Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cameră video supraveghere exterior

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Vă salut!

Am nevoie pentru supravegherea unui loc de parcare de o cameră. Distanța e de 4 etaje, nu stiu sigur în metri. Vreau ceva ce poate fi urmarit live pe telefon, să reziste la frig, ninsoare, ploaie și temperaturi maxime de 40 de grade și să poată fi clară imaginea și pe timp de noapte. Nu știu exact cum funcționează aceste camere, dacă imaginile sunt stocate o perioada de X ore apoi șterse datele sau prin cablu legate la un mic server. Nu am nicio idee în domeniu. Ce îmi puteți recomanda? Ca și buget aș prefera să fie în maxim 250 - 300 de lei.



Mulțumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cat de iluminata e zona pe care vrei sa o supraveghezi ?

Distanta o poti aprecia ca ipotenuza intre inaltimea celor 4 etaje (cca. 10 m)  si distanta la sol, intre bloc si masina..

Edited by pasilla, 17 December 2021 - 23:19.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si

 psychs, on 17 decembrie 2021 - 23:04, said:


Distanța e de 4 etaje, nu stiu sigur în metri. Vreau ceva ce poate fi urmarit live pe telefon, să reziste la frig, ninsoare, ploaie și temperaturi maxime de 40 de grade și să poată fi clară imaginea și pe timp de noapte.

maxim 250 - 300 de lei.

Mulțumesc!


Ai uitat sa precizezi si că:

"Totul sa mearga bine, supravegherea sa iasa fain,
Sa nu se neglijeze problema de design,
Camera sa fie suplă, sa satisfacă clientul,
Să se potrivească perfect cu clima si ambientul,
Printr-o reproiectare justă să se elimine orice sofism,
Astfel încat Camera să reziste și la seism! "

si totul in bani cat mai putini daca se poate ...

on topic:   Camera de supraveghere WIFI Loosafe® 20HS Pro, 3MP   250 ron la emag.

Edited by MembruAnonim, 17 December 2021 - 23:23.


#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nu stiu daca a ajuns prin Romania, dar recomand Wyze cam v3 https://www.amazon.c...B08R59YH7W?th=1

#5
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

 pasilla, on 17 decembrie 2021 - 23:15, said:

Cat de iluminata e zona pe care vrei sa o supraveghezi ?

Distanta o poti aprecia ca ipotenuza intre inaltimea celor 4 etaje (cca. 10 m)  si distanta la sol, intre bloc si masina..

Iluminarea e slabă, puțină spre deloc. Atunci distanța ar fi aproximativ de 12 m.

 MembruAnonim, on 17 decembrie 2021 - 23:21, said:

Si


Ai uitat sa precizezi si că:

"Totul sa mearga bine, supravegherea sa iasa fain,
Sa nu se neglijeze problema de design,
Camera sa fie suplă, sa satisfacă clientul,
Să se potrivească perfect cu clima si ambientul,
Printr-o reproiectare justă să se elimine orice sofism,
Astfel încat Camera să reziste și la seism! "

si totul in bani cat mai putini daca se poate ...

on topic:   Camera de supraveghere WIFI Loosafe® 20HS Pro, 3MP   250 ron la emag.

Apreciez versurile, însă am și eu mici dorințe referitoare la funcționalitățile camerei Posted Image . Acum am zis că na, aș prefera acel buget, nu e obligatoriu să se și încadreze. Mulțumesc de sugestie!

 vladut01, on 17 decembrie 2021 - 23:40, said:

nu stiu daca a ajuns prin Romania, dar recomand Wyze cam v3 https://www.amazon.c...B08R59YH7W?th=1

Am să citesc despre ea, mulțumesc!

#6
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Distanta reala ar fi peste 20 metri.
Sa nu iti faci iluzii ca daca se intampla ceva neplacut noaptea se va putea identifica persoana sau nr masinii avand in vedere ca: nu exista iluminare stradala si camera va vedea in IR iar la distanta unde va fi montata esti trecut de limita IR-ului la o camera normala iar unghiul nu va permite identificare.
Trebuie sa cauti o camera cu lentila varifocala sa o poti regla cum trebuie pentru distanta ta sau sa-ti calculezi lentila.
Poate un Speed Dome PTZ Dahua Starlight WizSense SD49225XA-HNR sau ceva similar ar face fata dar este departe de bugetul tau, Loosafe-ul slabe sanse sa fie bun de ceva in situatia ta.
Mai bine iti instalezi un sistem in masina cu doua camere: fata-spate care sa functioneze non stop.

#7
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

 lu_k-309, on 18 decembrie 2021 - 00:28, said:

Distanta reala ar fi peste 20 metri.
Sa nu iti faci iluzii ca daca se intampla ceva neplacut noaptea se va putea identifica persoana sau nr masinii avand in vedere ca: nu exista iluminare stradala si camera va vedea in IR iar la distanta unde va fi montata esti trecut de limita IR-ului la o camera normala iar unghiul nu va permite identificare.
Trebuie sa cauti o camera cu lentila varifocala sa o poti regla cum trebuie pentru distanta ta sau sa-ti calculezi lentila.
Poate un Speed Dome PTZ Dahua Starlight WizSense SD49225XA-HNR sau ceva similar ar face fata dar este departe de bugetul tau, Loosafe-ul slabe sanse sa fie bun de ceva in situatia ta.
Mai bine iti instalezi un sistem in masina cu doua camere: fata-spate care sa functioneze non stop.

Nu cred ca e de 20 de metri. Masina e fix sub balconul meu (etajul 4), la 20 de cm de peretele blocului, adica e fix sub geam cum ar veni. E un cartier nou, inca in constructie, iar luminile stradale sunt f slabe si nu prea ajuta. Fiind distanta asa mică ma gandeam ca poate fi de ajutor o camera pusă de sus, nu in masina.

#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Un etaj = 3 metri
Ajuti camera "sa vada in noapte"   cu un tun de infrarosu.

Attached Files


Edited by scub, 18 December 2021 - 03:47.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand camerele bune incep de la 1200 ron, si si cu alea nu se vede cum imi doresc,  tu  sa ai bafta sa gasesti ceva la 250 si sa reziste la frig, sa vezi pe telefon etc !
Sa ne scrii pe ce ai dat banii, si sa ne pui si poze  si de noapte  te rog.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Vorbeste cu un vecin de la et 1 sau parter sa te lase sa pui camera pe peretele lui si trage cablu până la tine. Nu wifi...cablu cat6. Eventual parcați masinile una lângă alta si împărțiți rezultatele. Te ajuți si cu un proiector de infraroșu.  250 ron este nerealist. 1000 mai merge.

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Loosafe  sunt bune sa vada lumea ca le ai, bine, fiind la etajul 4 , nu stie nimeni ce vrei sa supraveghezi .

Dar, de curios, ce "bolid" aî si de ce vrei sa-l vezi si noaptea?

Edited by cristobob, 18 December 2021 - 06:51.


#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
La un bloc de la noi, o scara intreagă a participat, au obținut aprobari si au instalat câteva camere cu proiectoare de infraroșu montate pe stâlpi de jur împrejurul parcarii. Este soluția cea mai eleganta, legală si puțin costisitoare . Doua camere bune cu proiectoare, NVR pentru stocare , proiect si instalare de către o firma autorizată .  Costul împărțit pe 20 de apartamente e mult mai mic.  Evident ca toți locatarii trebuie sa își dea acordul.  Poliția a aprobat imediat proiectul pt ca se „beneficiază” de el.

Edited by orlandobarbulescu, 18 December 2021 - 08:29.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Atat timp cat montezi camerele in spatiul public nu trebuie sa isi dea locatarii acordul.... Avem camere instalate pe blocurile din cartier , nu ne-a intrebat primaria daca suntem de acord

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
când vezi chestii de tipul "să se vadă clar noaptea, de la etajul 4" știi că s-a uitat la filme de acțiune și a crezut că sunt documentare.

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 vali, on 18 decembrie 2021 - 09:37, said:

când vezi chestii de tipul "să se vadă clar noaptea, de la etajul 4" știi că s-a uitat la filme de acțiune și a crezut că sunt documentare.

Daca se orienta strict dupa documentare si-ar fi dorit o drona cu camera si taser care sa faca cercuri sau opturi in jurul masinii... Posted Image

Edited by __Dan__, 18 December 2021 - 10:21.


#16
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Trebuie sa te documentezi foarte bine daca nu vrei sa apelezi la un instalator autorizat pentru sisteme de supraveghere care ar trebui sa stie ce ai tu nevoie si sa iti dea o solutie.
Dupa cum au spus mai sus colegii o solutie pentru intreaga parcare ar fi cea mai buna si recomandata solutie pe termen lung.

Noaptea pune cele mai mari probleme pentru orice camera de supraveghere daca nu este lumina suficienta.
Daca poti instala la 4-5m deasupra locului de parcare minim un reflector LED 30-50w chiar si cu senzor de miscare vei avea o sansa sa dormi mai linistit.
Lumina ajuta foarte mult camera ( daca si camera este buna va filma in mod color ) si descurajeaza hotii incepatori.

Pentru obiectivul camerei iti pun un tabel ( tie iti trebuie lentila 6-12mm ) si recomandarea sa nu dai bani pe camere no-name si sa mergi pe firme dedicate: Dahua, Hikvision...
Attached File  obiectiv-identificare.png   32.6K   24 downloads

Iti recomand sa incepi cu forumul ipcamtalk daca intelegi limba engleza.

Edited by lu_k-309, 18 December 2021 - 13:09.


#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 __Dan__, on 18 decembrie 2021 - 10:14, said:

Daca se orienta strict dupa documentare si-ar fi dorit o drona cu camera si taser care sa faca cercuri sau opturi in jurul masinii... Posted Image
măcar drona o poți alimenta la priză. și o poți pune să zboare între 3 și 4, să nu dea bagabonții cu pietre în ea.
în 6 luni deja ai 5 clienți și faci drona de patrulare a zonei.
în 2 ani ai deja flotă.
în 3 ani vinzi unui fond de investiții pe 4 milioane euro și îți cumperi o casă cu garaj.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vali, on 19 decembrie 2021 - 06:29, said:

măcar drona o poți alimenta la priză. și o poți pune să zboare între 3 și 4, să nu dea bagabonții cu pietre în ea.
în 6 luni deja ai 5 clienți și faci drona de patrulare a zonei.
în 2 ani ai deja flotă.
în 3 ani vinzi unui fond de investiții pe 4 milioane euro și îți cumperi o casă cu garaj.

Ai vazut Southpark episodul cu dronele?
Si nu vreau sa fiu rau dar cred ca e ilegal. Si daca vad ca zboara toata ziua drone langa geamul meu, prima data anunt politia, si daca nu fac nimic iau  sau prastia sau aerul comprimat si dau in ele.
O camera e altceva, pana cand e directionat spre parcare si nu da ture sub geamul meu, e chiar util.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate