Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Empire Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ElenaC84

ElenaC84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.12.2021
Buna ziua,

Am semnat un antecontract pt apt 3 camere in complexul Empire Residence Tornadei si am vrea sa stim ce parere aveti despre dezvoltator, mai ales cine a cumparat in primele 2 proiecte (Empire Residence Forest si Empire Residence Vitioara) sau cine are rezervat tot aici, la Tornadei.

Ni s-a parut ca merg pe calitate insa la momentul semnarii antecontractului (noiembrie 2021), dezvoltatorul primise o veste f proasta (deces familie se pare) si nu am putut dezbate cu succes anumite subiecte/dezvoltatorul parea aproape artagos: lipsa masina de spalat rufe pe randare; nu ni se da posibilitatea sa alegem finisajele (promovate ca premium) si asta am aflat abia atunci la semnare, zice ca nu vrea sa reduca pret apartament daca scade TVA etc (desi agentul imobiliar ne-a asigurat ca nu are cum sa faca asta / de abia ce s-a anuntat scaderea TVA de la 19% la 5% pt apt pana in 140k, si noi ne-am incadra dar sa vedem cum va proceda dezvoltatorul).

Am mers pe mana agentiei imobiliare si cu dezvoltatorul ne-am vazut la semnarea antecontractului.

Daca ati avut experiente/contact cu acest dezvoltator sau locuiti in ansamblurile ridicate de el, astept parerile/impresiile dvs.


Multumesc!

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai dat bani, nu e un pic tarziu sa intrebi de dezvoltator?
Apoi, daca stii de alte proiecte, vrum-vrum sau Uber pana acolo, iei interfonul la rand, intri in bloc si intrebi cate in luna si stele. OK, poate ca nu toti iti vor raspunde dar ai mai mari sanse sa iei niste pareri de acolo decat de aici.

#3
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

View PostElenaC84, on 30 decembrie 2021 - 14:52, said:

Buna ziua,

Am semnat un antecontract pt apt 3 camere in complexul Empire Residence Tornadei si am vrea sa stim ce parere aveti despre dezvoltator, mai ales cine a cumparat in primele 2 proiecte (Empire Residence Forest si Empire Residence Vitioara) sau cine are rezervat tot aici, la Tornadei.

Ni s-a parut ca merg pe calitate insa la momentul semnarii antecontractului (noiembrie 2021), dezvoltatorul primise o veste f proasta (deces familie se pare) si nu am putut dezbate cu succes anumite subiecte/dezvoltatorul parea aproape artagos: lipsa masina de spalat rufe pe randare; nu ni se da posibilitatea sa alegem finisajele (promovate ca premium) si asta am aflat abia atunci la semnare, zice ca nu vrea sa reduca pret apartament daca scade TVA etc (desi agentul imobiliar ne-a asigurat ca nu are cum sa faca asta / de abia ce s-a anuntat scaderea TVA de la 19% la 5% pt apt pana in 140k, si noi ne-am incadra dar sa vedem cum va proceda dezvoltatorul).

Am mers pe mana agentiei imobiliare si cu dezvoltatorul ne-am vazut la semnarea antecontractului.

Daca ati avut experiente/contact cu acest dezvoltator sau locuiti in ansamblurile ridicate de el, astept parerile/impresiile dvs.


Multumesc!

Salut, si noi am rezervat acolo, insa la finalul lui decembrie deci la o luna dupa dvs.
Dezvoltatorul a fost mai ok cu noi, ne-a raspuns la intrebari - este posibil sa il fi prins intr-o stare nepotrivita mai ales daca au avut decesul in familie. Ne-am vazut cu el si pe santier, inainte de a ne vedea la notar. Si noi am aflat ca finisajele nu se pot alege, dar ne-au asigurat ca sunt premium, si ne-au incurajat sa trecem prin santier sa discutam cu seful de santier. Mici modificari se pot face (prize dispuse altfel, mutat racord masina de spalat, etc) dar cel mai sigur discutati cu cei care lucreaza.

Si not tot prin agent am rezolvat mici modificari, a fost cu noi la fata locului si ne-a pus in legatura cu cei din santier, nu am cerut nimic extraordinar si nici nu ne-au refuzat; poate e o situatie deosebita, noi am fost multumiti de ce faceau acolo si nu am avut nevoie de alte modificari.

Legat de proiectele lor vechi, noi ne-am dus pana pe Vitioara si de afara am fost multumiti de ce am vazut, iar pe Tornadei ei zic ca finisajele vor fi si mai de calitate - sa vedem. Pentru finisajele interioare si noi avem poate un mic dubiu ca paote nu vor fi 100% pe gustul nostru si sper sa mearga pe alegeri neutre incat sa fie versatil. Pentru noi daca sunt de calitate si montate corect, aspectul nu ar fi o problema caci de obicei cand se finiseaza tot blocul la fel, se si merge pe alegeri "clasice", neutre - nici nu am mai insistat pe asta.

Pretul, in antecontract, l-am stabilit cu TVA inclus, care TVA va fi cat e el la momentul semnarii finale, pana la urma daca ne-a convenit pretul total, noi am ales sa mergem mai departe asa.

Acum, asteptam sa fie gata, insa vom tine legatura cu cei din santier si o sa tot trecem pe acolo in caz ca observam ceva, sa putem remedia din timp.

#4
ElenaC84

ElenaC84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.12.2021

View PostTheine, on 03 ianuarie 2022 - 16:26, said:


Buna,

Merci de raspuns! Da, se pare ca voi ati fost ceva mai norocosi, l-ati prins in toane mai bune. Si eu imi doresc mici modificari la prize in cazul in care nu sunt suficiente etc si ma bucur ca se poate.
Voi ati rezervat tot 3 camere?

Edited by althea, 03 January 2022 - 18:28.


#5
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

View PostElenaC84, on 03 ianuarie 2022 - 16:36, said:

Buna,

Merci de raspuns! Da, se pare ca voi ati fost ceva mai norocosi, l-ati prins in toane mai bune. Si eu imi doresc mici modificari la prize in cazul in care nu sunt suficiente etc si ma bucur ca se poate.
Voi ati rezervat tot 3 camere?

Va recomand sa va duceti curand in santier deoarece se lucreaza la electrice la etajele inferioare, si puteti cere modificarile inca inainte sa apuce sa lucreze ceva, ca sa nu refaca/modifice traseele ci sa faca cum doriti din prima. Oricum, discutia asta sa o purtati cu seful celor de pe santier, nu cu dezvoltatorul - eu nu ma astept sa il mai vad pana la semnare, in schimb sefii de pe santier sunt implicati in ce se intampla zilnic, si ei va pot da detaliile curente cu siguranta. Multa bafta!

#6
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018
Salut @elenaC84! Cum mai merg lucrarile? Noi nu am avut cum sa mai trecem pe la constructie, voi? Eram curioasa daca s-a mai confirmat ceva legat de termenul de predare, acte, ceva?

#7
ElenaC84

ElenaC84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.12.2021
Hello!
Noi am mai fost cat de cat, pare sa evolueze binisor blocul insa nu e cert termenul de predare. Agentul imobiliar ne spusese luna august insa dezvoltatorul a zis ca nu e garantat acest termen. Cred ca actele vor iesi ceva mai devreme...o sa intreb la urmatoarea vizita cand o sa iasa (nu am mai fost nici noi de cateva saptamani). Pe noi ne intereseaza sa fie si finisat apartamentul ca sa putem primi evaluarea ok de banca.

Edited by Dany_Darke, 26 May 2022 - 13:33.


#8
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018
Suna super!!! Trebuie sa trecem si trecem si noi pe acolo :) ar fi fain sa fie gata mai devreme, noi avem in antecontract o data mai tarzie, probabil ca sa fie o marja de eroare pentru intocmirea receptiei/cadastrului/racordurilor la utilitati. Merci pentru vesti!

#9
B2022

B2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2022
Salutare! Ceva vesti despre cum avansează construcția? Au dat un termen de finalizare? Sunt interesat de achiziția unui apartament de 3 camere. Va mulțumesc!🙂

#10
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

View PostB2022, on 05 iulie 2022 - 16:12, said:

Salutare! Ceva vesti despre cum avansează construcția? Au dat un termen de finalizare? Sunt interesat de achiziția unui apartament de 3 camere. Va mulțumesc!��
Salut! Nu avem o data concreta, este posibil sa fie gata anul acesta. Cel mai sigur tot dezvoltatorul/agentul va poate confirma, luati legatura cu ei - am vazut ca inca sunt anunturi puse pe imobiliare si numerele de contact.
Constructia in sine evolueaza bine, este in intregime ridicat blocul, tencuiala exterioara aproape gata, si la interior se lucreaza la glet. Am vazut la etajele inferioare ca incepe sa apara gresia/faianta, iar tocaria exterioara este montata deja.
Curtea este si ea avansata, s-a betonat zona parcajelor si am vazut ca este si gardul realizat aproape complet.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate