Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Scârțâit la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
Am schimbat la service discurile plus placute frane fata + lichid franare ( toate ATE, discuri power disc) toate bune si frumoase, vreo 500 km nu au fost probleme. Dar de atunci, de fiecare data cand e folosita mai intens frana ( ex. prinzi 5-6 semafoare pe rosu) scartaie la franare sau la rulare cu viteza mica doar pe roata dreapta fata. Am revenit la service, au curatat etrierele desi nu erau ruginite/murdare, insa problema a persistat. Am fost ulterior la un alt mecanic care a schimbat garniturile etrier, dar degeaba. Efectiv sunt exasperat, nu stiu ce altceva sa mai incerc. Mi-e teama daca schimb cu totul etrierul sa nu fie degeaba. Un alt "mecanic" (e plin de bucatari in zona noastra) mi-a sugerat ca ar fi pompa abs... Idei/solutii? Multumesc..

#2
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Unele masini au niste tablite metalice de centrare sau protectie de praf intre placute si etrieri, pe laterala. Eu la Ford le-am scos ca se miscau si atingeau pe disc.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Gee-Gee, on 03 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Am revenit la service,
Revino si solicita rezolvarea problemei.
Pe disc cum arata urma unde freaca placuta. E pe intreaga suprafata pe ambele parti?

#4
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
e pe intreaga suprafata. Nu pot reveni pt ca sunt incompetenti, nu ma complic cu anpc sau eu stiu. Mi s-a spus ca ramane o placuta pe disc. Ideea e ca nu ramane tot timpu, ci doar cand e solicitata frana mai mult. De ex am condus 650 km (thassos noaptea etc) si nu a facut decat unde aveam serpentine. E vorba de un VW g6, cand chițăie pe franare si janta se incalzeste mai mult ca celelalte. Ma gandesc la ceva care se dilata la cald ( gen discul isi mareste latimea sau eu stiu). V-am zis, sunt multi bucatari in zona, efectiv nu am idee unde sa mai merg si de aceea am zis sa intreb si aici

#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
dai afara cilindrul de frana de pe etrierul respectiv, cureti bine depunerile din interior si schimbi si garnitura.

#6
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
sa stii ca m-am gandit si eu la asta, de pe vremea cand aveam dacii acum 20 de ani si frecam cu smirghel fin/hartie culisele etrierilor. Din pacate la g6 sunt lacrima, deci nu e asta...

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Nu demonta nimic.
Asa este structura placutelor.
Eventual schimba,le.
Da, este jenant ca scirtiie, mie i.i plc cind fac asa, altora, nu.

#8
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Eu cred ca sunt placutele de frana, si eu patesc la fel de cand am montat tot pe VW placute calitate medie si nu originale, scartaie la franare destul de des dar nu tot timpul. Am intrebat si eu pe la meseriasi si mi-au spus ca placutele ar fi de vina.

#9
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
eu sunt de acord cu voi, dar : nu scartaie ambele parti (stanga dreapta) si dreapta scartaie doar cand e utilizata frecvent (se si incalzeste)
si sa zicem ca nu ma deranjeaza sunetul lor ( dau muzica mai tare, ca atunci cand bate ceva la masina, nu schimb piesa, dau muzica mai tare ) dar se si incinge janta...

Edited by Gee-Gee, 03 January 2022 - 12:14.


#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Gee-Gee, on 03 ianuarie 2022 - 12:01, said:

sa stii ca m-am gandit si eu la asta, de pe vremea cand aveam dacii acum 20 de ani si frecam cu smirghel fin/hartie culisele etrierilor. Din pacate la g6 sunt lacrima, deci nu e asta...
ti-a pus niște placute de rahat,  asta e. Schimba plăcuțele cu unele ca lumea.

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Mergi pe original si scapi de scartait, pana le nimeresti pe alea bune aftermarket dureaza. N.am pus original penultima data si am crezut ca mi au dat teapa la service, ca nu am stat langa masina. Faceau zgomot de zici ca freca fierul placutei de disc. Nu reuseam sa dozez frana cum trebuie, ca ba prindea mai tare, ba aluneca. Placute si discuri TRW. Beleaua era de la placute. Erau foarte tari. Probabil trebuie imperecheate cum trebuie si cu sistemul de franare al masinii, asa ca original, fara dureri de cap.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
La unele masini, placutele (fata) sunt cu o "degajare" unde apasa pistonasul.
Nu stiu daca si la masina ta este asa, trebuie verificat daca au fost montate corect. De asemenea, locasul unde "calca" placutele pe "calaretul"/suportul etrierului este curat ?

#13
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
pai discurile sunt ceva gen ATE power disc si placutele sunt tot ate care vin special pt power disc(au fost 200 ron setul), deci nu niste ordinare de 50 ron setul. Nu cred sa fie de la piese, mai degraba de la montaj sau eu stiu, etrier stramb.

Va intreb altceva: apasam frana, placutele sunt impinse pe disc de pistonas, dar inapoi cine le da cand eliberam pedala? acolo cred ca e buba la mine, ca una ramane pe disc cand e solicitata frana mai mult

Edited by Gee-Gee, 03 January 2022 - 13:32.


#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Gee-Gee, on 03 ianuarie 2022 - 13:26, said:

pai discurile sunt ceva gen ATE power disc si placutele sunt tot ate care vin special pt power disc(au fost 200 ron setul), deci nu niste ordinare de 50 ron setul. Nu cred sa fie de la piese, mai degraba de la montaj sau eu stiu, etrier stramb
Ia niste placute TRW pune-le si vorbim dupa aia. Aia ce ai luat tu sunt chinezarii.

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Combinatia este problema , discurile ATE power disc sunt creeate pentru placute ate ceramic .
Poti merge pe combinatia ate normal la disc si placute brembo, textar, trw care deobicei sunt si producatori piese oem .

#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut!
Cineva mai sus pomenea de "tablite de centrare". In manualul de service al masinii mele, acele tablite sunt trecute ca "Shim plates". Am avut o problema la frana acum mult timp si cea mai apropiata solutie era un service de cartier. Pe rampa era un BMW x3. Cumva asta mi-a dat incredere. Am schimbat placutele de frana acolo. Mecanicul a desfacut acele "shim plate" de pe placutele vechi si... le-a aruncat spunandu-mi ca placutele nou montate nu au nevoie. Uneori asa este, cele noi vin cu cu aceste tăblițe. In cazul meu nu a fost asa. Dupa operatiunea asta... am inceput sa sm zgomot la franare si trepidatii. Nu intelegeam de ce. Pana la urma am fost in alt service si mi-au spus ca imi lipsesc tăblițele. Ei le puteau aduce foarte greu, eu le-am adus mai repede dar pentru .... 300 lei.
Sa nu fie o problema de aceeași natura și la tine. Uită-te și pe link-ul asta:
https://oards.com/brake-pad-shims/

Edited by hades, 03 January 2022 - 13:59.


#17
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Placutelesau discurile proaste. A
Exact asa patesc si eu, dupa vreo 500 km scartie in draci si la frane usoare. Am pus placute si discuri Bosch.  Sa nu faceti niciodata greseala mea cu aceasta firma, acum am vb cu un mecanic sa schimb placutele, incerc cu altceva.

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Placutele ATE scartaie .
Ideal combinatia este cu discuri ATE si placute mai moi gen Textar astfel ca la 2 seturi de placute schimbi un set de discuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate