Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ajutor Alegere Pompa Caldura Aer - Aer

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 uunicodes, on 11 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Recomandari: Degeaba discutati cu instalatori si tehnicieni, sau asa a fost in cazul meu, nu sunt transparenti in informatii si expun doar partea comerciala.



Deci ai cheltuit 20 K RON pe ceva de care nu esti multumit deloc. Buna treaba. Si te-ai gandit sa ceri sfaturi fix de la oamenii care lucreaza in firma lor ....   Te asteptai cumva sa te indrepte catre concurenta ? Sa iti spuna ca sunt mai bune produsele altora ?

Cu banii aia iti cumparai o centrala electrica murala si cateva radiatoare si iti mai ramaneau si bani in plus.

#38
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu cred că e o problema de instalare,cheamă firma care a făcut montajul și să verifice daca  scapă freon, daca e strangulata vreo conducta!

#39
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 uunicodes, on 11 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Salutare, revin cu informatii dupa primele zile de instalare.

Imobil: Discutam despre o casa bine izolata dar nu a mai fost incalzita niciodata iarna.
Sistem de incalzire: Daikin perfera: FTXM-50R + FTXM-35R + FTXM-35R + unitate exterioara 4MXM68N9.

Consum: 50 / 60 KW/h pe zi.
Caldura setata: 30 de grade.
Caldura ambient: 18 / 19 grade.
Zile de functionare: 5 zile

Feedback pana acum: Ma gandesc sa le returnez. Astept sa vorbesc cu instalatorul si sa verifice sistemul sa vada de ce suflu eu mai mult aer cald decat unitatile interioare.
N-ai mai revenit, probabil nu ti-au venit inca instalatorii.
1.Daca exprimarea ta din ultima propozitie (ce am bolduit) reprezinta si adevarul, adica realmente UI-urile setate la 30 grade nu sufla aer cald, atunci este foarte clara problema: instalare defectuasa, lipsa freon.
2.Daca totusi afirmatia respectiva doar a fost una nereusita, UI-urile sufland aer cald doar ca nu reusesc sa incalzeasca casa, atunci problemele se trag din alta parte: spatiu cu pierderi uriase. Iar daca este asa, tot am cautat in ce-ai scris pana acum descrieri ale spatiului. De fapt nu ne-ai zis deloc prea multe... casa la tara, nu tu metri, nu tu nimic... bine izolata zici... de ce izolatii vorbim??!!!! Toata baza ta este doar pe grosimea peretilor din valatuci de 1 m? Asta e izolatia? una inexistenta de fapt? In pod ce ai? Nu cumva vorbim, mai mult sau mai putin, de o casa tipica taraneasca din valatuci, cu pod neizolat, care nu e altceva decat un ciur in ce priveste pierderile termice asa cum mai toate casele taranesti sunt?
Mai zici si de incalzire "parter" al unei case la tara (casa din valatuci/chirpici)... aici m-ai bagat in ceata! E vorba de o casa din chirpici cu doua etaje?!!!!
Prietene, in caz ca sistemul AC este ok si e a doua varianta (o simpla casa taraneasca din chirpici, pe un nivel adica doar parter si pod), fugi repede si cumpara multa vata minerala pentru tot podul casei.

#40
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Salutare, revin catre voi referitor la incalzirea locuintei folosind pompa de caldura aer-aer.

Am returnat echipamentele si am cumparat o centrala pe peleti, mai jos va las motivele pentru are am decis sa fac acest lucru.

Compa de caldura aer aer, este o solutie buna pentru spatii in care izolatia este ideala si nu stai in locuinta respectiva mai mult de cateva ore.

Izolatia: Izolatia trebuie sa fie ideala nu doar foarte buna deoarece caldura suflata de aparate este de aproximativ 40/50 de grade, care se raceste extrem de repede.

Perioada expunerei la UI-uri / aparate: In prima saptamana nu te vor deranja, dar dupa 3 saptamani o sa iti dai seama ce inseamna liniste cand te duci intr-o noua locatie bine incalzita si stai. Fie ca mananci sau te odihnesti, vei simti ca plutesti deoarece acel sunet pe fundal continu, chiar daca nu il sesizezi initial va fi atat de deranjat in subconstient incat vei fi stresat sau nervos, si practic nu vei gasi un loc in casa pentru relaxare.

Functionalitatea lor: Discutam despre un aparat care circula o cantitate mare de aer si teoretic ar trebui sa o incalzeasca, deoarece sufla cu 40 / 50 de grade. Sa consideram ca aparatele de aer contidionat functioneaza proximativ 60 de minute (cam asta este ciclul lor) pana a intra in perioada de degivrare (conditii exterioare de -5 grade). Din 60 de minute de functionare vei avea 20 cu o temperatura de suflu de 30 de grade, 10 cu 40, 10 cu 45/50 daca esti norocos, 20 cu 30 de grade urmata de pauza de 15/20 de minute in care sufla aerul pe care il ai in camera. Considerand ca nu are o functionalitate de 60 de minute (la conditii normala e de iarna -5 grade/ 0 grade) in care suflul sa fie de 50 de grade, practic rezultatul va fi sa consume doar curent si atat.
Vei discuta cu tehnicienii lor care iti vor spune despre izolatie, sau despre ceva inventat ca sa justifice performantele scazute, nu au dreptate!

Din discutiile avute cu tehnicienii lor, nici centrala pe peleti nu ar fi trebuit sa incalzeasca deoarece casa nu era bine izolata. Nu a fost adevarat, acum am 23 de grade constant in casa, daca vreau sa urc la 24/26 pot face acest lucru!

Diferit fata de pompa de caldura aer aer, care mai mult de 17/18 grade nu ridica in casa temperatura.
De cand nu mai am pompa de caldura apreciez caldura din casa si LINISTEA. Prima data cand am sesizat linistea imi auzeam gandurile, nu glumesc dar asa si este.


"1.Daca exprimarea ta din ultima propozitie (ce am bolduit) reprezinta si adevarul, adica realmente UI-urile setate la 30 grade nu sufla aer cald, atunci este foarte clara problema: instalare defectuasa, lipsa freon."

Instalarea a fost bine facut, freonul a fost pus cat trebuie, suflul de 30 de grade il simti la o distanta de 40/60 de cm, doar cu termometrul lipit de gratiile de metal vei avea 45/50 de grade, si asta doar pentru o scurta perioada.

"2.Daca totusi afirmatia respectiva doar a fost una nereusita, UI-urile sufland aer cald doar ca nu reusesc sa incalzeasca casa, atunci problemele se trag din alta parte: spatiu cu pierderi uriase. Iar daca este asa, tot am cautat in ce-ai scris pana acum descrieri ale spatiului. De fapt nu ne-ai zis deloc prea multe... casa la tara, nu tu metri, nu tu nimic... bine izolata zici... de ce izolatii vorbim??!!!! Toata baza ta este doar pe grosimea peretilor din valatuci de 1 m? Asta e izolatia? una inexistenta de fapt? In pod ce ai? Nu cumva vorbim, mai mult sau mai putin, de o casa tipica taraneasca din valatuci, cu pod neizolat, care nu e altceva decat un ciur in ce priveste pierderile termice asa cum mai toate casele taranesti sunt?"

Casa a fost taraneasca, asta dupa o investitie de 60.000 euro in modernizarea ei. Podul este izolat cu vata ursa daca nu gresesc. Izolatia exterioara nu este completa, 60mp sunt izolati, 30 nu sunt izolati (nu au mai fost bani sa terminam si restul).

Am incalzit doar parterul, insemnand 90mp. podul insemnand tavanul izolat cu vata ursa, si partea de sus, izolata tot cu vata ursa.


Ce inseamna izolatia pentru acest sistem de incalzire (aer-aer)?
Trebuie sa fie atat de bine incalzita incat temperatura din casa sa urce din orice miscare faceti (sa urce cand temperatura este de 10 grade).

Il recomand pentru spatii in care stati doar pe perioade scurte (zgomotul te inebuneste) si case extrem de bine izolate.

Randamentul unei pompe de caldura vs centrala pe peleti nu are termen de comparatie cand discutam despre prestatii. Daca pe pompa caldura aer aer am avut un consum de 1200 ron pentru 3 saptamani de functionare, centrala pe peleti a avut un cost de 420 pe saptamana sau 1700 ron luna pentru 90 mp la temperaturi de 23.5 grade in casa.

Costul kw/h a fost de 1.2 ron.
Costul unui sac de peleti (cumparati in plin sezon) 25.99 ron sau 26.00 ron 15kg, insemnand 16 saci pe saptamana, adica 2.2 saci pe zi (24 ore) sau chiar 3 cand afara este situatia extrema.

Sper sa fi fost de ajutor.

#41
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Deci, 2.2 saci pe zi
2.2*15 da 33 de kile * 5kw/kg da 165 kw arsi * eficienta centralei de sa zicem 0.9 * da 148 kw zi / 24 da cam 6.2kw ora.
Si acum 6.2 kw ora transformati in btu inseamna cam 21000 si ceva.
Ca sa mearga eficient o pompa de caldura (aer conditionat) va trebui sa aibe puterea de 3x necesarul spatiului.
Adica moduleaza frumos cu COP bun undeva la 1/3 din puterea totala.

Tie iti trebuie peste 60000btu , adica de 2 ori ce aveai instalat, in mare 5 ac-uri de 12k btu imprastiate prin toata casa.

kw e plafonat la 1 leu/kw diferenta aia de la un leu in sus nu o platesti, se duc la baietii destepti!

Edited by theionutzradu1991, 04 April 2022 - 14:09.


#42
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021

 theionutzradu1991, on 04 aprilie 2022 - 14:08, said:

Deci, 2.2 saci pe zi
2.2*15 da 33 de kile * 5kw/kg da 165 kw arsi * eficienta centralei de sa zicem 0.9 * da 148 kw zi / 24 da cam 6.2kw ora.
Si acum 6.2 kw ora transformati in btu inseamna cam 21000 si ceva.
Ca sa mearga eficient o pompa de caldura (aer conditionat) va trebui sa aibe puterea de 3x necesarul spatiului.
Adica moduleaza frumos cu COP bun undeva la 1/3 din puterea totala.

Tie iti trebuie peste 60000btu , adica de 2 ori ce aveai instalat, in mare 5 ac-uri de 12k btu imprastiate prin toata casa.

kw e plafonat la 1 leu/kw diferenta aia de la un leu in sus nu o platesti, se duc la baietii destepti!

Nu ar fi facut fata nici x3 daca discutam despre o functionare la minim pentru a reduce din sunet.

#43
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Totusi, 90 mp , 2 saci pe zi?!?!
Poate e cineva de se pricepe in peleti, dar mi se pare mult!

#44
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Ii enorm 2 saci, eu consum 2 saci pe zi cand temperatura scade sub 0 dar incalzesc 260m2

#45
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
"Izolatia trebuie sa fie ideala nu doar foarte buna"   Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate