Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme drivere/display ROG Strix g513

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
I-am cumparat feciorului un nou nout Rog Strix G513, cu un AMD Ryzen 7 seria 5800 si cu placa grafica RTX 3050Ti. AM instalat windows, facut update-uri, instalat drivere si cu toate astea, din windows la Display nu reusesc sa vad nicicum placa video, cea de la nvidia. Desi imi apare in device manager, am setat din Nvidia control panel la Preferred Graphics processor sa fie selectata placa de la nvidia, totusi, nu reusesc sa scot performante defel din laptop. Imi scoate un FPS de 4 in Tomb raider si merge foarte sacadat, desi, la setarile de grafica apare ca fiind nvidia, in joc. Minecraft-ul insa nici nu vrea sa il ruleze, imi da eroarea cu opengl-ul care nu e, desi, am urmat toate tutorialele care arata cum se repara aceasta eroare.

Am instalat si reinstalat windows-ul si driverele o zi intreaga, fara niciun rezultat diferit. In dxdiag nici macar nu apare placa video (asa cum se vede in atasamente). Asa ca recurg la ajutorul vostru, poate aveti voi o idee, alta decat in a-l trimite inapoi :)
Multumesc.

Attached Files



#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
in bios ai incercat sa modifici ceva? parca acolo se poate dezactiva video ul de la ryzen
rata de refresh de 1 hz la 8 biti? e prima oara cand vvad asa cevva

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Instalează driverul plăcii video!
Nu din Windows Update.

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Driverele se instaleaza de pe site-ul producatorului.
Dupa screenshot-urile puse, driverele nu sunt instalate, sau cel putin nu toate.

Edited by Znevna, 26 December 2021 - 00:54.


#5
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Driverele le-am instalat atat cele de pe site-ul asus cat si de la nvidia, pe rand. Indiferent de unde sunt instalate, rezultatul e la fel. Atasez inca un screenshot. Din bios sincer, nu am reusit sa dezactivez placa de la ryzen, pentruca nu am gasit nimic care sa-mi permita asta, inclusiv in modul advanced.

Mai mentionez ca daca incerc sa leg un monitor extern, prin hdmi, monitorul detecteaza input-ul, insa din laptop nu pot sa extind sau sa duplific display-ul catre monitor. E ca si cum el nu exista. Acelasi cablu il folosesc pentru un alt laptop, la care merge.

Attached Files



#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
N-am zis nimic de driverele pentru NVidia in special, ci sa instalezi toate driverele de pe site-ul producatorului (Asus).
N-ai instalat driverele pentru Chipset/APU/ Video integrat (AMD).

#7
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Sunt instalate si acelea, mai putin un keyboard fix si un update de bios care au fost instalate prin MyAsus. Driverele pentru video de pe site-ul asus, instaleaza tot acelasi pachet ce vine si de pe nvidia (geforce experience, samd)

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Banuiesc ca laptop-ul tau e G513QE.
Pe site-ul Asus in sectiunea de drivere sub Graphics ai asa:
AMD Graphic Versiune V27.20.14044.3004
AMD Control Panel Versiune V10.20.40027.0
Driver care NU este instalat intrucat la tine apare doar NVidia ca fiind instalata + driver generic pentru AMD (vazut ca microsoft basic etc).
Iar pentru NVidia nu cred ca e acelasi pachet si pe Asus si pe NVidia.

#9
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
@znevna ai dreptate. Eu, ca un tembel ce sunt, am presupus ca sub butonul de "Mai multe" se afla versiuni mai vechi ale aceluiasi driver si doar dupa ce am vazut ultimul tau mesaj (legat de driverele amd) mi-am dat seama ca totusi, chiar si pentru video-ul integrat trebua sa apara AMD si nu ceva generic. Dupa care am indraznit sa dau pe acel fatidic buton care mi-a aratat mai multe drivere ce trebuiau instalate. Greseala de incepator, desi, pot sa zic ca am ceva ani in spate de instalat si setat calculatoare.

Dar, macar acum e totul ok si laptopul merge cum trebuie. Iti multumesc tie si celorlalti pentru amabilitate, idei si timp investit pentru ajutor.
Sarbatori fericite tuturor.

#10
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
salut, cauta driverele aici in functie de SERIA / DENUMIREA laptopului : https://www.asus.com...ownload-center/

Edited by MariusEXxTREME, 26 December 2021 - 23:54.


#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Dupa mesajul postat mai sus, sunt sigur ca a rezolvat deja.
Cu placere, MisterM!

Edited by Znevna, 27 December 2021 - 00:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate