Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Probleme cu notele la scoala.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020
Nu stiu daca am dat start la topic in locul potrivit, asa ca daca nu, imi pare rau. Trecand la peoblema, clasa mea, si multe altele, avem o problema cu profesorul de fizica. Suspectam ca acesta pune notele anapoda, deoarece nu ne arata testele, iar cand o face, pe ele nu este corectat deseori nimic, si nota mica. Cu parintii pentru reobservarea testului nu vrem, o colega a facut asta,corigenta a lasat-o. Am vrea sa apelam la director. Aveti alte sfaturi??

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Apelati la director, mutati-va in alte clase. Anterior sa va plateasca parintii o sedinta cu un alt profesor de fizica care sa va evalueze. Sunt in clasa si cativa copii multumiti, cu note bune?

 Gamexperto_offi, on 01 ianuarie 2022 - 19:43, said:

Cu parintii pentru reobservarea testului nu vrem, o colega a facut asta,corigenta a lasat-o.
Ce este "reobservarea testului"? Sa inteleg ca vreti sa-i tineti pe parinti departe de asta?

Edited by __Dan__, 01 January 2022 - 20:04.


#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Doar o sugestie. Ce ar fi sa te apuci de invatat pe bune si sa nu-ti mai pese de metodologia de corectare a profesorului? Daca stii SIGUR ca ai facut de 10 si el ti-a pus 6, atunci incepi sa te intrebi chestii de genul. Iar faza cu colega, pun pariu ca nu are nicio legatura cu parintii, pur si simplu notele reflecta nivelul ei de atentie la scoala.
Atita timp cat un elev se crede mai sus decat dascal, si i se permite asa ceva, aia nu mai e scoala, e menajerie. My two cents...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1) DA, poate ai mai auzit dar pune-te sa inveti !  Altfel  vei ajunge doar un afacerist sau doamne fereste parlamentar !
Noi avem nevoie de Doctori,  Fizicieni,  Ingineri, Economisti,  Profesori in Romania!

2) Foarte bine ca lupti pentru tine, dar daca ai facut de nota 8 lupti doar sa iti dea nota 8, (nu mai mult, nici mai putin,  asa e corect)  si apoi te duci acasa sa mai inveti sa scrii de 10 data viitoare !

3) Nu stiu ce clasa esti dar dupa a 9-a, te pui si faci prioritati ce  iti place ce vrei sa fii (meseria - facultatea) + ce se cere la Bac,   si te concentrezi pe alea 3-4 materii importante pentru tine (dar alea tre sa le visezi si in somn) ,  si in rest nu se supara nimeni daca nu o sa  ai la toate nota 10.  Mai poti si copia la restul.

De exemplu si eu am avut probleme la istorie si la geografie,  si am vorbit cu profii ca vreau sa fiu doctor si fara suparare dar nu ma intere prea mult materia lor, sa vezi cum dupa aia m-au lasat in pace, si chiar daca raspundeam de nota 7  imi dadeau 9 sau 10, pentru ca au apreciat ca stiu ce vreau si nu am timp sa invat prostiile lor.

Bafta !

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 20:12.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da, la facultate la profii de genul li se zicea "loterie", si cel putin acum 7-8 ani existau si la universitati cu pretentii din Ro.
Profi care pun note la intamplare sau se uita scurt. Erau cazuri cand unii care n-au scris nimic treceau, si altii care scriau romane picau.

Edited by SpeedDemon, 01 January 2022 - 20:15.


#6
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

 SpeedDemon, on 01 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Da, la facultate la profii de genul li se zicea "loterie", si cel putin acum 7-8 ani existau si la universitati cu pretentii din Ro.
Profi care pun note la intamplare sau se uita scurt. Erau cazuri cand unii care n-au scris nimic treceau, si altii care scriau romane picau.

Daca scrii mult nu implica automat ca scrii si corect - este perfect posibil ca unul care a scris putin (dar corect, macar in parte) sa ia pe merit - nu aleatoriu ("loterie") - o nota mai mare decat altul care a umplut foile cu lucruri irelevante pentru subiectul in cauza.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Chiar si daca inveti, poti sa dai peste un specimen de profesor atipic.
Vorbesc din proprie experienta.
Copii in cl a IX a, prof de mate, batrin bolnav cu calculatorul, vine la ore cu boxa si microfon si discuta despre geografie si Aristotel.Ore facute  u videoproiectorul cu filmulete de pe yotube.
Asta cum se poate rezolva?
El saracul este efectiv cu capul, mai are putin pina la pensie si e lasat constient de director sa-sia termine cariera.
Dar copii...da, la pregatire suplimentar, o fi in regula?!,

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Stiu ce zici, am patit odata eram la locala la fizica, eu eram printre singurii fara calculator si am pierdut mult timp facand calcule, de la scoala sateasca, era unul langa mine de la cel mai prestigios liceu, umplea tipul pagini in draci, butona nonstop si dupa ma suna profa, "bravo ai luat locul 1, mergi la judeteana", acolo tot asa scrisem putin dar fusesem in prima jumate a judetului.
Dar la proful asta de care zic, efectiv se spunea ca arunca lucra lucrarile, ce cade pe catedra trece, ce nu, pica, venea toata lumea la examen indiferent ce stiau, sperand sa castige la loterie. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 01 January 2022 - 20:33.


#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 08.01.2021
Dă-le dreacu' de note, important e ce se lipește de tine. Sunt copii cu 10 pe linie care n-au înțeles nimic sau mai rău, au înțeles aiurea.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Conteaza in principal ca tu sa stii.
Si nu sta dupa profesor. Ai internetul, KhanAcademy e o sursa mai buna decat (practic)orice profesoras romanesc.

#11
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 MembruAnonim, on 01 ianuarie 2022 - 20:04, said:

De exemplu si eu am avut probleme la istorie si la geografie,  si am vorbit cu profii ca vreau sa fiu doctor
Si te-ai facut doctor?

#12
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Peste tot sunt profesori din ăștia.

Nu ai decât să înveți la materia aia și să treci, nu să te chinui să îți dea note mari că nu îți va da.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mike1alike, on 01 ianuarie 2022 - 20:42, said:

Si te-ai facut doctor?

Da, poate nu un NeuroChirurg, dar is doctor ! :)

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Gamexperto_offi, on 01 ianuarie 2022 - 19:43, said:

Nu stiu daca am dat start la topic in locul potrivit, asa ca daca nu, imi pare rau. Trecand la peoblema, clasa mea, si multe altele, avem o problema cu profesorul de fizica. Suspectam ca acesta pune notele anapoda, deoarece nu ne arata testele, iar cand o face, pe ele nu este corectat deseori nimic, si nota mica. Cu parintii pentru reobservarea testului nu vrem, o colega a facut asta,corigenta a lasat-o. Am vrea sa apelam la director. Aveti alte sfaturi??

Avand in vedere ca sunteti elevi europeni cu drepturi,puneti de o petitie si da-ti-l afara pe marlan,sa se invete minte.
Mama lui de profesor.cum isi permite el sa nu dea socoteala elevului?Carui elev?Aluia care reprezinta cu cinste viitorul Romaniei.Cu drepturi.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Gamexperto_offi, on 01 ianuarie 2022 - 19:43, said:

Suspectam ca acesta pune notele anapoda, deoarece nu ne arata testele, iar cand o face, pe ele nu este corectat deseori nimic, si nota mica.
Vedeti ca la fizica notele se pun nu doar pe formule copiate acolo, trebuie explicatii complete (semn ca intelegi), numai asa se puncteaza :) Mai in gluma mai in serios, o parte din nota la fizica e pentru limba romana, exprimare si punere in pagina + tabele si toate cele :P

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Stiu un prof de fizica total nebun in Bucuresti, Calugaru, care are modul asta de operare. Preda aiurea, noteaza aiurea, lasa corijenti pe aia care protesteaza. Il muta din liceu in liceu cand situatia se impute prea rau si parintii fac scandal. Nu stiu ce pile are, dar se pare ca nu poate fi dat afara. Oricum, e aproape imposibil sa dai afara profesori incompetenti, de aia invatamantul e asa de patetic si jenant.

Edited by cumparator, 01 January 2022 - 21:59.


#17
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Mai baieti… daca e prof si nu profa, treaba e simpla. Puneti gagicutele in primele randuri, zambitoare si imbracate frumos. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Testele lipsite de feedback sunt ca hartia igienica.
Le duci lipsa doar cand te trece.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate