Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandare UPS care sa tina 20-30 min backup

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
De la o vreme incoace in zona unde locuiesc pica curentul aiurea si tine cate 1h.In acest ritm risc sa stric Pc-ul si alte aparaturi de prin casa+ ca nici prizele nu au impamantare Schuko.De aceea ma vad nevoit sa ma indrept catre UPS,dar am nevoie de ceva serios nu de jucarii si jucarele.Am nevoie de un UPS SERIOS care sa-mi tina back-up 15-20 minute(30 minute ar fi ideal)
Asta se aplica la un consum de maxim 750W+150W.Asta ar fi un PEAK dar niciodata nu o sa am asa consumuri la retea la ce folosesc eu si am sa explic de ce.750W rezulta de la sursa PC-ului,iar acel 750w nu va fi niciodata atins iar cei 150 w ar fi videoproiectorul pe care-l folosesc.
Bun, pun un max 900W desi repet asta ar fi teoretic.

Intrebarea de milioane care ma framanta.Ce UPS as avea nevoie sa-mi tina 15-20 min backup la asemenea consum de 900w? M-am gandit la un 1500 sau la un 2000VA,ar fi suficient sau trebuie mai mare?
Nu am avut niciodata asa ceva,dar ma tot bate gandul sa iau asa ceva.Pt ca am mai stricat o placa de baza pe etajul de alimentare tot de la caderile de curent frecvente,si nu mai vreau imi ajunge.

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
1500VA  sau mai mare dar cu acumulatori de masina, sau dedicati pentru descarcari majore.(tractiune/semitractiune), 200Ah sau mai mare.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am, câteva, Efekta MHD 2000 la o școală. Nu am avut niciodată probleme cu ele.La încărcarea ta duce lejer o oră.  Acest model este unul de vârf tehnologic. Sunt si modele mai ieftine.

Edited by orlandobarbulescu, 28 December 2021 - 07:00.


#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
https://www.riello-u.../products/1-ups

ai de unde alege

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Locuiesti la tara? Ce comuna si ce judet?

#6
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Mare atentie, la videoproiector e posibil sa aiba ventilator ce functioneaza doar pe tensiune alternativa.
E de verificat.

#7
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
am inteles  si din alte pareri ca UPS-urile cu acumulator auto se folosesc in general la centralele pe lemne,iar bateriile auto nu mai descarca curent sub 11V.
Cele cu gel merg pana la 0
Sa ma indrept la UPS-uri cu gel?
Nu am avut niciodata dar vreau sa iau un UPS bun.De exemplu imi puteti spune daca acest nJOY de 2000VA ar fi bun pt nevoile mele?

https://www.emag.ro/...b/pd/DPX6JGBBM/

va multumesc.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea:
In lumea UPS-urilor, exista tatal lor:
APC.
Da, exista si concurenti BUNI, dar cu preturi pe masura.
Daca tu vrei sa ai curent SAFE la PC cand nu are nimeni, parerea mea e ca nu prea ai ce face cu banii.
O solutie 100% functionala si rezistenta in timp nu este, repet, la indemana utilizatorului casnic.
nJoy si chinezariile branduite SONOR sunt pentru 5-10 minute, sa poti sa apesi butonul si sa se opreasca singur PC-ul.
Solutiile BUNE ie scumpe si nu cred io ca merita.
Dar banii tai vorbeste!

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Orienteaza,te spre un model de la well.Vezi ce gasesti dupa nevoi si buget.

Bateria cu gel nu poate fi descarcata pina la zero, doar ca este cu gel...
Si oricum ar fi, ups,ul are limitare de descarcare a acumulatorului,parca 11,5v in sarcina.

#10
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010
Eu am un kemot 500w la un consum de 100 w cu o baterie de 95A mă duce 8 ore.

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Un ups "serios" înseamnă online cu dulap extern de baterii. Asta înseamnă cam 2000.
Euro.
Soluția săracului este un ups de centrală cu baterie (sau 2 la cele mai mari) auto externă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate