Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau magazin on-line

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 stevetlangat, on 29 decembrie 2021 - 10:08, said:

Cate produse aproximativ?

1000-2000 de produse

Import automat detalii si refresh pret de la furnizor?

De preferat, da. Dar, nu e musai.

Produsele necesita personalizare functie de nevoile clientului?
Nu inteleg intrebarea.

Ai o piata competitiva sau e o nisa temporara slab exploatata?
Piata competitiva

Cum intentionezi sa iti atragi clientii?
Prin reclame on-line

Cu cat ai nevoie de mai multe chestii specifice, cu atat te indepartezi de restrictiile unei platforme.

Daca ai putine produse, adaugate manual.
Si n-ai pretentii momentan. Dar e posibil sa ai in viitor.

Varianta optima cred ca e un woocommerce si o tema custom.
Nu depinzi de nimeni, domeniul tau, hostul tau. Si o data ce te obisnuiesti, o sa iti poti instala propriile pluginuri.
Sau o sa gasesti multi care te pot asista.

In cazul platformelor, tot timpul risti sa se inchida, sa creasca abonamentele, sa scoata functii, etc.


Daca suna bine woocommerce, sa stii ca te pot ajuta la un cost modic. Si un exemplu de site.
Sau poti cauta solutia asta - in mod specific.

Am nevoie de cineva care sa ma ajute in tot. Eu sa nu trebuiasca sa fac nimic in creare magazinului si popularea lui cu repere (filtre si uleiuri auto).

#20
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nu e exista sa nu trebuiasca sa faci tu decat daca cumperi afacerea de-a gata.
Setari si configurare se rezolva, poate un import initial de produse dar e treaba ta managementul produselor.
Tocmai am facut ce vrei tu,pe gomag pt un prieten. Dar setarile si le-a facut prietenul , l-am ajutat cu fisiere de import produse din 15k vre-o 1000 apoi se descurca el. Le importa verifica etc.

#21
razvangab_buc

razvangab_buc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.11.2015
apeleaza la webecom ro sunt foarte ok si preturi decente

#22
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
la importul produselor,mai ales daca sunt mai multe,trebuie folosite  pluginuri: WP All Import Pro + WP All Import - WooCommerce Import Add-On Pro + Yoast SEO + WP All Import - Yoast WordPress SEO Add-On....

#23
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
La 2000 de produse cred ca este obligatorie actualizarea automata. Stocuri, preturi.

Daca furnizorii iti ofera si api-uri, te pot ajuta.

La actualizare manuala nu ma bag.
Munca de chinez batran.

Astept un pm,  cu clarificari api pentru import si actualizare produse.
Eventual si un model de website, cum ti-ar placea sa arate.


#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
seliton are reduceri acuma https://seliton.ro/p...i-start-up.html

#25
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Pana iti faci clienti ai putea vinde prin Emag. Daca te accepta.

#26
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

 stevetlangat, on 29 decembrie 2021 - 11:27, said:

Se scrie open sourCe.

Si vezi cat costa un magazin online scris de la Zero. Sau aproape zero.
Nu mai scrie nimeni de la zero asa ceva de cel putin 10 ani.
Toti instaleaza o platforma opensource sau platforma proprie.
Costurile pot merge pana la 100000 euro / licenta / server.
Chiar si la alea scumpe catalogul tot beneficiarul ill populeaza si il intretine ptr ca el stie ce vrea sa vanda acolo
Importuri si actualizari automate sunt peste tot dezvoltari suplimentare daca nu e un modul deja standard ptr un furnizor mare
PS: stiam ca dropshiping-ul e la moda acum sa faci tone de bani dar nu stiam ca s-a inventat varianta in care nu faci nimic si doar vin banii

Edited by radu103, 29 December 2021 - 14:12.


#27
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

 radu103, on 29 decembrie 2021 - 14:10, said:

Nu mai scrie nimeni de la zero asa ceva de cel putin 10 ani.

Eu am in plan sa construiesc un site/aplicatie magazin online de la zero. Problema mea e ca n-am ce vinde.

Apropo, am scris un magazin online de la zero (mai putin partea route-are care e luata din Symfony) anul trecut/inceputul anului asta. Merge de rupe, dar era pentru clientii mei.

Edited by RedDev, 29 December 2021 - 15:24.


#28
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 __Dan__, on 29 decembrie 2021 - 14:06, said:

Pana iti faci clienti ai putea vinde prin Emag. Daca te accepta.
Nici nu se pune problema de emag. Din ce am citit, cer comisioane prea mari. Magazinul meu virtual si-ar pierde rostul. Clienti am. Timp ca sa impart la trei lucruri (al treilea fiind acest site) nu am. De aceea am nevoie de cineva care sa ma ajute cat mai mult. Am citit de la dvs. ca popularea va trebui sa o fac eu. OK. Actualizare de stoc si preturi in timp real nu am nevoie. Am stocuri deja in magazinul fizic.
Va multumesc frumos pentru toata recomandarile! Am sa incerc sa sun la ei sa vad cine imi poate explica tot ce trebuie facut: gazduire, reclama, populare etc.

#29
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 scrisit, on 29 decembrie 2021 - 15:31, said:

Actualizare de stoc si preturi in timp real nu am nevoie. Am stocuri deja in magazinul fizic.

Pai tocmai asta este ideea. Sa sincronizezi ce ai pe site cu ce ai fizic si invers.

#30
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

 mmmgigi, on 30 decembrie 2021 - 06:56, said:

Pai tocmai asta este ideea. Sa sincronizezi ce ai pe site cu ce ai fizic si invers.
E munca/bani aruncati degeaba daca tot timpul ai produse in stoc sau le iei repede de la furnizor

 RedDev, on 29 decembrie 2021 - 15:23, said:

Eu am in plan sa construiesc un site/aplicatie magazin online de la zero. Problema mea e ca n-am ce vinde.
Ai si alte probleme daca nu realizezi ca este inutil sa reinventezi roata, adica un mag online de la zero.
Trebuie sa te hotararasti : esti in IT sau in comert, nu prea sunt complementare cele 2 specializari

#31
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Partea tehnica pentru mine e usoara. Partea de a pune produse care chiar merita vandute e cea dificila. Si nu am nici un PFA sau SRL pentru comert.

Edited by RedDev, 30 December 2021 - 15:38.


#32
ovidiusss

ovidiusss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2020
Iti recomand chub.ro
Cu 350 de euro iti fac un magazin online cu certificat ssl, integrare plati online, pagina cu descrierea companiei, blog, pagina de contact, design modern.
Adaugare produse in baza de date 1euro/produs.
Hosting cu mentenanta, updateuri de securitate 50euro/luna.

#33
sgmihai

sgmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 15.12.2003
Si eu sunt in aceeasi situatie si din pacate nu am gasit nici o solutie rezonabila dpdv raport pret/calitate pana acum.
Dupa mult studiu, analize, comparatii, am decis sa merg pe woocommerce self hosted. Daca e bine optimizat software/hardware, poate duce destul de mult in spate, zeci de mii de produse chiar (testat), nu 2000 cum gasesti la cautari pe google.
Exista un tool (de fapt o colectie de foarte multe scripturi) care se ocupa de instalarea/configurarea si optimizarea de baza a woocommerce (cache, ssl, cloudflare etc), complet open source:
https://slickstack.io/ (functioneaza pe Ubuntu LTS doar).
Am reusit sa adaug produse, diverse plugin-uri si functionalitati, problema principala e cu design-ul la mine, habarnam cum sa-l fac sa arate "cumva", fara sa folosesc acele pluginuri cu template-uri care se incarca greu si strica scorul de viteza a paginii.

Daca are cineva experienta in design/teme woocommerce precum si optimizari, si cunostinte generale solide in woo, eventual si crearea de microservicii integrate cu woo pt diverse automatizari, la preturi prietenoase, contactati-ma.

#34
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!
Am incercat sa folosesc platformele sugerate de dvs. INSA! Pe pagina lor scrie o abureaza in engleza, pe care n-o inteleg, Cand vreau sa vorbesc cu ei, ei nu inteleg romana. E o prezentare frumoasa, dar prea mare functionalitate daca nu esti din domeniu si eu chiar nu am timp sa invat sa fac magazine virtuale. Pana la urma am gasit un baiat care intelege ce vreau si lucram incet si cu grija.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate