Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Recomandare cutit

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Daniellington

Daniellington

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2021
Salutare!

Am inceput recent sa lucrez in bucataria unui restaurant si am nevoie de un cutit de bucatar pentru sarcinile de baza Bugetul este de 200-250 de lei. Imi voi achizitiona si o piatra + o tija pentru ascutirea acestuia (intra intr-un alt buget pentru amandoua). Caut recomandari si pentru acestea daca aveti.

Momentan, am gasit cate ceva de la Maranc, dar recenziile si reclamele chiar si pentru cutitele ieftine par dubios de pozitive. Dar daca sunt chiar de calitate (cat sa-si merite pretul) as cumpara de la ei. Un coleg mi-a recomandat Chroma East Europe, dar nu prea am gasit optiuni pentru bugetul meu.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Poti sa incerci un Zwilling cutitul bucatarului 20cm sau chiar un Tramontina de 20 cm, mult mai ieftin.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Daca ai inceput de curand nu ti-l ascuti prea tare. Sau achizitioneaza si niste manusi anti-taiere https://www.emag.ro/.../pd/DJFZ7NBBM/.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
No bun. Tija aia se numeste masat, si teoretic nu se foloseste la ascutit ci la alinierea lamei. Pentru asta poti folosi strapuri de piele pe un suport de lemn pe care la dai cu un compound verde/albastru/alb ce-l iei din Dedeman. Pentru ascutire recomand la inceput niste placi din alea diamantate chinezesti de diferite valori, in general le gasesti pe olx sau whatever in acelasi loc de unde iei stropu' de piele. De asemenea, formeaza-ti mana pe niste cutite mai de sacrificiu, ii de preferat sa nu inveti sa ascutesti folosind ca obiect de studiu un cutit mai scump.
Vezi ca trebuie sa fie pe aici ditamai topicurile atat pentru recomandari de cutite cat si pentru ascutit. Sunt acolo cativa baieti care se pricep.

#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Ceva mai jos, ai ditamai topicul unde și-au dat cu părerea și utilizatori dar și câțiva pasionați, inclusiv tocilari:

https://forum.softpe.../page__st__4122

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 17:36, said:

Poti sa incerci un Zwilling cutitul bucatarului 20cm sau chiar un Tramontina de 20 cm, mult mai ieftin.
Am eu cutite Zwilling si nu m-au impresionat. Nu sunt rele dar nici asa bune cum sunt laudate. Cred ca un cutit Maranc din otel de Damasc e mai reusit. Nu stiu, ma bate gandul sa fac o comanda la emag.

#7
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pasul 1 este să înveți ce cumperi. Ce citești nu este egal cu ce cumperi de fapt. Pentru că volumul de date este mare, e mai bine să întrebi înainte.
Notă acum. Nu există un aliaj în sine damasc. E prea mult de scris acum. Însă cuțitele vizate au o construcție în care există un miez dintr-un aliaj dur, învelit în 2 laterale dintr-un alt aliaj, stratificat și cu un anume tipar (ceea ce se numește generic damasc). Chinezii folosesc un aliaj propriu care imită VG10 (care este un aliaj japonez), dar cu duritatea mai mică (58-59, chiar dacă declară ei 60 cu +/-2). Pentru un începător e okay să fie mai moale, suportă mai mult abuz, doar că și retenția va fi mai redusă față de ce încearcă ei să transmită.

Golul ăsta de la cuțitele germane la cele japoneze, este umplut în prezent de către cuțitele chinezilor. Din păcate de multe ori la prețuri foarte mari față de ce oferă. Dacă este ceva răbdare, putem găsi măcar ceva la preț corect. Dar la 200-250 este extrem de greu de găsit cuțit japonez, fie și folosit, astfel că opțiunile sunt limitate la ce spuneam.

Cu piatra, strânge bani de o placă diamantată și un strop. Aș zice să cumperi una bună din prima, pentru că rămâne ani de zile și înveți să o folosești. Cele ieftine sunt un praf lipit de o tablă.
Masatul ar ajuta să fie ceramic, pentru că nu este nimic mai ieftin atât de ușor de gestionat.
Pentru bucătării de afară am făcut o serie de produse mixte de acest fel, foarte populare și cam orice iese brici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eAffRTCjJ7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau cu Atoma, dar este un buget foarte diferit.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi ăla nu oferă și cuțite, restaurantul lui fiind ?
N am auzit ca vreun service sa i ceară mecanicului să vină cu trusa lui de scule...
Dacă vrei ceva peste ce oferă el, ii spui să ți cumpere.

Oricum, bugetul e mult prea mic pt ceva serios, la banii ăia poți să ți iei un briceag cu oțel bun și cam atât.

Mă rog, scuză mi exprimarea prea directă, tine legătura cu @c6t9, e cel mai în măsură să te ajute.

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Orice restaurant oferă scule, doar ca unii chefi-wannabe, își doresc Cuțitele lor încă înainte de a se convinge ca bucătăria e pentru ei :)

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cumpără Shan-zu de pe Amazon.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
Arcos. au gama mare, sunt ok in pretul cerut. dupa ce te dai cu el vreo 5-6 luni intr-o bucatarie, atunci incepi sa vezi ce iti place si ce nu la o brisca

#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu cumpara cutit fara sa il tii in mana, sa vezi cum iti vine,sa nu fie prea usor etc.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cutitul trebuie probat: cum sta in mana, cum taie diverse chestii, cum se intretine pe masat, cum se ascute pe piatra, cum isi tine taisul, etc.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
M-am tot uitat la cutite si am vazut la Altex un cutit Kai Wsasabi Yanagiba cu lama de 15,5 cm si pretul de 153 lei si l-am comandat. Astazi l-am primit si imi place foarte mult. E foarte bine echilibrat, sta bine in mana, extrem de ascutit. Pentru mine e mai comod decat cu Zwilling-ul cu lama de 20 cm.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
I-am facut azi proba incercand sa toc niste ceapa si nu mi-a iesit. Probabil din cauza faptului ca are lama ascutita doar pe o parte. Deci nu e all purpose dar inca nu stiu la ce e buna.

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postrichelieu, on 26 decembrie 2021 - 12:34, said:

Orice restaurant oferă scule, doar ca unii chefi-wannabe, își doresc Cuțitele lor încă înainte de a se convinge ca bucătăria e pentru ei :)

Ăăăă, când te referi la masat ca la o tijă pt ascuțit și aloci 250 de lei pt un cuțit de bucătar, zic eu că e mai bine să folosești ce ți dau ăia de la servici. Părerea mea, evident.

Cumva, întâi trebuie să ai gusturi, pt a avea ce rafina ulterior. :)

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDarthBane, on 29 decembrie 2021 - 23:15, said:



Ăăăă, când te referi la masat ca la o tijă pt ascuțit și aloci 250 de lei pt un cuțit de bucătar, zic eu că e mai bine să folosești ce ți dau ăia de la servici.
Amin!

#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostFreddy12, on 29 decembrie 2021 - 23:03, said:

I-am facut azi proba incercand sa toc niste ceapa si nu mi-a iesit. Probabil din cauza faptului ca are lama ascutita doar pe o parte. Deci nu e all purpose dar inca nu stiu la ce e buna.

Cred că ai luat un cuțit pentru anumite preparate din/cu pește, în esență o lamă super specializată în așa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate