Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem de alarmare Ajax

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
De obicei am avut oferte de la DSC si Paradox, dar pt casa parintilor vreau ca sistemul sa fie:
- wireless
- cu control de pe internet
- sa mearga cu dispecerat de monitorizare.

Am cerut oferte de la 3 firme (inclusiv cea care monitorizeaza) si ofertele variaza enorm ca pret, desi sunt aceleasi componente.
Unul iti vinde senzorii wireless cu 180, altul cu 320 si m-am enervat.

Imi puteti recomanda un vazator cu preturi de bun simt?


https://ajax.systems

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Interesant, au multe componente, din ce vad.

Asa gasesti sistem complet de la Tuya, ieftin.
Problema este daca merge cu backup GPRS/3G cu dispeceratul de monitorizare.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am sistemul ăsta de la PNI:

https://forum.softpe...0#entry26444622

E o chinezărie dar până acum a mers fără probleme. Nu am contract cu o firmă de pază, dar îl am cu SIM și realizează apeluri telefonice și trimite sms-uri când sună alarma, deci bănuiesc că poate funcționa cu un dispecerat.

Nu am reușit să îl fac să meargă cu 3G (e conectat pe wifi) însă știu că au scos mai nou o versiune cu 4G, poate aia merge.

Senzorii sunt foarte ieftini, 30-50 ron.

Aplicația are probleme cu notificările, însă astea vin oricum pe sms/apel voce. Am lăsat un review mai detaliat în acel topic.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Am instalat azi un sistem Ajax.
Foarte misto sistemul, usor de instalat si folosit.
Se vede ca e profi, are deja suport pentru multe firme/dispecerate, in fct de tara.

Senzorii de miscare sunt de mai multe tipuri, deci aveti atentie pe ce dati banii, ca versiunea basic e ok - MotionProtect vs MotionProtect Plus

Ambele versiuni ignora animalele, dar versiunea PLUS aparent = "Does not react on airflow from air conditioner and fireplace".

Un sistem basic, contine:

- senzori miscare
- senzor fum
- contact magnetic
- hub
- sirena (ext sau/si interioara)

Chestii optionale:
- tastatura
- buton panica
- telecomenzi

Controlul se face de pe telefon.

Edited by Courage, 21 January 2022 - 16:51.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
In fct de versiunea HUB-ului, conectarea se face prin cablu/wifi/2G-4G

https://ajax.systems...eweller/#block2

#6
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Courage, on 21 ianuarie 2022 - 16:55, said:

In fct de versiunea HUB-ului, conectarea se face prin cablu/wifi/2G-4G

https://ajax.systems...eweller/#block2
de unde l-ai cumparat? daca l-ai conectat la dispecerat si-au pus si ei o  cartela?Ce hub ai luat?.....  Multumesc

Edited by wrongeu, 22 January 2022 - 19:01.


#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am luat piese si montaj de la RPG Security.
Firmele acreditate au discount de dealer.


Am facut aceeasi configuratie si pe spy-shop.ro , dar era mai scumpa, asa ca am preferat sa merg pe RPG.

HUB-ul e conectat pe UTP la net si 2G prin SIM.

HUB (2g), simplu

RPG a pus cartela si a facut configuratia (e usor de facut).

Montatorii sunt colaboratori si dc montam direct cu ei, ieseam mai ieftin Posted Image

Am atasat proforma lor, cu date de contact

Attached Files


Edited by Courage, 22 January 2022 - 19:10.


#8
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

 Courage, on 24 decembrie 2021 - 15:16, said:

De obicei am avut oferte de la DSC si Paradox, dar pt casa parintilor vreau ca sistemul sa fie:
- wireless
- cu control de pe internet
- sa mearga cu dispecerat de monitorizare.

Am cerut oferte de la 3 firme (inclusiv cea care monitorizeaza) si ofertele variaza enorm ca pret, desi sunt aceleasi componente.
Unul iti vinde senzorii wireless cu 180, altul cu 320 si m-am enervat.

Imi puteti recomanda un vazator cu preturi de bun simt?


https://ajax.systems

Poti te rog sa-mi zici ce firme de monitorizare si interventie se integreaza cu sistemul de securitate Ajax? Incerc sa gasesc macar o firma care sa acopere o comuna obscura din judetul Dolj. Saptamana trecuta gasisem niste print screen-uri din aplicatia Ajax care contineau toate firmele din Romania ce integreaza sistemul Ajax, dar cumva am inchis pagina respectiva fara sa o salvez iar acum nu mai dau de ea in nici un fel desi am verificat fiecare link din istoria browserului web

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Atasata lista cu dispecerate din aplicatie.

Attached Files



#10
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

 Adm, on 20 aprilie 2022 - 20:09, said:

Atasata lista cu dispecerate din aplicatie.

Multumesc tare mult Adm, you're awesome!

#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare,

Stiti vreun distribuitor Ajax in Romania cu preturile expuse pe site?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.spy-shop.ro/

#13
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

 ionutzitaly, on 04 mai 2022 - 14:33, said:

Salutare,

Stiti vreun distribuitor Ajax in Romania cu preturile expuse pe site?

Eu ma hotarasem sa cumpar sistemul de alarma din strainatate caci preturile cele mai mici din Romania erau/sunt nesimtite. Din pacate asta pare o trasatura de tara - magazinele online nu sunt cu nimic mai prejos de hotelierii de pe litoral sau Valea Prahovei unde lasi mai multi bani decat ai face-o in Europa de Vest. Uite aici preturi in EU unde cetateanul are totusi alte venituri: https://www.elettron...and-Ajax System

In cele din urma am comandat din Romania pentru ca am reusit sa obtin o oferta mai buna, dar initial au incercat sa ma convinga cu argumente gen "stii, la noi ai doi ani garantie", sau "iti putem oferi si montare, insa evident la un pret suplimentar". Garantia de 2 ani nu reprezenta o oferta speciala, era defapt garantia standard oferita de producator tuturor clientilor, iar montajul contracost nu ma interesa caci eu urma sa-mi montez alarma singur. M-am simtit jignit de raspunsurile lor, parca m-ar fi considerat retardat. M-am abtinut de la comentarii inutile, iar dupa ce le-am spus ca preturile din Romania sunt nerealiste si ca in aceste conditii nu planuiesc sa achizitionez nimic din tara, ei mi-au trimis o oferta pe email. Dupa ce-am primit oferta le-am raspuns ca in sfarsit am vazut si eu niste preturi decente in Romania avand in vedere cå preturile online erau cu mult peste cele din Europa, apoi le-am zis ca nu mai exclud sa cumpar din Romania in cazul in care se mai ajusteaza oferta ceea ce s-a si intamplat. Oferta finala mi s-a parut decenta, asa ca am comandat de la ei, insa puteam sa merg cu ea la altii ca sa incerc sa obtin niste preturi si mai bune.

Foarte important: numai hub-urile si amplificatoarele de retea permit actualizarea firmware-ului dupa achizitionare - restul componentelor primesc firmware-ul in momentul fabricarii si acesta nu mai poate fi actualizat ulterior. Drept urmare atunci cind comanzi cere vanzatorului sa verifice ca produsele pe care le vrei sa nu fie prea vechi pentru a avea instalat firmware-ul corect altfel risti ca functionalitati recente ale produsului afisate pe website sa nu fie disponibile, sau mai rau, te poti lovi de bug-uri vechi ce au fost rezolvate in versiunile noi de firmware.
La link-ul de mai jos se poate gasi versiunea minima de firmware ce trebuie sa fie instalata pe diferitele tipuri de senzori pentru a nu limita capabilitatile functionale/tehnice ale senzorilor as of today: https://support.ajax...rmware-version/

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In Romania, exista o politica prin care distribuitorii lucreaza direct cu instalatorii (firme cu un anumit CAEN) si acestia au discounturi babane.
In cazul Ajax, oricine le pot monta, dar politica se aplica, deci adesea o sa ai preturi mai bune de la montatori.

Eu am primit o oferta buna de la psa.systems2019 # gmail.com sau mihai.iacob20 # yahoo.ro

Poti da un email.

Atasata proforma.

Attached Files



#15
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Prețuri bune la Ajax am văzut pe SSC.ro.

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Al meu sistem de alarma cu cablu Paradox, montat in 2007 s-a tampit.
Centrala e antica, senzorii par sa dea erori, tastaturile albastre sunt ilizibile, deci a fost momentul sa instalez un sistem nou.

Am ales Ajax, pentru ca am deja experienta cu sistemul si imi place foarte mult.

La preturi e jale, adica te parlesc toti la adaos piese si la manopera.

Am gasit pe OLX un anunt si am descoperit ca de fapt e o firma din Focsani, ce da factura si garantie, partener oficial Ajax.

mafcom.light # gmail.com

Eu am luat ce am crezut necesar.
Era mai ieftin un Hub cu 2G, dar tare imi e teama ca 2G va fi abandonat curand si nu mai pot folosi conexiunea SIM 2G, asa ca am dat un ban in plus pentru versiunea Hub 2 cu 4G.

Am luat un senzor magnetic simplu si unul PLUS.

Cel plus se activeaza si la vibratii. Acesta se pune pe usa de la terasa, ce se forteaza usor.

Attached Files



#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo, daca cumparati un sistem Ajax SH, pot aparea probleme, pentru ca e ca la dispozitivele apple, adica reset 2 defaults nu ajuta.
Trebuie ca userul admin sa stearge tot utilizatorii, apoi sa ceara scoaterea de la firma de monitorizare si sa stearga HUB-ul din profilul sau.

Explicatiile de la support mai jos:

Quote

If the hub already has an administrator, only he can fully control and configure the system. We are a manufacturer of equipment and do not track configurations made after the sale. Therefore, we advise you to contact the seller or the previous owner of the hub/facility.
The only way we can help you is to provide partial administrator data. It may help you recognize and find them. We do not have the complete data.
To provide you the parial data, specify the Hub ID so we can check.
If you know the administrator of the Hub but he don`t have access to the account, he can contact us to recover access to the account.

The administrator will then have one of 3 options to choose from:
    1. Remove themselves: "Devices" menu → select the hub → Hub settings (gear) → scroll down the menu → click "Remove hub."
    2. Grant administrator rights to you and stay on the hub: Devices menu → select the hub → Hub settings (gear) → Users → select an existing user or invite a new one → toggle the Administrator slider
    3. Grant administrator rights to you and log out of the hub: Devices menu → select the hub → Hub settings (gear) → Users menu → select an existing user or invite a new one → toggle the Administrator slider → then return to the previous page → scroll down the menu → click Remove hub.

If you cannot contact the administrator, the only option will be to purchase a new hub.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate