Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2 ISP, Failover

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Buna tuturor,

Am tot incercat sa caut informatia dar nu gasesc ceva concret. Pe scurt ceea ce vreau sa fac este un Failover daca folosesc termenul corect, adica sa folosesc un ISP ca principala sursa de acces la internet iar al doilea ISP ca back-up in caz in care pica primul. Mentionez ca nu as dori un Load Balancing sau marire de viteza. Folosesc switchul TP-LINK TL-SG1016D. Exista vreo posibilitate fara a fi nevoit sa schimb switchul?

Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai switch-ul e bun dac vrei sa dai mai deparet la nu stiu cate PC-uri.
Dar inaintea lui ai nevoei de un Router cu doua WAN-uri. Ala stie ce si cum cu 2 provideri.
Sau un PC cu Linux daca vrei functii mai complicate si cu 3 palci de retea - 2 ptr ISP si una sa dea in switch si sa imparta net-ul la mai multe PC-uri.

Acum nu ai niciun router ca nu prea are cum sa mearga direct prin switch.

#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Trebuie router, cel puțin TENDA W18E:
https://altex.ro/rou...ru/cpd/ROUW18E/

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Si sa mentionezi daca unul dintre ISP-uri vrei sa-l accesezi prin modem 4/5G sau ambele sunt cablate. Am un router - Asus RT-N56U - care permite failover-ul pe modem.

#5
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Primul ISP este Digi unde am banda de 1Gbps prin fibra, la el am legat routerul lor TP-Link AX1500, iar al doilea ISP este Vodafone unde am banda de 500 Mbps coaxial, aici avand routerul lor cel alb. Toata locatia este cablata dar folosesc Wifi-ul pentru anumite dispozitive.
Deci varianta ar fi sa iau un alt router la care sa mufez cei 2 isp? Exista ceva de acest fel de la TP-Link?

Edited by SouL, 15 December 2021 - 13:04.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu la Vodafone cum merge - ca in routerul lor intra coaxial si iese retea - ar trebui trecut in mod bridge dar nu stiu daca e posibil - poate stie altcineva.
La Digi daca dupa ONT ai TP-Linkul acolo nu e de facut decat inlocuirea si setarile.

#7
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Eu am gasit un astfel de dispozitiv - TP-Link ER605 . Este ceea ce am eu nevoie?

Attached Files



#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, merge si ala cu conditia ca in setari sa alegi unul din porturile multiple ca WAN.
Ai 3 porturi configurabile.

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 eiffel, on 15 decembrie 2021 - 13:05, said:

Nu stiu la Vodafone cum merge - ca in routerul lor intra coaxial si iese retea - ar trebui trecut in mod bridge dar nu stiu daca e posibil - poate stie altcineva.
La Digi daca dupa ONT ai TP-Linkul acolo nu e de facut decat inlocuirea si setarile.
Vodafone.router huawei.coax.merge bridge

Atentie.si digi si vf au autentifivare deci e nevoie sa pastrezi aparstele lor(discutia se largeste un pic)si pui aparatul tau dupa ele

Recomand un fortinet(daca su t bani).

Edited by Ravy, 15 December 2021 - 17:34.


#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002

 SouL, on 15 decembrie 2021 - 14:16, said:

Eu am gasit un astfel de dispozitiv - TP-Link ER605 . Este ceea ce am eu nevoie?
Il am eu, fibra Orange, Fibra Telekom, 4G Orange. Merge ok
Luat de aici, cel mai bun pret si transport gratuit
https://www.cartusho...vpn-er605-7545/

Edited by morogan, 15 December 2021 - 18:10.


#11
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 foxbat, on 15 decembrie 2021 - 14:38, said:

Vodafone.router huawei.coax.merge bridge
Atentie.si digi si vf au autentifivare deci e nevoie sa pastrezi aparstele lor(discutia se largeste un pic)si pui aparatul tau dupa ele
Recomand un fortinet(daca su t bani).

Multumesc de raspunsuri. Un fortinet nu-si merita investita cel putin pentru ce aveam eu nevoie. Raman cu aparatele lor si mai adaug unul.

Am scris si celor de la Tp Link si curios au si raspuns. Las mai jos raspunsul acestora poate mai avem si alti colegi de forum care s-au lovit de aceeasi problema.

Revin cu info dupa achizitie.


Quote

Va recomandam unul din routerele:
TP-Link ER605 - fisa cu specificatii tehnice (Datasheet) si manualul utilizatorului (User Guide) sunt disponibile aici: https://www.tp-link....download/er605/ ;
TP-Link ER7206 - fisa cu specificatii tehnice (Datasheet) si manualul utilizatorului (User Guide) sunt disponibile aici: https://www.tp-link....ownload/er7206/ .

De asemeni, recomandam sa cititi si acest ghid online: https://www.tp-link....pport/faq/2133/ - How to configure Link Backup on Dual WAN Router using the new GUI?

Precizam ca routerele TP-Link ER605 si TP-Link ER7206 nu au functie Wi-Fi, fiind necesar un Access Point.

 morogan, on 15 decembrie 2021 - 18:08, said:

Il am eu, fibra Orange, Fibra Telekom, 4G Orange. Merge ok
Luat de aici, cel mai bun pret si transport gratuit
https://www.cartusho...vpn-er605-7545/

Zici ca esti multumit. Nu stiam de acest site. Il gasisem pe cel.ro cel mai ieftin. Multumesc!

#12
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 morogan, on 15 decembrie 2021 - 18:08, said:

Il am eu, fibra Orange, Fibra Telekom, 4G Orange. Merge ok
Luat de aici, cel mai bun pret si transport gratuit
https://www.cartusho...vpn-er605-7545/

Am dat comanda la ei de produs, intr-adevar au cel mai mic pret de pe piata si gratuit transport peste 250 lei. Stau bine si pe parte de customer care, neasteptat.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Routerele de la Digi si Voda le poti pune in bridge si dupa ele sa pui TP-Link-ul dar odata puse in bridge nu mai ai WiFi pe ele deci va trebui sa folosesti si AX1500 pentru Wifi . E drept ca este solutia cea mai ieftina probabil acel TP-Link pentru a avea fail-over dar practic ai mai dat 250 lei si mai ai un router in priza pe langa cele 3 care le ai deja doar pentru fail-over.

Edited by MD, 17 December 2021 - 16:26.


#14
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 MD, on 17 decembrie 2021 - 16:25, said:

Routerele de la Digi si Voda le poti pune in bridge si dupa ele sa pui TP-Link-ul dar odata puse in bridge nu mai ai WiFi pe ele deci va trebui sa folosesti si AX1500 pentru Wifi . E drept ca este solutia cea mai ieftina probabil acel TP-Link pentru a avea fail-over dar practic ai mai dat 250 lei si mai ai un router in priza pe langa cele 3 care le ai deja doar pentru fail-over.
Da, intr-adevar e o bataie de cap cu atatea aparate in priza... Ar fi fost mult mai usor daca exista un router in care puteam sa loghez cele 2 ISP-uri  (unul fiind pe fibra si unul pe coaxial); anyway, am reusit sa il setez in modul "Load Balancing" - Failover(Enable backup link when any primary WAN fails); facut proba, scos efectiv cablul ISP-ului principal si trece in cateva secunde pe cel secundar de back-up.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate