Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare telefon 2000-2500 lei

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Elysium13

Elysium13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.08.2018
Salutare, dupa cum spune si titlul vreau sa achizitionez un telefon nou in bugetul de maxim 2500 lei.
Ca si aspecte ma intereseaza cel mai mult partea de fotografie, fiind si o pasiune de-a mea si  sa ma tina cel putin 3 ani.
Nu stiu ce sa aleg din urmatoarele telefoane, mentionez si unde le-am gasit ca si pret: Google Pixel 5a (quickmobile), OnePlus 9 (resigilat) sau S21(olx).
Mai aveam si varianta Huawei P40 dar nu are serviciile Google si de aceea nu il vreau.
Mentionez ca telefonul vreau sa il cumpar nou/resigilat sau daca e de pe olx sigilat cu garantie.

M-am tot uitat la comparatii, Pixel 5a mi-a placut mai mult fata de  majoritatea telefoanelor pe foto: ca si dynamic range, tonuri de culoare, inafara de rezolutie(din cauza camerei de doar 12 MP).
Dar parerea mea e ca degeaba ai camera de 108 MP daca tonurile de culoare sunt prea saturate/sterse, cerul arde sau alte lucruri de genul (ca nu stai mereu sa editezi fiecare poza in Snapseed/PS/Lr etc.).
Ca  si minusuri  Pixel 5a are hardware putin mai vechi, se cam incalzeste(din ce am citit) iar ca un full package mai bun ar fi OP9(care mai nou isi primeste mult hate din cauza noului update OxygenOS 12 care e defapt ColorOS) dar camera e cam meh la tonuri de culoare  sau S21 (care la noi se vinde doar varianta cu Exynos care e mai inferioara fata de cea cu Snapdragon).

Imi e greu sa ma decid din cauza ca Pixel 5a e vandut doar de quickmobile(si cam scump 2400 pentru ceea ce ofera) si m-as feri de ei din cauza review-urilor.
Voi  inspre ce telefon ma sfatuiti sa ma indrept?

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pot sa iti zic parerea mea?

Iti faci cont pe https://www.eshopwedrop.ro/
Faci comanda de pe google america si ajunge cam pe la 1700 de lei un Google Pixel 5a 5g.

#3
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Camera e baza deci?
Au Altex/MediaGalaxy până pe 1 reduceri de 20% la Vivo. Vivo X60Pro are o cameră cu stabilizare gimball la 2400 lei

https://mediagalaxy....cpd/SMTVVX60BL/

Sunt ceva recenzii online despre el.

#4
Elysium13

Elysium13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.08.2018

View Post-ARA-, on 24 decembrie 2021 - 14:03, said:

Pot sa iti zic parerea mea?

Iti faci cont pe https://www.eshopwedrop.ro/
Faci comanda de pe google america si ajunge cam pe la 1700 de lei un Google Pixel 5a 5g.

Am vazut si varianta asta doar ca daca il comanzi din afara Europei, te costa si TVA-ul in + cand intra in tara, deci te ajunge cam tot cat e pe quick. Iar in Europa nu se mai vinde Pixel 5a.

#5
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Si eu +1 pentru Vivo X60 Pro.

#6
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Samsung S 21 pe olx.

#7
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View PostElysium13, on 24 decembrie 2021 - 13:56, said:

...
Voi  inspre ce telefon ma sfatuiti sa ma indrept?

Dacă vrei siguranță pe telefon ia un Pixel și instalează GrapheneOS.

Edited by Ciubex, 24 December 2021 - 19:55.


#8
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Samsung s21 sau Sony 5 iii.

#9
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
De ce nu iei tu în considerare și S20 FE 5G sau S20 FE 4G 2021 ?
Aruncă o privire pe review-uri.

#10
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E diferenta chiar mare intre pozele facute de s20 fe 5g cu aplicatia originala si realme gt neo 2 cu Gcam?
E o diferență de 600 lei intre ele si ma intreb daca aplicatia Gcam poate compensa gap-ul de tehnologie a camerei...
Spre exemplu eu am Lgv30 si Gcam aduce niste poze absolut fenomenale comparativ cu ce poate aplicatia foto LG.


#11
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostLyvyoo, on 29 decembrie 2021 - 13:57, said:

E diferenta chiar mare intre pozele facute de s20 fe 5g cu aplicatia originala si realme gt neo 2 cu Gcam?
E o diferență de 600 lei intre ele si ma intreb daca aplicatia Gcam poate compensa gap-ul de tehnologie a camerei...
Spre exemplu eu am Lgv30 si Gcam aduce niste poze absolut fenomenale comparativ cu ce poate aplicatia foto LG.
Daca tu vrei sa-ti iei telefon nou bazandu-te pe suportul aplicatiei gcam pentru telefonul tau....

Da un ochi si la Oppo reno 4 pro. Da, procesorul nu e top insa camera e mult peste medie si il gasesti pe la ~2000 varianta cu 12gb r am, 256 rom.

#12
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Faza cu Gcam e relativă, depinde de la caz la caz. În multe cazuri nu poți folosi celelalte camere.
Nu m-aș baza să îți facă diferența de cei 600 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate