a luat cu mana".Eu am folosit de la Liqui Moly

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0L0FR38YF2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
N-are ce cauta vaselina pe frane.

#35
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
e vaselina speciala pentru spatele placutelor de frana.

combinatia ATE powerdisc / placute Ate scartaie
dupa cateva franari puternice de la 140 - 0, o sa vezi ca se curata discurile si nu mai scartaie.

#36
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

 Testosteron, on 03 ianuarie 2022 - 20:29, said:

N-are ce cauta vaselina pe frane.


Deci astia care fabrica aceasta vaselina, ATE, Liqui Moly si multi altii nu stiu lucrul asta.Te=ai uitat la videoclipul pe care l-am pus?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate