Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Atentie la mail fantoma ENEL/E-DISTRIBUTIE !

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#73
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
fapt: am primit si eu mailul respectiv -> in ziua cu pricina am fost off-grid deci e mail pt. prins fraieri in plasa.

#74
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Mai incerc odata, dupa cum ziceam:

 pufarin, on 31 decembrie 2021 - 22:00, said:

Cum am mai spus contorul meu e prost, de unde stie enelul ca am depasit puterea instalata? Si taman pe 31.12 la ora 15:04?

 andreic, on 01 ianuarie 2022 - 13:52, said:

...

Nu e logica e un fapt, afla depasirile, sunt raportate automat.

De catre cine?

Edited by pufarin, 01 January 2022 - 16:59.


#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 arg, on 01 ianuarie 2022 - 12:46, said:

...
p.s. eu am un 6.7kw
...
am verificat acum, 0.88 kw.... deci se reseteaza, probabil dupa fiecare citire.


#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,758
  • Înscris: 07.02.2003

 pufarin, on 01 ianuarie 2022 - 16:58, said:

De catre cine?
De catre distribuitor, cel care administreaza reteaua de distributie si se ocupa de datele fiecarui client..

Edited by andreic, 01 January 2022 - 18:38.


#77
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008

 andreic, on 01 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Tu esti daca aia stiu de tine, nu-ti face griji, iesi din negatie ca nu da bine.

Cred ca e vremea sa termini cu trolatul man. Ti-am explicat cum sta treaba dar se pare ca tii dinadins sa propagi fake news aici pe forum. Ti-a spus paraipan ca el are contor normal analogic si tot a primit porcaria asta de notificare abuziva.

Deci, lasa-ne....chiar daca ai tu interese sa-i prostesti pe altii, nu tine.

Eu va recomand la toti cei care ati primit notificarea asta abuziva sa le cereti maine in scris oficial pe mail dovada pentru titularul de contract si locul de consum, cu ziua, ora si/sau intervalul cand ei sustin ca s-a depasit acea putere maxima din ATR.

Asteptam apoi raspunsurile care nu o sa vina si le dam mai departe la ANRE.

ATENTIE: Daca nu faceti asta, este deschisa calea catre abuz, adica sa va taie energia oricand vor ei, cu sau fara contor smart.

La o notificare TREBUIE SA ACTIONATI, nu sa asteptati.


 arg, on 01 ianuarie 2022 - 17:28, said:

am verificat acum, 0.88 kw.... deci se reseteaza, probabil dupa fiecare citire.

1.6.0. la contoare CERM nu reprezinta Pmax. Am testat azi cu un consum de 3-4 kwh si cadranul ramane la 000,xx kwh.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,758
  • Înscris: 07.02.2003

 gry2000, on 01 ianuarie 2022 - 18:44, said:

Cred ca e vremea sa termini cu trolatul man. Ti-am explicat cum sta treaba
Keep calm... te-au masurat, iti explica prin notificare, asta e ideea. Nu a primit multa lume, eu de ex n-am primit asa ceva... deci nu poti sa acuzi ca dau notificari aiurea. Deci nu e mesaj fantoma, nu e adresa fake cum sugerai in primul mesaj samd...

Edited by andreic, 01 January 2022 - 18:54.


#79
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004

 sags, on 31 decembrie 2021 - 22:29, said:

Cel putin acum in Bucuresti cu problemele de termoficare nu e greu sa fie depasiri la multa lume simultan de la calorifere electrice.

La asta mă gândeam şi eu.
Despre asta cu puterea s-a mai discutat ceva asemănător şi pe aici: https://forum.softpe...ctare-automata/
O mizerie. Sper să-l am cât mai mult pe ăsta clasic. Vor să jecmănească consumatorul, în loc să modernizeze reţelele de distribuţie pentru a face faţă unui consum sporit. Şi dacă vrei trifazat, e şi mai greu. Asta e pentru sunt lăsaţi s-o facă, inclusiv în alte ţări.

#80
sorance2000

sorance2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.09.2006

 andreic, on 01 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Tu esti daca aia stiu de tine, nu-ti face griji, iesi din negatie ca nu da bine, mai intai ca e fantoma dupa aia ca nustiu ce, nu inteleg de ce atata teama Posted Image Peste 1.1 mil contoare inteligente sunt deja instalate in tara si urmeaza alta transa de 1-2 milioane in perioada urmatoare, toti care au consum de minim 2.4MW/an vor avea prioritate la contoare smart, vezi calendarul de instalari la e-distributie.
Mai bine vezi ce consuma pe acolo sa nu te trazesti cu blank pe fir by enel.

PS - legat de comunicatie, am vorbit cu cineva din sistem si se pare ca la noi s-a ales un sistem PLC NB OFDM, aia de la gaze merg pe wireless cu baterie... si la fel cei de la apa dar cu 20mW (citire de aproape) si o frecventa in zona 860MHz. Deci la noi nu se folosesc inca simuri la contoarele de curent desi iese mai economic cand ai multe.
Tehnologia PLC NB OFDM este bidirectionala deci au control deplin de la server. Asa ca s-a transat dilema comunicatiei, transmit tot si dau alarma la varfuri.

Da, da, iar contoarele inteligente ti le va monta direct in creier, si vor vedea in direct ce aparate folosesti, Da, da, aia va fi dovada! Dar, stai ca nu e chiar asa. Cand am semnat contractul a pus in contract cat a vrut muschiul acelui functionar cand am completat si am semnat actele, desi le-am spus clar ca voi avea gatirea electrica (numai puterea instalata a plitei cu inductie si cuptorul e undeva pe la 16KW bre), ca va fi o masina de spalat, calculatoare, etc. Intre timp mai pot aparea si alte lucruri in consumul unei case, la mine au aparut: 2xAC, boiler electric. A disparut centrala pe gaz. De cand m-am mutat la noul apartament niciodata nu a sarit siguranta generala (care estre una de 32A -  am calculat la aprox. 7KW consumul instant maxim posibil) din cauza consumului meu. Deci e loc pentru consumul meu instant fara probleme. Mai vor si ei un ban in plus acum (sau este o noua forma de hartuire a oamenilor - inteligent domnule, dar nu prea se pare), sau ca poate poate ne va prosti sa facem o cerere de marire a puterii, care oricum este posibila doar din pix pentru ca bransarea actuala a blocului o permite. Este absurd sa limitezi pe cineva la 4KW in anul 2022, nu-i asa tovarase iubitor de control si dictatura inteligenta? Din pacate introducerea contorului inteligent nu e pentru ca credeam ca va fi, ci va fi doar un switch la indemana oricarui dictatoras. Se pare ca Olimpienii ne-au pus gand rau din moment ce ei considra ca noi muritorii de rand nu meritam sa avem confort in propriile case, sau se ne bucuram de viata in general. Ma opresc aici ca nu vreau sa ma bag in alte discutii.

Edited by sorance2000, 01 January 2022 - 21:20.


#81
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sorance2000, on 01 ianuarie 2022 - 21:10, said:

Cand am semnat contractul a pus in contract cat a vrut muschiul acelui functionar cand am completat si am semnat actele, desi le-am spus clar ca voi avea gatirea electrica (numai puterea instalata a plitei cu inductie si cuptorul e undeva pe la 16KW bre), ca va fi o masina de spalat, calculatoare, etc.
Tu vorbesti depre obtinere ATR, sau de contractul cu furnizorul ?

Edited by pasilla, 01 January 2022 - 21:17.


#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,758
  • Înscris: 07.02.2003

 sorance2000, on 01 ianuarie 2022 - 21:10, said:

desi le-am spus clar ca voi avea gatirea electrica (numai puterea instalata a plitei cu inductie si cuptorul e undeva pe la 16KW bre), ca va fi o masina de spalat, calculatoare, etc. Intre timp mai pot aparea si alte lucruri in consumul unei case, la mine au aparut: 2xAC, boiler electric.
Pot sa apara, reteaua insa ramane aceeasi... solutia e sa treci pe trifazic si sa ceri 15 sau 30KW iar daca ti se aproba iti baga si viata e frumoasa, scapi de griji Posted Image
Ce plita ti-ai luat, dinaia de restaurant (ca astea normale casnice au sub 7) ? Vezi ca te poate trece pe firma si sa vezi tarife Posted Image btw:

Attached File  contoar.jpg   25.9K   19 downloads

Edited by andreic, 01 January 2022 - 22:35.


#83
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.12.2021

 nonameshadow, on 01 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Cine are ca distribuitor Enel Distributie si are contor inteligent isi poate crea cont pe site-ul distribuitoruluu si poate vedea curba de consum pe intervale orare.
Am primit si eu o notificare in urma cu o luna si jumatate. Deocamdata nu am bagat-o in seama.

Exemplu consum orar atasat.
incerc de mai multe zile sa fac cont la Enel distributie si se blocheaza dupa ce introduc toate datele solicitate si bifez ce este de bifat,probabil e o defectiune,dar treneaza
cam mult

#84
sorance2000

sorance2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.09.2006

 pasilla, on 01 ianuarie 2022 - 21:16, said:

Tu vorbesti depre obtinere ATR, sau de contractul cu furnizorul ?

Probabil au fost ambele in acelasi timp din moent ce era vorba de mutare in apartament nou. Nu am cerut nimic. M-am dus la sediul ENEL, sau nu mai stiu unde, si am semnat contractul unde era stipulata si acea valoare de 4KW. M-au intrebat doar ce voi folosi ca si consumatori.

#85
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Și instalația propriu zisă din apartament și bloc duce mai mult de 4 kW? Fizic este capabilă de așa ceva?

#86
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008

 andreic, on 01 ianuarie 2022 - 18:51, said:

Keep calm... te-au masurat, iti explica prin notificare, asta e ideea. Nu a primit multa lume, eu de ex n-am primit asa ceva... deci nu poti sa acuzi ca dau notificari aiurea. Deci nu e mesaj fantoma, nu e adresa fake cum sugerai in primul mesaj samd...

Tocmai ce am explicat ca nu aveau cum sa masoare la mine. Punctul trafo de la medie la joasa nu are modul de comunicatie 3G/4G la mine si nici macar nu e in planul de investitii al E-Distributie.

Daca la mine ar fi posibil sa masoare in viitor, la paraipan cum spui ca l-au masurat ? Crezi ca au venit noaptea cu clampmetru si l-au urmarit ?
Nu mai are rost sa te conving pe tine caci iesim din sfera rationalului si logicului.

Cine a inteles cum sta treaba cu golania asta trebuie sa dea reply la acea notificare si sa ceara dovada NOMINALA pe numele lor si punctul lor de consum.
Adaugati la cc una din adresele zonei voastre:

Banat:
[email protected]
Dobrogea:
[email protected]
Muntenia:
[email protected]

#87
sorance2000

sorance2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.09.2006

 andreic, on 01 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Pot sa apara, reteaua insa ramane aceeasi... solutia e sa treci pe trifazic si sa ceri 15 sau 30KW iar daca ti se aproba iti baga si viata e frumoasa, scapi de griji Posted Image
Ce plita ti-ai luat, dinaia de restaurant (ca astea normale casnice au sub 7) ? Vezi ca te poate trece pe firma si sa vezi tarife Posted Image btw:

contoar.jpg

Ai vazut vreodata un combo casnic de la electrolux plita inductie (cu 4 ochiuri)+cuptor electric? Numai ochiul mare daca-i dai drumu pe turbo (lucru care nu-l mai fac demult tocmai pt. a nu incarca reteaua) are 3.8kw. Este adevarat, scula nu-ti permite sa dai pe maxim inca un ochi, ba dimpotriva va imparti puterea pentru cele doua ochiuri care functioneaza simultan. Ai folosit vreodata un cuptor electric? Acesta poate sa aiba si 3kw, si crede-ma este doar o scula casnica.  Nu am avut niciodata curaj sa tin un ochi pe turbo si sa folosesc cuptorul simultan pentru ca nu rezista bransamentul la asemenea valori (in principiu nu pot mai mult de aprox 3.6kw per priza). Eu am zis puterea total instalata a sculei, nu ca dau drumu la toate deodata, ca nu va merge oricum. Si ce faci, cand gatesti, stai pe intuneric ca nu cumva sa-ti opreasca Olimpienii curentul? Cunosti tu pe cineva care locuieste la bloc sa aiba aprobat trifazic si acele valori?
PS. Vezi ca la singular corect e contor, nu contoar.

 tavitu, on 02 ianuarie 2022 - 10:07, said:

Și instalația propriu zisă din apartament și bloc duce mai mult de 4 kW? Fizic este capabilă de așa ceva?

Per priza nu, doar daca iti faci tu linii separate cu sarma mai groasa. Per total la mine a dus si peste 6kw fara probleme. Iti dai seama, daca linia principala nu ducea mai mult sarea siguranta de langa contor si ma limitam eu singur, caci nu aveam incotro.

Edited by sorance2000, 02 January 2022 - 10:53.


#88
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sorance2000, on 02 ianuarie 2022 - 09:43, said:

Probabil au fost ambele in acelasi timp din moent ce era vorba de mutare in apartament nou. Nu am cerut nimic. M-am dus la sediul ENEL, sau nu mai stiu unde, si am semnat contractul unde era stipulata si acea valoare de 4KW. M-au intrebat doar ce voi folosi ca si consumatori.
Din moment ce bransamentul era executat, inseamna ca ATR-ul exista.

#89
sorance2000

sorance2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.09.2006

 pasilla, on 02 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Din moment ce bransamentul era executat, inseamna ca ATR-ul exista.

Asa o fi, dar de ce 4kw cand bransamnetul duce 7?

#90
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca atat revine apartamentului tau din bransamentul blocului.

Edited by pasilla, 02 January 2022 - 12:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate