Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ajutor Alegere Pompa Caldura Aer - Aer

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Ma puteti ajuta sa iau o decizie va rog?

Gree Amber vs Daikin Stylish (optimizat pentru încălzire)

Gree costa 3600 ron iar Daikin 8300 ron

Calitate pret exista diferenta?

#20
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Nu știu de gree cum se comporta, dar daikin stilish am eu, in specificații scrie că merge până la-10 sau -15,nu mai țin minte, merge bine ,eu am dat vreo 4000
Pe el acu doi ani, dar 8000 și ceva mi se pare mult

#21
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Un criteriu de comparație este temperatura minimă exterioară până la care funcționează. Caută ceva care să meargă măcar la - 21. Nici vorbă de eficiență la astfel de temperaturi negative, dar măcar dă căldură.
Eu am Gree Fairy și merge până la -22 C, asta e a doua iarnă, se ocupă de o treime din casă (un living, baie și bucătărie, îl am pus pe 20 C, atât face). Văd că acum există în gama Fairy ceva mai scump decât al meu cu aproape 1000 lei care merge până la -15. Foarte tare, ce să zic.

#22
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
De ce -21 și nu -25?

Temperatura ext așa mica vezi 1 pe an, și oricum ap da căldură și mai jos de limita lui, cu consum mai mare, iar aparatele care merg mai jos per total au consum mai mare.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Avantajul multisplitului e ca in conditii grele poti mentine o putere rezonabila per unitate interioara daca folosti doar o parte din UI-uri.

La splituri, fiecare e pe barba lui.


Legat de alegerea ta, ziceai ca ai citit tot ce era de citit si ai ales (doar) solutia asta. Intrebarea este - ai si filtrat informatia citita sau nu ai avut cunostintele necesare pt a face asta si ai tratat "sociologic" problema?

Pt ca un lucru iti pot zice clar - nu exista sistem de incalzire suprem.
Iar daca ar fi, A/Cul sigur nu e ala. Nu in Ro.

Un sistem A/C dimensionat a.i. sa faca fata tot anul are un ROI f prost. Costa dublu fata de un sistem care face fata in 90% din timp. Restul de 10% din timp il poti acoperi sau suplimenta dupa caz si altfel. Si ai si o redundanta cu ocazia asta.

Te-ai gandit ce faci cu A/Cul pe viscol in camp deschis cum ai tu casa.

Edited by underb, 21 December 2021 - 09:09.


#24
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu citesc mult despre încălzire cu ac, și țările nordice sunt pline de case care se încălzesc cu AC, deci cred că sunt rentabile și în Romania

#25
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Or fi...dar mă gândesc deja la pompă de căldură apă-apă, că nu prea îmi place curentul de aerPosted Image

#26
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Sau aer apa

#27
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Va multumesc pentru raspunsuri, am ales pana la urma Daikin Perfera multi-split. O sa imi ajunga o unitate externa 4MXM68N si doua unitati interne FTXM50R si o unitate FTXM35R.  Cost investitie fara montare, 15.000 ron si 20.000 cu tot cu montat.

O sa revin dupa montare cu informatii dupa 24 / 48 de ore si respecitv 31 de zile, sperand sa pot oferi informatii concrete persoanelor care se vor regasi in situatia mea.

#28
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
2500 de UI?Posted Image

#29
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mi se pare cam scump!!

#30
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Dacă tot arunci cu bani de ce nu iei tip consolăPosted Image

Attached Files

  • Attached File  cons.png   689.53K   53 downloads


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 uunicodes, on 21 decembrie 2021 - 12:59, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, am ales pana la urma Daikin Perfera multi-split. O sa imi ajunga o unitate externa 4MXM68N si doua unitati interne FTXM50R si o unitate FTXM35R.  Cost investitie fara montare, 15.000 ron si 20.000 cu tot cu montat.

O sa revin dupa montare cu informatii dupa 24 / 48 de ore si respecitv 31 de zile, sperand sa pot oferi informatii concrete persoanelor care se vor regasi in situatia mea.

Sper ca e o gluma.

#32
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021

 underb, on 22 decembrie 2021 - 15:17, said:

Sper ca e o gluma.

De ce sa fie gluma?

Referitor la costuri unitatea 4MXM68 costa 9500, care poate duce un total de 34 000 btu +/-, si este destul de performanta sa poata merge iarna. Unitatile interne costa 1650 aia mica si 2550 aia mare, iar eu am un total de 3 pentru parter.

Nu aveam solutii mai bune cu un raport bun calitate pret.

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Scuze. Am citit prost. Mi s-a parut ca incalzesti doar 2 camere de banii aia.

#34
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Salutare, revin cu informatii dupa primele zile de instalare.

Imobil: Discutam despre o casa bine izolata dar nu a mai fost incalzita niciodata iarna.
Sistem de incalzire: Daikin perfera: FTXM-50R + FTXM-35R + FTXM-35R + unitate exterioara 4MXM68N9.

Consum: 50 / 60 KW/h pe zi.
Caldura setata: 30 de grade.
Caldura ambient: 18 / 19 grade.
Zile de functionare: 5 zile

Feedback pana acum: Ma gandesc sa le returnez. Astept sa vorbesc maine cu instalatorul si sa verifice sistemul sa vada de ce suflu eu mai mult aer cald decat unitatile interioare. Cand am discutat cu tehnicieni de la Daikin si persoane care sa imi explice cifre, ar fi trebuit sa am un sistem de de incalzire pe care il bagi in priza, apesi pe power si in 30 de minute a facut caldura in casa, urmand ulterior sa mearga doar pentru mentinere. Realitatea este complet diferita, am un producator de vant in casa, nu pot sa ii scad intensitatea ventilatorului deoarece nu mai face deloc cald. Avem ceva dureri de cap, dar in rest suntem bine, mergem prin casa in stil pinguin, gros imbracati si cu paturi dupa noi. Sper sa fie prost calibrat si cand vine maine instalatorul sa faca minuni, sa am un sistem de incalzire care sa faca caldura nu gluma, altfel ori invat bataie ori accepta returul.

Rezultat: Eu nu sunt multumit, nu incalzesc mai deloc si ma gandesc doar cum sa imi recuperez banii.

Recomandari: Degeaba discutati cu instalatori si tehnicieni, sau asa a fost in cazul meu, nu sunt transparenti in informatii si expun doar partea comerciala.

Revin cu updates,
Seara frumoasa.

#35
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020
Acum vad si eu acest topic. Nu prea baleiez forum-ul. Daca nu cumva am gresit pdf-ul datorita orei inaintate , la 60 kw pe zi rezulta 2.5 kw pe ora ceea ce se situeaza spre zona maxima de putere unde cop-urile nu sunt deloc bune. E cam subdimensionat sistemul pt spatiul ce il incalzeste.

Attached Files



#36
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
15000 ron pe un "ac" de 36k btu?.
Ieseai mult mai ieftin cu 4 de 12k btu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate