Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor Alegere Pompa Caldura Aer - Aer

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Salutare,

Am casa la tara si nu am o solutie de gaz disponibila, iar sistemele care includ calorifere sunt scumpe si necesita multa munca.
Ma gandesc sa introduc un sistem de incalzire AER - AER, unul care sa fie ca si unica solutie de caldura.

Apelez la ajutorul vostru deoarece am vazut ca multi folositi de ani de zile aceste sisteme si cunoasteti brandurile cele mai bune, eu abia de 3 zile ma informez.

Vreau sa incalzesc parterul casei, un parter foarte bine izolat (peretii au 1m grosime, este o casa facuta de valatuc si adaugat ciment si boltari sau ceva in genul, practic daca vara sunt 35 de grade afara, in casa sunt cam 28).

Vreau un sistem care sa:
  • incalzeasca
  • economic
  • controleze umiditatea aerului
  • purifice aerul
  • functia de identificare a zonelor reci
  • functia de wifi
  • degivrari putine
  • bune pentru dormitor
Considerand ca va fi unica sursa de caldura caut un sistem care sa functioneze bine la -20 de grade, si aici intervine problema degivrarii, am vazut cazuri pe forum in care aparatele au avut 170 de degivrari pe saptamana, perioada in care consumau mult si dadeau aer rece in casa. Am vazut solutii la 7.000 ron si altele la 15.000 ron si nu stiu ce sa aleg.

Ma gandesc la un model daikin cu unitatea externa 68MXM si in casa 3/4 Perfera modelul multi split.
  • Sa aleg un model multi split, sau este mai economic (consum) daca punct unitatile separate?
Voi ce unitati imi recomandati (tinand cont de functiile de mai sus)?

Ar fi potrivit (daca se poate) sa pun unitate externa de la un brand si cea interioara de la alt brand pentru optimizarea functiilor si a consumului?

Va multumesc anticipat!

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Frate ce titlu complicat ai pus . sistem aer-aer ...   Tu sigur lucrezi in armata.

Tu vrei defapt un aer conditionat si nu stii daca sa montezi unul simplu split sau multi split.  Decat porcaria aia mai bine iti pui o centrala murala electrica, calorifere in toata casa, senzor ambiental de temperatura si basta.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
aia nu e casa "foarte bine izolata". metrul tau de valatuc izoleaza cam cat 10cm polistiren. dar probabil nu stii sa faci diferenta dintre conductivitate si inertie termica.

ce buget ai?

Edited by laffin, 19 December 2021 - 08:41.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
1.cum a zis @laffin casa ta nu e izolata. defapt boltari si ciment e extrem de naspa. nici macar vara nu e o realizare sa ai temperatura aia in casa si oricum nu e relevant, deoarece vorbim de iarna. asa ca iti recomand sa pui 10-15 de polistiren. chiar si cu mama lui aer conditionat tot o sa platesti de o sa te rupa.

2.mie personal nu-mi place caldura de la aerul conditionat, am la munca si mi se pare ciudata. oricum in cazul tau si la casa aia, tot la aer ajungi. sa faci cu aer apa si incalzire in pardoseala e scump.

3.ce vrei tu acolo sunt povesti vanatoresti. cum crezi tu ca ar putea controla umiditatea un aer conditionat? pulverizeaza apa? de purificat habar n-am, sa purifice cum? in fine, poate nu sunt eu la curent cu ultimele noutati sau poate au altii marketing serios.

4.ar trebui sa sigilezi/izolezi parterul de restul casei desi si atunci o sa pierzi. plus ca risti sa faci mucegai la etaj.

ti-as zice sa pui o ventilatie cu recuperere de caldura in primul rand. dar avand in vedere peretii aia si casa deja construita, nu o sa fie tocmai usor. asa ca na, situatia mi se pare aiurea, mai ales la ce preturi se anunta. vezi ca sunt topice pe forum in care se discuta despre astea.

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Mai sanatoasa mi se pare solutia cu o centrala pe peleti(lemne), mai sigura si probabil mai ieftina.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
La centrala pe lemne sau peleti e oarecum delicata problema. Daca sunt ierni super geroase trebuie sa te mai trezesti si tu ca sa o realimentezi. La electric (daca casa e izolata bine....  si se pare ca nu prea e), merge centrala fara probleme.  Daca mai ai si niste panouri solare pe casa mai scutesti din cheltuieli.

Purificarea aerului o faci separat cu FÖRNUFTIG ,  Costa 250 de lei for God's sake.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Mai bine iei un convector pe gpl cu camera de ardere etansa ( nu consuma oxigenul din casa ) . Butelia o ti afara si pui gpl auto ca nu ingheata ( testat de mine ), si este si mai curat ca butanul.
Ia un exemplu  , transport gratuit .

#8
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum, as prefera sa discutam despre produse nu despre izolatie si alte chestii care nu sunt relevante (adica mi le-am asumat deja). Deasemenea nu sunt interesat sa pun pe gaz, pelet, lemne, m-am convins deja in topicuri ca este o solutie foarte buna pe AC, si daca am consum de 800 / 1.000 luna nu ma deranjeaza, important este sa gasesc un model bun.
Ce nu am gasit in topicuri este sa fie cineva care sa foloseasca un anumit brand, majoritatea au luat si de una si de alta, si nu isi expun parerea pentru care este mai bun, doar pareri / informatii despre consum.
Am gasit o statistica unde s-a votat Daikin, dar acele voturi poate sunt de la oameni care sunt agenti sau cine stie, iar eu vreau un feedback de la un om care are acasa si care poate sa imi zica solutia lui pentru nevoile mele.

Referitor la buget nu am unul fix, daca am luat in calcul sa pun daikin mi-am asumat deja 20.000 cu tot cu montaj, dar ce nu inteleg este de ce daikin 15.000 aparatura si hisense 7.000?
Considerand ca va fi unica sursa de caldura nu ma intereseaza diferenta ci daca merita. Dar, nu vreau sa discutam despre aceste doua brand-uri, de asta in prima postare nu am specificat o comparatie, vreau parerea unui om care are si poate sa imi zica ce a folosit el, ce merge mai bine.

Multumesc frumos,

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
20000 lei pt o casuta la tara ? Chiar te dau banii afara . Pareri de la utilizatori n-o sa gasesti ca toti au luat o mica-mare teapa si nu vor sa recunoasca ( ar rade forumul de prostia lor ).
Succes la aruncat banii pe geam .

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Stiu ca sunt offtopic, dar cum e prima data cand aud de casa de valatuc, vreau sa intreb daca asta este?
Imaginea si explicatii de aici, https://harlauletnog...au-de-valatuci/

Attached Files



#11
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Nu cumpăra multisplit
Recomand ce am io, Daikin din clasa de mijloc FTXM, acum depinde de suprafaţăPosted Image

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mitsubishi din gama Nordic ! Folosesc de mai multi ani , sunt exceptionale , cine le-a vazut...vor si ei .
Ai banul...le ei , nu ai , atunci ''decat'' razi cum a afirmat un coleg !

#13
uunicodes

uunicodes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2021

View Postsaandy76, on 19 decembrie 2021 - 14:01, said:

Nu cumpăra multisplit
Recomand ce am io, Daikin din clasa de mijloc FTXM, acum depinde de suprafaţăPosted Image

Spune-mi te rog daca ai incalzirea full pe AC, cum a fost pana acum iarna, ce suprafata incalzesti si ce consum ai? Multumesc mult, foarte probabil o sa optez pentru aceasta solutie.

#14
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mitsubishi fh35 vehz adică nordic, am și sunt mulțumit.

Am și Mitsubishi LN25 și sunt mulțumit, am și daikin stilish și sunt mulțumit!

#15
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postuunicodes, on 19 decembrie 2021 - 20:01, said:

Spune-mi te rog daca ai incalzirea full pe AC, cum a fost pana acum iarna, ce suprafata incalzesti si ce consum ai? Multumesc mult, foarte probabil o sa optez pentru aceasta solutie.

2 Daikin FTXM 7000 si 9000 +1 C&H 9000
1 Daikin 7000 in dormitor 10mp
1 Daikin 9000 în dormitor 12mp
C&H deserveşte 3 camere -sufrageria 14mp, bucătăria 9mp, baia 9mp
Iarna trecută in cea mai rece lună 1000kwh, dar, plita cu inducţie, cuptor electric tot în suma asta!
Izolaţie polistiren expandat, pereţi 10cm, pod 20cm Posted Image
Merg aşa din toamna 2017 cu 22 in dormitor şi 18-22 in celelalte, în baie mai am un panou radiant care mai face cald 1h

#16
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mie aparatele de mai sus mi-au consumat anul trecut, aproximativ 7 luni, vreo 2000kwh, 115 mp, temperatura in dormitoare 22-23 grade in restul între 19 și 21-32.

#17
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Ai o izolatie mai bună la casăPosted Image

#18
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Și aparate cred puțin mai performante!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate