Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Atentie la mail fantoma ENEL/E-DISTRIBUTIE !

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,850
  • Înscris: 07.02.2003

 gry2000, on 02 ianuarie 2022 - 10:14, said:

Punctul trafo de la medie la joasa nu are modul de comunicatie 3G/4G la mine si nici macar nu e in planul de investitii al E-Distributie.
Inseamna ca stii mai bine decat distribuitorul de energie ce e acolo... ceeea ce ma indoiesc. Ai contoar smart ? Daca da... las-o asa cum a cazut, daca nu... nu pot masura decat cu clestele pe firul tau.

 sorance2000, on 02 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Ai vazut vreodata un combo casnic de la electrolux plita inductie (cu 4 ochiuri)+cuptor electric? Numai ochiul mare daca-i dai drumu pe turbo (lucru care nu-l mai fac demult tocmai pt. a nu incarca reteaua) are 3.8kw. Este adevarat, scula nu-ti permite sa dai pe maxim inca un ochi, ba dimpotriva va imparti puterea pentru cele doua ochiuri care functioneaza simultan.
Mi se pare foarte puternica... un "foc" de 2KW pe inductie rupe la orice ai nevoie, practic incalzeste instant, arzi daca-l tii la max prea mult.

 sorance2000, on 02 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Ai folosit vreodata un cuptor electric? Acesta poate sa aiba si 3kw, si crede-ma este doar o scula casnica.  Nu am avut niciodata curaj sa tin un ochi pe turbo si sa folosesc cuptorul simultan pentru ca nu rezista bransamentul la asemenea valori (in principiu nu pot mai mult de aprox 3.6kw per priza).
Al meu arre 2.8KW (cuptorul)... pentru plite cu wataj mare de obicei se conecteaza altfel, nu se folosesc suko.

Edited by andreic, 02 January 2022 - 13:52.


#92
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008

 andreic, on 02 ianuarie 2022 - 13:45, said:

Inseamna ca stii mai bine decat distribuitorul de energie ce e acolo... ceeea ce ma indoiesc. Ai contoar smart ? Daca da... las-o asa cum a cazut, daca nu... nu pot masura decat cu clestele pe firul tau.

Stiu si eu si distribuitorul acelasi lucru: Nu exista la punctul trafo modul de comunicatie, deci nu exista monitorizare a puterii maxime consumate. Chiar daca veneau sa citeasca cadranul 1.6.0. ochiometric, acesta nu indica puterea maxima absorbita la un moment dat.

Paraipan ne-a spus clar (si am vazut notificarea lui pe mail) ca el a primit-o desi are contor analog clasic. Daca tot esti asa de batman, cum explici ??

Pentru restul, trimiteti solicitarea in scris catre ei si cereti dovezile. Dupa ce nu o sa le primim, o sa facem la ANRE reclamatiile de rigoare caci nemernicii astia trebuie sa raspunda pentru acest abuz de pozitie dominanta.

#93
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 29.04.2010
Dar cum doar 4Kw putere instalata aveti? La mine sunt 6 Kw putere instalata, contract incheiat in 2006 cu FDEE Electrica Muntenia Sud, cand am cumparat garsoniera, in bloc vechi din ‘82.

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,850
  • Înscris: 07.02.2003

 gry2000, on 02 ianuarie 2022 - 14:11, said:

Paraipan ne-a spus clar (si am vazut notificarea lui pe mail) ca el a primit-o desi are contor analog clasic. Daca tot esti asa de batman, cum explici ??
Lui n-am cum dar tu ai smart nu... deci e simplu Posted Image

 dincadan78, on 02 ianuarie 2022 - 18:09, said:

Dar cum doar 4Kw putere instalata aveti? La mine sunt 6 Kw putere instalata, contract incheiat in 2006 cu FDEE Electrica Muntenia Sud, cand am cumparat garsoniera, in bloc vechi din ‘82.
Si la mine sunt 6KW dar am vazut locuri cu 2 si 4 la tara, retele slabe.

Edited by andreic, 02 January 2022 - 19:01.


#95
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 29.04.2010
La ce aparate exista acum in gospodarii, cred ca normalul Pi ar fi de minim 10 kw pe locuinta.

Edited by dincadan78, 02 January 2022 - 19:32.


#96
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 24.04.2013
Colegul zice de apartament nou. Probabil de la un ‘dezvoltator’ care a gasit de cuviinta sa mai faca economie la aprobari, executie si etc asa ca nu a cerut decat o putere mica - mai ales daca distribuitorul nu avea deja retea destul de potenta in zona si suplimentarea de putere ar fi costat extra.

#97
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010

 dincadan78, on 02 ianuarie 2022 - 19:32, said:

La ce aparate exista acum in gospodarii, cred ca normalul Pi ar fi de minim 10 kw pe locuinta.

Pai si infrastructura de la apartament la trafo și mai departe la cea de medie tensiune, crezi ca duce atât?

La țară, CEZ a tras rețea nouă în sat de medie tensiune în 2009-2010, că nu mai făcea față, aveam tensiune 180-190 V, când puneam un cuptor electric în functiune. Deobicei aveam 205-210 V.

Edited by aris86, 02 January 2022 - 20:06.


#98
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008

 andreic, on 02 ianuarie 2022 - 19:00, said:

Lui n-am cum dar tu ai smart nu... deci e simplu Posted Image

Atunci recunoaste magaria si basta. Ori poate faci parte din sistem si ai cu totul alte interese....

Prieteni, faceti reclamatiile de rigoare si vedeti ce raspunsuri primiti. Unde este bazata pe dovezi aceasta notificare, urmati pasii lor, dar unde nu este bazata pe dovezi (si sunt convins ca in peste 90% din cazurile celor care au primit asa este) trebuie sa mergeti pana la capat si sa trimiteti reclamatia catre ANRE pentru abuz de pozitie dominanta si incercare de intimidare la adresa consumatorilor.

Se pare ca vinovatul principal ar fi Enel si nu E-Distrubutie. Poate confirma vreunul dintre voi care a primit notificarea, ca are alt furnizor contractual in afara de Enel ?

Edited by gry2000, 03 January 2022 - 11:28.


#99
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Da. Furnizor Nova, primit notificare depasire putere aprobata in urma cu aproape 2 luni. Distribuitor enel-distributie.


#100
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008
Si ai facut reclamatie de atunci ?
Ce raspuns ai primit ?

#101
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu am facut, nu m-a interesat foarte tare la momentul respectiv. E pentru un apartament pe care il vandusem dar proprietarul nu apucase sa treaca pe numele lui contractul. La momentul respectiv m-am gandit ca asa s-a si intamplat, avand o putere aprobata de doar 2.4 KW. Au fost mai multe persoane care au primit in acea perioada, avand furnizor nova si distribuitor e-distributie.

#102
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ai primit notificare personalizată? Cu detalii despe locul de consum, număr de înregistrare, etc? Sau ceva mai general?

#103
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Avea numar de inregistrare dar nu era personalizata.

Attached Files


Edited by nonameshadow, 03 January 2022 - 11:51.


#104
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008
Se pare ca aceste notificari sunt date de furnizorii care ofera preturi mici si fixe pe o perioada de 12-24 de luni la contracte in derulare. Nova Power& Gas si Enel fiind cei mai pagubiti de aceste contracte in derulare.

Se confirma asadar politica de intimidare a consumatorilor prin aceste notificari. Solutia este sa demonstram la ANRE reaua credinta a acestor furnizori in relatia cu noi consumatorii, iar aici E-Distributie trebuie sa vina cu dovezile. Daca nu le ofera sau nu sunt relevante, aveti dreptul de a inainta reclamatia la ANRE.

#105
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 16.03.2005

 dincadan78, on 02 ianuarie 2022 - 19:32, said:

La ce aparate exista acum in gospodarii, cred ca normalul Pi ar fi de minim 10 kw pe locuinta.

Pentru furnizare se ia in calcul Ps.

#106
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 gry2000, on 03 ianuarie 2022 - 13:10, said:

Se pare ca aceste notificari sunt date de furnizorii care ofera preturi mici si fixe pe o perioada de 12-24 de luni la contracte in derulare.
Contractul meu cu Enel la preț mic a expirat fix pe 1 ianuarie și am primit notificarea pe 31 Decembrie, cel puțin in cazul meu ar fi degeaba? Și oricum nu văd cum ar afecta asta contractele de furnizare în derulare, când problema/rezolvarea este pe distribuție?

#107
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tavitu, on 03 ianuarie 2022 - 13:47, said:

Și oricum nu văd cum ar afecta asta contractele de furnizare în derulare, când problema/rezolvarea este pe distribuție?
Cred ca distribuitorul ii taxeaza pe furnizorii ai caror clienti depasesc Pi.

#108
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,850
  • Înscris: 07.02.2003
Scrie clar aici ce si cum, ziaristii au vorbit cu reprezentantrii distributiei:
https://www.economic...022_551659.html
"UPDATED Enel trimite notificări clienților care consumă energie electrică peste puterea aprobată. Ei riscă să fie deconectați temporar, care sunt soluțiile PRECIZĂRILE companiei"
"Dacă, de exemplu, aceasta este de 3 kW, utilizarea concomitenta a unei masini de spalat, a unui radiator electric mai puternic, a unui frigider și a unui cuptor cu microunde duce consumul instantaneu al locuinței peste acel nivel. În cazul în care consumatorul are un contor vechi, clasic, el nu este deranjat, iar compania rezolvă cum poate situațiile de supraîncărcare a rețelei, dacă poate – consumul prea mare din anumite zone este și una dintre cauzele întreruperilor în alimentare, așa numitele pene de curent."

Deci se verifica tot ce e smart si se notifica pentru a descarca reteaua de abuzuri inclusiv de cei cu contoare vechi care nu pot fi masurati de la distanta. E cat se poare de oficial si clar, nu mai e nevoie de conspiratii.

Edited by andreic, 03 January 2022 - 15:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate