Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telefon in zona 1200 - 1500 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Dupa trei ani si jumatate pare ca trebuie sa ma despart de Nokia 7 Plus, bateria / acumulatorul este pe duca (noaptea este la 100% iar dimineata ma trezesc cu din ce in ce mai putin: 60% intr-o dimineata, 15% in alta, pana ce azi dimineata mi s-a inchis).

Cu ce Android as putea sa il inlocuiesc in gama de pret mentionata [preferabil 1200 - 1500 lei]? Ma pot duce si pana in zona 1700 lei (la cat le-am gasit pe cele ce mi-au atras atentia) daca chiar merita si nu apare altceva.
Din ce m-am uitat am ochit Motorola Edge 20 si Nokia 8.3 5G.
Aparent, strict din specificatii (nu am apucat sa le vad / butonez) pare mai bun Moto, gresesc?

Ma intereseaza:
- o baterie care sa aiba o autonomie buna in conditii de utilizare rezonabila (telefon, ocazional ceva retele de socializare, navigatie auto, foto... deci exclus filme si jocuri);
- semnal bun in zone inconjurate de betoane;
- camera foto decenta pentru poze, as fi preferat cu ceva stabilizare si sa nu o dea rau de gard in lumina putina / noaptea;
- raspuns bun al touch-ului si un ecran placut;
- o fiabilitate care sa imi dea speranta ca il pot utiliza un minim trei ani. Repet: speranta, nu imi fac mari iluzii.

https://www.gsmarena...&idPhone2=11034

LE: As dori o marca ceva mai consacrata, imi sunt complet straine Xiaomi, Oppo si celelalte.

Edited by BlueKing-69, 21 December 2021 - 12:11.


#2
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Motorola edge 20 este bun dacă vrei să îl iei. Nokia făcea telefoane bune înainte dar din păcate e pe ducă și oferă specificații slabe la prețuri mai mari. Recomand Motorola EDGE 20 sau un A52S. Dețin un A52S și pot spune că își face treabă însă în cazul tău m-aș duce mai mult pe un Motorola EDGE 20 deoarece găsești la prețul respectiv cu 8GB ram și vine de asemenea cred cu încărcător de 30w. A52s-ul vine cu încărcător de 15w dar avantajul este că are IP67 față de motorola edge care are IP52. Pe partea de camere după cum poți vedea și pe youtube, există doar contraziceri..o fi având motorola edge camera de 108MP dar A52s-ul scoate poze mai bune. La fel A52s are gorilla glass 5 în timp ce motorola edge 20 are gorilla glass 3.
Depinde de preferințele tale.

Quote

Samsung Galaxy A52s 5G Key Specs
• 6.5″ FHD+ AMOLED Display (120Hz)
• 6/8 GB RAM
• 126/256 GB ROM
• 64 + 12 + 5 + 5MP
• 32MP selfie
• Snapdragon 778G 5G
• Android 11
• 4,500 mAh battery (25W)

Motorola Edge 20 Key Specs
• 6.7″ FHD+ AMOLED (144Hz)
• 8 GB RAM
• 126/256 GB ROM
• 108 + 8 + 16MP
• 32MP selfie
• Snapdragon 778G 5G
• Android 11
• 4,000 mAh battery (30W)

A52s nu prea se încadrează în prețul tău dacă îl iei din magazin dar îl găsești pe OLX cu factură și sigilat la preț mai mic puțin și dacă îl iei îl poți utiliza 3 ani liniștit deoarece ai update-uri la el.

Edited by MrLion, 21 December 2021 - 12:40.


#3
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
+1 pentru A52s, poate îl mai prinzi la vreo reducere. Camera principală are stabilizare optică, ai și un suport software timp de 4 ani la el.
Am avut și Motorola, la ei cu actualizările e cu cântec. Dacă îmi aduc bine aminte, au "scăldat-o" la ultimele modele spunând că vor oferi suport în funcție de cât vor vedea că le folosesc utilizatorii, sau ceva de genul.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
de obicei ai un un update de OS la motorola, au mai bagat-o si pe aia ca nu tii telefonul mai mult, rusine motorola. via android authority: https://www.androida...pdates-1658433/

oricum telefonul nu inceteaza sa mearga. dar tot e dezamagitor. bine, pentru multi romani nu conteaza, ca e paranoia ca le strica telefonul. poate in cazul xiaomi e oarecum adevarat. si samsung sau apple o mai dau in bara dar se rezolva pana la urma.

ca si sfat, as zice sa mai astepti pana-n ianuarie/februarie cand se lanseaza modelele noi. acum ce sa zic, telefoane nokia nu-si mai cumpara nimeni, nu doar ca sunt dezamagitoare ca raport pret/calitate dar au avut si alte probleme. probabil cei care nu se pricep deloc, vad numele brandului si cumpara. as zice ca daca continua asa nu-i mai vedem intr-un an/doi. poti citii aici mai multe: https://www.androida...esults-3071401/

de obicei la telefoane ai de unde alege, asa ca vezi ce prinzi la oferta si continui de acolo. daca vrei marca consacrata, pai nu prea mai sunt, si oricum orice telefon ar trebui sa tina 4-5 ani. lg si htc au dat faliment, sony s-a mai ridicat un pic din groapa dar tot pe acolo e si el. deci ramai cu samsung, apple si vezi cand scade pretul la un a52s.

Edited by bobitad, 21 December 2021 - 14:26.


#5
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
xiaomi redmi note 9 pro 6gb ram(il detin eu) , oppo reno 5 lite 8 gb ram .Ambele 128gb stocare

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca esti multumit de nokia actual , mai bine ii schimbi bateria Posted Image

#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
motorola G60s cu 6GB ram si 128 stocare...si daca ai noroc il prinzi perioada asta si pe la 900

#8
syfuletzu

syfuletzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.12.2015
NOKIA X20 5G

#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
OK!
Pana la urma am luat Motorola Edge 20.
Inca nu l-am initializat / bagat in paine, o voi face in weekend daca nu pica iremediabil si definitiv actualul.
Sper sa am noroc cu el, este prima mea experienta cu Motorola, pana acum avand doar Nokia si LG.

Nu am gasit in magazinele vizitate Nokia (X20 sau 8.3 5G) sa le fi butonat putin, asa ca am zis pas, nu pot cumpara ceva fara sa il fi zarit fizic macar inainte.
Ce mai parea interesant... Samsungul recomandat mai sus, nu stiu de ce, deocamdata i-am zis pas, las experienta Samsung pentru o data viitoare.
De schimbat acumulatorul la Nokia actual... interesant, ma voi interesa ce si cum se poate face. Daca va fi ceva rezonabil, voi incerca si varianta asta...

Multumesc tuturor pentru recomandarile la obiect si la subiect Posted Image !

Edited by BlueKing-69, 23 December 2021 - 10:35.


#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postadrianitza, on 21 decembrie 2021 - 14:48, said:

xiaomi redmi note 9 pro 6gb ram(il detin eu) , oppo reno 5 lite 8 gb ram .Ambele 128gb stocare

Când ai alternative gen g20edge sau A52s, Redmi note 9 pro e slab. PS: tot redmi note 9 pro am și eu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate